Економіст українського походження виграв міні-Нобель

1 коментувати
Економіст українського походження виграв міні-Нобель
Юлій Санніков, професор Прінстонського університету, отримав престижну нагороду за свої економічні дослідження. Вченому прогнозують Нобелівську премію

Американська економічна асоціація 20 квітня оголосила про присудження медалі Кларка 37-річному економісту українського походження Юлію Саннікову. Починаючи з 1947 року, медаль присуджується американському економістові віком до 40 років, який зробив найбільший внесок в розвиток економічної думки.

"Юлій Санніков - теоретик, який розробив нові методи для аналізу безперервних у часі динамічних ігор, використовуючи стохастичні методи обчислення, - сказано в прес-релізі Американської економічної асоціації. - Його роботи не тільки пробили новий лід в методології, але також мають істотний вплив на прикладні розробки".

Сфери застосування відкриттів Саннікова - дизайн цінних паперів, теорія контрактів, макроекономіка, мікроструктура ринку, змови.

Американська економічна асоціація не скупиться на компліменти: "Він має свіжі ідеї, і майже всі його роботи піднімають існуючу літературу на нові рівні, відкриваючи нові напрямки для досліджень. Його досягнення особливо виділяються на тлі відносно невеликої кількості проривів в мікроекономічної теорії в епоху, коли макроекономічні теоретичні моделі обмежені через складність даних, що істотно впливає на економічні висновки ".

Санніков закінчив школу в Севастополі в 1994-му, тричі представляв Україну на всесвітній математичній олімпіаді, де виграв три золоті медалі. Вищу освіту поїхав отримувати в США, де поступив на математичний факультет Прінстонського університету.

Закінчивши його в 2000-му, Санніков відразу ж був прийнятий на докторську програму з управління бізнесом в Стенфордській школі бізнесу. Уже в 2004-му, будучи 26-річним вченим, Санніков захистив докторську дисертацію на тему Ігри з діями, що неповністю спостерігаються в безперервному часовому континуумі (Games with Imperfectly Observable Actions in Continuous Time). З липня 2008-го він викладає на економічному факультеті рідного йому Прінстонського університету.

Алан Блайндер, колега Саннікова по Прінстону, в коментарі для Bloomberg зазначив, що лауреат продемонстрував надзвичайне вміння застосовувати глибокі теоретичні розробки до важливих питань монетарної політики і фінансової системи.

"Я не здивуюся, якщо Саннікову коли-небудь і Нобеля дадуть", - зізнається в коментарі для НВ Павло Демчук, який захистив докторську дисертацію з економіки в Університеті Райса в США.


princeton.edu

Юлій Санніков тричі завойовував золоту медаль на всесвітній олімпіаді з математики. Потім навчався в Прінстонському і Стенфордському університетах. 
Джерело: princeton.edu


З середини ХХ століття в економічній науці, яка відноситься до категорії соціальних, почали превалювати математичні методи. Прихильників філософського аналізу відсунули на задній план ті, хто оперував складними математичними формулами, що показують точний результат досліджень.

Санніков - якраз з математиків. Він навчався в Прінстонському університеті, де також викладав маститий експерт з теорії ігор Джон Неш, прославлений фільмом Ігри розуму. Неш отримав за свої дослідження Нобелівську премію в 1994-му. З того часу теорія ігор приваблювала багато уваги членів комітету з присудження Нобеля в економіці і користувалася їх прихильністю.

Захоплююча макроекономіка

Глава Федеральної резервної системи США Джанет Йеллен у липні 2014-го в своєму виступі перед Міжнародним валютним фондом послалася на наукові розробки Саннікова. Йеллен зазначила, що вчений, разом зі своїм колегою по Прінстону Маркусом Браннеймеєром, розробив економічну модель, яка досліджує, чи приводять тривалі періоди відносної економічної стабільності до надмірного прийняття ризиків і фінансових дисбалансів, які шкодять економіці.

Крім того, вчені досягли успіхів в аналізі кількісного пом'якшення - нестандартної політики, яку використовують центробанки США, єврозони, Японії для досягнення таргетів щодо інфляції та безробіття з метою стимулювання економічного зростання. В рамках цієї політики, як правило, центробанк викуповує з ринку державні цінні папери (хоча це можуть бути і інші активи), поєднуючи це з низькими процентними ставками, які здешевлюють грошові ресурси.

Окремо експерти виділяють презентацію Саннікова і Браннеймеєра, зроблену в 2012 році для симпозіуму в Джексон Хоул, що проводиться щороку підрозділом Федрезерву в Канзас Сіті з 1982 р. У цій презентації вчені показали, як монетарна політика впливає на розподіл благ у суспільстві. Це особливо актуально на тлі критики дій Федрезерву, чия політика нібито збільшує стан інвесторів і ніяк не допомагає звичайним людям. Санніков і його колега бачать можливість, щоб монетарна політика стала одним з елементів системи соціального страхування. Для прикладу, вони виявили, що зниження ставки за 10-річними держпаперами збільшує премію за ризик по довгостроковим активам, а це, в свою чергу, б'є по страховим компаніям і пенсійним фондам.

Також Санніков доклав руку до того, щоб співвідношення боргу до ВВП сприймалося як найважливіший індикатор того, як близько економіка знаходиться до рецесії. За його висновками, рецесії, як правило, передуються періодами різних дисбалансів, зростаючих цін на активи і збільшення кредитування.


globalreviews.co

Прінстонський університет. Джерело: globalreviews.co


До останнього часу, зазначає лауреат медалі Кларка, всі вважали, ніби цінова стабільність, фіскальна стабільність і здатність уряду обслуговувати свої борги можуть бути незалежними один від одного політиками. І тому проведення цих політик можна сміливо покласти на різні інститути - центробанк, податкову службу, міністерство фінансів. Однак такий підхід ігнорує той факт, що центробанк може ставати заручником тієї ж податкової служби або Мінфіну. Тому, робить висновок Санніков, центральний банк повинен пильно відстежувати фіскальну ситуацію, щоб не потрапляти в ситуацію конфлікту між фіскальною і монетарною політиками.

Вчений робить важливі зауваження щодо прогнозування ризиків для фінансової системи. Недостатньо просто спостерігати за активністю кредитування, оскільки деколи навіть в економічній ситуації, що погіршується - банки можуть розширювати кредитні лінії. Треба також аналізувати частку короткострокових кредитів, чий зріст може допомогти спрогнозувати погіршення ситуації.

Ринок економічних талантів

Макроекономісти завжди в дефіциті, зазначив в інтерв'ю НВ екс-перший заступник голови центробанку Росії Сергій Алексашенко, який керував макроекономічними дослідженнями в авторитетній Вищій школі економіки в Москві. Талановитих макроекономістів мало і в США, і в Україні, сказав він тоді.

Найкращі українські економісти працевлаштовуються на конкурентних західних науково-освітніх ринках. У Каліфорнійському університеті в Берклі викладає Юрій Городниченко. Тимофій Милованов - професор в Пітсбурзькому університеті, проте погодився тимчасово очолити Київську школу економіки. Є українські професори в Стенфордському, Корнельському, Ньюкаслському, Шеффілдському університетах.

Однак щоб доводити свою наукову спроможність, вчені зобов'язані публікуватися в провідних профільних академічних виданнях.

Небагато українських вчених можуть похвалитися подібними публікаціями в своєму резюме. При цьому прихильники реформи української науки говорять про те, що державні гроші на наукові дослідження, а це близько 580 млн грн цього року, повинні виділятися тим вченим, які публікуються в академічних виданнях, мають міжнародний авторитет. Можливо, це стане першим кроком до того, щоб вчені масштабу Саннікова виростали в українських університетах.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: