Санітари бізнесу: як обчищали підприємців інспектори санепідемслужби та хто тепер ходитиме на перевірки до бізнесменів

1 липня 2016, 17:37
1331
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Санітари бізнесу: як обчищали підприємців інспектори санепідемслужби та хто тепер ходитиме на перевірки до бізнесменів - фото
Працівники СЕС відзначилися в останній день існування служби: правоохоронці затримали її керівника Святослава Протаса з 400 тис грн. Хто тепер перевірятиме бізнесменів та як вони зможуть захиститися від вимагання хабарів

Головного санітарного лікаря України Протаса разом із начальником санітарного департаменту Чепурним затримали детективи НАБУ разом зі слідчими МВС. В кабінеті голови відомства знайшли 400 тис грн.

Чиновників звинуватили у нарахуванні подвійних премій начальникам обласних відділень санепідслужби, половину суми планував забрати сам Протас. Під час отримання першого траншу його затримали детективи.

Експерти кажуть, що зловживання на виплаті премій – досить незначна корупційна схема в роботі відомства.

«Зрозуміло, що боротися з корупцією треба. Навіть за тисячу гривень треба ловити, але це така піщинка в морі», - вважає колишній міністр охорони здоров’я Олег Мусій.

Саме в його підпорядкуванні перебувала Державна санітарно-епідеміологічна служба 9 місяців (з лютого по жовтень 2014 року), коли Мусій очолював міністерство. Однак він стверджує, що за час свого керування відомством не отримав від бізнесменів жодної скарги на неправомірні перевірки.

Читайте також: Корупційна схема розкрита. Ситник розповів подробиці спецоперації в Санепідемслужбі

У Міністерстві економіки таким ствердженням міністра дивуються. Заступник міністра Юлія Клименко, яка другий рік займається дерегуляцією економіки, каже, що скарги підприємців на інспекторів СЕС доходили навіть до неї.

«Наш аналіз показує, що лише 5% перевірок доходить до етапу складання акту про порушення. Куди дівається 95%? Вони зникають між призначенням перевірки й актом про її результати. Це дуже поганий показник в порівнянні зі світовим рівнем», - розповіла Клименко НВ.

У Союзі захисту підприємців НВ підтвердили, що перевірки були головним джерелом неофіційних доходів робітників СЕС. За словами голови Союзу Сергія Доротича річна такса відкупу від проведення справжньої перевірки коливалася в межах від 100 до 300 доларів. «Не гребували брати продукцією компанії, виставляли рахунки на купівлю оргтехніки чи проведення ремонту в кабінетах», - каже Доротич.

Бізнесмени зазначають, що перевірки інспекторів СЕС зникли півтора роки тому. В 2014 році Кабмін Яценюка запровадив мораторій на перевірки бізнесменів, у вересні того ж року колишній прем’єр підписав постанову уряду, за якою СЕС мали ліквідувати до кінця 2015 року.

Клименко каже, що санепідслужбу розділили на дві частини: боротьбу з епідеміями залишили в Міністерстві охорони здоров'я (МОЗ), а контроль за якістю продуктів віддали в Мінагрополітики. «Через дуже повільні темпи реорганізації, вже новому прем’єру Гройсману довелося відтермінувати виконання постанови на 1 липня цього року», - зазначає Клименко.

1 червня при МОЗ створили Центр громадського здоров’я, куди передали всі лабораторії колишньої СЕС. Після проведення аудиту, їх віддадуть органам місцевого самоврядування. Нова установа займатиметься лише загальнонаціональним контролем за розповсюдженням хвороб.

«В самому Центрі залишать лише установи, які опікуватимуться національною проблемою – біологічною безпекою. Орієнтовно, це 9-10 установ на всю країну замість 300, які були в СЕС», - каже експерт з медичної реформи РПР Віктор Ляшко.

Контролюючі функції СЕС віддали новому органу – Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Саме її інспектори тепер ходитимуть з перевірками до бізнесменів.

Громадські активісти, які слідкували за створенням нового органу, кажуть, що в інспекторів нового контролюючого органу забрали головний корупційний чинник – планові перевірки. Прийти до бізнесмена можна буде лише після скарги від споживача, яку затвердило керівництво відомства. Далі інспектор має написати звіт, в якому пояснить своє рішення, а сам документ можна буде оскаржувати в суді.

«Це дуже жорстка система контролю за чиновниками, я не бачу в ній корупційної складової. До того ж, наразі розробляється можливість подачі та відслідковування руху вашої скарги онлайн», - переконує голова Центру громадянського представництва ЖИТТЯ Андрій Скіпальський.

Читайте за темою: Чи є в Україні апетит до реформ

Оптимізму громадських діячів не розділяють представники бізнес-спільнот. В Європейській Бізнес Асоціації кажуть, що створення єдиного контролюючого органу замість 5-7 – вдале логістичне та керівне рішення, але коріння проблеми полягає в надмірному законодавчому регулюванні бізнесу.

«Чому бізнесмени давали хабарі інспекторам СЕС? Тому що було неможливо дотримуватися всіх умов ведення бізнесу, які містилися в законах. Якщо новий орган продовжить саме спрощення цих обмежень, а не лише перевірок – це буде головним для них результатом», - вважає директор Асоціації Анна Дерев’янко.

Цікаво