Russia, goodbye. Втративши найбільший ринок збуту, українські аграрії націлилися на Китай - НВ №35

24 вересня 2015, 15:30
В цьому році рекордно зріс експорт української сільгосппродукції в Китай, Єгипет, Індію та інші країни

На початку вересня Олексію Павленку, міністру аграрної політики і продовольства, його знайомий надіслав фотографію з Дубаї. На ній були пакети українського молока, які щільними рядами стояли на полицях місцевого супермаркету. Потім прийшло подібне фото з магазину Safeway в Йорданії. Апетитні картинки надихнули міністра організувати флешмоб. Через свою сторінку в Twitter він закликав усіх небайдужих викладати в мережу фотографії української продукції з полиць зарубіжного роздробу і позначати їх хештегом #FoodUA.

Відео дня

Полетіли знімки з польського та італійського Auchan, американського Walmart, канадського Yummy Market, придорожніх крамничок Словаччини, продуктового ринку в Йорданії. Всього — понад 30 країн. Асортимент — від кетчупу Чумак та консервації Верес до молока Фермер, цукерок Roshen і гречки Сквирська.

"Мета акції #FoodUA — продемонструвати потужний експортний потенціал українського агросектору та розвіяти кілька міфів",— пояснює Павленко. Міф перший — аграрний сектор цілком залежить від ринків Росії та СНД. Міф другий — Україна експортує виключно агросировину.

Втім, міфи ці недалекі від реальності. Саме сировинної аграрний ринок сьогодні робить погоду в галузі: до 80 % сільгоспекспорту припадає на зернові та олійні культури. А стрімке закриття величезного ринку Росії для українців вкрай болісне.

“Ринок Росії поглинав все. По боках ніхто не дивився,— каже Юрій Шаблієнко, нещодавно призначений заступником начальника відділу з питань експорту компанії Клуб сиру.— Думали, що так буде завжди. Коли ринок закрився, всі сказали: а що тепер робити? Куди сири продавати?"

Відповіді на ці та інші питання значною мірою вже знайдені. В цьому році рекордно зріс експорт української сільгосппродукції в Китай, Єгипет, Індію та інші країни третього світу. "Сподіваюся, — каже Павленко,— в цьому році ми відкриємо європейський ринок для нашого молока, щоб компенсувати втрати в Росії".

У минулому сезоні експорт українських продуктів в РФ сповз до історичного мінімуму: з $1,6 млрд до $416,7 млн. Тепер про російський ринок доведеться забути. "З 1 січня, я так розумію, частка експорту в Росію буде нуль",— натякає Андрій Ярмак, представник FAO (продовольча і сільськогосподарська організація ООН), на загрозу продовольчого ембарго, про який Москва попередила Київ наприкінці серпня.

Проблеми в Росії мотивують аграріїв нарощувати поставки в країни Близького Сходу, Африки, Азії і навіть США. Продаж української агропродукції в Китай в 2014-15 маркетинговому році (з червня по червень) зросла більш ніж удвічі, приблизно на $550 млн. Незначно зросли і ринки Близького Сходу, Африки. Цього поки недостатньо для того, щоб компенсувати втрати.

За період з червня 2013 року по червень 2014 року український аграрний експорт досяг позначки в $15,5 млрд, а за той же період 2014-2015 років сповз до $14,1 млрд. Втім, міністр Павленко не втрачає оптимізму, адже в першому півріччі за рахунок нових ринків і розширення старих аграрії заробили на $250 млн більше, ніж за той самий період на рік раніше.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як виглядає географія успіху українських аграріїв, читайте в новому номері НВ.

Обложка журнала Новое Время - №35 от 25 сентября

Обложка журнала Новое Время - №35 от 25 сентября Фото:
Показати ще новини
Радіо NV
X