Рублі, стукацтво, підкуп виборців овочами і недовіра до України. Як живе в очікуванні виборів окупований Донбас

Перехожі розглядають зброю, яка на центральній вулиці Донецька демонструють бойовики, 18 вересня 2015

Перехожі розглядають зброю, яка на центральній вулиці Донецька демонструють бойовики, 18 вересня 2015

В Донбасі – умовне перемир'я. У повідомленнях штабу АТО практично перестали фігурувати дані про перестрілки, активні бойові дії, поранених і вбитих. У самопроголошених республіках готуються до виборів у місцеві ради

Донецьк повертається до мирного життя. Колишнього?

Донецьк, переживши референдум, держперевороти і обстріли, повільно повертається до спокійного життя. Самопроголошена влада вважає його столицею невизнаної республіки.

"Зараз тут витають настрої, що все закінчилося. Що всі повернуться. Вчора взагалі було практично святково. Погода хороша, людей як стало більше на вулицях увечері. Розкручується ідея про те, що вже все добре", - ділиться жителька Донецька. Як і інші співрозмовники НВ з окупованого Донбасу, вона боїться і просить змінити її ім'я. Ми назвемо її Валерією.

Бойовий дух місцевих вояк вже не той, і це одна з причин, чому все йде на спад: вони не розуміють, заради чого воювали, розповідає донецький підприємець і блогер Енріке Менендес. Ширяться чутки, що російські консультанти, які були інструкторами і навчали так зване ополчення, зараз масово залишають регіон, розповідає він. Донецьк зараз виглядає як звичайне, нормальне місто. На вулиці вже рідко зустрінеш людину зі зброєю. Місто повертається до мирного життя: роблять дороги, прибирають листя, нещодавно відкрився аквапарк.

"Насолоджуємося тишею і тим, що нічого не відбувається. У багатьох з'являється робота. Знову відкрився центр зайнятості. По місту з'явилися білборди "Робота в ДНР – для кожного", правда, не знаю, яку роботу вони пропонують", - говорить Менендес.

Занепад настроїв від розриву між планкою "жити в квітучому Донецьку, передовому місті України" – і жити в Донецьку такому, як зараз. Ходити в Донбас-Арену на шоу світового рівня – або ходити за гуманітаркою

Обстріл Донецька припинилися з кінця серпня – початку вересня, розповідає студентка з Донецька. "Якщо порівнювати з минулою зимою, коли влаштували блокаду, то це просто небо і земля. Потихеньку все відкривається, нещодавно навіть брендові магазини відкрили, Victoria's Secret", - розповідає дівчина.

Ночами довоєнне місто світилося від величезної кількості зовнішньої реклами та ліхтарів. "Зараз – жодного ліхтаря", - розповідає житель Макіївки Олег, який буває в Донецьку наїздами. Там у нього мати і бабуся "його поглядів", тобто, проукраїнських, і тітка і двоюрідний брат – "затяті прихильники ДНР".

В місто з'їжджається все більше росіян – сім'ї та близькі бойовиків, які воюють проти України. Приїжджати вони почали ще навесні, коли території ще обстрілювалися. Таких людей можна відрізнити від дончан за вимовою, характерним акцентом і манерами, розповідає Валерія.

"Вони приїжджають вже до своїх бойовиків. Бабусі наглядають за внуками – вони привезли свої сім'ї, їм тут подобається, вони в захваті, особливо буряти. Може, вони і не всі буряти, але бурятів тут дійсно багато", - говорить вона.

Про бурятів в Донбасі заговорили восени минулого року, коли в інтернет виклали фотографії 5-ї окремої танкової бригади РФ. У лютому в мережі з'явилося відео, на якому бойовик, сидячи на Бтрі в Горлівці, передає привіти в Забайкалля, зокрема – в Читу і Улан-Уде. Пізніше "бойові буряти Путіна" записали відеозвернення до українців. Потім прогриміла історія про бурятського танкіста Батомункуєва в палаючому танку під Дебальцевим – статтю про нього троє діб ножицями вирізали з тиражу російської газети "Нова Бурятія".

"Періодично їх можна зустріти, вони ходять по місту, кажуть: "Боже, яке гарне місто". Це не жарт, ми чули на власні вуха. Стоїть і каже: "А у них тут дерева навіть квадратні". Розумієте, у них шок. І вони стають жителями міста, тобто це вже зовсім не ті дончани, що були", - розповідає Валерія про приїжджих росіян.

Окупаційна влада регулярно проводять в "ДНР" заходи, концерти. На запрошення сепаратистської влади в Донецьку вже грали колишній музикант групи Агата Крісті Вадим Самойлов, Маша і Ведмеді, 7Б, Юлія Чичеріна. Проводять конкурси краси. У червні в донецькому клубі Чикаго пройшов конкурс Донецька красуня-2015 – учасниці дефілювали у купальниках і з іконами. У сусідній Луганській самопроголошеній республіці в травні теж обирали Міс ЛНР. Серед глядачів у залі сиділи байкери з російського клубу Нічні вовки, друзі Володимира Путіна.

Завсідники таких заходів – молодь і ті самі приїжджі "нові росіяни".

"Я в Донецьку не бачила заходів такого примітивного рівня. А вони ходять на свята, їм нормально. Льодяники, солодка вата. Ознака свята – насіння, горішки, як в страшні 90-е. Концерт із живою музикою, задіють усі колишні палаци піонерів, все, що можна – головне, щоб голосно. І все – вони збираються", - розповідає Валерія.

Іноді на подібні заходи зганяють держслужбовців – змушують стояти в кадрі певний час, створити масовку для телебачення.


До войны дончане посещали мероприятия в Донбасс-Арене. Теперь делать концерты приезжают звезды российской эстрады

До війни дончани відвідували заходи на Донбас Арені. Тепер робити концерти приїжджають зірки російської естради


Антиукраїнська пропаганда і стукацтво

Окупаційні власті посилили контроль за місцевим населенням, в Донецьку процвітає стукацтво. Співрозмовники, яких НВ попросило зробити кілька фотографій міста, кажуть, що зробити це нелегко: "Там процвітає стукацтво, тому навіть фотографувати – невдячна справа, - розповідає Олег. - Людина фотографує щось, це бачить сепар у формі або у цивільному і забирає в ізолятор до з'ясування обставин. А, буває, бачить навіть ваш сусід і дзвонить у так зване МДБ – місцеве міністерство держбезпеки. У мене був випадок. Коли я в жовтні минулого року їхав в Донецьк, смартфони на блокпосту забирали більше ніж на годину в спецкімнату, а потім комусь повертали, а комусь ні".

На сприйняття реальності місцевими жителями дуже впливає картинка, що транслюється телебаченням, каже Валерія. Антиукраїнська пропаганда відкрито ллється як через місцеві канали, так через російські. Нещодавно, згадує вона, по російському НТВ показали сюжет про губернатора Одеської області Міхеїла Саакашвілі і нібито його коханку-трансвестита. Перед цим сюжет активно рекламували на телеканалі, "гучні" анонси з'являлися і в інтернеті, на сайті НТВ.

"Тут переконують людям, що Україна за ним веде обстріл, і вони в це вірять. Багатьох переконали, що Україна – це хунта, а ми тут, в ДНР, в Новоросії – за свободу, ми проти корупції. Це глибоко входить у свідомість, на жаль. Але є і люди, які шкодують про те, що сталося з Донбасом, які реально думають "Боже, що ж ми наробили", - каже Валерія.

Більш за всіх в "правду", яку транслюють проросійські ЗМІ, повірила молодь і підлітки, особливо ті, чиї батьки пішли воювати в так зване ополчення і загинули.

"Ми родичку ховали і на цвинтарі бачили одночасно кілька похорону ополченців. Стоїть сім'я – мама, двоє дітей – хлопчик і дівчинка. Вони ж не пробачать. І такого вже багато", - говорить вона.

Відносини між дончанами, які опинилися по різні сторони барикад, натягнуті. Ті, хто переїхав з Донбасу на територію, підконтрольну Україні, стали сприймати вчорашніх сусідів, друзів і навіть родичів як сепаратистів і терористів, розповідає ще один співрозмовник НВ з Донецька, юрист.

"Здається, були такі ж донеччани, як і ми, всі знали, що тут і як відбувається. Тепер не знаю. Може, це вплив ЗМІ, може, щось ще. Спілкуючись з рідними тобі людьми, розумієш, що вони дотримуються якоїсь космічної точки зору з приводу подій, що відбуваються тут", - каже чоловік.

Ще один донецький співрозмовник НВ – колишній викладач одного з Донецьких вузів, через його руки пройшло близько 10 тисяч студентів. Від війни в Донбасі вже втомилися всі, незалежно від поглядів і суджень. Але вважати ворогами і називати зрадниками всіх жителів Донбасу – неправильно, жорстко зауважує він.

"Хто порахував кількість людей, яке йшло на референдум за ДНР? У когось є цифри? Навіщо брехати, що весь Донецьк вийшов туди, як багато розповідають. Цього ж не було. Скільки було? 200-250 тисяч. 300. У Донецьку офіційно жило 890 тисяч, реально - мільйон двісті, мільйон триста тисяч. Пішло 20-25%. Це що весь Донбас? – говорить він. – Про це теж ніхто не думав. Цю інформацію з незрозумілих причин висвічують зовсім в іншому ключі. Когось зробити заручником і винуватцем ситуації – найлегше".

Бізнес, документи та законодавство

У ДНР стрімко розвивається законодавство, розповідає юрист. Відсотків на 90 воно копіює російське, десь залишається українським. З травня 2014 у ДНР є своя власна Конституція, і багатьма положеннями вона схожа на українську. Навіть регламентує дві державні мови – українську та російську.

"У частині цивільних правовідносин, господарських ми дотримуємося українського законодавства. З точки зору кримінально-процесуальної доктрини – повернулися до кримінально-процесуального кодексу 1996 року", - розповідає він.

Так званий Кримінальний кодекс ДНР був підписаний 17 серпня 2014. Він на 90% схожий на кодекс РФ. Нові міністерства, галузеві департаменти самопроголошеної республіки видають свої укази, розпорядження, положення і за ними діють. Документація ведеться за зразком, придуманим самопроголошеною владою.

У ДНР стала дуже популярна практика отримання російської освіти за такою схемою: людина навчається на бакалавраті чотири роки в Донбасі, отримує диплом місцевого зразка, потім вирушає з ним в російський вуз, з яким у Донецького вишу укладені угоди, і там здає іспити або пише дипломну або магістерську роботу і отримує диплом російського зразка. "Його приймають в Росії. Але чи котируються такі документи в інших країнах, я не знаю. Серед моїх знайомих ніхто поки в Європу поступати з такими документами не їздив", - розповідає юрист.

Робота в так званій ДНР – є, але знайти її можна не у всіх сферах. Найбільш затребувані спеціальності – водії, майстри нігтьового сервісу, торгові агенти.

Люди, які ведуть власний бізнес, їздять з окупованої території на підконтрольну Україні і назад, намагаються працювати і там, і там одночасно. Великий бізнес пішов з регіону з початком бойових дій.

Документи на вироблені на окупованій території товари, видані в ДНР, не визнаються офіційно і самою Росією. "Поставити продукцію, вироблену в ДНР, в Росію неможливо. Документи вважаються нелегальними. Просять українські", - говорить юрист.

90% всіх розрахунків здійснюється в рублях

Після того, як українська сторона в грудні 2014 року заборонила ввезення гривні на територію окупованої Донбасу, національна валюта в регіоні майже закінчилася. Замість неї в обігу російський рубль.

У рублях виплачують пенсії і зарплати бюджетникам. У рублях виставлені всі ціни в місцевих супермаркетах, розповідає юрист.

"За гривнею зараз багато хто полює, нарівні з іншими валютами: "куплю долари, куплю євро" і "куплю гривню". Кожен виставляє свої курси", - каже чоловік. Гривня потрібна, наприклад, тим, хто виїжджає на українську територію за покупками.

Раніше за кожну гривню в Донбасі давали два рубля. Днів десять тому був уведений змінний курс рубля, розповідає Менендес. "Перш основна частина магазинів формувала ціну в гривні і потім множила її на два. Нині ж 90% всіх розрахунків йде в рублях. Гривня вимилась з регіону внаслідок економічної блокади. Все частіше можна почути, що у виручка магазинів майже на 100% в рублях. Але, тим не менш, розраховуватися гривнею вигідно. Тому, що курс став 1:3", - пояснює він.

Зараз республіки повністю перебувають на утриманні Росії, вона туди завозить гроші, платить пенсії, зарплати, виплати бюджетникам, розповідає донецький журналіст Денис Казанський.

75-80% товарів на прилавках Донецька – якого місцевого, або російського виробництва. Зустріти товари українського виробництва – крайня рідкість із-за економічної блокади регіону. Рік тому Україна заборонила ввозити на свою територію готові продукти і товари з окупованого бойовиками Донбасу. У червні цього року посилилися правила щодо ввезення на територію Луганської та Донецької областей українських продуктів, тютюнових виробів та алкоголю, нафтопродуктів і інших товарів. Гуманітарну допомогу з подібними товарами пропускають.

Товари місцевого виробництва – це та промисловість, яка існує в регіоні. У більшості ж це товари з РФ. Ціни на них, відповідно, чималі. 1 кг свинини в Донецьку коштує близько 160-180 грн.

Ціна на хліб, який виробляють з тутешньої борошна та інших продуктів – близько 5 грн, яйця – близько 25 грн за десяток.

Вибори – фікція. Кого призначать з Москви, той і буде

11 вересня Петро Порошенко заявив, що вибори в Донбасі повинні пройти по українському законодавству, згідно з мінськими угодами, в умовах, які забезпечать вільне волевиявлення громадян".

Що будуть представляти собою ці вибори, якщо вони відбудуться, може вже зараз розповісти журналіст Казанський. "Українських партій там ніяких не буде – активістів немає, а у виборах будуть приймати місцеві організації і сили. Нічого схожого на вибори в Україні не буде", - коментує він.

Влади так званої ДНР мають намір провести свої вибори в органи місцевого самоврядування 18 жовтня. Через брак фінансування, обирати голів збираються тільки в містах Горлівка, Дебальцеве, Докучаєвськ, Донецьк, Єнакієве, Жданівка, Кіровське, Макіївка, Сніжне, Торез, Харцизьк, Шахтарськ і Ясинувата, а також у районах – Амвросіївському, Новоазовському, Старобешівському, Тельманівському. На інших рівнях планують провести вибори пізніше, в першому півріччі 2016-го. Глава сусідньої самопроголошеної республіки, ЛНР, Ігор Плотніцький, призначив місцеві вибори в підконтрольних йому регіонах на 1 листопада.

У деяких містах вже щосили йде передвиборна агітаційна кампанія.


Выборы мэров на 18 октября – идут полным ходом. В кандидатах все те же, кто до этого грабил город. Элита города осталась абсолютно та же, 60% сотрудников исполкомов – те же люди

Підготовка до виборів мерів на 18 жовтня йде повним ходом. В кандидатах всі ті, хто до цього грабував місто. Еліта міста залишилася абсолютно та ж, 60% співробітників виконкомів – ті ж люди


"Вибори мерів на 18 жовтня – йдуть повним ходом. В кандидатах всі ті, хто до цього грабував місто. Еліта міста залишилася абсолютно та ж, 60% співробітників виконкомів – ті ж люди. На пост мера кандидат – Лариса Толстикіна, яка була з 2010 року секретарем міськради", - розповідає Олег про Макіївку.

У Донецьку білборди почали розвішувати недавно. Поки на них написи на кшталт "Вільні вибори – вільному Донецьку" і "Зміниться наше майбутнє".

"Я не зустрічала ще, щоб на бордах були конкретні кандидати. І самих бордів поки небагато. Якось скромно, подекуди, - каже Валерія. - Порівняно з тим, що було в минулому році – коли натовпом ходили на референдум, такого зараз немає і близько. Всі розуміють, що вибори – фікція, і що кого призначать з Москви, той і буде. Бо ніхто не хоче на них йти. Заманювати будуть, як в минулому році, картоплею за копійки, дешевими овочами".

У листопаді минулого року, коли в ДНР вибирали "голову", Олександра Захарченко, прямо на вулиці біля виборчих дільниць місцевим жителям продавали картоплю, моркву, капусту і цибулю за "пільговою" ціною 1 кг за гривню. В такій черзі можна було стояти більше години. Крім того, бойовики дозволяли голосувати з 16 років і на будь-якій виборчій дільниці.

Відмова від проекту Новоросія і курс на Придністров'я

З політичної точки зору, ситуація знаходиться у підвішеному стані.

Люди дуже деморалізовані, розповідає Казанський: "Вони розуміють, що ситуація, що називається, ні туди, ні сюди. До Росії вони не прийшли, у них теж як би немає. Республіка не республіка – а так, якесь збіговисько мародерів. Грошей немає, немає виразної мети, незрозуміло, заради чого жертвувати. Тому є дуже велике невдоволення".

Місцева влада все ще націлена тільки на сценарій інтеграції до Росії, розповідає НВ юрист з Донецька. Багатьом жителям хочеться кримського сценарію – без втрат опинитися у складі Росії, розповідає юрист.

"А поки, звичайно, розруха, безробіття і занепад. І занепад більше саме від розриву між планкою "жити в квітучому Донецьку, передовому місті України" – і жити в Донецьку такому, як зараз. Ходити в Донбас-Арену на шоу світового рівня – або ходити за гуманітаркою", - говорить Олег з Макіївки.

Про повернення в Україну тут говорять лише із застереженням, що воно можливе у випадку децентралізації і надання автономії.

"Як раніше, на превеликий жаль, вже не буде. Дуже багато крові пролито", - говорить НВ ще одна дончанка. При іншому розвитку подій Донецьк відійде до РФ, вважає вона. За збереження "республіки" виступає відносно невеликий відсоток.

Ще один можливий варіант розвитку подій – придністровський сценарій, вважає Сергій Гармаш, редактор сайту "ОстроВ".

"Москва в будь-якому випадку буде підтримувати життєздатність проекту. Так само, як підтримує життєздатність Придністров'я. Інша справа, що життєздатність і життя – це різні речі", - говорить він.

Зараз в Донбасі назріла загальна розчарованість і в Росії, і в Україні, вважає він. Вся місцева пропаганда працює на так звану самостійність під опікою братньої Москви. Патріоти розчаровані бездіяльністю України і вже нічого доброго не чекають. Сепаратисти – розчаровані бездіяльністю Москви. "Настрої – не жити, а виживати", - говорить Гармаш.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: