Чи повернеться Молдова спиною до Європи і чому це стосується в першу чергу України

0 коментувати
У липні активісти зустріли приїзд в Кишинів російського віце-прем'єра Дмитра Рогозіна, відомого різкою критикою інтеграції країни в ЄС, антиросійськими плакатами

У липні активісти зустріли приїзд в Кишинів російського віце-прем'єра Дмитра Рогозіна, відомого різкою критикою інтеграції країни в ЄС, антиросійськими плакатами

В урагані власних проблем події в сусідній Молдові українцям здаються дрібними і далекими. А дарма. Маленькою сусідньою країною почав вельми цікавитися Кремль. І там відповідають взаємністю

Я давно помітив один дуже сумний факт: більшості українців події, що відбуваються в сусідній маленькій Республіці Молдова, нецікаві. Здається, що в масштабі подій, що відбуваються в самій Україні, молдавські події ніщо. Але це не зовсім правильно. Тому що останнім часом, пильний інтерес до маленької східноєвропейської країни почав проявляти Кремль.

Наприклад, 5 липня, відвідав Молдову, віце-прем'єр, співголова міжурядової молдавсько-російської комісії і спецпредставник президента Російської Федерації в Придністров'ї Дмитро Рогозін. У Кишиневі він зустрівся з міністром економіки Республіки Молдова, Октавіаном Калмиком. Результатами переговорів, за словами молдавського міністра, стала домовленість про створення найближчим часом спільної молдавсько-російської групи експертів, яка розгляне «дорожню карту», запропоновану Москвою для врегулювання спірних моментів у відносинах між двома країнами. Сам зміст карти поки не розкривається, проте Рогозін зауважив: вона містить певні рішення, які має прийняти молдавське керівництво, щоб відповідні рішення були прийняті керівництвом РФ».


В молдавском аэропорту российского вице-премьера Рогозина встречали с плакатами

В молдавському аеропорту російського віце-прем'єра Рогозіна зустрічали з плакатами


Вже будучи в Тирасполі, виступаючи перед парламентом невизнаної республіки, цей же російський віце-прем'єр порадив молдовському уряди «поводитися обережніше з Україною». За його словами, «є підстави думати, що українські і молдавські радикали можуть спровокувати небезпечні ситуації, щоб підставити під удар самих молдаван». Також Рогозін сказав, що Москва не хотіла б цього, а Росія, мовляв, хоче відновити з Кишиневом нормальні відносини.

Візиту Рогозіна передувала зустріч прем'єр-міністра Молдови Павла Філіпа і його російського колеги Дмитра Медведєва, що пройшла 7 червня в Бішкеку та на якій обговорювалося відновлення економічних відносин між двома державами.


Из Кишинева российский вице-премьер Рогозин отправился в Тирасполь

З Кишинева російський віце-прем'єр Рогозін відправився до Тирасполя


У всьому вище описаному можна побачити ознаку того, що Молдова починає розворот на Схід. Почасти це вірно. Нинішня влада, швидше, намагається зайняти позицію між геополітичними центрами і отримувати бенефіції і від Москви, і від Брюсселя. Так паралельно візиту Рогозіна, міністр закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Молдова, Андрій Галбур звітував про успіхи РМ у цьому полі та про ті плюси, які приніс країні європейський вектор розвитку.

По-справжньому розвернутися у бік Росії Молдова може вже восени цього року. 30 жовтня в республіці вперше за шістнадцять років можуть пройти прямі вибори президента. За результатами екзит-полів лідирує голова Партії Соціалістів Республіки Молдова (ПСРМ) Ігор Додон. Останній відрізняється відверто проросійськими поглядами. Він неодноразово заявляв, що європейський вектор розвитку для Молдови є тупиковим і виступав за приєднання республіки до Митного союзу та Євразійського економічного союзу. Дане питання Додон обіцяв виставити на національний референдум, де є великі шанси, що перемогу здобудуть євроскептики.

За даними останніх соцопитувань, проведених Інститутом Публічної Політики в квітні, 52,7% громадян виступають за приєднання Молдови до Митного союзу і 41% – за євроінтеграцію. Хоча ще у листопаді 2009-го за вступ до ЄС виступало 62% населення, а у 2012-му – 54%.


День Европы в Кишиневе, май 2016-го

День Європи в Кишиневі, травень 2016-го


Настільки низькі показники можна пояснити тим, що для громадян Молдови євроінтеграція асоціюється з нинішньою владою, яка замість проведення реформ загрузла в корупції, боротьбі за владу і численних скандалах. Молдаван так само розчаровує те, що Європейський союз продовжує контактувати з місцевими корупціонерами в уряді та, як їм здається, підтримувати їх. І нарешті на думку молдаван вплинув сильний удар, який був нанесений економіці республіки закриттям російського ринку для молдавських товарів. Ну і не варто забувати також про фактор російської пропаганди. В країні, де 60% населення повністю довіряють інформації з телевізора, 19% беззастережно вірять російським телеканалам, місцевим тільки 9%, а румунським і того менше – всього 6%.

Крім спроб провести референдум, Додон може спробувати розпустити Парламент й ініціювати дострокові вибори. Для цього у нього достатньо повноважень. В такому випадку у парламент проходять сім партій. З них дві проросійські, ПСРМ і Наша партія, можуть отримати достатньо місць, щоб разом з комуністами сформувати більшість, яка буде визначати порядок законодавчих зборів.

Звичайно, це лише один з можливих варіантів розвитку подій. Багато залежить від того, якими будуть результати президентських виборів, якого кандидата висунуть представники проєвропейських партій. Але ймовірність перемоги Додона залишається досить високою.

Чим небезпечний для України можливий розворот Молдови в бік Москви? По-перше, Росія розширює свій плацдарм на південно-західних кордонах України. По-друге, вона може використовувати цей плацдарм для розхитування ситуації у прикордонних областях, зокрема в Одеській області. Так у свій час, у справі створення так званої «Бессарабської Народної Республіки», фігурували імена деяких політичних діячів, близьких до Партії Соціалістів. Наприклад, лідер партії Патріотів Молдови Михайло Гарбуз і голова аналітичного центру Eurasia Inform Володимир Букарський. Останній ніколи не приховував своєї антиукраїнської позиції і відкрито підтримує Путіна та сепаратистів з так званих ДНР і ЛНР. Також він неодноразово заявляв, що Україна – це штучне утворення.

Так що в цілому Києву варто було б бути більш уважним по відношенню до того, чим живе сусідня з ним маленька Молдова.

Роман Руссу — політичний аналітик Асоціації Української Молоді в Молдові Злагода, автор сайту Ukrainians.md


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: