Розбір ієрогліфів. Китайська держкомпанія претендує на сонячні електростанції Клюєвих, а депутати урізують їм тариф

10 лютого 2016, 09:34
Китайська CNBM стверджує, що до неї перейшли українські енергетичні активи клюєвської Activ Solar, однак до угоди є чимало питань. Водночас депутати зменшують зелений тариф, щоб не дати Клюєвим насолоджуватися надприбутком

Україна має багато причин заздрити Швейцарії. Найсвіжіша – це $43 млрд інвестицій, які зайдуть до Швейцарії як оплата за купівлю місцевого виробника добрив Syngenta від китайської державної ChemChina. Інша китайська державна компанія, CNBM International Corporation, проінвестувала в Україну, однак за прозорістю цій інвестиції дуже далеко до швейцарського правочину.

Відео дня

CNBM, яка спеціалізується на будівництві та альтернативній енергетиці, стверджує, що їй належать десять сонячних електростанцій в Одеській і Миколаївській областях, які раніше контролювала Activ Solar, компанія братів Клюєвих. «Станом на сьогодні ми отримали сонячні об'єкти від Activ Solar, – написав НВ президент китайської компанії Джейсон Джанг. – Ці проекти належать CNBM цілком».

Окремою припискою – заперечення зв'язків з Клюєвими і плани про продовження інвестицій в Україну в майбутньому.

Китайці кажуть, що контролюють електростанції з середини 2014-го і отримали їх в межах повернення товарного кредиту на 160 млн євро, які Activ Solar у них брала у вигляді обладнання під гарантії Ощадбанку.

Однак народний депутат Олексій Рябчин, який представляє фракцію Батьківщина у парламентському комітеті з енергетики, каже, що на червень 2015-го активи все ще належали Клюєвим. Старший Клюєв, Андрій, був на той момент уже давно втікачем, а молодший, Сергій, саме покинув Україну після зняття з нього депутатської недоторканності. «Йшли суперечки з Антимонопольним комітетом, чи дадуть вони дозвіл китайцям на концентрацію активів, – каже Рябчин. – А зараз ми бачимо, китайці кажуть, що якимось чином станції вже їхні».

Джерело в Ощадбанку, яке надало Activ Solar кредитів і кредитних гарантій на 500 млн євро, підтверджує, що сонячними станціями володіє CNBM – назву компанії вже прописано в документах. Китайці навіть встигли почати обслуговувати кредит, відтермінувавши дату його погашення. Це говорить про серйозність намірів китайської сторони.

Учасник ринку альтернативної енергетики, який побажав залишитися анонімним, розповів НВ, що особисто зустрічався з главою Адміністрації президента Борисом Ложкіним, щоб залучити його до розв'язання проблеми власності сонячних електростанцій. Ложкін зацікавився темою, зробив запит до АМКУ, і звідти нібито відповіли, що за документами станції все ж належать Activ Solar.

Це заперечує Олександр Домбровський, перший заступник комітету з енергетики. Йому АМКУ нібито повідомив, що власниками активів є китайці. Кореспондент НВ чув думку, що CNBM представляє інтереси Клюєвих, які просто не хочуть світити своє прізвище, щоб уникнути можливих претензій з боку правоохоронних органів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Пристрасті за зеленим тарифом

Ситуація, напевно, зависла б у повітрі, якби у справі не фігурувала тема зеленого тарифу, який стимулює альтернативну енергетику вищими доходами.

У червні 2015-го парламент знизив на 44% тариф для сонячних електростанцій потужністю понад 10 МВт. До цієї категорії саме і потрапляють клюєвські станції. Більше ні в кого таких немає. Раніше тариф становив 46 євроцентів за кВт•ч, був прописаний спеціально під Клюєвих і дозволяв заробляти чималі гроші. Щоправда, цього разу тариф було знижено тільки до початку 2017-го.

Дивним є вже те, що встановленням тарифів на електроенергію опікується парламент, а не регулятор ринку – Нацкомісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг. Але депутати не соромляться перебирати на себе таку функцію.

Під час обговорення законопроекту у сесійній залі Наталія Королевська, нардеп з Опозиційного блоку, назвала його неважливим, «технічним». Ідеолог документа, представник Самопомочі Лев Підлісецький обурився: «Він настільки технічний, що пан Клюєв щодня через свої сонячні електростанції додатково отримує 8 млн грн».

«Цей законопроект – черговий крок до деклюєвізації економіки України», – резюмував нардеп. Коли кореспондент НВ попросив фактичного очільника комітету з енергетики Домбровського підтвердити, чи це так, той підкреслив, що про боротьбу з ринковим домінуванням Клюєвих не йдеться. «Це економія державних коштів», – сказав депутат.

Підлісецький скаржиться, що пропонував не тариф урізати, а обмежити чинність коефіцієнта пікового навантаження, що множить доходи великих сонячних електростанцій на 1,8. «Коли я це сказав, у Сергія Клюєва, що сидів поруч, затрусилися руки», – згадує депутат. Але в результаті вирішили все ж урізати тариф.

Спочатку голосів для законопроекту бракувало, тому лобістам, які представляють маленькі сонячні станції, довелося вмовляти депутата Юрія Бойка, щоб він забезпечив підтримку голосами Опозиційного блоку. «Бойко ніяк не реагував на моє прохання, поки не почув прізвища Клюєвих, – згадує учасник переговорів. – Коли я сказав, що йдеться про урізання тарифу для клюєвських станцій, Бойко видав добірну порцію схвальної лайки і сказав, що голоси будуть». Є причини вважати, що інтереси Бойка і братів Клюєвих істотно розходяться.

Учасники обговорень про зниження зеленого тарифу розповідають НВ, що процес всіляко блокував тодішній голова комітету з енергетики Микола Мартиненко, але коли зрозумів, що нічого зробити не може, вирішив очолити ініціативу і заробити на цьому політичні дивіденди.

Природно, китайці виступають різко проти зниження тарифу для станцій, які вони називають своїми. Представник CNBM, присутній на засіданнях комітету з енергетики, скаржиться, що компанія планувала інвестицію за тарифу 46 євроцентів, тому очевидне обмеження прав іноземних інвесторів. До того ж він намагається надати справі вид конфлікту на рівні українсько-китайських дипломатичних відносин і загрожує міжнародними судами.

Але українські депутати налаштовані категорично. У листопаді 2015-го Підлісецький разом з колегами зареєстрував ще один законопроект, який подовжує знижений тариф для великих сонячних станцій аж до 2030 р. Зараз комітет рекомендує ухвалити документ у першому читанні та потім у разі необхідності доопрацювати. У разі його ухвалення держкомпанія Енергоринок, яка скуповує електроенергію у виробників, заощаджуватиме 1,8 млрд грн щорічно на тариф для великих сонячних станцій.

«Це фактично запрошення до переговорів», – пояснює позицію комітету нардеп Рябчин. CNBM могла б отримати вищий тариф, але тоді нехай вона обслуговує зобов'язання Activ Solar та пов'язаних з нею активів перед держбанками, а це багатомільярдні борги, додає Підлісецький. «Активнішу позицію в переговорах мають зайняти Міністерство енергетики та Міністерство фінансів, – каже він. – Ми ж як депутати повинні створити вигідніші умови для таких переговорів».

Міністр енергетики Володимир Демчишин під час свого звіту перед профільним комітетом 5 лютого до питання про своє бачення зеленої енергетики поставився прохолодно, набагато активніше коментуючи питання про газ та вугілля. Тему зеленого тарифу він взагалі оминув.

За відсутності успіхів у розслідуванні та доведенні до суду справ про діяльність братів Клюєвих єдиним методом «покарати» соратників Віктора Януковича залишається ухвалення законопроектів, що точково б'ють у їхні бізнес-інтереси. Але і ця тактика є досить ризикованою, як показує участь у справі китайської держкомпанії CNBM. Накачані неповерненими кредитами з держбанків активи братів Клюєвих можуть перейти до інших рук. Спроби компенсувати шкоду, завдану державі корупційними схемами попередньої влади, поки що нічим не закінчуються.

Показати ще новини
Радіо NV
X