«Росію визнали стороною війни. Але це ще не цвях в її труну». Як Україна переконала європейців назвати Росію агресором – інсайди зі Страсбурга

Голова МІД Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр доповідає в ПАРЄ по українському питанню 

Голова МІД Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр доповідає в ПАРЄ по українському питанню 

Резолюції ПАРЄ по Україні і Росії виявилися неочікувано жорсткими. Європейці, нарешті, публічно визнали участь Росії в українському конфлікті. Як це було і як вдалося добитися такого рішення – розповідають учасники подій

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) прийняла більш жорстке рішення в українському питанні, аніж очікувалося. Українським парламентарям вдалося добитися, щоб у тексті документу з'явилося визнання того, що конфлікт в Україні насправді є російською агресією, а щодо Криму було введено термін «окупований».

Українська делегація ще перебуває у Страсбурзі. Це 24 народних депутати – 12 постійних членів  і 12 заступників. Все ще проходять зустрічі і переговори.

НВ зв’язалося з парламентарями і з перших уст дізналося, як рішення ПАРЄ вплине на Росію і ситуацію у Донбасі та як взагалі їм вдалося дотиснути європейську бюрократію і російське лобі в ЄС, щоб чітко і вголос заявити: війна у Донбасі інспірована і підтримується Москвою.

Голова Постійної делегації  у Парламентській асамблеї Ради Європи Володимир Ар'єв,  фракція БПП:

Цьому рішенню передувало три тижні роботи – зустрічі, комітети, перемовини, листування. Вона триває і зараз, на сесії.

Ми організували поїздку в Страсбург колишніх в'язнів. Привезли матеріали. Організували прийом. Ситуація з МН17 та Алеппо суттєво допомогли.

Опір був шалений. Але руки, звісно, не опускались. Скасувати це рішення вже не зможуть. Але будуть намагатися десь нагадити [РФ і її соратники] – це точно. Тому пильнуємо.

Заступник голови Постійної делегації Георгій Логвинський, фракція Народний фронт:

Основна наша задача – бути суб’єктами ПАРЄ, гарантувати, що без України не вирішується жодне питання ні у Грузії, ні в Туреччині, ні в Сирії. Ми з голими руками, але правдою за спиною воюємо проти РФ, їх коштів, їх лобістів. Наша задача голосно і відкрито говорити правду, чим руйнувати кулуарні дії РФ і агентів.

Кожен член Асамблеї повинен виконувати рішення ПАРЄ в обов’язковому порядку. Це рішення кладеться в основу законодавчої, юридичної, дипломатичної політики усіх 46 країн в розвитку стосунків з РФ, включно з економічними.

РФ намагається увесь час зняти санкції. Наступна сесія ПАРЄ буде в січні. Це шанс повернутися в Асамблею для Росії та зняти санкції. Після вчорашнього рішення такі шанси у РФ набагато нижчі. Відмінити рішення неможливо. Хіба – заговорити, прийняти нові якісь резолюції. Тут такі спроби відбуваються постійно. Наприклад, лобіюється резолюція про свободу переміщення під тих депутатів, які їздять у Крим. Наша задача – протиснути поправку, що якщо при цьому порушується національне і міжнародне право, такі депутати під «свободу переміщення» не потрапляють.

Ми готові до всього. Знаємо, що кулуарні ігри продовжуються. По кулуарності б’ємо відкритістю і демократією, що у нас добре виходить.

Заступник голови Постійної делегації Сергій Соболєв , фракція Батьківщина:

Нам в ПАРЄ – на відміну ОБСЄ, парламентської асамблеї НАТО та ООН – найлегше. Бо росіяни рік тому покинули ПАРЄ. Але є їхня тінь. Російське лобі стислося до групи так званих об’єднаних лівих, де в основному залишки компартій або націоналістичних угрупувань, які межують з фашистськими поглядами. Такий союз не спрацював. Рішення є, його не відмінити, воно вже увійшло в історію. На нього посилатимуться. Його враховуватимуть.

Це тільки на перший погляд видається, що рішення по Україні пройшли легко. Нам дуже допомогла французька делегація, яка докорінно змінила свою позицію після бомбардувань Алеппо, заяв президента і міністра закордонних справ Франції про військові злочини РФ в Сирії. І в цілому сильно змінилася ситуація. Наші прогнози про те, що Путіну потрібні не Грузія, Молдова і Україна, а володарювання у всьому світі, збуваються. І Сирія – яскравий приклад цього.

Тепер у нас вперше є визнання, що окупаційні російські війська є не лише в Криму, а на території Донбасу. Вперше визнано, що Росія є стороною війни в Донбасі, а не якісь там «ЛНР» і «ДНР». Важливо, що цією резолюцією фактично визнано, що ніяких виборів на тимчасово окупованих територіях проводити не можна. Жирною крапкою в дискусії про необхідність діалогу з агресором, чи агресор все ж має бути поставлений на місце санкціями. Спеціальний пункт говорить про продовження  санкцій у разі невиконання основних резолюції ПАРЄ, аж до звільнення Криму і інших окупованих територій.

Леонід Ємець, член Постійної делегації, фракція Народний фронт:

Як нам вдалося? Непросто, м'яко кажучи. Більша частина керівництва ПАРЄ налаштована на повернення російської делегації, а прийняті вчора резолюції однозначно цей процес ускладнюють.

Шлях до перемоги нами був обраний в два напрямки: конкретні і яскраві докази російської агресії, помножені на чітку аргументацію їх в комітетах і персональна робота з делегатами.

Безліч як особистих так і на рівні делегація з делегацією зустрічей.

І постійний тиск через групи, які відіграють тут одну з ключових ролей.

Тиск росіян відчувався постійно. В них тут потужні групи впливу – депутати ПАРЄ, працівники секретаріату, які сидять на конкретних бюрократичних процедурах, потужне лобі в керівництві ПАРЄ.

Але справжня демократія відрізняється тим, що керівництво не має одноосібного впливу – лише координаційний. І рядових делегатів ПАРЄ можна переконати. Але кожен такий результат -- це місяці і роки послідовної і кропіткої роботи. Нахрапом тут нічого не буває.

Заступник члена Постійної делегації Сергій Власенко, фракція Батьківщина:

Надважливо, що це перші повноцінні рішення щодо України. Був величезний супротив. Є сильне російське лобі. РФ робитиме все для покращення свого та погіршення нашого іміджу. Наш успіх – наслідок роботи постійної делегації, у якої є авторитет. Нас знають в Асамблеї. Робота на 80% - це особисті контакти. Ми зустрічалися, переконували, говорили.

Відмінити це рішення вже не можна. Та все не так просто. Нам не треба розслаблятися. Ми створили додатковий інструмент протидії. Але сказати, що ми забили останній цвях у труну РФ, було б передчасно. Треба готуватися до січневої сесії, аби перешкодити поверненню росіян в ПАРЄ зі зняттям санкцій. Ми не проти повернення росіян. Ми за те, щоб вони повернулися, але лише виконавши усі вимоги ПАРЄ: деокупувати Крим, вивести свої війська з Донбасу, припинити втручання в українські справи.

Заступник члена Постійної делегації Борислав Береза, позафракційний:   

Те, що на цій сесії ПАРЄ прийнята резолюція, яка визнає все, що відбувається на Донбасі, як військову агресію Росії – це заслуга об'єднаних зусиль української делегації протягом всієї роботи. Це не тільки робота на сесії, але і те, що залишається за кадром. Особисте спілкування протягом усього року, переговори, грамотна аргументація і підтвердження наших слів доказовою базою – все це принесло результат. Так само допоміг звіт про Боїнг МН17, адже він так само довів присутність російських військ на Донбасі.

Росіяни протиставили цьому два аргументи. Перший – це те, що економічні санкції проти Росії шкодять Європі і їх потрібно скасовувати, а не посилювати. А другий аргумент – це спроба «особистої мотивації». Але жоден з аргументів не вплинув на більшість в ПАРЄ. Європейські демократичні цінності цінуються значно більше, ніж економічні блага. ЄС базується на них. Саме тому голосування по резолюціям в ПАРЄ завершилося нашим успіхом і фіаско російської дипломатії. Гроші – це важливий елемент у сучасному світі, але далеко не головна цінність для європейської спільноти.

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: