Занадто багато аналогій з вбивствами, до яких причетні російські спецслужби – російський політик Ольга Курносова про вбивць Шеремета

22 липня 2016, 18:43
3376
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Занадто багато аналогій з вбивствами, до яких причетні російські спецслужби – російський політик Ольга Курносова про вбивць Шеремета - фото

Фото: hromadskeradio.org

Кремлю було важливо вбити саме добре знайомого росіянам журналіста, який, на їхню думку, «зрадив Росію», вважає політична біженка і згадує гучні вбивства з кремлівським слідом

Російський політик Ольга Курносова переїхала до Києва в жовтні 2014 року. На батьківщині вона організовувала Марші незгодних (2005-2008 рр..), створила Комітет солідарності з Майданом і Антивоєнний рух (2013 рік), які регулярно брали участь у мітингах російської опозиції.

Політичну кар'єру Курносова почала депутатом Петербурзького міської ради в 1990-1993 роках. Була співзасновником Громадянського фронту Гаррі Каспарова і членом правління руху «Солідарність» Бориса Нємцова (2009-2012 рр.).

У 2011 році Курносова познайомилася з загиблим журналістом Павлом Шереметом на форумі опозиції Остання осінь. В Києві вони зустрілися на конференції Україна-Росія: діалог, яку проводив Ходорковський у квітні 2014 року. «Вже після вбивства згадала Бориса і здивувалася, наскільки вони були з Павлом схожі, заряджені на перемогу, оптимістичні», - з сумом згадує Курносова.

— Незважаючи на відсутність хоч яких-небудь результатів розслідування вбивства Павла Шеремета, в російському сліді впевнена практично половина читачів нашого видання. У чому причина такої одностайності?

— Є така поширена фраза: «шукай, кому це вигідно». В даному випадку головний вигодонабувач – це Кремль, що абсолютно очевидно.

Подивіться на рівень коментаторів – це були не просто якісь Сергій Марков або Ігор Коротченко, а коментували прес-секретар президента Дмитро Пєсков і голова Ради Федерації Валентина Матвієнко. Не кожна подія, що відбувається в Україні, удостоюється такого високого рівня коментарів.

Основний тон цих коментарів – в Україні вбито російського журналіста, ми глибоко цим стурбовані і розраховуємо, що Україна зможе швидко знайти вбивць.

— Чи не замало одних лише коментарів чиновників, навіть топ-рівня, щоб говорити про зацікавленість Росії у смерті Шеремета?

— А ось тут потрібно дивитися на вигоди, які отримало керівництво Росії від цієї події. Перше – це демонстрація світу й українському народу, що уряд і президент України не контролюють ситуацію. Їм важливо весь час показувати Заходу: Ви думаєте, вони там займаються реформами? Так у них серед білого дня в центрі столиці людей вбивають.

Друге – це робота на дестабілізацію ситуації в Україні. Згадайте, що це не перші вибухи в Україні, які пов'язують з російськими спецслужбами – були вибухи в Одесі, Харкові. Основна мета – це максимально дестабілізувати ситуацію, про що вже сказав Порошенко. Причому на цю дестабілізацію працюють з різних боків: тарифи, добробати, хресний хід, і тут ще й вбивство журналіста.

Ми ж розуміємо, що вбивство Павла дуже і дуже піарівське. Перше, що кидається в очі – це час вбивства, ранок середи максимально вигідний для розгону теми в ЗМІ. Подивіться, як швидко той самий Лайфньюс дав картинку з місця вбивства, буквально через кілька хвилин після події. Через кілька хвилин! Більша частина українських ЗМІ ще навіть не встигла! А у кого вони взяли це відео? У 17-го каналу, який «раптово» і «випадково» опинився о 7:45 ранку на перехресті Богдана Хмельницького і Франка. Запитайте у Кличка, чи дійсно вони з ним домовлялися про інтерв'ю біля будинку. Логічніше для журналістів було б чекати на нього в КМДА.

Далі зверніть увагу на те, як швидко мобілізувалися всі ці кремлеботи на чолі з шизофренічним коментарем Марії Захарової про «братську могилу для журналістів»... Цілісіьнький день російські топи Яндексу були присвячені саме Шеремету.

— Невже там не розуміють, що це дуже нагадує приказку про злодія, на якому шапка горить?

— Та вони всі так поводяться. У будь-яких подіях Кремль найперше починає кричати: «тримайте злодія». Хоч якось діяти вони починають тільки коли зовсім вже притискають до стіни, як у випадку з допінгом і Олімпіадою. До цього лунає тільки «а у вас негрів лінчують». Це ідеологічний прийом ще з часів Радянського Союзу, нічого нового вони не вигадали.

— Мені все-таки така аргументація зацікавленості Кремля здається досить слабкою. Може бути дестабілізація в Україні, а може і не бути; може проявити українська влада слабкість в розслідуванні, а може і ФБР на допомогу покликати; можуть вийти люди на тисячні мітинги проти влади, як у випадку з Гонгадзе, а можуть і не вийти.

— Неможливо ігнорувати занадто велику кількість аналогій у справі Павла з іншими політичними вбивствами, до яких була причетна Росія.

— Про які аналогії можна говорити?

— Найбільш подібне до цього вбивство – вибух автомобіля Яндарбієва [політик, президент Чеченської республіки Ічкерія 1996-1997 рр., у 1999-го виїхав з Чечні] в Катарі 13 лютого 2004 року. Підірвали у власному автомобілі, коли він повертався з мечеті. Тоді зловити вбивць вдалося тільки завдяки даним американської розвідки. Тому, до речі, рішення Порошенка покликати ФБР – єдине, що може серйозно поламати плани Кремля.

Виконавцями виявилися кадрові офіцери ГРУ і співробітники російського посольства. Один мав дипломатичний статус, і його не змогли залучити, а взяли двох відразу. Кремль негайно заарештував просто в аеропорту якихось катарських греко-римських борців, довго вів переговори і обміняв своїх для відбування покарання в Росії. Зустрічали, правда, цих вбивць в Москві червоною доріжкою.

17 жовтня 1994 року у Москві підірвали журналіста Дмитра Холодова. Як і у випадку з Яндарбієвим, вважається, що це вбивство скоїли співробітники ГРУ, тобто, військова розвідка. Там було слідство, на судових засіданнях звучали конкретні імена, але всіх виправдали.

У показових вбивствах важливий саме медійний ефект. Для цього ретельно обирається день, година і місце. Анну Політковську вбили в день народження Путіна, Бориса Нємцова – перед маршем опозиції, у випадку з Шереметом напрошується думка про цей хресний хід, який повинен прийти в Київ рівно через тиждень після його вбивства, день у день.

У всіх випадках продумувалася версія для відволікання уваги. Подивіться, що відбувалося навколо Української правди за місяць до вбивства Павла. Всі ці зустрічі з Григоришиним не були випадковістю. Не можу сказати, хто і кого про них просив – може, російські друзі-знайомі.

— Навіть так?

— А чому ні? Якщо це добре сплановане та організоване вбивство, всі деталі були вигадані. У вбивстві Шеремета виконавці і замовники будуть до останнього камуфлюватися під український слід. Запрошення Порошенком іноземних фахівців до розслідування вибиває у них ці козирі з рук. От якби він цього не зробив, можна було б вважати, що він когось там відмазує або виводить з-під удару.


Весной и летом 2014 года Курносова неоднократно фотографировалась с украинской символикой на Красной площади в Москве. Фото: odcrisis.orgНавесні і влітку 2014 року Курносова неодноразово фотографувалася з українською символікою на Червоній площі в Москві. Фото: odcrisis.org


— За останні два роки це друге гучне вбивство журналіста в Україні. Першим був Олесь Бузина, який відкрито симпатизував Кремлю. Другим став Павло Шеремет, якого порівнювати з Бузиною язик не повертається, але він мав російський паспорт. Чи не відчуваєте ви загрози для інших росіян, які знаходяться в Росії – для себе особисто, вашого колеги Іллі Пономарьова, Євгена Кисельова, наприклад?

— Я не думаю, що у мене з Пономарьовим є достатній рівень медійної розкрученості. Їм, організаторам цього вбивства, був потрібен саме журналіст, а не політик.

Для російської аудиторії Павло Шеремет – колишній ведучий федерального телеканалу. В Україні це мало кому про що говорить, але в Росії обличчя журналістів з федеральних каналів добре знають і пам'ятають мільйони росіян багато років, навіть якщо вони звідти йдуть. Російські високопосадовці напирають саме на громадянство Шеремета.

— У цьому контексті пригадується історія з обшуками у матері Євгена Кисельова в Москві та порушенням проти нього справи в Росії. В інтерв'ю нашому виданню він повторив, що не стане відмовлятися від російського паспорта і пояснив чому. Чи не ставить він себе таким чином під удар?

— Це вже має вирішувати для себе сам Кисельов. Питання безпеки Євген повинен вирішити для себе правильним чином. Він нещодавно зустрічався з Порошенком, думаю, що там згадувалося і про це. Я не здивуюся, якщо після історії з Шереметом Кисельов все ж отримає українське громадянство. Зрозуміло, що для нього це принципове питання, але коли на кону життя або смерть, людина може змінити своє рішення. Загроза для життя – це абсолютно інша реальність.

Вбивство Шеремета має змусити замислитися всіх відомих людей, які мають російський паспорт в Україні. Саме наявність цього паспорта – хоч і не головний аргумент у виборі жертви, але необхідний. Адже, у російських спецслужб дуже проста і збочена логіка. Вбивствами журналістів вони хочуть повторити те, що сталося в Україні після вбивства Гонгадзе.

— Якщо не вийшло з Бузиною, чому вирішили повторити з Шереметом?

— Тому що логіка така дебільна – не вийшло один раз, давайте спробуємо ще раз. Обрали жертву краще, саму операцію провели більш ретельно, ніби «український слід» підготували.

Вбивство Бузини було розраховане на зовсім іншу аудиторію. Вони хотіли підняти проросійське населення на повстання. Не вийшло. Тепер вирішили вдарити по Шеремету – позитивній, життєрадісній та харизматичній людині. Не дарма ж у день вбивства його весь час порівнювали з Борисом Нємцовим, вони насправді були дуже схожі. Сам вибір жертви викликає абсолютне співчуття, сум, нерозуміння.

— Зважитися на вбивство людини тільки, щоб викликати співчуття і печаль?

— У них проста мета – показати, що підтримка України нітрохи тебе не захищає.

Айдер Муждабаєв на мітингу-реквіємі Павлові на Майдані згадав, що в Кремлі нас, всіх, хто переїхав сюди з Росії через підтримку України, вважають зрадниками і перебіжчиками.

Ви ж не забувайте, що з в'язниці Павла витягла саме російська влада. Після цього він працював на ОРТ. У логіці Путіна він повинен був бути вдячним до кінця життя Росії за те, що його витягли з в'язниці, обігріли-нагодували, дали хорошу роботу, а він, собака, плюнув і пішов всьому наперекір. Для Путіна це, безумовно, зрада.

Саме їм був важливий і спосіб вбивства Шеремета. У країні, де йде війна і ходять тисячі одиниць неврахованої зброї, вони проводять дуже дорогу, складну і суперпрофесіональну спецоперацію. На таке здатні або спецслужби, або це дуже високий рівень бізнес-конфлікту, якому, на мій погляд, в даному випадку просто нізвідки взятися. Бізнесмени, як правило, лякають, а не вбивають; якщо вже знадобилося прибирати – прибирають головного бенефеціара або власника, в даному випадку, Олену Притулу.

Цікаво