Російський бізнесмен Костянтин Григоришин намагається завоювати українську енергетику, використовуючи близькість до влади - НВ №37

1 коментувати
Російський бізнесмен Костянтин Григоришин намагається завоювати українську енергетику, використовуючи близькість до влади - НВ №37
Донецький бізнесмен Рінат Ахметов роками використовував близькість до влади для плекання своєї енергетичної імперії. Теперь схожу тактику використовує Костянтин Григоришин, стверджує журнал Новое Время в номері від 9 жовтня

Наприкінці квітня 2015 року народний депутат від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм опублікував секретні документи, до розробки яких, за його словами, була причетна команда найбагатшого українця Ріната Ахметова. План Фортеця (внутрішня назва документа) описував стратегію захисту інтересів Ахметова в енергетиці, де він став безперечно найбільшим гравцем за часів президентства його земляка й однопартійця Віктора Януковича. Завдяки перемогам на тендерах, на яких у нього часто не було навіть формальної конкуренції, Ахметов отримав контроль над більш ніж 65 % ринку теплової генерації, 38 % ринку дистрибуції електроенергії та 54 % видобутку вугілля.

Творці Фортеці домагалися відставки міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина, який вдався до публічної конфронтації з ДПЕК Ахметова, відкрито звинувачуючи його компанію в монополізмі та необґрунтованому завищенні цін. Задля досягнення своїх цілей укладачі Фортеці планували організувати масштабні акції протестів, а в довгостроковій перспективі створити третю силу — робітничий рух, який міг би стати захисним ресурсом компанії й елементом тиску на владу. У квітні до Києва дійсно приїжджали шахтарі. Вони стукали касками перед держустановами, вимагали підвищення ціни на вугілля та відставки міністра. Не домігшись свого, гірники роз'їхалися по домівках. СБУ ж заходилася перевіряти інформацію Найєма. Компанія ДПЕК існування такого документа заперечувала.


Обложка НВ №37 от 9 октября

Обкладинка НВ №37 від 9 жовтня


Уже за кілька місяців, у серпні, російський бізнесмен Костянтин Григоришин вирішив зробити контрвипад у бік Ахметова. У Григоришина — свої інтереси в енергетиці: в Україні він давно володіє низкою активів у цьому секторі. До того ж у нього непогані стосунки з президентом Петром Порошенком.

Григоришин запропонував вузькій групі експертів розробити комплекс заходів, який би не лише стримував план Фортеця, але й завдав удару у відповідь. Про існування такого плану НВ розповіли відразу двоє людей, які були присутні на зустрічі з російським бізнесменом. "Григоришин говорив, що Ахметов готує державний переворот, і, якщо нічого не робити, донецькі знову повернуться до влади",— згадує розмову з бізнесменом один із його знайомих. "Він побачив у Фортеці великий шантаж держави", — розповідає він.

Контрплан складався з кількох блоків і передбачав перевірку діяльності Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у галузі енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), та Антимонопольного комітету за період правління Віктора Януковича. Розслідування мало виявити, як і за чиєю допомогою компанія ДПЕК домагалася підвищення тарифу на продаж електроенергії й набула монопольного становища в тепловій генерації. У парламенті мала бути створена тимчасова слідча комісія, яка опікувалася б цією темою. Одночасно з цим група депутатів розробила план з демонополізації галузі. Очевидно, що без політичних важелів реалізувати такий план було не можна. Один з учасників процесу на умовах анонімності повідомив НВ, що план потрапив на стіл до Порошенка, але поки так і не був реалізований.

Усе глибше протистояння між Григоришиним і Ахметовим показує, що на багатомільярдному ринку енергетики наближаються великі зміни: уродженець Запоріжжя з російським паспортом тіснить донецького бізнесмена, який втратив важелі політичного впливу після втечі з країни Януковича. Причому, за твердженням експертів, використовує Григоришин методи, далекі від правил чесної конкуренції та подібні до тих, до яких вдавався свого часу Ахметов. За даними експертів ринку, російський бізнесмен розставляє своїх людей на провідні позиції в органах, що регулюють роботу енергоринку, і держкомпаніях, пов'язаних з ним, намагається через них отримати для своїх компаній вкрай вигідні тарифи, а також лобіювати закупівлю державою продукції своїх компаній, причому за завищеними цінами. "Зараз задіяно такий само підхід. Акценти змістилися в бік іншої групи [Григоришина], а власне підходи не змінилися", — говорить Вікторія Войцицька, нардеп фракції Самопоміч.

Про те, що за людина — 50‑річний російський бізнесмен Костянтин Григоришин, що пов'язує його із президентом України та які інтереси у нього в українській енергетиці, читайте в новому числі журналу Новое Время — №37 від 9 жовтня.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: