Росія перетворює Крим на "непотоплюваний авіаносець"

Зміцнюючи чорноморське узбережжя, Путін намагається налякати Захід, вважають експерти. На фото - Путін під час останнього візиту в Крим 18 серпня

Зміцнюючи чорноморське узбережжя, Путін намагається налякати Захід, вважають експерти. На фото - Путін під час останнього візиту в Крим 18 серпня

На півострові вдосконалюють військові бази і зміцнюють флот. Стратегічна мета Москви – дістати американські бази в Європі і прикрити літню резиденцію Путіна, Сочі

З березня 2014-го, після анексії півострова, російська влада регулярно робить заяви про розширення військової інфраструктури в Криму, нарощування контингенту збройних сил, удосконалення складу та структури сил ЧФ. Про це йдеться і в новій редакції Морської доктрини Росії.

На півострові ведеться активна робота над зведенням нових військових містечок для частин берегової охорони ЧФ під Сімферополем, двома містечками в Бахчисараї і 50 новими будинками в Козачій бухті недалеко від Севастополя. Крім того, російські військові озвучували плани розмістити в Джанкої 97-го десантно-штурмового полку ВДВ, поповнити бойовий склад ЧФ підводними човнами і навіть задіяти в новій системі повітряної оборони дирижаблі.

Навіщо Росія мілітаризовує півострів, перетворюючи його в напхану зброєю і військовими базу?

Страх перед американцями і спроба захистити Сочі

Основне завдання Чорноморського флоту – утримувати під контролем Чорне море, і, в разі необхідності, замикати протоку.

"Крим націлений, насамперед, на Босфор. Завдання флоту – утримувати під контролем Чорне море, і, якщо буде серйозний конфлікт – не дати прорватися туди флотам НАТО. Для цього флот буде різко посилюватися", - говорить НВ російський військовий аналітик Павло Фельгенгауер.

В українському Криму практично не було підводного флоту – за винятком єдиного підводного човна, здатного виходити в море. Тепер же на півострів планують підігнати шість підводних човнів. Також з'являться нові фрегати і сторожовики. Затримка виникла через двигуни: передбачалося, що їх завезуть з українського Миколаєва, але зараз з цим у росіян виникли проблеми.

У липні Міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив, що вже до кінця цього року ВМФ РФ в Криму отримає вісім кораблів основних класів. Серед них – перший фрегат Адмірал Горшков, корвет Досконалий, а також два підводні човни.

На суші головна потенційна "мішень" Криму – база системи протиракетної оборони ВМС США в румунському місті Девеселу, проти будівництва якої різко заперечувала Росія від самого початку. Вона буде однією з двох наземних баз для ракет-перехоплювачів в Європі системи ПРО НАТО. Другу США планують запустити у Польщі в 2018 році.

База Девеселу буде оснащена наземною версією модифікованої системи відстеження балістичних ракет Іджіс. Розмістять там і радар SPY-1 і 24 ракети-перехоплювачі варіанту Block IB. До кінця цього року база буде повністю поставлена на бойове чергування.

Стурбована можливістю появи таких баз, Росія заявила про намір розмістити ескадрилью ТУ-22М3 на аеродромі в Криму. На Заході їх називають Бекфаїр. Це морський надзвуковий бомбардувальник-ракетоносець з можливістю розміщення ядерної зброї.

В радянський час вони використовувалися як сила для нанесення першого удару по західних країнах. Радіус дії ракети може досягати Великобританії, західних окраїн Європи. Цим РФ може тримати під контролем всю територію як Середземномор'я, так і Європи, а також посилити військове авіаційне прикриття в акваторії Чорного моря та Причорномор'я. У Міноборони РФ кажуть: не виключено, що в подальшому на півострові може з'явитися цілий полк, озброєний ТУ-22М3.

Покладене на Крим завдання полягає в тому, щоб знищити базу США в Румунії та Польщі до того, як ті, в разі нападу, встигнуть випустити свої ракети, пояснює Фельгенгауер. У Польщі зробити це буде простіше, оскільки дістати їх можна з Калінінградської області, куди вже завозили російські  "Іскандери" – оперативно-тактичні ракетні комплекси. Крім того, там розміщена військова ракетна бригада. "Поки що вона озброєна Точками-У. Їх планово замінюють на Іскандери. Логістика у них схожа, тільки дальність не 120, а більше 500 км для балістичної ракети", - пояснює військовий аналітик.

Якщо розмістити такі ж ракетні комплекси у західному Криму, ракети можуть дістати і до Румунії в тому числі. Поки їх там немає, оскільки і румунської бази ще немає як такої. Але комплекси – мобільні, тому в разі необхідності перекинути їх нескладно.

"У  таких західних кораблів, як, наприклад, американських есмінців, ракетне обладнання з Чорного моря може дістати до Москви. Відповідно, цього не можна допускати. Плюс в Чорному морі є важлива стратегічна ціль, яку потрібно обороняти – це Сочі, літня столиця Росії. Путін проводить там мало не половину року. Для цього й створюються різні способи оборони, і Крим – це найважливіша база оборони Сочі в тому числі", - говорить Фельгенгауер.

 

Танки Криму не бояться

Російські ЗМІ, посилаючись на джерело в Міноборони РФ, стверджують, що в Криму може з'явитися і нова танкова армія, сформована з нових машин на платформі Армата. На формування такої армії буде потрібно два-три роки. Штаб об'єднання може дислокуватися на півострові, а бронетанкові з'єднання можуть розмістити також в Краснодарському краї і Ростовській області.

Такі дії Росії можуть бути здійснені у зв'язку з загостренням ситуації в Україні, а також якщо НАТО буде нарощувати військові сили на кордонах з РФ. Проте, військові експерти таку ідею вважають безглуздою.

"Мені ці припущення здаються досить нерозумними. Якщо розміщувати штаби нової танкової армії в Криму, це заздалегідь передбачати, що будуть труднощі з управлінням. Вся танкова армія не розміститься в Криму", - коментує плани російський експерт Олександр Гольц.

У Криму немає сухопутного сполучення з Росією. Воювати ці танки зможуть, тільки перейшовши на територію України. Навіть якщо штаби розмістяться в Криму, а самі частини та з'єднання десь в інших районах півдня Росії, це створить очевидні проблеми з управлінням. Тому розмови про нову танкову армію на півострові не мають нічого спільного з раціональним використанням збройних сил, вважає Гольц. Це суто політичне рішення.

Крім того, радянська, і, відповідно, російська система стратегічної мобільності бронетанкових сил заснована на переміщенні техніки залізницею, а не автомобільними дорогами.

"У нас мало залізничних платформ. А якщо своїм ходом, то танки асфальт розіб'ють, моторесурс швидко спрацюється. Тому техніку переміщують залізницею. У Криму ж стратегічне залізничне маневрування і мобільність неможливі – він відрізаний. Їх звідти неможливо вивезти. А залізницю ми ще не контролюємо".

Крім того, для використання танків потрібен особливий тип місцевості, каже український військовий експерт Валерій Рябих, директор з розвитку компанії Defense Express. Повинні бути шляхи для виходу, місцевість повинна бути рівнинна. Якщо територія обмежена, повинні бути проходи, які контролюються. Крим в якості плацдарму для розгортання танкових армій підходить найменше, оскільки для такого типу об'єднань повинні бути відповідні місця дислокації, звідки танки спокійно виходили б на рубежі розгортання.

Відчуття власної важливості

Паралельно з посиленням військової інфраструктури, Росія зайнялася і тренуванням кадрів. У понеділок, 17 серпня, на полігони Південного військового округу, у межах Південного, Кримського та Північно-Кавказького федеральних округів, а також в Абхазії, Вірменії та Південної Осетії вивели близько 9 тис. артилеристів і більше 3 тис. одиниць ракетно-артилерійського озброєння, військової та спеціальної техніки. Тренуватися вони будуть протягом місяця. Особливу увагу приділять артилерії.

Навчання не стільки планові, скільки раптові, каже Фельгенгауер. Хоча в цілому в Росії навчання проводяться часто, в тому числі, і в Криму – ситуація дуже серйозна. Втім, офіційно жодними "надзвичайними причинами" їх необхідність не аргументують. "Мовляв, потрібно бути напоготові, порох тримати сухим, - говорить експерт. - Ніяких особливих заяв про те, що ми їх проводимо перед тим, як на Київ чи Одесу піти, немає".

Маневри проводяться різні – морські, армійські, трансфер. Великі навчання, які проводились раніше, в тому числі, і в Чорному морі, проходили по всьому західному фронту.

Рябих бачить у такому розгортанні військової активності Росією спробу підвищити військову роль Росії в світі. Зміцнюючи Чорноморське узбережжя, Путін намагається досягти політичних цілей, зокрема, налякати Захід.

Сам же Чорноморський флот в стратегічному плані великої загрози для країн НАТО не представляє, вважають експерти. Виходи з цієї акваторії контролюються однією з країн-членів Північноатлантичного Альянсу –Туреччиною. Те, що Росія отримала додатковий вихід до моря і можливість контролювати протоку Босфор, для світової громадськості виступає, скоріше, як дратівливий чинник.

А ось загрозу Україні мілітаризований Крим представляти, навпаки, може.

"На півострові досить багато військ. У разі необхідності, можлива і дія на північ. Але для північного стратегічного напрямку [України] розумніше розміщувати сили в Ростовській і Воронезькій областях. Там можливість маневру більша. І з логістикою краще. Легше маневрувати", - говорить Фельгенгауер.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: