Робота воювати: армія стає одним з найпривабливіших українських роботодавців

1 коментувати
Робота воювати: армія стає одним з найпривабливіших українських роботодавців
Трикратне підвищення зарплат спровокувало справжній ажіотаж серед охочих служити у збройних силах

Служити в армії стало престижно, вирішила медпрацівник Ольга Пушкарук у лютому цього року і вступила на контракт у Збройні сили України (ЗСУ), у президентський полк. З армійськими порядками дівчина знайома не з чуток — вона шість років пропрацювала в цьому ж полку як цивільна особа. Тепер отримала звання солдата, носить форму і дуже серйозно виглядає в касці і бронежилеті.

Вибір на користь військової служби Пушкарук зробила після того, як військовослужбовцям різко підвищили зарплати. Як цивільна особа вона отримувала в полку не більше 2,3 тис. грн. Уклала контракт, і її зарплата тут же виросла до 7 тис. грн. “До того ж я отримала право на безкоштовне медзабезпечення в одному з кращих госпіталів країни, потужний соціальний пакет. І взагалі, мені тут все подобається, я навіть фізпідготовку склала на п'ятірку",— хвалиться Пушкарук.

Нові соцстандарти і справді перетворюють армію в очах українців на привабливого роботодавця. Потік бажаючих служити на контракті в ЗСУ виріс в рази, кажуть у Генштабі. За один лише перший квартал цього року професійними військовими стали більше 18 тис. осіб. Це більше, ніж за весь 2015‑й,— тоді ця цифра становила 16 тис. У довоєнні ж часи ЗСУ вдавалося завербувати на контракт не більше 10-12 тис. чоловік на рік.

"Зараз завдяки соціальним пільгам та патріотичному духу люди розглядають службу в армії вже не як повинність, а як професію",— каже полковник Андрій Полонський, начальник відділу комплектації військовослужбовцями за контрактом Головного управління з персоналу в Генштабі.

Набір, за його словами, йде переважно на бойові спеціальності — стрільці, артилеристи, танкісти. Перед службою всі контрактники обов'язково проходять навчання.

Про перехід на професійну армію поки казати рано, запевняють експерти. Але якщо тенденція виявиться довготривалою, примусова мобілізація перестане відігравати головну роль у кадровій політиці ЗСУ.

  


ЖЕЛАНИЕ, ПОДКРЕПЛЕННОЕ ВОЗМОЖНОСТЯМИ: В 2016 году всего за три месяца на контракт в армию пришло больше людей, чем за весь прошлый год

БАЖАННЯ, ПІДКРІПЛЕНЕ МОЖЛИВОСТЯМИ: У 2016 році всього за три місяці на контракт в армію прийшло більше людей, ніж за весь минулий рік


 
Грошова перебудова
  

З 1 січня 2016 року зарплати військових одномоментно виросли майже втричі. Якщо раніше рядовий поза зоною АТО отримував не більше 2,4 тис. грн на місяць і близько 5 тис. грн на полі бою, то зараз мінімум для нижчих чинів у тилу зріс до 7 тис. грн. Офіцери залежно від звання і посади отримують 10-16 тис. грн.

За службу в АТО на першій лінії зіткнення солдатам і сержантам доплачують по 4,2 тис. грн на місяць, на другій — 1,2 тис. грн.

Підсумкові суми виглядають солідними навіть за столичними мірками. А вже для провінції тим більше: там центри зайнятості пропонують безробітним роботу з зарплатою не більше 3-3,5 тис. грн.

Військові ж, крім зарплат, отримують низку пільг. Зокрема, при першому вступі на службу вони мають право на так звані підйомні — додаткову одноразову виплату в розмірі місячної зарплати, щоб налагодити побут за місцем служби. Крім того, контрактникам доступне безкоштовне медобслуговування, одяг, значна відпустка і санаторно-курортне лікування для себе та сім'ї.

У соцпакеті військовослужбовця є і новий пункт — право на безкоштовну вищу освіту. Він доступний після завершення служби за першим контрактом і при укладенні наступного. “У молодої людини з'являється можливість змінити своє життя, морально і фізично загартуватися, професійно самовдосконалюватися, здобути фах. Це потужний стимул",— упевнений Полонський.

Потужний стимул привернув 22‑річного Романа Бєлова, молодшого сержанта, командира відділення у президентському полку. Який фах здобути завдяки контракту, він ще не вирішив. "Хочу або піти в КПІ і стати айтішником, або вже восени вступати до Військового інституту національного Університету імені Шевченка, щоб стати офіцером",— каже Бєлов.

Утім, стрибок зарплат і соцстандартів не торкнувся ще однієї важливої проблеми — забезпечення житлом. Про це говорять багато офіцерів, додаючи, що їхню збільшену платню невблаганно з'їдає інфляція і зростаючий долар.

Для контрактників з сім'ями і без власного житла, особливо у великих містах, навіть нових доходів ледве вистачає. В Олександра Шендеренка, головного сержанта взводу в президентському полку, є дружина, ось-ось народиться дитина. Але розмістити сім'ю в Києві контрактник дозволити собі не може. “Грошей все одно особливо не вистачає. У будні доводиться жити на території частини,— розповідає він.— І тільки у вихідні їду додому в Переяслав-Хмельницький. Мої живуть там, тому що оренда житла копійчана". У майбутньому він розраховує оселитися в сімейному гуртожитку на території частини, але цю будівлю ще тільки облаштовують.

 


ЛУЧШИЕ СОЛДАТЫ: Андрей Полонский из Генштаба говорит, что обученный контрактник полезней и выгодней государству, чем мобилизованный боец

КРАЩІ СОЛДАТИ: Андрій Полонський з Генштабу каже, що навчений контрактник корисніший і вигідніший державі, ніж мобілізований боєць


Незадоволені забезпеченням і контрактники в регіонах. “Так, зарплату збільшили. Але ви ж повинні розуміти, що за ці гроші нам доведеться купувати собі одяг та взуття. Від держави не дочекаєшся більше одного комплекту на рік без змінки. Як ви собі це уявляєте: ходити на передовій в одному одязі весь рік?" — запитує Сергій Тишкевич, який прибув на контракт на початку березня і зараз навчається в Миколаєві. Перш ніж остаточно поєднати свою долю з армією, він пішов у ЗСУ добровольцем у другу хвилю мобілізації і майже півроку провів в АТО.

Подальшу службу Тишкевич має намір проходити командиром відділення розвідки в добровольчому артилерійському дивізіоні. Поки забезпеченням цієї структури, за його словами, опікуються лише волонтери.

  

Повна демобілізація
  

У цьому році контрактників, які пройшли через мобілізацію протягом останніх двох років, набралося вже понад 3 тис., кажуть у Генштабі. В багатьох, як у Тишкевича, є бойовий досвід. Для армії це добре: свідомі контрактники краще виконують бойові завдання і якісніше ставляться до обов'язків, аніж ті, кого мобілізували.

У 2015‑му мобілізаційний план був фактично зірваний, і нинішній наплив контрактників стає хорошою альтернативою поповнення лав ЗСУ. Президент Петро Порошенко вже оголосив, що за сьомою хвилею мобілізації, яка повинна замінити торішню четверту хвилю, призвуть не більше 5-10 тис. осіб — притому, що кількість демобілізованих складе приблизно 45 тис.

 

НОВИЙ РІВЕНЬ: Уклавши контракт, 
Роман Бєлов розраховує, окрім іншого, 
здобути безкоштовну вищу освіту

У перспективі відмова від мобілізації може стати реальністю. У Генштабі прогнозують: якщо нинішній темп надходження контрактників збережеться, за підсумками 2016 року до лав ЗСУ стане не менше 60 тис. професійних військових. Це означає, що наступні мобілізації, які повинні замінити призовників п'ятої та шостої хвиль, будуть скорочені ще більше за нинішню. Або їх узагалі скасують.

Користь від контрактників не тільки в тому, що вони більш ефективні. Професіонали обходяться скарбниці дешевше, ніж нескінченні мобілізації. “При мобілізації треба кожен раз вчити, одягати і екіпірувати людей. Це дуже великі гроші. А контрактник — це один навчений військовий на три, п'ять або десять років. Що набагато вигідніше і краще",— каже Полонський.

Але скасування призову на строкову службу, як і повністю контрактної армії, поки чекати не варто. “Цього немає навіть у планах. І такого рішення не буде, поки є ризики зовнішньої агресії,— прогнозує Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.— Знадобиться як мінімум два-три роки, щоб остаточно зрозуміти, що контрактна служба більш ефективна, ніж строкова".

Втім, у призову є і свої плюси, каже Юрій Карін, головний редактор сайту Інформаційний спротив. На його думку, строкова служба дозволяє сформувати резерв для великої війни і забезпечення територіальної оборони. “Необов'язково служити по два роки. Це може бути дев'ять місяців, шість місяців для людей з вищою освітою. Повинна бути модернізована підготовка офіцерів запасу,— каже Карін.— Питання в якості підготовки, а не у витраченому часі".

 

Дорога армія
  

Незважаючи на те, що вперше за роки незалежності військові знову опинилися в пошані, до професійної армії Україні поки що далеко. "Щоб зробити армію професійною, її треба забезпечити технікою і зброєю, потрібно вкласти величезні кошти у переобладнання та модернізацію",— пояснює Карін. І щоб контрактники не підмітали плаци, а займалися бойовою підготовкою з озброєнням і технікою.

Фахівці закликають не плутати підвищення зарплат зі справжніми реформами. Адже держпрограму розвитку ЗСУ, яка повинна була задати вектор розвитку армії ще в минулому році, досі не ухвалили.

Без неї неясно, чи йде країна в НАТО і якою за чисельністю повинні бути збройні сили в країні. А значить, незрозуміло, скільки необхідно контрактників і чи потрібно зберігати призов.

Зараз українська армія налічує 250 тис. осіб. Це третя за розмірами армія в Європі після Росії та Туреччини. Якщо Україна відмовиться від планів йти в НАТО, то, за світовими стандартами, чисельність її війська повинна становити приблизно 1% від населення. А це більше 400 тис. осіб. Дозволити собі таку армію країна не може.

Навіть Збройні сили в їхньому нинішньому розмірі Україна витягує насилу, не кажучи вже про розвиток та реформування. Згурець наводить міжнародні стандарти, за якими 100 тис. особового складу обходиться європейським країнам приблизно в €10 млрд на рік. Тобто на свою армію Україні слід було б витрачати €25 млрд. "А у нас зараз — приблизно €1,8 млрд. Тобто на нормальну європейську армію грошей нам не вистачає, і ми закриваємо дірки великим людським компонентом",— нарікає експерт.

Фахівці бачать вихід у створенні максимально боєздатної армії за рахунок скорочення її чисельності до 100-120 тис. чоловік. Причому основний кістяк повинні складати бойові підрозділи, а не допоміжні, як це було до початку російської агресії. Але навіть на такий радикальний підхід підуть роки. “Саме по собі підвищення зарплат не робить збройні сили сильнішими,— резюмує Карін.— Потрібно ще працювати і працювати".

 

 

Матеріал опубліковано в НВ №12 від 31 березня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: