Ривок на схід. Як Саакашвілі намагається завоювати симпатію Донбасу

ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ: Міхеїл Саакашвілі виступає на форумі в Сєвєродонецьку

ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ: Міхеїл Саакашвілі виступає на форумі в Сєвєродонецьку

Міхеїл Саакашвілі продовжує подорожувати країною з Антикорупційним форумом, діставшись до Луганської області. Там його зустріли небагато людей, зате добре

В неділю 13‑го березня в Сєвєродонецьку, тимчасовому адміністративному центрі Луганської області, святкували останній день Масниці. Частково перекрили рух на кількох центральних вулицях, а на одній з площ провели гуляння. Але їх основним моментом стали не млинці, а двоє, що приїхали сюди - Міхеїл Саакашвілі, голова Одеської облдержадміністрації (ОДА) та один з організаторів громадського Руху за реформи. Саме останнє й привело губернатора на Луганщину: Саакашвілі — ключовий учасник всеукраїнського туру Руху за реформи, що проводить в різних містах так звані Антикорупційні форуми. Одним з них став Сєвєродонецьк.

Раніше я ходив на зустрічі до дівчат з квітами, а тепер з раціями і кабелями
Міхеїл Саакашвілі, голова Одеської ОДА

Все мало відбутися увечері в місцевому палаці культури — вдень на святкову площу губернатор лише заскочив, поспілкувався трохи і заспішив в машину.

У нього на схід були великі плани. Наступного дня форум мав перебратися у Краматорськ на Донеччині, а потім — у Дніпропетровськ.

Але все змінилося, і Краматорськ вилетів з програми: губернатора попросили повернутися в Одесу по якійсь невідкладній справі. А Дніпропетровськ виявився тимчасово недоступний. "Там [мільярдер Ігор] Коломойський блокує",— пояснив пізніше Саакашвілі. Мовляв, форум хотіли провести в центрі Менора, але в останній момент організаторам відмовили в оренді. "Якщо і інші зали відмовлять, проведемо форум на вулиці",— енергійно заявив лідер Руху. І додав, що вони не відступили, а лише перенесли захід на 20‑ті числа березня.

Так що Сєвєродонецьк став єдиним пунктом великої програми.

"Заскочу в готель, і їдемо до Щастя",— кинув Саакашвілі на ходу супроводжуючим, залишаючи міську площу. Біля прифронтового Щастя стоять одеські військові з 28‑ї бригади, яких він і вирішив провідати до вечірнього заходу.

 

Щастя під Щастям

У готелі губернатор швидко переодягнувся у камуфляжну форму і знову опинився в автомобілі. По дорозі став розповідати НВ, що вже приїжджав у 28‑му бригаду на новорічні свята і познайомився там з волонтером Ларисою. Вона попросила для бригади рації, а потім кабель, камери спостереження та телевізори.

"Раніше я ходив на зустрічі до дівчат з квітами, а тепер з раціями і кабелями",— жартує Саакашвілі. Від нього в частину вже привезли запитані подарунки, і тепер він буде їх урочисто вручати.

Говорили про різне, в тому числі і про те, чи буде енергійний одеський грузин будувати на базі Руху партію. У відповідь з переднього сидіння долинув спіч про те, що це — громадська, а не партійна ініціатива.

Півтори години в дорозі, посмішки військових на блокпостах до Саакашвілі, покажчик "Луганськ — 16 км" — і ось поворот за Щастям, після якого дорога веде в розташування 28‑ї бригади. Гість з Одеси встигає комусь із своїх помічників, які їдуть в машині супроводу, сказати по телефону: “Як тільки приїдемо, обов'язково треба сфотографуватися з грузинськими військовими. Не забудь".
  


ИЗ БИЗНЕСА НА ФРОНТ: Лариса Юшкевич, которая попросила у Саакашвили помощь для бойцов, закрыла бизнес и стала военнослужащей

З БІЗНЕСУ НА ФРОНТ: Лариса Юшкевич, яка попросила у Саакашвілі допомогу для бійців, закрила бізнес і стала військовослужбовцем


Вийшовши з автомобіля в кінцевому пункті шляху, він і правда насамперед фотографується з п'ятьма грузинськими бійцями на тлі їх позашляховика з прапором Грузії. А потім йде до інших військових цієї бригади, які вже вишикувалися в очікуванні гостя. Серед них і та сама Лариса — Лариса Юшкевич, санітарний інструктор. Вона киянка і колишній підприємець, у столиці володіла творчою майстернею та кафе. Але потім все закрила і пішла у волонтери. А нещодавно стала військовослужбовцем.

Про все це Юшкевич розповіла вже потім, коли подарунки були вручені.

А перед цим говорив одеський губернатор. Коротко. Передав подарунки. Потім охоче з ними фотографувався. І почав прощатися: поспішав повернутися в Сєвєродонецьк, щоб провести форум.

На зворотній дорозі в Сєвєродонецьк, недалеко від Щастя, колона з декількох автомобілів робить ще одну зупинку: пасажири слідом за Саакашвілі висипали на узбіччя, щоб сфотографуватися біля нового білборду з двома написами: українською "Нехай щастить" і російською "Не#уй шастать". Компанію їм склали військовослужбовці розташованої поруч частини.

Білборд — ідея Михайла Кобцева, нардепа від Блоку Петра Порошенка та представника Харкова. Він єдиний з усіх депутатів Верховної ради ризикнув вибратися разом з Саакашвілі в Сєвєродонецьк. Проігнорували цей перший захід Руху за очищення на сході країни і громадські організації, які є його співорганізаторами: Демальянс, Нова країна, Сила людей.

В Сєвєродонецьк команда Саакашвілі повернулась за півгодини до початку зборів. На реєстрацію у палаці культури до того моменту вже вишикувалася черга. В результаті зал, розрахований на 600 чоловік, виявився заповненим майже повністю. Непогано, якщо врахувати, що вся реклама заходу звелася до роздачі листівок на вулицях за пару днів до його початку. Ну і на будівлі центрального ринку з'явився великий плакат Руху.

"Фейсбук тут — неефективний спосіб інформування",— пояснив Кобцев.

 

Форум

Зал виглядав строкато — різномастий цивільний одяг з вкрапленнями камуфляжу.

Костянтин Ільченко, заступник начальника штабу 34‑го батальйону, приїхав сюди з фронту. Сам він — житель Свердловська, тепер це окупована територія. Каже, що йому цікаво подивитися, наскільки це щирі збори та чи варто сподіватися на їх організаторів.

Військовому не подобається те, що відбувається в українській політиці. “Влада повинна працювати, а не красти. Та скільки вже можна жерти? Один раз вкрали — зупиніться",— емоційно каже він.

Ільченко хотів би вимовити ці слова і зі сцени, але як туди потрапити і де записуватися для виступів — цього він не дізнався.

Зі сцени, до якої так і не добрався Ільченко, того вечора говорили двоє.

Першим став нардеп Кобцев, який докладно розповів залу, що таке Рух за очищення, а також про ситуацію з корупцією.

Потім до мікрофона підійшов Саакашвілі і провів там майже дві години.

Перші 40 хвилин він виступав сам. Це була енергійна промова, густо замішана на різких висловлюваннях та іронії.

"Телебачення, яке тут дивляться, зображує мене ненормальним",— відразу розташував до себе зал голова Одеської ОДА. І почав чітко пояснювати, що все, чого він хоче для людей,— це життя у нормальній країні. “В Україні є кілька десятків людей, яким за будь-якої влади добре. Наприклад, [Сергій] Ківалов. Він як Кощій Безсмертний",— проілюстрував свою тезу Саакашвілі.
 


РОДНЫЕ ЛЮДИ: Саакашвили вместе с грузинскими военными недалеко от Счастья

РІДНІ ЛЮДИ: Саакашвілі разом з грузинськими військовими недалеко від Щастя


Потім мова пішла про людей, яким за нинішньої влади ще краще, ніж Ківалову,— про олігархів. Саакашвілі досить прямолінійно рубонув в зал про актуальне — що донецького мільярдера Ріната Ахметова і голову Опоблоку Юрія Бойка не можна призначати керівниками окупованих районів Донецької та Луганської областей.

Для міста, яке ще недавно було вотчиною регіоналів, така заява прозвучала різкувато. “Ну навіщо він Ахметова чіпає? Даремно",— неголосно сказав підприємець Володимир із міста Рубіжне, який весь цей час переминався з ноги на ногу, стоячи в черзі до мікрофону, щоб задати питання.

Але Саакашвілі показав себе досвідченим промовцем — незабаром він знову згадав Ахметова. Однак цього разу в контексті того, що той збагатився в тому числі за рахунок населення Донбасу. І отримав схвалення залу.

А одеський губернатор між тим запустив тему про дії прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

І як же почав. “Яценюк вважає себе [71‑м прем'єром Великобританії Маргарет] Тетчер. Я мав щастя знати Тетчер і нещастя знати Яценюка,— кинув у зал Саакашвілі.— Арсеній — не Маргарита, я вас запевняю".

Зал погодився з політиком.

Підтримуючи хороший темп, Саакашвілі пройшовся результатами роботи нинішньої влади і завершив: “В Україні повністю повинна змінитися політична еліта. Ми втрачаємо час".

Протягом наступної години він особисто часу не втрачав, докладно відповідаючи на безліч запитань із залу.

Слухачів цікавило багато і відразу. Вони, наприклад, запитали у губернатора, навіщо продавати Одеський припортовий завод, якщо той дає прибуток. “Він дає прибуток кому? Раніше там працювали схеми [мільярдера Дмитра] Фірташа, потім [близького до прем'єра бізнесмена Миколи] Мартиненка",— без паузи на обдумування відповідав Саакашвілі.

З балкона один чоловік все поривався щось запитати гостя, а потім почав голосно обурюватися, що йому не дають слова: "У вас корупція у видачі мікрофона".

Пізніше він спустився вниз, отримав мікрофон і запитав про те, що так довго турбувало його на балконі: "Чи вважає Саакашвілі президента Петра Порошенка, який призначив його на посаду, таким же олігархом, як і тих, про кого він говорив у своєму виступі і критикував?"

“Нормальне питання. Я вже на нього багато разів відповідав",— не знітився губернатор. І видав дипломатичну формулу: "У мене зобов'язання тільки перед народом України". А потім додав, що Антикорупційні форуми, які проводяться ним по всій країні  — це сигнал, який Саакашвілі, його команда і всі учасники заходів посилають Києву, усій вищій владі та олігархату.

 

Він поїхав, вони залишилися

Відповівши на запитання, Саакашвілі ще раз привітав усіх з Масницею та попрямував до виходу. Навколо губернатора тут же утворилася юрба, що неквапно попливла разом з гостем до дверей. З цієї людської маси на Саакашвілі сипалися питання, прохання і дивні пропозиції. Так, літній чоловік у синьому пальто, який протиснувся до губернатора, безапеляційно заявив: “У вас остеохондроз. Можу вам допомогти". "Дякую, але у мене немає остеохондрозу",— викрутився Саакашвілі.

Основна частина гостей форуму покинули зал самостійно, не прагнучи супроводжувати гостя. Люди ділилися між собою враженнями від побаченого і почутого.

“Чудово. Деяка надія на майбутнє",— висловилася одна з учасниць. Вона представилася переселенкою з Луганська, яка виїхала з родиною до Сєверодонецька в 2014 році. Розповіла: “Ми залишили свої квартири з євроремонтами і наймаємо тепер житло в гуртожитку. Платимо 1 тис. грн [за проживання] і за світло". І попросила не називати в журналі її прізвище — родичі продовжують жити на окупованій території, і переселенка побоюється за їхню долю.
   


Офицер Константин Ильченко пришел на форум, потому что ему надоело воровство власти

ДІСТАЛО: Офіцер Костянтин Ільченко прийшов на форум, тому що йому набридло злодійство влади


Їй багато про що хотілося поговорити. І про те, що Сєвєродонецьк прийняв переселенців з Луганська прохолодно. І про те, що їх, українських патріотів, які виїхали на українську територію, тут обзивають "понаїхавшими" і бандерівцями. “Місто "сепаро-донецьке". Мер сховався, нікого не посадили, всі сепаратисти на свободі",— говорить вона.

А потім пояснює, що на Антикорупційний форум прийшла лише найбільш активна і нечисленна частина міста. Але ці люди зовсім не показують реальні настрої, що панують у Сєвєродонецьку.

Про реальні сєвєродонецькі настрої на наступний день багато говорив Микола Анатолійович, 62‑річний пенсіонер і колишній співробітник хімкомбінату Азот, який належить одному із згаданих напередодні Саакашвілі олігархів — Фірташу.

Екс-хімік сам до форуму не добрався, але українській діяльності екс-президента Грузії симпатизує. А ось те, що відбувається в рідному місті, його не тішить. Мовляв, у 2014‑му ходив на всі місцеві проукраїнські акції разом з дружиною. Навіть отримав кийком від проросійських активістів. Коли місто опинилося під контролем сепаратистів, перебрався в одне із сіл. Там живе багато родичів дружини, але погодився прийняти лише її двоюрідний брат.

Пенсіонер повернувся слідом за українською армією, але зіткнувся з ворожістю з боку знайомих і близьких. "Друзі дитинства ховають погляд, не вітаються",— говорить він.

І йде вулицями Сєвєродонецька, на яких зараз так багато української символіки — тризубів і прапорів. На стіні одного з будинків у центрі є навіть філософська думка, виведена великими літерами: "ЛНР — це шлях в нікуди".

Але Саакашвілі її навряд чи бачив — губернатор покинув місто ще напередодні вночі.

 

Матеріал опубліковано в НВ №10 від 18 березня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: