Революційні настрої. 20 лютого США можуть увійти в нову політичну епоху

9 коментувати
Прихильники Берні Сандерса не приховують своїх планів на майбутнє країни

Прихильники Берні Сандерса не приховують своїх планів на майбутнє країни

Після праймеріз і кокусів 20 лютого у Південній Кароліні і Неваді Дональд Трамп і Берні Сандерс розраховують піти у далекий відрив від своїх конкурентів

Екзотика

Американські політологи і спеціалісти з президентських виборів в останні місяці дедалі частіше хапаються за голови: майже все, що вони знали про цей процес, або взагалі не працює, або працює з точністю до навпаки. За загальним визнанням, виборча кампанія 2016 року стала найбільш нестандартною і навіть екзотичною в сучасній історії країни. Такого зльоту «неймовірних» кандидатів-аутсайдерів і такого провалу тих, хто за всіма законами зобов'язаний був вигравати, пригадати не може ніхто.

Суспільство поводиться абсолютно нетипово для США, вважаючи за краще голосувати не головою, а серцем. На відміну від звичайних кампаній, досвід і зв'язки кандидата, реалістичність його програми і кількість зібраних їм грошей не гарантують успіху. В цей раз котирується вміння подарувати людям блискучу мрію, «запалити» електорат нею, люто її відстоювати, не дивлячись ні на які «усталені норми» і «правила гри». Політичне слово року в США – «ентузіазм».


Сандерс сумел поднять и оседлать волну энтузиазма среди демократов

Сандерс зумів підняти і осідлати хвилю ентузіазму серед демократів


Різнокаліберні оглядачі, фахівці, «високопосадові джерела», політичні консультанти і передвиборні стратеги (є і така спеціальність там) тільки зараз починають звикати до думки про те, що для адекватного висвітлення виборчого процесу в цьому році потрібна зовсім інша оптика, їхні старі знання і досвід категорично для цього не придатні. Всі ці шановні люди гарячково шукають і/або створюють нові інструменти аналізу ситуації, наводять різкість, дивляться – і опиняються в передшоковому стані. Бо те, що виходить, повністю суперечить їхнім уявленням про здоровий глузд: президентом США, судячи з усього, стане людина, готова зламати всю нинишню систему, побудувавши на її місці щось зовсім інше.

Трамп

З боку республіканців цією людиною є мільярдер Дональд Трамп. В ході передвиборної кампанії найексцентричніший з усіх кандидатів вже багаторазово повинен був «потонути», поступившись лідерством комусь з більш традиційних суперників. Йому пророкували падіння, коли він обізвав мексиканських іммігрантів «насильниками і наркоторговцями», коли заявив, що Джон Маккейн, що потрапив у в'єтнамський полон, – ніякий не герой, а навпаки. Політологи на Трампа шипіли, але багато виборців – аплодували. Коли він оголосив, що мусульман треба перестати пускати в країну, його звинуватили в расизмі. Рейтинг зріс.

Він лаяв останніми словами деяких відомих в США жінок і хвалив Володимира Путіна – хоч би хни. Як виявилося, його ядерний електорат – американські білі роботяги – теж терпіти не можуть «балакучих баб» з Голлівуду, а Путіна вважають хоч і гадом, але «жорстким, цілеспрямованим і рішучим» (на відміну від «м'якого і безвольного» Обами).

Трамп, на відміну від інших кандидатів-республіканців заявив, що не збирається воювати з Ісламською державою, оскільки це «не наша справа», але нічого не має проти, якщо воювати з ісламістами буде Росія. Більше того, він сказав, що допомагати повстанцям не збирається, так як «ми не знаємо, що це за люди». Для правого істеблішменту в США це страшна єресь. Але електорату сподобалося.


Дональд Трамп не устает демонстрировать, что ему плевать на мнение политологов и оппонентов

Дональд Трамп не втомлюється демонструвати, що йому плювати на думку політологів і опонентів


На останніх дебатах мільярдер і зовсім замахнувся на святе. Він оголосив, що екс-президента Джорджа Буша ніяк не можна хвалити за «безпеку», оскільки теракти 11 вересня 2001 року сталися саме за його керівництва, та і дві війни (в Іраку й Афганістані), в яких загинули тисячі американців, теж його робота. Раніше з подібними заявами виступали тільки крайні ліві демократи, але аж ніяк не кандидати в президенти від республіканців. На Трампа дружно накинулися всі його опоненти, але для рейтингу ніяких негативних наслідків не було: Буш і його війни настільки непопулярні в США, що Трамп навіть трохи підріс.

Ну і останнє: папа Римський Франциск в одній зі своїх недавніх проповідей заявив, що Трамп не є християнином, оскільки співчуття та емпатії в цій людині не спостерігається. На що мільярдер відповів, що понтифік лізе не в свою справу, та й взагалі є «рукою Мехіко».

Історія з Франциском зовсім свіжа – обмін думками трапився прямо напередодні праймеріз у Південній Кароліні, де більшість республіканського електорату – глибоко віруючі християни-євангелісти, з великою підозрою відносяться до вельми лівого папи-католика. Загалом, Трамп, всупереч очікуванням, примудрився настригти собі купонів навіть у протистоянні з папою Римським. Раніше таке вдавалося лише кровожерливим середньовічним королям.


Трамп по-своему умеет

Трамп по-своєму вміє "запалити" публіку


Важливо ще й те, що мільярдер вміло вибудовує свою кампанію, не даючи опонентам створити єдиний фронт проти себе. Передвиборчі правила республіканців у багатьох штатах свідчать, що переможець праймеріз або кокусів отримує всіх делегатів від штату (а не пропорційно кількості набраних голосів, як у демократів). Тобто умовний кандидат, який отримав 30 відсотків, отримує все, а його менш популярні опоненти, які в сумі зібрали 70 відсотків – нічого. Трамп користується тим, що його суперники не можуть виставити проти нього одну людину, і впевнено збирає делегатів на з'їзд партії, який в кінці весни визначиться з кандидатом від республіканців. І, враховуючи нинішню динаміку, у нього це вийде.

Людина, ніяк не залежна від численних груп інтересів, великих банків, корпорацій, різноманітних лобістських організацій і просто великих донорів, викликає великі побоювання у лідерів Республіканської партії. З їхньої точки зору, майбутній президент повинен бути пов'язаний тисячами страхувальних ниток з істеблішментом – інакше він стане «відірваною гарматою», здатної вистрілити в будь-якому напрямку, в тому числі – по своїм. Трамп ж не приховує наміру стати саме такою гарматою, знищивши те, що він називає «системною корупцією» у Вашингтоні.


Миллиардер постоянно рассказывает, что и сам мог бы купить всех своих оппонентов-политиков

Мільярдер постійно розповідає, що й сам міг би купити всіх своїх опонентів-політиків


Для сотень тисяч, якщо не мільйонів, людей, які так чи інакше залежать від розподілу найрізноманітніших бюджетів, контрактів, субсидій, підрядів і держзамовлень, прихід до влади бізнесмена-Трампа – це справжня катастрофа. Він не втомлюється повторювати, що поставиться до держапарату як до корпорації: буде безжалісно звільняти і різати все неефективне, непотрібне і застаріле. Страх істеблішменту перед ним зрозумілий.

Сандерс

З боку Демократичної партії до влади йде ще менш симпатична для вашингтонських еліт фігура – сенатор від Вермонта Берні Сандерс, який називає себе «демократичним соціалістом». Йому, як і Трампу, неодноразово пророкували електоральний провал і відхід у небуття, проте реальність виявилася зовсім іншою.

На відміну від мільярдера, виборність сенатора викликала скепсис не через якісь образливі висловлювання, а через його фігуру в цілому: 74-річний єврей-соціаліст із забутого богом штату – не найпопулярніше для США поєднання. Та і його погляди для більшості фахівців здавалися надто радикальними. Він виступає категорично проти ситуації ультраліберальної економічної системи, в якій повністю домінують великі банки і корпорації. Ідеал Сандерса - це скандинавська модель з безкоштовною медициною і освітою, а також широкої держпідтримкою незаможних.

Спочатку ЗМІ і опоненти просто його ігнорували, вважаючи просто курйозом. Потім, коли його популярність почала рости, ті ж самі «фахівці» оголосили, що це його підтримують лише зовсім юні студенти, які мріють про легалізацію марихуани, та старі хіпі з тими ж прагненнями, а серйозні люди ніколи і не подумають голосувати за нього.


Сандерса часто критикуют за то, что почти все его сторонники -

Сандерса часто критикують за те, що майже всі його прихильники - "юні і дурні"


Коли Берні Сандерс несподівано для всіх домігся «нічиєї» в очному протистоянні з Хілларі Клінтон на кокусах в Айові, а потім розгромив її з 22-відсотковою перевагою на праймеріз в Нью-Гемпширі, політологи всіх мастей пояснили це так: обидва штати – переважно білі, не відображають реальне расове та етнічне розмаїття країни, тому Сандерс і домігся там успіху. Але ось з початком кампанії на півдні країни, де представників меншин набагато більше, почнеться зовсім інша історія – Клінтон, як і належить, укладе кудлатого сенатора на лопатки.

Для механізму знищення кампанії Сандерса був навіть вигадали спеціальний термін – Southern Firewall, тобто «Південна вогняна стіна». Концепція проста: сенатор повинен був програти в два етапи: спочатку на кокусах у Неваді він повинен зазнати розгрому завдяки широкій підтримці Клінтон серед численних латиноамериканців, після чого кампанію Сандерса повинні добити праймеріз у Південній Кароліні, де більшість демократичного електорату – чорношкірі прихильники Хілларі.

Але щось пішло не так. В Неваді, де ще в грудні 2015 року, вона випереджала Сандерса на 25-30 відсотків, їхні рейтинги серед демократів практично зрівнялися. Згідно з одним із опитувань, вони йдуть урівень – 45 на 45 відсотків. За іншим, сенатор відстає на один відсоток – 47 проти 48 у Клінтон. Для колишнього держсекретаря це вбивчі цифри. Її «стіна» не просто розвалилася (або «перегоріла») у всіх на очах – на її уламках вже видно прапор Сандерса!


Хиллари Клинтон пытается дотянуться до поддержки со стороны молодежи, но пока никак не выходит

Хілларі Клінтон намагається дотягнутися до підтримки з боку молоді, але поки ніяк не виходить


Строго кажучи, в Неваді для нього був би прийнятний будь-який результат у рамках десятивідсоткового відставання від Клінтон. Але тепер все виглядає так, що він може і перемогти! Для його кампанії перемога в Неваді стала б справжньою ракетою-носієм, здатної вивести Сандерса на недосяжну для Клінтон висоту. Вона зруйнувала б останній негативний міф – про те, що сенатор не може розраховувати на підтримку чорношкірих і латиноамериканців.

Штат Невада за своїм етнічним і расовим складом – це США в мініатюрі: частки різних демографічних груп там приблизно відповідають загальнонаціональним. У штабі Клінтон кілька днів тому спробували «скасувати» цю обставину, заявивши, що Невада все одно «переважно білий» штат, тому, мовляв, Сандерсу там буде простіше, ніж вважалося. Але ця заява обурила навіть місцевих прихильників Хілларі, які попросили її штабістів не брехати хоча б настільки очевидні речі.

Але і це ще не все. Лише за день до кокусів в Неваді телеканал Fox News опублікував результати загальнонаціонального опитування громадської думки, згідно з яким Берні Сандерс вперше з початку президентських перегонів обійшов екс-держсекретаря в масштабах всієї країни. Сенатора готові підтримати 47 відсотків демократів, його суперницю – 44 відсотки. Лише місяць тому цифри були принципово іншими – 49 за Клінтон і 37 за Сандерса. У демократичній боротьбі за номінацію це справжня віха. Кандидат, у якого півроку тому практично ніхто не вірив, вибився в лідери, залишивши за собою кандидата, в чиїй перемозі також ніхто не сумнівався.


Победителя в Неваде определят жители Лас-Вегаса - крупнейшего города штата

Переможця в Неваді визначать жителі Лас-Вегаса - найбільшого міста штату


Що ще цікавіше, те ж опитування продемонструвало непогані шанси Сандерса і на загальну перемогу в листопаді проти найймовірнішого кандидата від республіканців. Він громить Трампа – 53 проти 38 відсотків. Навіть якщо до кампанії приєднається незалежний мільярдер Майкл Блумберг, який всерйоз думає про це, позиції Сандерса будуть майже непохитні – 46 відсотків у сенатора, 35 – у Трампа, 17 – у Блумберга.

20 лютого

Наскільки ймовірний такий розвиток подій, усі дізнаються вже ввечері 20 лютого (в Україні буде ранок 21-го), коли в Неваді будуть підведені підсумки кокусів у демократів, а в Південній Кароліні підрахують голоси республіканців. Якщо Сандерс і Трамп переможуть, то зупинити їх кампанії буде майже неможливо. Америка увійде в абсолютно нову політичну реальність. Але от якою саме вона буде - тема для окремої розмови.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: