Революція вихідного дня. Чиїм проектом повинен був стати Майдан-3 і чому він не відбувся

Революція вихідного дня. Чиїм проектом повинен був стати Майдан-3 і чому він не відбувся
Почерк акції на Майдані,що так і не переросла в нову революцію, більше нагадує почерк Антимайдану. Невдала спроба розхитати ситуацію могла бути вигідна Росії або новим політичним проектам України

Так зване Народне Віче на Майдані Незалежності розійшлося так спонтанно і несподівано, як і зібралося. Революціонери, котрі ще вчора закликали Україну вийти на Третій Майдан, сьогодні вже практично звільнили «революційний плацдарм» під Стелою. Ким були ці люди, хто їх вивів, і якою була мета цього виступу – ці питання активно обговорюють вже третій день.

Активісти під сценою

На самому Майдані, під Стелою, зібрались найбільш активні учасники так званого " Майдану-3. Вони виступили з вимогою імпічменту президента, зміни влади, розставили кілька наметів, палили вогонь в металевих сміттєвих урнах і навіть почали обирати власний, новий склад Кабінету міністрів. Словом, декорації були списані з Революції Гідності.


20 февраля протестующие заняли локацию вокруг Стеллы Независимости и разбили палатку

20 лютого протестувальники зайняли локацію навколо Стели Незалежності і розбили намет


Ядром цього мітингу стали люди, які назвали себе Радикальними правими силами (РПС) – нова організація, що вимагає чергового перезавантаження влади. Під її крилом виступили, зокрема, екс-нардеп чотирьох скликань Юрій Кармазін, колись активіст організації Білий молот Владислав Горанін, активний учасник Евромайдану Роман Липинський, Дмитро Павличенко (разом із сином Сергієм Павличенком були засуджені за вбивство судді) і ще один екс-учасник Білого молота Антон Бондаренко. Горанін і Бондаренко, крім цього, раніше нібито мали відношення до батальйону Айдар.

«Це виглядає як якісь маніпуляційні дії, якщо не сказати провокаційні, - коментує НВ політолог, професор Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду Демократичні ініціативи Олексій Гарань. - Невідомо, яка організація, ніхто про неї ніколи не чув. Маловідомі люди, які прикриваються тим, що вони з батальйону, але батальйони від них відхрещуються. Там є якісь люди, які раніше були в батальйонах, але, очевидно, що вони не можуть ці батальйони представляти».

Однозначно, що за цим стоїть Росія і люди, які зацікавлені в дестабілізації ситуації і позачергових виборах

Про те, що присутні під Стелою люди – мало кому відомі, говорить і директор Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Якби кінцевою метою було підняти справжнє масштабне повстання, вони повинні були б заздалегідь попрацювати над тим, щоб меседжі, які вони запропонували, сприймалися серйозно – тобто потрібно було провести підготовчу роботу, вважає він. Але ніяких особливих ознак такої роботи немає.

«Я не бачу ніяких підготовчих справ, не розумію, хто ці люди. Я не читав їх статей, не чув їх виступів у ЗМІ, не знаю, чого вони хочуть, чим конкретно вони незадоволені. Такий виступ не може мати ніякого успіху», - вважає Коліушко.

Вже в понеділок, після двох днів «протесту», ЗМІ повідомили про те, що учасники протесту скаржаться на те, що в РПС їх нібито обдурили – «заробили грошей і покинули Майдан», цитує учасників видання Українська правда.

«На чолі нібито нового Майдану спробували встати люди, яких ніхто не знає. Єдиний відомий персонаж – це Кармазін. Але ті, хто добре знав парламентську політику часів Кармазіна, прекрасно знали, що він нічого безкоштовно не робить, - коментує НВ директор Центру прикладних політичних досліджень Володимир Фесенко. - Поява таких персонажів, як він, а потім таке ж їх зникнення і скарги, що «не заплатили», показує, що мова йде про імітацію, про спробу зробити якесь шоу під назвою Третій Майдан».

Також був помічений на «Третьому Майдані» Сергій Мельничук, колишній комбат батальйону Айдар. Проти нього відкрито кримінальні провадження, його звинувачують, зокрема, в мародерствах, в самому Айдарі проти нього дуже сильні настрої, є дуже серйозні звинувачення на його адресу, розповідає Гарань.

Ті, хто добре знав парламентську політику часів Кармазіна, прекрасно знали, що він нічого не робить безкоштовно

В цілому, у Стелли зібралося більше двох сотень людей. Основна маса людей в ці дні прийшла в центр, щоб вшанувати пам'ять Героїв Небесної Сотні – люди несли квіти, запалювали лампадки та розставляли портрети загиблих. В акції під Стелою такі люди не брали участь – хіба що підходили подивитися, що там відбувається, і йшли далі. Фесенко вважає, що саме це і планували використовувати організатори виступу: вони просто зробили спробу підлаштуватися під резонансний інформаційний політичний привід, другу річницю трагічних подій на Майдані, і зімітувати «третій Майдан».

«Вийшов відвертий фарс», - вважає Фесенко.

Активні дії

Крім протестів під Стелою, Майдан-3, що відбувся,  був відзначений і більш активними діями. У суботу, 19 лютого, група хлопців у камуфляжі розгромила відділення Альфа-Банку. Таким чином якісь активісти нібито протестували проти того, що банки країни-агресора продовжують працювати в Україні. Відповідальність на себе взяв лідер ОУН Микола Коханівський.


Люди в камуфляже под командованием Кохановского разбили отделение Альфа-Банка в Киеве.

Люди в камуфляжі під командуванням Коханівського розгромили відділення Альфа-Банку в Києві.


«Режим функціонування російського капіталу на території України – окреме питання. Наскільки я знаю, будь-які інвестиції – це завжди добро для тієї країни, куди вони приходять. Чого більше несуть нам ці банки – зла чи користі?» - коментує такі дії Коліушко. Питання функціонування російських банків в Україні потрібно вирішувати на урядовому рівні, а такі стихійні погроми однозначно працюють на формування негативної думки про Україну.

Додатково до погрому банку 20 лютого в готелі "Козацький" на Майдані зібралася активна частина РПС – чоловіки в камуфляжі, які зайняли конференц-залу готелю і проводили там збори.

Кому це потрібно

Уся ця вистава, вбрана в  затребувані суспільством слова, тільки підсилює дестабілізацію в країні.

«У нас зараз є всі легальні можливості для протесту, але цей протест не може виходити за певні рамки. Коли з'являються люди в камуфляжі і захоплюють приміщення в готелі, встановлюють там штаб, як на це реагувати?» - запитує Гарань.

В повітрі пахне достроковими виборами, не факт, що вони відбудуться, але є чимало людей, які хочуть на цьому підзаробити і якось просунутися

Якщо на ґрунті суспільних протестів в Києві зараз станеться якась «сутичка», ця картинка буде на користь Кремля і президента РФ Володимира Путіна, вважає він. Для Росії це буде можливістю дискредитувати Україну.

У тому, що це провокація, впевнений і політолог Сергій Таран. Адже якби це було не так, на Майдані стояло б набагато більше людей.

«Однозначно, що за цим стоїть Росія і люди, які зацікавлені в дестабілізації ситуації та позачергових виборах. А ті люди, які стояли на Майдані і розхитували обстановку, раніше були помічені у сумнівних політичних проектах або діях. Сама картинка – коли громлять банки і захоплюють готелі, що це не почерк Майдану, це почерк Антимайдану. Така провокація і сталася», - пояснює Таран.

Роман Кабачій, експерт Інституту масової інформації, зазначає, що вчорашній «протест» отримав висвітлення в російських ЗМІ, причому вони різко змінили риторику: ті медіа, які під час Євромайдану писали про «бендерівців», які вийшли на Майдан, цього разу називають учасників протесту «активістами» і «націоналістичними організаціями».

Розбивши готелі, не побудувати профспілки. Влаштувавши позачергові вибори всіх і вся, не можна виграти війну

«Це теж цікаво, що на такі події набагато швидше зреагували російські медіа. І сказали, мовляв, що це була вже не хунта кривава, а активісти, які мирно колошматили російські банки», - коментує Таран.

Фесенко каже – на вихідних йому теж телефонували представники російських ЗМІ.

«Як раз з акцентом на те, що в Києві погроми, що в Києві починається нова революція, хоча навіть натяку не було на це. Це меседж, який відразу ж пішов у російських ЗМІ», - говорить Фесенко.

Ще одна версія, якої він дотримується – це була спроба гучної піар-акції для розкручування нового політичного проекту.

«У повітрі пахне достроковими виборами, не факт, що вони відбудуться, але є чимало людей, які хочуть на цьому підзаробити і якось просунутися. Ось, схоже на спробу піар-розкручування нового політичного проекту», - додає політолог.

І Фесенко, і Гарань називають розмови про назрівання справжнього Майдану-3 безпідставними.

«І ми не повинні ці розмови повторювати, тому що Майдан перший та другий були спрямовані проти двох диктаторів, Кучми і Януковича. Зараз ніякої диктатури немає. Скоріше, є розбалансованість гілок влади, взаємні протиріччя, суперечки, але ніякої диктатури немає», - каже Гарань.

Таран вважає, що справжня революція може бути в тому випадку, якщо буде альтернатива нинішній картинці. Зараз її немає. На його думку, в українському суспільстві існує досить високий запит на оновлення влади, і він повинен бути реалізований. Але тільки не таким шляхом, як минулої неділі, інакше це призведе до протилежного результату – деградації. А тому – треба змінювати методи.

«Велика частина народу все ж розуміє, що, розгромивши російські банки, що ми не побудуємо незалежну українську економіку. Розбивши готелі, не побудувати профспілки. Влаштувавши позачергові вибори всіх і вся, не можна виграти війну. Всі ці речі створюють вогненебезпечну обстановку, але більшість наших громадян, на щастя, достатньо свідомі, щоб не піддаватися на ці провокації», - переконаний Таран.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: