Революція в пустелі. Життя в Саудівській Аравії почало змінюватися після рекордного падіння цін на нафту

0 коментувати
Революція в пустелі. Життя в Саудівській Аравії почало змінюватися після рекордного падіння цін на нафту
Потік нафтодоларів, що невпинно зменшується, штовхає Саудівську Аравію до масштабних економічних перетворень, найбільших за 70 років: проживаюче за законами шаріату королівство готове розвивати високі технології, альтернативну енергетику і навіть туризм

"Раніше літр пального коштував 0,35 реала [$ 0,1], а сьогодні вже 0,8 реала",— розповідає НВ Фархан Мухаммед, 23‑річний проектний адміністратор і житель Саудівської Аравії, про те, як за останній рік зросла вартість палива на його батьківщині. Остання займає друге місце в світі після США з видобутку нафти і лідирує за обсягами її експорту.

Кілька років тому Мухаммед переїхав з Індії в Саудівську Аравію, влившись в численну когорту іммігрантів, яка складає більше 30% 28‑мільйонного населення цієї країни. За його словами, всі жителі королівства — від робітників до мільйонерів — вже встигли відчути на собі ефект уповільнення економічної і бюджетної економії. У найближчі місяці вони чекають нових змін, анонсованих урядом.

Серед них — підвищення щорічної плати за вид на проживання для нерезидентів з 2,5 тис. реалів до 12 тис. "Залишатися в цій країні і вірити в хороше майбутнє — безнадійно",— підсумовує Мухаммед і зізнається, що незабаром планує повернутися в Індію або поселитися в одній з країн ЄС.

Життя в Саудівській Аравії почало змінюватися після рекордного падіння цін на нафту. З більш ніж $100 за барель на початку 2014 року її вартість впала до $40 в квітні 2016‑го. І якщо ще два роки тому саудівський ВВП обсягом $ 753 млрд перевищував швейцарський, то в 2015 році він скоротився на 10%, а бюджетний дефіцит досяг $ 98 млрд. На покриття дефіциту влада пустила валютні резерви, які в результаті підтанули на 16%. А вже в квітні 2016 року Саудівська Аравія узгодила умови свого першого за останні 15 років міжнародного кредиту на суму $10 млрд.

Одночасно уряд пускає в хід важку артилерію по боротьбі з кризою, що наближається — вже схвалена економічна стратегія країни Saudi Vision 2030. Документ складається з точно сформульованих реформ, реалізація яких до 2030 року підтримає економіку Саудівської Аравії і допоможе їй позбутися нафтової залежності.

Традиційно 90% державного бюджету і практично половина ВВП цієї країни формувалися за рахунок нафтової галузі. Тепер же, щоб диверсифікувати економіку, в королівстві мають намір розвивати інші сфери: інформаційні технології, охорону здоров'я, туризм і поновлювану енергетику. А також істотно посилювати роль приватного бізнесу.

Для реалізації стратегії влада планує створити найбільший в історії державний інвестиційний фонд з активами понад $2 трлн і перетворити найбільшу в світі енергетичну компанію Saudi Aramco на багатопрофільний холдинг, виставивши на продаж 5% її акцій в рамках IPO.

Скоротити видаткову частину бюджету допоможуть реформи в соціальній сфері. Протягом десятків років нафтові доходи дозволяли королівському роду Саудів забезпечувати населенню широку соціальний захист, не обкладаючи його високими податками. Саудівські громадяни донині не платять прибуткового податку, користуючись при цьому всіма благами безкоштовної медицини і освіти. Держава нараховує потребуючим допомоги по безробіттю та інвалідності, а в деяких випадках навіть забезпечує їх житлом.

З скороченням нафтової виручки владі доводиться коригувати політику. Так, в кінці 2015 року для саудівців скоротили субсидії на паливо, воду і електрику. За рахунок подальшого зменшення пільг в 2016 році влада має намір заощадити $30 млрд бюджетних коштів. Планується також введення податків на предмети розкоші і шкідливі для здоров'я продукти, зокрема на солодку газовану воду.

“Saudi Vision — смілива і амбітна,— характеризує стратегію Брюс Рідель, старший науковий співробітник авторитетного американського дослідницького центру Брукінгський інститут, в минулому — радник з питань Близького Сходу у кількох американських президентів.— Вона являє собою тверезе визнання того, що саудівська держава загального добробуту нестійка за низьких цін на нафту".

 

За волею принца

Головним натхненником і активним учасником створення Saudi Vision 2030 став син короля Саудівської Аравії і заступник наслідного принца — Мухаммад ібн Салман. У свої 30 років він є настільки впливовою персоною у своїй країні, що іноземні дипломати прозвали його "пан".

В даний час Мухаммад ібн Салман займає пост міністра оборони Саудівської Аравії, контролює роботу державної нафтової компанії Saudi Aramco, національного інвестиційного фонду та відповідає за реалізацію економічної політики. Причому він працює по 16 годин на добу.

"Він прагне перевершити Стіва Джобса і втілити в реальність мрії свого покоління про посткарбонове майбутнє",— пише про принца авторитетне американське видання Bloomberg після недавнього інтерв'ю з ним.

Ідеї реформ, які б диверсифікували економіку країни і зменшили її залежність від нафти, Мухаммад ібн Салман виношував давно. Саме вони зблизили принца з колишнім королем Абдаллою. Обидва правителя були впевнені: без фундаментальних змін Саудівську Аравію чекає руїна, причому в найближчому майбутньому. Так, за підрахунками радника принца Мухаммада аль-Шейха, продовжуючи витрачати бюджетні кошти на рівні квітня 2015 року, Саудівська Аравія повністю збанкрутувала б вже на початку 2017 року.

Раніше літр пального коштував 0,35 реала [$ 0,1], а сьогодні — вже 0,8 реала 
Фархан Мухаммед, 
23-річний житель Саудівської Аравії, проектний адміністратор

Однак за рахунок реалізації схваленої королем і затвердженої урядом стратегії принц має намір врятувати економіку Саудівської Аравії від колапсу і навіть перемістити її з 19‑го на 15‑е місце в рейтингу найбільших економік світу.

Перші кроки в цьому напрямку вже зроблені. Згідно Saudi Vision, впровадження програми фіскального балансу в 2015 році дозволило на 30% збільшити прибуток несировинних галузей. Раніше істотні інвестиції були спрямовані на будівництво портів, залізниць і автомобільних доріг, аеропортів. І тепер влада має намір перетворити країну, яка займає більшу частину Аравійського півострова, на логістичний хаб між Азією і Європою.

Розвиток нових сфер економіки буде сприяти створенню нових робочих місць, в країні відкриється до 5 млн вакансій, причому переважно у приватному секторі. "Малий і середній бізнес є одним з ключових агентів економічного зростання",— констатує стратегія.

Раніше приватний сектор не отримував належної уваги з боку держави, яке продовжувало забезпечувати зайнятість для двох третин працюючого населення Саудівської Аравії. Сьогодні більше половини жителів країни складає покоління до 25 років, що часто не має необхідних навичок для роботи в бізнесі. У результаті приватні підприємства залучають на роботу іноземців, а безробіття серед місцевої молоді сягає 30%.

Нова стратегія готується залучати місцевих жителів в приватний сектор і збільшити його внесок у ВВП з 40% до 65%. "Створюючи [для саудівської молоді] різні можливості і преференції, влада прагне сформувати власну ефективну робочу силу, якої сьогодні не має",— коментує Мухаммед.

Особливо влада покладається на активність підприємців в охороні здоров'я та освіті. Зараз тут діють переважно державні та відомчі установи, які щороку з'їдають більше 8% бюджету країни.

Нові можливості для зайнятості місцевого населення, згідно стратегії, повинні створити розвиток туризму. Зараз Саудівська Аравія, де діють суворі закони шаріату, не видає туристичних віз. Тим не менш, активне паломництво у священні для мусульман міста Мекку і Медину дозволяє державі отримувати прямий внесок туризму у ВВП на рівні 2,5%. За прогнозами Всесвітньої ради з туризму і подорожей, в найближчі десять років цей показник зросте до 2,8%, і країна буде щорічно приймати більш 32 млн іноземців — на третину більше, ніж сьогодні.

Однак експерти сумніваються, що Саудівська Аравія зможе стати туристичним раєм у звичному розумінні. "Королівство хоче просувати туризм, як Дубай, але чи готове воно дозволити алкоголь і бікіні?" — задається питанням сходознавець Рідель. І хоча вважається, що принц не боїться вступати в конфлікт з консервативною владною елітою Саудівської Аравії, його стратегія не передбачає змін соціальних норм.

"Цьому противилось би впливове ісламське духовенство, і тому план повинен працювати в рамках основоположних правил існуючого соціального порядку",— підсумовує Рідель.

Про наміри дещо лібералізувати суспільне життя свідчать лише кілька тез стратегії. "Вона містить деякі покажчики на більш відкрите суспільство",— вважає Девід Баттер, дослідник політики, економіки та бізнесу Близького Сходу та Північної Африки у Королівському інституті міжнародних справ Chatham House, який є найбільш авторитетним у Великобританії аналітичним центром в галузі міжнародних відносин.

Такі настрої, зокрема, відображені в планах подвоїти витрати саудівців на культурні і розважальні заходи, а також збільшити кількість працюючих жінок з 22% до 30%. Поки ж багато професій для саудівських жінок закриті, вони не мають права водити машину і часто не отримують повноцінної освіти через ранні шлюби.
  


ДОСТИГЛИ ВЗАИМОПОНИМАНИЯ: Мухаммад ибн Салман (слева), заместитель наследного принца Саудовской Аравии и главный инициатор ее экономических преобразований, решает вопросы своей страны на самом высоком уровне, в том числе с Бараком Обамой в Белом доме

ДОСЯГЛИ ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ: Мухаммад ібн Салман (ліворуч), 
заступник наслідного принца Саудівської Аравії і головний ініціатор її економічних перетворень, вирішує питання своєї країни на найвищому рівні, в тому числі з Бараком Обамою в Білому домі   
Від планів до дій

Реалізація перетворень, за планами принца, буде поступовою: якщо у 2015‑му термінові заходи вживалися для вирішення гострих проблем, то цього року зміни стануть більш організованими, а в 2017‑му стартує втілення самої стратегії. “Технічно [в результаті перетворень] інвестиції, а не нафта стануть джерелом доходів саудівського уряду,— пояснює суть своєї стратегії Мухаммед ібн Салман.— Так що через 20 років ми будемо економікою та державою, які не залежать від нафти".

Проте, міжнародні експерти скептично оцінюють перспективи реалізації Saudi Vision. "Як і будь-яка довгострокова стратегія, вона сповнена прагнень і довгострокових цілей, які навряд чи будуть досягнуті",— вважає Баттер. Основною місією документа він називає створення контексту для розвитку подальшої державної політики королівства.

Особливу недовіру фахівців викликає намір саудівської влади перетворити на публічний холдинг найбільшу в світі нафтовидобувну компанію Saudi Aramco. Її вартість сьогодні оцінюється в більш ніж $2 трлн, і обіцяні принцом торги за менше 5% її акцій можуть стати одним з найбільших IPO в історії.

Провести їх принц має намір вже в 2018 році. Однак Рідель з Брукінгського інституту сумнівається у здатності влади забезпечити прозорість прибутків Saudi Aramco. “Яка частина нафтової виручки дістається сім'ї, а яка — державі? Скільки заробляє король? Це делікатні питання і бар'єр на шляху до відкриття компанії для іноземних інвестицій",— констатує аналітик.

Тим часом лише після перетворення нафтовидобувного гіганта в публічну компанію почнеться зростання активів інвестфонду, який буде забезпечувати вкладення для несировинних галузей економіки. Зараз активи фонду складають близько $600 млрд, і левову частку його майбутнього обсягу — приблизно $ 1 трлн — повинні забезпечити прибутки від продажу акцій Saudi Aramco, державної нерухомості та промислових майданчиків.

Певну надію на здійснення амбіційної стратегії королівства дає прецедент Об'єднаних Арабських Еміратів. Коли на початку 1980‑х Дубай зіткнувся з економічними проблемами через надмірну залежність від нафтової промисловості, розвиток туризму і торгівлі дозволили йому скоротити частку сировинного сектора в економіці з 50% до менш ніж 2%.

"Щоб зробити щось подібне, саудівці повинні задуматися про зв'язок відкритості та інвестицій, а також критично підійти до фактів порушення прав людини і соціальної рівності",— припускає Енді Крітчлоу, редактор міжнародного фінансово-аналітичного ресурсу Reuters Breakingviews.

 

  

Матеріал опублікований в НВ №18 від 20 травня 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: