Реванш потопельника, очманілий від свободи схід і кінець монополії на владу. Експерти прокоментували підсумки виборів

За даними Центральної виборчої комісії, виконати свій обов'язок перед державою на місцевих виборах-2015 прийшли 46,62% українців

За даними Центральної виборчої комісії, виконати свій обов'язок перед державою на місцевих виборах-2015 прийшли 46,62% українців

Місцеві вибори продемонстрували аномальні й асоціальні настрої суспільства, але загалом показали: країна зробила крок вперед

Про те, як пройшли місцеві вибори-2015 в Україні, які результати були передбачувані, чи може ситуація після місцевих виборів спровокувати дострокові вибори до парламента, чи досі мають вплив на Україну колишні регіонали, НВ поговорило з експертами.

Ігор Когут, голова ради громадської організації "Лабораторія законодавчих ініціатив"

Місцеві вибори-2015 продемонстрували як елементи старої виборчої географії, так і нові, досить цікаві тенденції.

Ми маємо північний захід із голосами за проєвропейські та націонал-демократичні партії та південний схід, де все ж таки результат Опоблоку досить відчутний. Нові тенденції полягають, наприклад, у результатах Самопомочі, які вийшли досить рівними у більшій частині України. Такі показники говорять про запит виборців на нові свіжі політсили і на нові обличчя. А ще ми маємо десь відчутне зростання Батьківщини.

Вплив адмінресурсу можна помітити, наприклад, у тому, що дуже багато колишніх міських голів зберегли свої посади

Цього року ми спостерігаємо якийсь парадокс у Донбасі. Там, де люди мали проголосувати, вони відчули ковток виборчої свободи. Вони не були обмежені пресингом щодо однієї або двох політичних партій, за які їм дозволялося голосувати. Вони мали вибір, і навіть та ж таки Самопоміч подекуди набрала нормальні відсотки. Самопоміч — власне, назва така галицька, але мала певний успіх у Донбасі.

Як і очікувалося, в деяких регіонах взяли хороший результат регіональні проекти, які були орієнтовані на конкретне коло осіб. Це Геннадій Кернес у Харкові, Борис Філатов у Дніпропетровську, партія Відродження в окремих регіонах. У багатьох регіонах України з'явилася активна підтримка Свободи. Все це свідчить про демократичність і показує, що виборець мав варіанти.

З іншого боку, це певні прогнози на наступний політичний розвиток на національному рівні. Зміцнення Самопомочі й Батьківщини, ймовірно, свідчить, що вони можуть мати додаткові аргументи в розмові в коаліції. Вони можуть серйозно вплинути на ситуацію з передчасними виборами. Від позиції цих політичних сил значною мірою залежатиме доля й уряду, і парламенту. Буде зміна уряду, прем'єр-міністра та переформатування уряду наступного року. Ці фракції в парламенті можуть вийти з коаліції й таким чином спровокувати передчасні вибори.


Самая высокая явка наблюдалась В Тернопольской области — 56,5%, на Волыни — 55,3%, в Ивано-Франковской — 52,9%, В Хмельницкой области — 50, 8%. В Киеве проголосовали 41,9% избирателей

Найвища явка спостерігалася у Тернопільській області — 56,5%, на Волині — 55,3%, в Івано-Франківській — 52,9%, у Хмельницькій області — 50,8%. У Києві проголосували 41,9% виборців


З того, що було не дуже очікуваним — можливо, досить помірна підтримка президентської партії. Мені здається, чекали на більше. Це дещо демотивує чимало кого та створює додаткові конкурентні засади у парламенті. Тобто ці вибори, як би ми не хотіли відокремити їх від національної політики, матимуть велике значення, вплив на політичні розклади в країні. Більше несподіванок поки немає, але є ще одна деталь технологічна. Насправді ми до кінця не знаємо, як там сьогодні розподілятимуться місця в радах.

Вплив адмінресурсу та певні репутаційні складові можна помітити, наприклад, у тому, що дуже багато колишніх міських голів зберегли свої посади.

Якщо ж говорити про фінансову складову, ми бачимо, що у великих містах з'явилися кошти, бюджетна децентралізація справляє певний вплив. Наприклад, останнім часом був ресурс для активної ремонтної діяльності. У кожному місті ремонтувалися дороги, парки тощо. Я вважаю, це теж один із чинників, який мав значення у виборах. Звісно, вплив великого бізнесу на вибори теж помітний.

Віталій Портников, публіцист і журналіст

З нинішньої картини зрозуміле одне — монополізації влади покладено край. У країні більше немає ніякої сильної партії, яка контролювала б владу як на національному рівні, так і на місцевому рівні. Це великий крок вперед.

Сьогодні вже немає Партії Регіонів, яка раніше контролювала місцеві ради і була б повною господинею ситуації. Регіонали, які розбіглися у різні партії, не мають жодного значення.

У них різні інтереси, немає єдиного центру, лідера, кожен із них намагається своє місце під сонцем якось захистити аж до створення партії Наш край — це стала практично не партія, а маркетингова парасолька для багатьох із цих людей. Партії як такої немає. Уявіть, що ваш корабель потонув. Ви знайшли собі рятувальне коло, пливете десь в океані, а решта вже припливли, а у вас реванш. А ви все пливете.

Надмірна кількість інформації про різного роду порушення, дрібні та великі, — це ознака відкритої демократичної системи. Коли ми усвідомлюємо свої помилки, аналізуємо, робимо висновки

Сергій Таран, політичний експерт

Ми зараз маємо місцеві вибори, тому говорити про результати так, як ми зазвичай говоримо про парламентські або президентські вибори, неможливо. Немає такого поняття, як загальнонаціональний результат, загальнонаціональний рейтинг. Тому, щоб ми не міряли середню температуру пацієнтів у лікарні, я скажу про загальні висновки.

Перше — це те, що загальна сумарна підтримка проєвропейських партій була скоригована на інтеграцію в ЄС, що значно переважає підтримку Опоблока. Це означає, що цивілізаційні межі посуваються далі на схід країни. Що дуже тішить — власне, українці підтвердили той вибір, який вони зробили під час революції гідності. Це дуже важливий підсумок. Між партіями може існувати конкуренція, сварки, але загальна тенденція важлива.

Друге. Я не думаю, що новий закон про вибори сильно оновив місцеву владу. Це добре, що її перезапущено, що прийшли нові люди. Але новий місцевий закон про місцеві вибори не вирішив проблему, наприклад, з підкупом виборця. Ці речі залишилися як проблема. Тому те, що у нас в Україні називається "відкриті списки", — важливий і цікавий експеримент. Але не певен, що в нинішньому вигляді він призведе до тотального оновлення місцевої влади.

Третій висновок, очевидно, про те, що в Україні не буде протистояння за Європу чи за Росію, як було три роки тому. Буде протистояння за поступові реформи та радикалізацію ситуації, ще одні вибори і загострення політичної ситуації. Знову буде поділ політичного дискурсу.

Якщо врахувати, що самих виборів було багато в Україні, що ми обирали і в районах, і в сільрадах, то статистично кількість порушень теж більша, це природно. Але, з іншого боку, така надмірна кількість інформації про різного роду порушення, дрібні та великі, — це ознака відкритої демократичної системи. Коли ми усвідомлюємо свої помилки, аналізуємо, робимо висновки.

Вважаю, що, крім декількох точок, де вибори не відбулися, загалом процедура була більш-менш нормальною, прозорою. Вважаю, що найбільші порушення у виборчому процесі були не в день голосування, а скоріше, під час виборчої кампанії. Підкуп виборців — найбільша проблема цих виборів.

Із проблемних регіонів, як на мене, Харків, а також територія, наближена до зони АТО. Але якщо дивитися очима проєвропейськи налаштованого виборця, який живе в місті Києві, пройшов революцію гідності, не раз був у Європі, то для нього сам факт існування Опозиційного блоку вже справляє враження великої соціальної аномалії. Але для багатьох громадян виявилося нормальним і голосувати за екс-регіоналів.

Гадаю, щоб бути об'єктивним, потрібно порівнювати результат Опоблоку з ранніми результатами регіоналів. Ми бачимо, що вони втрачають монополію в тих регіонах, які завжди були під їхнім контролем. Наприклад, те саме Запоріжжя, раніше там було 70-80% підтримки ПР. Регіонали все ще мають локальний вплив у певних регіонах, але це вже не має системного характеру та монополії влади, тим більше на рівні країни. Мені здається, в майбутньому можлива подальша фрагментація цих партій. Буде дуже багато всяких проектів, партій, співзвучних з Опоблоком.

Коли йдуть місцеві вибори, то ставити діагноз про використання адмінресурсу в нашій країні дуже складно. Може, він десь і був, але не мав системного характеру. І я не бачу, щоб це якось вплинуло на результат.

Сьогодні ми бачимо перші місцеві вибори, за яким можна простежити симпатії українців і вектор розвитку політики в майбутньому. Однак який саме вплив матиме така розстановка сил на майбутні парламентські вибори, поки що дуже складно сказати.

Раніше нам, наприклад, говорили, що в Польщі відбулися місцеві вибори. Перемогла така-то партія. І це може свідчити про те, що на наступних парламентських виборах буде такий-то результат. Так ми завжди говорили про місцеві вибори за кордоном. У нас ніколи такого не було. Наші місцеві вибори були дуже незначні для всієї України. Зараз вони мають більше значення для країни. Я б сказав, вони показали загальні тенденції розвитку політики, політичних сил.

Якщо дивитися очима проєвропейськи налаштованого виборця, який живе в місті Києві, пройшов революцію гідності, не раз був в Європі, для нього сам факт існування Опозиційного блоку справляє враження великої соціальної аномалії

Передумов для парламентських виборів поки немає. Вони можуть відбутися в разі, якщо окремим політичним силам — наприклад, радикалам або Батьківщині, вдасться розхитати ситуацію в Україні своїми способами.

Нагадаємо, вибори до місцевих рад відбулися в Україні 26 жовтня. За даними Центральної виборчої комісії, виконати свій обов'язок перед державою прийшли 46,62% українців. Найвища явка спостерігалася у Тернопільській області — 56,5%, на Волині — 55,3%, в Івано-Франківській — 52,9%, у Хмельницькій області — 50, 8%. У Києві проголосували 41,9% виборців.

Найменша явка у Донецькій і Луганській областях — 31,65% і 35,27% відповідно. Зовсім не відбулася виборча гонка в Маріуполі та Красноармійську Донецької області. З приводу майбутнього цих регіонів ВР має ухвалити окремий закон.

Крім того, майже в усіх містах наближається другий тур виборів мерів. Він призначений на 15 листопада. З першої спроби перемогу в боротьбі за крісло градоначальника отримав тільки нинішній голова Харкова Геннадій Кернес і мер Тернополя Сергій Надал.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: