Репетиція битви: як Порошенко, Тимошенко та Коломойський поділили нові мандати у Раді

19 липня 2016, 14:00
1696
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Репетиція битви: як Порошенко, Тимошенко та Коломойський поділили нові мандати у Раді - фото

Фото: EPA

Доля всіх 7 вакантних крісел в парламенті майже вирішена. Стратегічно переможцем довиборів виходить Тимошенко, а президентський блок – руйнується і програє

Мандати новачків-мажоритарників у Верховній раді розподілилися наступним чином: Батьківщина поповниться двома депутатами (Руслан Богдан з Полтавщини 21,9% та Юрій Одарченко з Херсону 25%), група УКРОП також двома (Ірина Констанкевич з Волині 57% та Віктор Шевченко з Івано-Франківська 21,2%), на Чернігівщині та у Дніпрі перемогли самовисуванці Максим Микитась (31,5%) та Тетяна Ричкова (44,5%) – обох на виборах підтримувала Банкова, а на Луганщині за результатами підрахунку половини голосів поки що перемагає Сергій Шахов з партії Наш край – цей бренд був створений президентською командою, зусиллями заступника голови АП Виталія Ковальчука, під парламентські вибори 2014 року. Під ним в Раду зайшли ті, кого у складі БПП в парламент заводити було не комільфо, зокрема колишні регіонали.

Головною відзнакою голосування стала критична пасивність виборців. Найменш активними виявилися мешканці Херсонської (16,3%) та Дніпропетровської (26%) областей. Якщо Констанкевич на Волині для перемоги знадобилося понад 43 тис. голосів, то кандидату від Батьківщини на Херсонщині знадобилося всього 6,4 тис.

На всіх сімох округах, де проходили вибори, Комітет виборців України фіксував підкуп виборців та висування великої кількості технічних кандидатів. «Найбільшою проблемою була технологія непрямого вибору – підкуповували товарами або послугами. Якщо в Чернігові роздавали сертифікати на ліки, в Полтаві та на Луганщині виборцям пропонували гроші та продуктові набори. На жаль, навіть пряма роздача грошей з благодійного фонду – це не порушення, й розслідування по таким фактам ні до чого не призведе», - каже НВ керівник КВУ Олексій Кошель.

Інтригою довиборів було протистояння Блоку Петра Порошенка та Батьківщини. Батьківщина – єдина партія, яка висунула кандидатів в усіх семи округах. Зусилля лідерки БЮТ, яка особисто об’їздила регіони за тиждень до виборів, дали результат: на Херсонщині та Полтавщині її кандидати перемогли, в Чернігові та на Волині прийшли другими. Втім, в умовах зубожілого політичного ландшафту такий результат – заслуга не тільки Тимошенко, а й самих кандидатів.

«Внаслідок бідності політичного процесу люди обирають давно знайомих особистостей, аніж нових-молодих-розумних», - каже політолог Олексій Голобуцький.

Таким чином фракція Батьківщини в Раді виросте з 19 до 21 мандатів. На переговорні позиції Тимошенко два додаткових штики не вплинуть, але для неї це важлива емоційна та стратегічна перемога, вважають експерти.

«Для Тимошенко – це незначне збільшення місця в шафі, її сила все одне залишиться однією з найменших фракцій в парламенті», - каже політолог Володимир Фесенко.


Голосування на мажоритарних округах завжди супроводжуються підкупом виборців та махинаціями у виборчих комісіях. Фото: EPAГолосування на мажоритарних округах завжди супроводжуються підкупом виборців та махинаціями у виборчих комісіях. Фото: EPA


Читайте також: Довибори в Раду: Поліція розповіла про порушення і відкриття справ

Найскандальнішим округом знову став Чернігів, де переміг самовисуванець мільйонер-забудовник та протеже БПП Максим Микитась. За словами чернігівських журналістів, ці вибори багато в чому були повторенням минулих, коли команди Банкової і Корбана навипередки засівали Чернігів гречкою і соціальною допомогою. В результаті тоді мандат отримав Сергій Березенко, який тепер займається в БПП такими важливими питаннями, як забезпеченням голосів під конкретні голосування та знову ж таки виборчими кампаніями.

Попри те, що чернігівські вибори пройшли за вже перевіреним сценарієм, а займався ними особисто Березенко, відрив Микитася від кандидата Батьківщини склав лише 2 тис. голосів. Другим прийшов бютівець Юрій Власенко, третім – радикал Дмитро Блауш. На цьому ж окрузі боровся за крісло в Раді колишній депутат БПП, якого позбавили мандату після виходу з фракції, Єгор Фірсов. Він прийшов четвертим, набравши майже 2 тис. голосів. Цікаво, що невідомий широкому загалу кандидат від БПП Сергій Гарус набрав на Чернігівщині якихось 234 голоси.

Аналогічна картина спостерігалась на більшості округів, де проводилися довибори. На половині округів від БПП йшли відверто слабкі кандидати, які відігравали технічну роль. Наприклад, Денис Денищенко від БПП на 114-му окрузі на Луганщині взяв трохи більше 200 голосів. Наразі там перемагає кандидат від проекту Банкової Наш край Шахов. Помічником Шахова починав свою політичну кар’єру чинний представник президента у Верховній раді, їх і зараз називають друзями.

Попри три нових лояльних мандати, які може отримати БПП після довиборів, в цілому результати кампанії для президентської команди політологи називають провальними. За наявності адміністративної, організаційної та грошової підтримки БПП не дотягнув тисячі голосів до перемоги брат чинного міністра енергетики Сергія Насалика у Івано-Франківську. А в Херсоні голова ОДА Андрій Путілов, якого конкуренти звинувачували у активному використанні адміністративного та медійного ресурсу, програв майже 2 тис. голосів конкуренту від Батьківщини Одарченко.

Все це свідчить про те, що на Банковій кинули ресурси не на перемогу саме кандидатів від президентської партії, а на домовленості з впливовими регіональними політиками та поставили на «обмін округів» з іншими політичними силами.

«Гратися в такі ігри – це ляпас президентській команді й чергове свідчення, що в регіонах такої партії як БПП немає. Регіональні осередки працювали за власним розсудом, а президентська команда домовлялася про розподіл округів за принципом «віддайте Дніпро, забирайте Волинь», - пояснює кухню виборів Фесенко.

Читайте за темою: Смерть мажоритарки та кінець політичної реклами. П’ять змін до виборчого законодавства, які оновлять українську політику

Політологи стверджують: Волинь у БПП обміняли з Коломойським на Дніпро. На Волині кандидат від УКРОПу, що пов’язують з Коломойським, Ірина Констанкевич – філолог та керівник благодійного фонду Ігоря Палиці – отримала найбільш вражаючу перемогу цих довиборів: понад 42 тис. голосів і 57%. Другий кандидат набрав в чотири рази менше (Людмила Кирда від Батьківщини), а офіційний висуванець БПП Юрій Кулачек фінішував лише з 4%.

В Дніпрі БПП кандидата не висувала взагалі, а перемогу отримала колишня волонтерка та радник міністра оборони Тетяна Ричкова. Її біографія – особлива: відстояла разом із чоловіком Майдан, засновала дніпропетровське відділення відомого фонду Крила Фенікса, в серпні 2014-го поховала чоловіка, зо загинув в АТО під Єнакієво, після чого не тільки продовжила волонтерську діяльність, а й взялася допомагати реформувати армію.

«Ричкова формально була самовисуванкою, але насправді йшла при повній підтримці БПП і здобула там впевнену перемогу. Це підтвердження співпраці УКРОПу та БПП, бо у неї була повна й офіційна підтримка Філатова, який був разом із нею на бордах по місту», - каже політолог Тарас Березовець.

По Дніпру Ричкова перемогла місцевого бізнесмена Загіда Краснова, якого підтримував Опоблок і особисто родина Вілкулів.

Таким чином, за словами політолога Руслана Бортніка, в результаті довиборів партія влади неформально отримає п’ять додаткових мандатів у Раді – три самовисуванця, а також два мандати УКРОПу. «УКРОП зведений на одну групу в Адміністрації президента, Наш край – на іншу, така схема управління державою на сьогодні», - каже він.

В тактичній перспективі довибори дають БПП перевагу, в стратегічній – свідчать про те, що партія руйнується.

«Депутати Ради зрозуміють, що БПП більше не паровоз в політику. Це повторення ситуації з Народним фронтом», - каже Бортник. Депутати, які мають політичні амбіції, будуть виходити з партії й створювати власні політичні сили, а в стінах самої Ради БПП буде все важче збирати голоси під голосування за законопроекти – чимдалі, тим дорожче це буде.

Цікаво