Реформатор Юхан Партс поділився естонським досвідом і розповів, як не проґавити шанс змінити Україну

2 коментувати
Реформатор Юхан Партс поділився естонським досвідом і розповів, як не проґавити шанс змінити Україну
Фото: Олександр Медведєв, НВ
Юхан Партс, колишній прем'єр Естонії і реформатор, який вивів країну з кризи 2008 року, проявляє категоричність, стверджуючи, що без демократичних цінностей сильну державу не збудувати

Естонія, яка стала незалежною одночасно з Україною, за останні два з половиною десятиліття встигла істотно більше. Ця країна Євросоюзу перетворилася в одного з світових лідерів у сфері впровадження цифрових технологій, на її рахунку не тільки електронний уряд, але і електронна система оподаткування та навіть електронні вибори.

Юхан Партс, колишній прем'єр-міністр і глава міністерства економіки і комунікацій Естонії, був у команді, яка проводила другу хвилю реформ і вивела країну з фінансової кризи 2008 року. Тоді Естонія спочатку опинилася в числі найбільш постраждалих країн, проте вже через кілька років знову домоглася зростання економіки. Серед оздоровчих засобів, якими користувалися Партс і його колеги, ключовим була політика жорсткої економії. Саме це дозволило переживає кризу країні збалансувати бюджет.

У Київ Партс приїхав на один день на запрошення ініціативи Сильніші разом — спільної інформаційної кампанії України і ЄС, яка розповідає про переваги співпраці з Євросоюзом. Мета візиту — розповісти про естонський досвід.

Якщо ви хочете, щоб громадяни були по‑справжньому віддані своїй країні, з ними потрібно говорити однією мовою

Всупереч усталеній думці про стриманості естонців, 48‑річний Партс вкрай емоційний і навіть здатний під час розмови голосно стукнути кулаком по столу — щоправда, лише тоді, коли мова заходить про корупцію та популізмі. А його головна порада — не тільки українській владі, але і кожному українцю — серйозно ставитися до демократичних цінностей. Без цього шанс що‑небудь змінити в Україні буде упущений, впевнений економіст.

Через роки після здобуття незалежності, протягом яких Україна не дуже просунулася вперед, ваша країна встигла провести реформи, вступити в ЄС і НАТО. Як вам це вдалося?

— Для нас відновлення незалежності було ніби повернення додому — ми просто скористалися цією можливістю. Якщо порівнювати з Україною, то потрібно розуміти, що наша історія сильно відрізняється. До Другої світової війни ми були незалежні, а 50 років окупації не змогли зруйнувати мрії і волю. Можливо, справа саме в цьому. Ми щиро вірили в ідею побудови сильної держави, і для мого покоління це стало історичною місією.

Насправді ніхто не очікував, що вступити в НАТО і ЄС вдасться так швидко. З іншого боку, ми дуже серйозно поставилися до принципів демократії — реформи, які ми проводили, були радикальними і глибокими.

— Тим не менше в Україні політики часто не готові до радикальних реформ, оскільки бояться втратити свій електорат.

— У мене склалося враження, що українці як раз навпаки — очікують радикальних реформ. Як можна займатися популізмом, коли в країні такі низькі зарплати, пенсії, ВВП на душу населення? Реформи приносять економічне зростання і довгострокову сталий розвиток — від цього виграють усі.

— Так, але це часто пов'язано з скороченням соціальних гарантій. Невже в Естонії не було політичних сил, які б перешкоджали цьому?

— Популісти, звичайно, знаходяться. Але у нас немає настільки радикально лівих, як, скажімо, в Греції. Рецепт простий: потрібно весь час проводити чесний діалог з громадськістю. Суспільство має розуміти, що і для чого ви робите.

— Сьогодні 20 % населення країни — це російськомовні естонці. Відчувається загроза повторення донецького сценарію або якогось іншого прояву проросійських сил?

— Безпека зараз — одне з головних питань. Але говорити про якийсь страх — це занадто. Просто зараз нам потрібно скорегувати стратегію безпеки. Десять років тому, вступивши до НАТО, ми думали, що безпека гарантована нам назавжди. Виявилося, що це не так. Так що тепер нам потрібен більш сильний військовий потенціал в регіоні, і цим ми зараз займається спільно з НАТО.

— В одному зі своїх нещодавніх виступів ви передбачили колапс Росії протягом десяти років. На чому грунтується це твердження?

— Це не моя оцінка — я використовував аналіз одного шанованого мною експерта в галузі геополітики. Існує певна геополітична логіка, заснована на об'єктивних законах і наукових методах. Ми бачимо поведінку Росії, її агресію, абсолютно неадекватну стратегію. Подібне мислення, характерне для XIX століття, вже не працює. Тому можна очікувати, що протягом десятиліття з Росією щось станеться.

— Під час кризи 2008 року Естонія опинилася в числі найбільш постраждалих країн. Але ви змогли швидко відновити свої позиції. Яким чином?

— Перед кризою в Естонії був справжній економічний бум — ми зростали більш ніж на 10 % в рік. А коли ситуація погіршилася, ми змогли швидко впровадити режим економії. Крім того, ми використовували кризу для реформування ринку праці, в секторі охорони здоров'я, в держапараті, а також вжили заходів для стимулювання приватного сектора. Наші компанії почали фокусуватися на міжнародних ринках, більше експортувати і займатися інноваціями. Так що в результаті у нас було три запасних подушки: скорочення бюджетних витрат, проведення реформ і стимулювання структурних змін в приватному секторі. У підсумку з кризою вдалося впоратися досить швидко: вже через кілька років економіка знову почала зростати.

— Естонія відома також впровадженням цифрових технологій. Це допомогло в боротьбі з корупцією?

— Звичайно. Самі принципи електронного уряду позбавляють від бюрократії і роблять всі процедури прозорими. Це дуже сильна превентивна міра проти корупції. Крім того, це модернізує демократію: якщо ви хочете, щоб громадяни були по‑справжньому віддані своїй країні, з ними потрібно говорити однією мовою.

— Які уроки з досвіду Естонії може використовувати, на вашу думку, Україна?

— Ви повинні сприймати серйозно цінності демократії, ринкової економіки та верховенства права. Мені здається, у вас зараз вони девальвовані. І це питання, не тільки стосується тих, хто при владі. Це повинно стосуватися кожного громадянина. Усі ці принципи працюють тільки тоді, коли вони використовуються як фундамент для суспільства, а не як фасад. Весь цей радянський менталітет, коли для всього є виправдання, коли є люди з особливими привілеями — все це чуже демократії.

Я слухаю дискусії, викликані необхідністю боротися з корупцією, і думаю: припиніть вже обговорювати і почніть щось робити. Прямо завтра вранці. У вас повинна бути нульова толерантність до корупції: кожен окремий випадок, коли приватний інтерес суперечить суспільним інтересам, негайно повинен отримувати належну реакцію. Це те, чого Європа чекає від України.

Матеріал опублікований в НВ №29 від 14 серпня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: