Рада ввела пластикові паспорти, але на ринку документів залишаються корупційні посередники

19 липня 2016, 14:22
291
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Рада ввела пластикові паспорти, але на ринку документів залишаються корупційні посередники - фото

ac.dozvil-kiev.gov.ua

Нові пластикові паспорти, які почнуть отримувати українці, мають розширений функціонал, але в процедурах видачі документів залишається місце для посередників, які заробляють на корупції та неефективності держави

Під тиском ЄС парламент прийняв закон про ID-карти, який полегшить життя українцям, але згенерує 100 млн грн щорічного доходу незрозуміло в чию кишеню

608 коментарів при 676 переглядах зібрав у свій час блог відомого телеведучого Володимира Познера на сайті радіостанції Ехо Москви. Небувалу активність коментаторів викликала історія про те, як Познеру вдалося відновити загублений паспорт громадянина США менше ніж за один робочий день.

«Дев'ять хвилин електронної черги і п'ять днів, після чого мені все видали», - з гордістю розповідає про свій досвід отримання нового українського паспорта у вигляді пластикової картки Олександр Данченко, голова парламентського комітету з інформатизації і зв'язку. До американської процедури поки далеко.

Тим не менш, Данченко дуже задоволений новим законом про паспорти, який пройшов через комітет і який Верховна Рада прийняла 14 липня. Документ є частиною «безвізового пакету», прийняття якого необхідно для безвізових поїздок до ЄС.

«Якщо ми зараз не зробимо цю технологічну революцію, не підтягнемося до сучасного світу – ми ризикуємо відстати назавжди! – емоційно писав у мережі Facebook міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. - Нові високотехнологічні посвідчення особи несуть в собі великий заділ для розвитку. ID-карти – це серйозна і потрібна інвестиція в майбутнє!»

Тільки пластик і чіп, ніяких штампів

Тепер пластиковий паспорт будуть отримувати громадяни України, яким виповнилося 14 років. Неповнолітнім документ видаватиметься на чотири роки, а тим, кому більше 18 – на десять років. Крім фотографії, вказівки імені та дати народження, картка буде мати електронний чіп, в який будуть внесені біометричні дані, а також інформація про адресу реєстрації та цивільний стан – вступ у шлюб, розлучення.

І тут починається плутанина. ЗМІ подали новину про прийняття закону з поясненням, що відмітки про вступ у шлюб і розлучення у паспортах більше не буде (приклади таких новин – тут і тут). Це не так. Просто в нові паспорти інформація буде вноситися не у вигляді штампа, який на пластикову карту можна поставити з технічних причин, а в електронному вигляді на чіп.

До кінця незрозуміло, якою буде ця процедура. Раніше для проставлення в паспорті штампу про шлюб або розлучення необхідно було звертатися в РАЦС. Якщо мова йшла про розлучення, РАЦС вимагав офіційну копію рішення суду, яку вилучав в обмін на штамп. При цьому у разі, якщо така людина згодом хотіла повторно вступити в шлюб, штампу в паспорті про розлучення було недостатньо – потрібно було знову показувати рішення суду, яке... вже вилучив РАЦС. Отже, треба було знову йти в суд і отримати документ повторно.

Все б нічого, але оскільки у районних судах в години видачі рішень збираються величезні черги, отримати рішення було великою проблемою. Журналіст НВ зустрів на одному з інтернет-форумів дискусію людей, яким необхідно було отримати рішення райсуду. Вони обговорювали, як краще приїжджати займати чергу - о п'ятій ранку чи в три ночі. Така ситуація дозволяла численним дрібним юридичним фірмам і адвокатам отримувати стабільний потік клієнтів, які не могли отримати рішення суду і зверталися за допомогою. Адвокати, користуючись можливістю прямого доступу в судову канцелярію, отримували документи без зайвих проблем.

Знайшли свою маржу

Це не єдина «паспортна схема», яка приносила непогані гроші в кишені її бенефіціарів. Формально паспорти, внутрішні і закордонні, видавали відділення Міграційної служби. Зараз цю функцію передали Центрам надання адміністративних послуг. Проте, як і раніше, і зараз діють всілякі посередники, які заробляють на тому, що сервіс у первинних структурах недостатньо якісний – там зазвичай велика черга.

Серед таких посередників є держпідприємство Документ. Так, якщо в прайс-листі Міграційної служби вартість отримання біометричного паспорта для виїзду за кордон – близько 560 грн, то в ДП Документ – від 910 до 1170 грн, в залежності від термінів. По суті, клієнт платить за нестояння в черзі. Але треба сказати, що графік відділень Міграційної служби складено так, що близько половини робочого часу займає прийом клієнтів тільки від посередників. В іншу половину часу в порядку великої черги намагаються отримати свої документи ті, хто не боїться багатогодинного стояння і хоче заощадити на посередниках.


2_06Так виглядає відділення ДП Документ на бульварі Шевченка в центрі Києва. Фото: pasport.org.ua


Центр політико-правових реформ оцінює, що нові внутрішні пластикові паспорти будуть зовсім недешевими: 200 грн буде коштувати сама карта, а ДП Документ, чия частка на ринку посередників для отримання документів збережеться, буде брати ще 140 грн за свої послуги. За даними центру, в рік держпідприємство буде отримувати близько 100 млн грн доходу лише за послугу видачі внутрішнього паспорта.

Мигулого року ДП Документ відзвітував про 19,4 млн грн чистого прибутку. Куди пішли ці гроші, в прес-службі компанії не відповіли. А питання з цього приводу є. В кінці 2015-го Печерський райсуд Києва почав слухати справу про те, як з ДП Документ через фіктивні договори виводилися гроші. Так, чиновники держкомпанії закупили на 18,2 млн грн (сума, майже рівна річному прибутку) аграрної продукції, яка для роботи компанії не потрібна.

Постачальниками в схемі виступили компанії на зразок Термінал-Укрхарчобутсировина і Ворон-2008, у яких навіть немає своїх інтернет-сайтів. За більшістю договорів поставки не було, а гроші ДП Документ все одно перераховувало. В інших випадках товар закуповувався за ціною, істотно нижчою від ринкової. Потім він перепродувався в офшори за реальною ціною, щоб розрахуватися з постачальником, а початковий неринковий внесок виводився на рахунки бенефіціарів афери.

На питання НВ, навіщо потрібно таке підприємство, Данченко з комітету з інформатизації, відповів, що аналогічні компанії є в Німеччині та Польщі. Потім він почав пояснювати, що оскільки бізнес будується на доступі до реєстру персональних даних, то такі компанії повинні бути державними. Коли НВ уточнило, що питання не про форму власності компанії-посередника, а про необхідність посередника в принципі, Данченко сказав: «Я не хочу їх захищати. Вони прибрали корупційну складову, коли відділення ДП Документ перестали сидіти в одному приміщенні з Міграційною службою. Ви можете оформляти паспорти і в Центрі надання адмінпослуг».

Якщо навіть голова профільного комітету визнає наявність корупційної складової в паспортному сервісі, незрозуміло, чому в супровідній записці до нового закону, який готував комітет, сказано, що корупційних ризиків немає.

Два паспорти краще ніж один?

Наявність посередника в паспортному сервісі – тільки одна сторона монети. Іншою стороною є недостатня увага українських законодавців до кращих світових практик. Наприклад, у США основним документом особистості є паперовий паспорт-книжечка, який одночасно є і внутрішнім документом, і документом для виїзду за кордон. Крім того, в Америці панує абсолютно інша культура поводження з документами – в більшості випадків американець обходиться карткою водійської ліцензії, з якою може навіть проголосувати на виборах.

Але загальновизнаним лідером у питаннях міграції та випуску документів є Австралія. Там точно така ж модель – основним документом є паспорт-книжечка, з яким можна виїжджати за кордон.

Дещо інша модель працює в Естонії, де паспорт є насамперед документом для виїзду за кордон, у той час як на території країни особистість засвідчує, як правило, пластикова ID-карта. Нею ж можна і проголосувати дистанційно на виборах. Здавалося б, ось де Україна взяла свою модель. Але ні – в Естонії статус паспорта, з яким естонці виїжджають за кордон, і пластикової карти зрівняні, в той час як в Україні користуватися закордонним паспортом на території країни не вийде.

Пам'ятається, на парламентських виборах 2012 року лідер партії Свобода Олег Тягнибок намагався проголосувати за допомогою закордонного паспорта на виборчій дільниці в Дарницькому районі Києва – і був відправлений додому за внутрішнім паспортом.

НВ поцікавилося у Данченко, чому в Україні не можна ввести єдиний паспорт і для використання в Україні, та для виїзду за кордон. «Ніде в світі так не працює, навіть в Америці чи Німеччині», - сказав він. Коли у відповідь були наведені приклади з тієї ж Америки, де у громадян один паспорт на всі випадки життя, депутат все ж вказав на важливу різницю – громадяни США їздять без віз до більшості країн світу, в той час як українцю потрібно проставляти візи, тому йому потрібен окремий паспорт-книжечка. До того ж, його треба регулярно міняти, адже при частих подорожах сторінки в паспорті швидко заповнюються.


4_danchenko_biz.nv.uaОлександр Данченко, голова парламентського комітету з інформатизації і зв'язку, каже, що краще прийняти недосконалий закон, ніж не приймати ніякого. Фото: Датагруп


Однак австралійці, яким теж потрібні візи для деяких країн, ставлять їх прямо в єдиний паспорт. Крім того, посольства різних країн в Австралії видають візи в електронному вигляді, при якому наклейка в паспорті не потрібна. Радник міністра інфраструктури Яника Мірило, яка чотири години захищала новий закон на засіданні профільного комітету, говорить, що надія все ж таки є. Закордонний паспорт потрібен буде тільки в тих країнах, де потрібна віза. В країни з безвізовим для українців режимом можна буде з часом їздити за пластиковою ID-картою. «З прийняттям цього законопроекту ми набагато ближче до цього», - каже Мірило.

Мрії про цифрову країну

У введенні нових пластикових паспортів є й інші плюси. У чіпах цих паспортів передбачена наявність електронного цифрового підпису (ЕЦП). Цей підпис потрібен в першу чергу для здійснення фінансових транзакцій онлайн.

«Картка, завдяки наявності ЕЦП на ній, може служити ключем доступу до будь-яких баз даних – єдиного реєстру або будь-якої іншої державної або приватної бази, - пояснює Дмитро Дубілет, заступник голови Приватбанку, який також керує проектом iGov, задуманим як сайт для отримання документів онлайн. - Ніхто не заважає, наприклад, якій-небудь приватній компанії зробити реєстр груп крові українців і давати доступ до нього через цю картку».

В цілому ж українській державі треба змінювати ставлення до документів та довідок. «На жаль, скрізь все ще багато атавізмів з радянських часів, - підкреслює Дубілет. – Рано чи пізно ми повинні прийти до того, щоб держава не вимагала від громадян довідки на ту інформацію, яка є у інших державних органів». Але це в ідеалі. Зараз же важливо домогтися хоча б того, щоб всі довідки можна було отримувати по інтернету, резюмує банкір.

Цікаво