"Путіну дозволяють зберегти обличчя". Навіщо Керрі приїжджав в Москву

Керрі грає з Путіним

Керрі грає з Путіним

Керрі грає з Москвою в доброго поліцейського. Українські і російські експерти розповіли, про що говорили в Кремлі Керрі і Путін

Вчора Росію відвідав держсекретар США Джон Керрі, який зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним і главою МЗС Сергієм Лавровим. Це його другий за цей рік візит до столиці Росії. Російські ЗМІ за підсумками візиту звернули увагу на те, що Керрі вперше не говорив про санкції проти РФ, і сприйняли це як певний сигнал США про те, що незабаром санкції з Росії будуть зняті.

НВ опитав спеціалістів, що означає візит Керрі в Москву і що від нього варто чекати.

Дмитро Орєшкін, російський політолог

Американська політика, як і вся зовнішня політика - прагматична. А її сприйняття - ідеологічне. Люди шукають простих і часто спрощених та міфологізованих рішень. Ті, хто не любить Путіна кажуть, що з Путіним не можна спілкуватися, тому що він поганий. Ті, хто любить Путіна кажуть, що нічого Путіну спілкуватися з американцями тому що вони недобрі.

Політики, які несуть реальну відповідальність перед своїм населенням, змушені спілкуватися навіть з тими, хто їм вкрай неприємний просто тому, що на кону стоїть дуже багато, в тому числі і загроза глобального конфлікту. Керрі робить те, що він повинен робити. Треба буде - він зустрічатиметься і з Кім Чен Ином. Треба буде - буде зустрічатися з лідерами Ірану, Хезболли, тому що є реальні загрози.

Офіційно позначено, що обговорювалися на тлі сирійських проблем і українські теж. Керрі публічно сказав, що санкції можуть бути зняті, якщо Росія виконає Мінські угоди. Керрі приїхав з'ясувати позиції, запропонувати своє і вислухати відповіді Москви.

Російське керівництво наполегливо натякає, що санкції пора б зняти. Це означає, що санкції працюють. Керрі розуміє, що пройняло. Розуміє, що кремлівські політики опинилися в досить некомфортній ситуації, в дуже вузькому коридорі можливостей. І він приїхав обговорити й обґрунтувати свої пропозиції. Пункт перший стосувався Сирії. Мовляв, жадав увійти в коаліцію, яка враховуючи інтереси Росії, буде створюватися не на основі США, а як би альтернативно, на основі Арабських Еміратів. Таким чином Путіну дозволяють зберегти обличчя і увійти в глобальну коаліцію, в якій все одно зберігають лідерство США, тому що Емірати союзники штатів.

Кремль вустами Пєскова реагує на це позитивно. Мовляв, ми зацікавлені, тому що з терористами треба боротися спільно, але нам необхідно більше деталей. Вони цю ідею взяли як основу для дипломатичного торгу. Путін демонструє здатність домовлятися. Що природно в його економічній ситуації.

Пункт другий. Керрі формує цілком зрозумілу парадигму: Мінські угоди підписали? Підписали. Ключова позиція - контроль України над кордоном. Але Путін на це не може піти відразу. Тому що це величезною кількістю його прихильників буде сприйнято як зраду. А у нього, як і у всіх політиків, проблема втрати обличчя. Якщо він просто здає Донбас Україні, то третина людей, які знаходяться в патріотичній риториці, відчують когнітивний дисонанс.

Богдан Яременко, дипломат

Нічого хорошого від того, якщо б США перестали говорити з Росією, для України б не було. Вони намагаються шукати відповіді на питання, співпрацювати в окремих питаннях. Але це абсолютно не означає, що США змінюють свою позицію по відношенню до війни в Україні, яку веде Російська федерація, а також до питання окупації Криму.

Найближчим часом позиція США залишиться незмінною і нам не варто з цього приводу переживати. Але зрозуміло, що США не можуть ігнорувати присутність Росії ні в Україні, ні в Сирії, і мають через це з нею говорити. Цей діалог покладено на Керрі, і він і далі виконує роль доброго поліцейського у відносинах з РФ.

Навіть щодо санкцій проти Росії США є нашим союзником. Там є різні фракції, які по-різному ставляться до цього питання. Є й ті, хто виступає проти санкцій вважаючи їх неефективними, але зараз я не думаю, що Адміністрація Білого дому змінить свою позицію. Вони не тільки самі продовжать санкції, але і будуть визначальним фактором у переконанні європейців, переконанні окремих країн ЄС, продовжити їх.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: