Путін перейшов до будівництва гібридної залізної завіси – Дмитро Орєшкін про неочікувані кадрові перестановки в Росії

5 коментувати
Президент Росії Володимир Путін вибудовує внутрішню вертикаль і очищає її від загроз перевороту, вважає експерт

Президент Росії Володимир Путін вибудовує внутрішню вертикаль і очищає її від загроз перевороту, вважає експерт

Сьогоднішні кремлівські рішення говорять про те, що президент РФ страхується від перевороту, зміцнює лояльність силовиків і остаточно закриває у власній свідомості проблему Криму, вважає російський політолог

- Чому Володимир Путін за один день провів такі масштабні кадрові чистки?

- Зараз ситуація загострюється, тому він діє з холодним шаленством.

Ситуація пояснюється двома складовими: довгостроковим і короткостроковим ефектом. Путін зрозумів, що в довгу він вже програв: став лідером країни-вигнанця, його ніхто нікуди не запрошує і не хоче бачити, він сидить, як Кощій Безсмертний над своїм златом, що тане на очах. Сьогодні воно, до речі, ще подешевшало. Я маю на увазі нафту. Відчуття – передкатастрофічні.

Короткостроковий результат пов'язаний з майбутніми виборами восени в Держдуму Росії. Думаю, що вони пройдуть більш-менш благополучно, бо у них все схоплено. А ось відразу після них потрібно буде вирішувати дуже серйозні економічні проблеми, і вибір дуже простий: або умовний сценарій Кудріна, або сценарій Глазьєва.

Якщо йти за сценарієм Кудріна – це означає скорочення військових бюджетів і, як наслідок, системний або безсистемний протест силовиків. В такому випадку потрібно бути впевненим в тому, що спецслужби у тебе на висоті і вони не допустять військового перевороту. Путін весь час думає про елітний переворот. Абсолютно сталінський підхід.

Якщо він обирає глазьєвську стратегію, йому потрібно забезпечити лояльність чиновників, які повадятся виводити гроші і взагалі втекти з країни. У цьому випадку йому теж потрібна лояльність силовиків, а особливо близьких йому людей. Національну гвардію він вже створив, тепер ось посилює ФСБ.

Путін хоче розмити межі і зробити повернення Криму навіть теоретично неможливим – так він собі це уявляє

- Тобто, це виключно внутрішня історія такого собі перевороту навпаки за турецьким сценарієм?

- Не тільки. На тлі цієї передбачуваної перетасовки силовиків за формулою «лояльних – на ще більш лояльних» у Путіна розвивається жах перед зовнішнім вторгненням, агресією, сепаратизмом. Тому він звільнив керівника зовнішньої розвідки, потім – керівника Міграційної служби, оскільки не був упевнений, що вони обидва контролюють процес проникнення в Росію різного роду бойовиків. Потім прибрав голів служби наркоконтролю, що теж пов'язано з транскордонними процесами.

Зараз він змінює губернаторів Калінінградської області і в Криму, обидва регіони – вельми проблемні з точки зору прикордонного контролю і не захоплених настроїв виборців. Причому ситуація в Калінінграді, з моєї точки зору, гірше, ніж у Криму. Якщо на півострові ще достатньо людей з настроями «хоч каміння з неба, а ми – на батьківщині», калінінградці «на батьківщині» – давно, і Москва їм тільки заважає жити: перешкоджає транскордонній торгівлі, вводить без кінця додаткові мита та процедури, що відчутно б'є по бізнесу, пов'язаному з Польщею.

- Чому всюди призначені вихідці з ФСБ і інших спецслужб, аж до голови Митної служби.

- Він довіряє тільки ФСБшникам, і то зі скрипом. На це накладається боротьба відомств за право доступу до тіла, яке приймає рішення.

Путін вибудовує внутрішню вертикаль і очищає її від загроз перевороту. Він всерйоз перейшов до будівництва гібридної залізної завіси за сталінським лекалами, модернізованої такої завіси. І для початку потрібно посилити позиції ФСБ в прикордонних районах.

- Скасування статусу федерального округу для Криму – це виключно внутрішньополітична історія чи планується нове розгойдування ситуації в Україні?

- Не думаю, що це пов'язано з дестабілізацією України. Це реалізація старого плану, який не встиг завершити ще Андропов – розчинення сумнівних регіонів в менш сумнівних. Напередодні розпаду Радянського Союзу вони відчували загрозу і збиралися об'єднати, наприклад, Естонію з Псковською областю, з тим, щоб створити нове утворення, яке не зможе відвалитися. Це складне завдання, при Союзі про це поговорили і забули, і ось вирішили реалізувати цей план зараз. Путін хоче розмити межі і зробити повернення Криму навіть теоретично неможливим – так він собі це уявляє. Якщо півострів ррозчинять ось в цих прикордонних регіонах – потім буде незрозуміло, де і що повертати.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: