Прожити в Криму майже 30 років і зрадити країну? Історія протистояння однієї кримської сім'ї та одіозного прокурора Поклонської

Сім'я євпаторійця Ахмета Точаєва підтримувала Україну, коли в Крим прийшов
Фото надано сім'єю Точаевых

Сім'я євпаторійця Ахмета Точаєва підтримувала Україну, коли в Крим прийшов "русский мир". Сьогодні він розплачується за це, вважає його мати

Родина кримчан, яка підтримала Україну, не може захистити сина, якому відомство скандального прокурора Поклонської «шиє» злочин. Про переслідування таких людей і життя півострова в складі Росії – в історії однієї родини з Євпаторії

Мешканці Євпаторії, Арбіят Точаєвій, 48 років. Її старший син Ахмед народився в Грозному 1986-го. У наступному році сім'я переїхала в Крим. 1990-го народився другий син, Адлай. Він сильно хворів. Грошей на лікування у сім'ї не вистачало, і Точаєві вирішили зайнятися бізнесом.

Чоловік Арбіят привозив товар, вона продавала його в Євпаторії. Потихеньку сім'я піднялася і відкрила перший оптовий продуктовий магазин. Були прямі закордонні поставки: з Німеччини, Франції та Туреччини — наприклад, іноземний шоколад. Потім побудували готель. Зараз бізнес Точаєвих — це чотири магазини і цей готель.

Коли почалася анексія Криму Росією, Точаєві підтримали Україну.

«Ми прожили тут 29 років. Коли почалася анексія, подумали, що це не по-людськи, не по-християнськи і не по-мусульманськи, прожити тут майже тридцять років і зрадити країну. І вивісили прапор. У нас через два будинки — міліція. Вони ходили навколо так близько, але нічого сказати не змогли, знали, що буде відсіч, так як ми — чеченці. Через два дні надсилають людину. Спочатку прапор підпалили, потім повісили інший — його намагалися зняти. В третій раз прапор вкрали вночі», - розповідає НВ Арбіят Точаєва.

Її сім'я, каже жінка, живе в поверховому будинку, позаду них розташувалися приватники. Весь цей приватний сектор — українці. Але ніхто з них ініціативу з прапором не підтримав.

У 2012 році старший син Точаєвих, Ахмед, потрапив у вуличну бійку — пішов проводжати додому свою дівчину. На них напав молодий чоловік. З цього моменту і починається історія переслідувань сім'ї Точаєвих.

Зараз справою займається адвокат Олександр Лісовий — той самий, який веде справу Хайсера Джемілєва, сина лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

Арбіят Точаєва, мати переслідуваних хлопців:

Історія почалася в 2012 році, 13 березня, коли старший син, Ахмед, вийшов з будинку проводжати свою дівчину, Дашу Мартиненко. Вона живе в 200 метрах від нас.

На них напав якийсь чоловік. Як з'ясувалося пізніше — Олександр Володін. Потім у бійку втрутився ще один, ніби їх рознімаючи. У цей момент мій другий син, Адлай, їхав з роботи додому. Побачив, як в болоті сидить Даша і плаче. Поруч з нею борсалися на землі люди. Він зрозумів, що в цій купі — його брат, і поліз розбороняти народ.

Додому вони прийшли брудні, у Даші порвана шуба, зламали її ноутбук. Плюс до всього, у неї було щось з ногою. Не могла стояти. На наступний день пішли до лікаря — там викликали міліцію, зафіксували ситуацію і зняли побої. Виявилося, що їй зламали ногу.

На другий день з'ясовується, що цей хлопець теж пішов у міліцію, написав заяву, ніби на нього напали. Хоч і були свідки, які говорили про зворотне, він заплатив ментам, і все, справу зам'яли.

У травні 2012 капітан міліції Мокрогузов видає нам постанову про зупинення досудового слідства. Там написано, що на громадянку Мартиненко було скоєно напад. Зазначено, що в результаті цього нападу у неї тілесні ушкодження середньої тяжкості: забиття і перелом кісток правої стопи. Але особу, яка нападала, встановити не вдалося. Звичайно, особа, що нападала, ж дала їм грошей.

2014 рік. Крим переходить до Росії. Вже російські правоохоронці порушують цю ж справа, 2012 року. Її переробляють не в нашу користь. Особа, що нападала - знаходиться, але, на їх думку, вона — потерпіла. А коли Даша приходить і просить покарати її кривдника, їй відмовляють щодо терміну давності справи.

Ми прожили тут 29 років. Коли почалася анексія, подумали, що це не по-людськи, не по-християнськи і не по-мусульманськи, прожити тут майже тридцять років і зрадити країну. І вивісили український прапор

У новій версії виходить така картина: два брата Точаєвих, Ахмед і Адлай, вийшли з будинку і за попередньою змовою іта злим наміром побили бідну та нещасну людину. Сина забрали на вулиці люди в масках. Ні повістки, ні запрошення. Місто маленьке, один одного всі знають. Тобто, одного вони посадили, другого оголосили у федеральний розшук.

Тепер мій син 11-й місяць сидить у в'язниці, я ходжу по всіх інстанціях і не можу довести, що мій син не винен. І дівчинці сказали: будеш рипатися, і ти разом з ним сядеш. Так вона і боїться.

22 листопада 2014 року до нас о першій ночі прийшли на обшук. Обшукали весь будинок, до 7 поверху, побили в нашому домі декілька людей. Потім, коли о третій у нас пройшов обшук, вони нам показали папери. У них написано: «Квартира 100-108». Ви коли-небудь таке бачили, щоб було таке видано?

До всього іншого, посипалися звинувачення в адресу мого чоловіка: нібито, його звинувачують у підтримці ваххабітів [радикальна релігійна течія в ісламі. Лідер Чеченської Республіки Рамзан Кадиров оголосив ваххабітів проклятими і пообіцяв знищувати їх].

Я писала Путіну, Колокольцеву [Міністр внутрішніх справ РФ Володимир Колокольцев], дзвонила до Москви. Була на прийомі у прокурора Криму, Наталії Поклонської. Вона не відповідає нічого конкретного. Приходять відписки. Зрозуміло, що вони свою поставили, що вона ще може відповісти? Всі все знають, і кажуть: «Ви, хлопці, замовні». Приходила в місцеву газету, все роз'яснила, вона мене вислухала, каже, я передзвоню. Передзвонила, запросила до себе і каже: «Хлопці, їдьте».

Я не росіянка, я не українка. Я можу спокійно виїхати. Але я не хочу. Я приїжджаю додому в Чечню, мені там не подобається. Тут — подобається.

Нам кажуть: «Ви чужі, ви проти Росії, за Україну були». Скоріше всього, все тому, що ми цей прапор повісили.

Начальник поліції міста Євпаторія був взятий на наркотики. Тепер повернувся на роботу, сидить на своєму місці. Всі про це знають. Є записи, коли і хто у нього це забирає. Як можна говорити про правосуддя, якщо в правоохоронних органах відбуваються такі речі?

Олександр Лісовий, адвокат Точаєвих:

Мій клієнт перебуває у в'язниці в Євпаторії. Він сидів з 5 грудня минулого року приблизно по березень цього року, потім був звільнений за нашою апеляцією. Він був на підписці про невиїзд. А 26 червня його взяли під варту у зв'язку з тим, що він був засуджений до одного року позбавлення волі.

Другого брата в Криму зараз фізично немає. Якщо говорити про саму ситуацію — він з'явився на місці події до того, як конфлікт був початий. Він помітив бійку, втрутився в ситуацію, спричинивши тілесні ушкодження учасникам, тому що захищав брата. А те, що пишуть у звинуваченні, що вони діяли за попередньою змовою, це погана якість звинувачення. Не може бути попередньої змови в тій ситуації. Ніхто не знав, що буде бійка, тому що конфлікт ініційований іншою особою, яку зараз визнано потерпіло — Олександр Володін.

Місто, де все це відбувається — досить корумповане. Саме Євпаторія викликала дуже багато скарг на свавілля міліціонерів

Два дні тому він давав свідчення в суді про те, що він побачив молодих людей, дівчину і хлопця. Він вирішив, що ця пара над ним сміється. Напевно, він помилився. Але, вирішивши так, він вирішив звернутися до них, зупинив їх і пред'явив претензію: «Чому ви смієтеся наді мною?» Після цього виник конфлікт, в ході якого у дівчинки поламана нога, порваний одяг, пошкоджений ноутбук, заподіяні поранення передпліччя. А з хлопцем, моїм клієнтом, він бився, катався по землі, поки їх не розняли.

В тому числі, Володін підтверджує нашу позицію. Конфлікт носив спонтанний характер, несподіваний для всіх учасників. І був ініційований іншою особою, Володіним, потерпілим по справі. Якби іншій особі, Володимиру, в голову не прийшло, що з нього ніби сміються, то взагалі в той день нічого б не сталося. І він сам не заперечує цього, що не чіпав ніхто до того часу, поки він сам не звернувся із зауваженням з надуманого приводу.

По-перше, злочин, вчинений за територією Російської Федерації не може розслідуватися в Російській Федерації. Сама Росія вважає, що Крим увійшов під її юрисдикцію в березні минулого року.

По-друге, за законодавством РФ, хуліганство стає кримінально караним, на відміну від України, якщо правопорушником використовується зброя. Мій підзахисний не мав і не використовував зброї в той день, коли стався цей конфлікт.

Батьки додають в цю ситуацію ще один аспект. Вони вважають, що їх дитину переслідують тому, що за національністю він — чеченець.

Окрім того, якщо подія сталася в 2012, а затримання — через три роки, в грудні 2014, і всі ці три роки людина нікуди не ховалася, не їхала, була скрізь зареєстрована, то підстав для його затримання через значний час після правопорушення — не існує.

При цьому, співробітники правоохоронних органів влаштували маски-шоу, затримуючи його біля будинку, зі спецназом, в бронежилетах, масках і так далі.

На мій же погляд, місто Євпаторія, де все це відбувається — досить корумповане. І саме Євпаторія викликала дуже багато скарг на свавілля міліціонерів. Коли замість міліції з'явилися поліцейські ділянки, кадровий склад залишився тим самим: з тими ж кадрами і поведінкою.

А сім'я Точаєвих, яка тримає там бізнес, просто не виконувала обов'язки по пункту оплати місцевим правоохоронцям. Мені така версія здається більш реальною.

Як живе Євпаторія в умовах російської окупації, розповідає Арбіят Точаєва:

Крим живе за рахунок того, що три місяці здає квартири, готелі. Ми ось жили за те, що продавали свої товари. А тепер що?

Намети позакривали, магазинчики позакривали, щоб приватизувати собі землі. Робочі місця забрали, а нові не дали. Дуже багато людей залишилося без роботи. Вони судяться. У Поклонської бачила 100 осіб, які записалися, і ще стільки ж — без запису. Вони позабирали все, що можна було забрати. Хто не віддав — тих садять.

У перший же день, коли розпочалася блокада постачання продуктів кримськими татарами, все дуже подорожчало. Отримуєш 8 тисяч рублів. Ні продуктів купити, ні за квартиру заплатити, ні вдягнутись, ні дитину одягнути. Як на мене, прожитковий мінімум тут вважається 5 тисяч рублів. Я не знаю точно, тому що офіційно не працюю. Але що таке 5 тисяч? Рибу купую за 300-400 рублів, а 5 тисяч — це що таке?

Одна розповідає, що від неї чоловік пішов — він був за Україну, син навчався на бюджет, зараз все змінили, закрили. Сім'я розпалася, грошей немає. Лікті кусають, а подітися вже нікуди

Якщо б це не відбувалося зі мною, а мені показали відео, я б подумала — це фільм якийсь. Це кошмар якийсь, як таке може відбуватися з людьми. Рипатися люди бояться, тому що це не Україна, яка все дозволяла і лояльно ставилася до всього. Тут немає права голосу, немає реакції, до кого б ти не пішов.

Звичайно, тепер люди бідкаються. Я була на прийомі у Поклонської, сиділа, слухала там. Кажуть: «Я б ніколи в житті не пішла більше на таке. Як ми тоді стояли з прапорами за Росію». Одна розповідає, що від неї чоловік пішов — він був за Україну, син навчався на бюджеті, зараз все змінили, закрили. Сім'я розпалася, грошей немає. Лікті кусають, а діватися вже нікуди.

Виїхати такі люди, як правило, не можуть. У них або немає грошей, або є майно, але його так швидко не продаси. Або продаси, але на ці гроші нічого не купиш в іншому місці. Тут настільки все подешевшало, що далі нікуди.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: