Прорив-2016: які першочергові завдання стоять перед українцями

Народжені вільними мають власноруч будувати заможну країну

Народжені вільними мають власноруч будувати заможну країну

Що мають змінити в Україні її мешканці наступного року, щоб стати громадянами заможної країни

Євген Головаха, соціолог, заступник директора Інституту соціології НАНУ

Україні варто постаратися ефективно реалізувати ті реформи, які вже розпочато, не відмовлятися від шляху, яким ми вже пішли. А у нас існує ризик того, що ми знову відкотимося, ми щоразу щось починаємо – і зупиняємося.

Перш за все, щоб Україна стала нормальною країною, потрібна судова реформа. Це перший і дуже важливий чинник, якщо цього не буде зроблено наступного року, важко розраховувати на вдалі перспективи.

Є й такі події, які можуть бути розтягнуті в часі, але якщо щось таке станеться, то люди вважатимуть рік успішним. І перше за все це – якщо війна закінчиться, перестануть гинути наші співгромадяни.

Сергій Лещенко, нардеп фракції БПП

У країні потрібно багато чого міняти. І генпрокурора, і міністра внутрішніх справ, і прем'єр-міністра, і призначати людей, які будуть проводити реформи, а не пояснювати, чому вони не йдуть. Необхідними є безліч кадрових перестановок, зміни на рівні культурного, освітнього шару.

Якщо говорити про очікування, перше – це впровадження безвізового режиму, коли українці зможуть подорожувати зі своїм паспортом до країн Шенгенської зони. Друге – голосування за зміни до Конституції, це має статися максимум 1 лютого.

Валерій Пекар, підприємець, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи

Українці – неймовірно талановитий і заповзятливий народ. Чому ж країна така бідна? Зазвичай причиною називають корупцію, я волію цю проблему називати економічною несвободою. Корупція та економічна несвобода – це два боки однієї медалі. За рівнем економічної свободи Україна перебуває на 162 місці у світі, в компанії країн із жахливою репутацією (і попереду за рівнем корупції). Тому найголовніше – радикально підвищити рівень економічної свободи. Ухвалити ліберальний Податковий кодекс, реформувати податкову та митну служби, швидко і прозоро приватизувати держпідприємства, скасувати тисячі застарілих обмежень тощо. Уряд не зумів організувати цей процес у 2015 році, незважаючи на окремі успіхи окремих міністерств. Тому ми залишаємося в цьому класі на другий рік.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

Наступного року ми першою чергою повинні провести приватизацію. Адже в України немає іншого драйвера, який зміг би запустити економічне зростання, крім іноземних інвестицій. І водночас це стане суттєвим ривком на ниві боротьби з корупцією.

Украй важливо нарешті надати право на продаж землі, що введе цивілізовані правила гри та дозволить селянам отримувати гроші за свою власність в тому разі, коли вони захочуть її продати. І тут не треба боятися міфічних покупців. Навіть Росія, варварська відстала Росія, зробила це років 10 тому, і ніхто не прийшов скуповувати їхній чорнозем.

Гіоргі Барамідзе, віце-спікер парламенту Грузії

Першочергове завдання – створення широкого антикорупційного реформаторського фронту. Інакше все зайде в глухий кут, уже заходить. Зараз парламент ухвалив держбюджет із поправками до Податкового кодексу, бо інакше не можна було отримати кредит від МВФ. Скільки часу ще Україна має залежати від МВФ? Грузія свого часу теж залежала. Коли ми здійснили реформи, то перестали залежати від таких організацій. Найважливішою для нас була незалежність від Росії, не тільки політична, але й енергетична, і фінансова. І це дуже потрібно Україні. Україна не повинна залежати ні від кого: ні від Росії, ні від МВФ.

Валерій Шергін, блогер, співавтор шоу #Виход на Радіо Аристократи

У новому році ми маємо розв’язати корупційний вузол. Краще буде, якщо запрацюють численні антикорупційні заклади, від НАБУ до прокуратури, та почнеться чесна реформа судів. Гірше – якщо це відбуватиметься під тиском ‘‘вулиці’’. У будь-якому разі на нас чекають нові й нові скандали та викриття.

Але Україна має працювати над тим, щоб стати країною, де захищені права людини. Незалежно від її статі, сексуальної орієнтації, національності, релігії чи кольору шкіри. Причому захищені не лише на папері – повага до прав іншої людини має стати частиною життя кожного із нас.

А ще було б добре, якби Україна отримала контроль над східними кордонами, а питання повернення Криму набуло нарешті конкретики. 

Анатолій Амелін, інвестор, засновник аналітичного центру Amelin Strategy

Найважливіші події 2016 року мають стосуватися майбутнього України, а успішне майбутнє неможливе, поки не працюватиме закон. І поки всі не будуть перед ним рівні, будемо сидіти в "болоті". Країною мають керувати не клептократи, а технократи, які вірять у її майбутнє, тому необхідне оновлення виконавчої влади. Розвиток економіки та зростання добробуту громадян неможливі без інвестицій. Над їх залученням і має працювати економічний блок уряду. План на 2016 рік має бути не менше $5 млрд зовнішніх інвестицій та активізація внутрішніх.

І ще. Нещодавно я повернувся з Ізраїлю. Найбільше враження від країни: кожна людина – цінність для інших людей і для держави, яка служить людям. І в Україні має змінитися ментальність. Поки інша людина, її життя не будуть цінністю для нас і для держави, нам важко буде перемогти те зло, яке нас оточує, і побудувати успішну державу, в якій комфортно і безпечно жити.

Енді Гундер, президент Американської торгівельної палати в Україні

Україна, незалежна протягом 25-ти років держава, має розпочати надавати громадянство етнічним українцям. Світова практика різних країн засвідчує успішність цієї стратегії. За межами України є багато професіоналів, які готові працювати та показувати конкретні результати. Саме такі люди сьогодні очолюють Українську Греко-Католицьку Церкву. Маю на увазі Любомира Гузара, Бориса Ґудзяка та інших лідерів. Владі не треба боятися працювати з професіоналами.

Окрім того, є три пріоритетні завдання. По-перше, здолати корупцію. Всі члени суспільства та представники бізнесу мають бути рівними перед законом. По-друге, реформувати судову систему, повернути до неї повагу і довіру громадян. Третє – продовжувати втілювати в життя заходи із дерегуляції економіки. Треба раз і назавжди відмовитися від надмірної бюрократії, деперсоналізувати процес надання державних послуг. Особливо це стосується податкової системи і митниці.

Каша Сальцова, лідер гурту Крихітка

2016-го Україна має інвестувати в освіту, культуру та політичну культуру населення. Припинити красти та недопрацьовувати кожен на своєму робочому місці.

Як музикант, наступного року я чекаю на роботу і потеплішання клімату на радіо, на появу українських культурних ЗМІ та нових творчих сил. Як слухач – на нові платівки й концерти. Як громадянка – на відставки корупціонерів і на прихід до влади нових, професійних, пронародних представників.

Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку та торгівлі

У новому році метою повинна стати розбудова країни. На жаль, немає ніякої срібної кулі, немає магічного законопроекту, чи будь-якого іншого чарівного рішення, чи декількох, які б ми просто ухвалили – і все, вранці прокидаємося у новій країні. Треба приймати відповідальність на себе, треба власну роботу робити сумлінно.

Ми всі разом підтримували Революцію гідності, разом постраждали від АТО, тепер маємо разом розбудовувати країну. Хтось пише код, щоб державні тендери були прозорими. Хтось зважується, попри давню недовіру, подавати заявки на участь у державних закупівлях. Хтось відмовляється від хабара, який на порядок вищий від зарплати держслужбовця. Бо ми вже зараз повинні поводитися так, наче ми вже живемо у новій Україні. А саме: не давати і не брати хабарів, платити ‘‘білу’’ зарплатню, чесно сплачувати податки, не порушувати правил і відкрито обурюватися тими, хто їх порушує. Саме так і формується нова країна, і кожен мусить розбудовувати її на своєму місці.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: