Привести в камеру і показати парашу. Лобіст очищення влади Єгор Соболєв пояснює, як не допустити перетворення влади на копію «команди Януковича»

6 коментувати
Привести в камеру і показати парашу. Лобіст очищення влади Єгор Соболєв пояснює, як не допустити перетворення влади на копію «команди Януковича»
Олександр Медведєв
Нардеп від Самопомочі розповідає, як прагнуть повернутися у владу одіозні персонажі епохи Сім’ї і як нова влада їм у цьому допомагає

Депутат фракції Самопоміч та голова Комітету з питань запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв зустрічає нас у червоній футболці із зображенням часнику та написом «Фільтруй суд!». Кар’єру політик починав у журналістиці та громадських організаціях, з якими підтримує тісний зв’язок і через два роки депутатства.

Колишній активіст Євромайдану Соболєв був одним з ініціаторів закону про очищення влади, що вкотре зібрався скасовувати Конституційний суд. Проект відповідного рішення за підписами суддів Шаптали та Литвинова був опублікований виданням Українська правда.

Соболєв каже, що Шаптала назвала оприлюднений документ «фейком», але звертатиметься до суду через розкриття матеріалів суду. Депутат не заперечує, що оприлюднений документ – секретний, а практика обговорення рішень за зачиненими дверима – звичайна для будь-якого суду.

У перерві між поїданням пиріжка депутат жартує, що суддів «бити можна, але не можна порушувати процедури». З цього й почалася наша розмова.

- Як так, бити можна, а порушувати процедури – ні? Бити так, щоб вони могли виконувати процедури?

- (Посміхається) Я маю на увазі інше. Нам треба визначитися – ми йдемо еволюційним шляхом чи революційним. Якщо йдемо революційним – їх треба в будь-який спосіб прибрати з Конституційного суду, забрати в них посвідчення, мантії й право виносити рішення іменем держави. Це про бити.

Якщо йдемо еволюційним, яким ми рухалися досі, треба наводити аргументи, докази. Це про судові процедури. 

- Вважаєте, що ці судді самостійні та незалежні в прийнятті рішень? Бо інакше спроба переконувати їх аргументами нагадує благання Беркута не бити людей дубинками під час Майдану.

- Першого грудня під час зіткнень на Банковій, коли почалася контратака Беркута, я встав з іншими хлопцями клином навколо поранених людей, які лежали на землі. Був величезний ризик, що їх просто затопчуть прямо під час надання медичної допомоги. Коли до нас добіг Беркут – ми були єдиними, хто не тікали з натовпом. Ніколи не забуду, як більшість беркутівців обходили нас й опускали дубинки.

Я вірю й буду вірити, що у навіть найбільш залежних та занедбаних людей все одно всередині залишається людина. Так, я вважаю, що їх всіх треба прибирати від державної служби, а багатьох – ув’язнити аж до довічного терміну, але навіть в камері вони залишатимуться людськими істотами. Кожна людина заслуговує на гідність; зрадники, боягузи та клептократи за ґратами залишаються людьми.

Але ви праві: більшість нинішніх суддів та ті, хто їх зберігає, все сильніше штовхають нас на революційний шлях. Коли знов доведеться бити.

- Чинний склад КС скасує норми закону про очищення влади?

- Це взагалі диво, що він хоч якось працює.

За логікою цей закон взагалі не мав бути ухвалений. Йому протидіяв тоді новообраний президент Порошенко, його ухвалювала Рада, де ще була більшість Віктора Януковича. Закон лобіювали лише троє-четверо депутатів – Леонід Ємець, Юрій Дерев'янко, Олег Бондарчук і Олександр Турчинов як спікер. Ніхто не вірив, що його приймуть, а особливо що він почне працювати. Ми як громадяни зробили це можливим.

Закон з перших днів саботують. Порошенко почав, інші взяли приклад. Скільки ще Петру Олексійовичу треба нагадувати, що заступник голови його Адміністрації Олексій Дніпров, два губернатори, три керівники обласних управлінь СБУ працюють попри вимоги закону про очищення влади? Ані три генпрокурори, ані два голови СБУ, ані міністр МВС не хотіли його виконувати. Багатьох високопосадовців вдалося змусити піти у відставку лише після журналістських розслідувань, мітингів та скандалів у парламенті. 

Колись ми склали топ-50 високопосадовців, які залишаються на держслужбі всупереч закону, таких як Паскал або Пушняков. Наразі тільки шестеро з них на посадах. Те, що ми 15 місяців не даємо людям Януковича в Конституційному суді на прохання інших людей Януковича скасувати цей закон, – теж величезне диво!

Кожен день збереження закону про люстрацію – це важливо. Якщо цього механізму не стане, я передбачаю велику кров, на жаль.

Ці клептократи насправді не розуміють, що законне відсторонення їх від держслужби на 10 років – їхній порятунок. Не можна домовитись із суспільством, яке повстало й бореться за незалежність. Аби зупинити наш рух, доведеться окупувати всю країну та вбити сотні тисяч людей. А ці жалюгідні кілька тисяч клептократів думають, що на нас можна наплювати, бо в них гроші та влада.

Якщо закон Про очищення влади скасують – енергія людей піде в реалізацію права на повстання. Зверніть увагу, щойно закон набув чинності, майже припинилася "сміттєва люстрація", яка набула великої популярності восени 2014 року. Бо люди повірили - є шанс очистити владу за законом. Зараз цей шанс забирають.

- Жалюгідні кілька тисяч клептократів? На держслужбу можуть повернутися п’ять тисяч чиновників часів Януковича. Ще кілька тисяч мають бути звільнені, але досі тримаються на посадах та поновлюються через суди. Чи немає у вас враження, що ви протистоїте навалі орків з фільму Володар кілець?

- У мене немає відчуття самотності. За нами стоїть суспільство, яке прагне очищення влади. Інша справа, що мало людей готові за це активно боротися. Найбільші акції на підтримку закону збирали дві-три сотні людей. Коли були вирішальні дні для ухвалення закону, зібралося зо дві тисячі мітингувальників.

Але й немає жодного міста чи села в Україні, де не хочуть нормального прокурора чи чесного судді.


Соболєв - частий гість в Конституційному суді. На кожну спробу скасувати люстрацію відповідає збором людей та спробами переконати суддів. Фото: tsn.ua

Соболєв - частий гість у Конституційному суді. На кожну спробу скасувати люстрацію відповідає збиранням людей та спробами переконати суддів. Фото: tsn.ua


Читайте також: В Україні перший депутат подав електронну декларацію

- У чому полягає відмінність між чиновниками часів Януковича та нинішніми? Що, не крадуть? Що, не порушують закони? Що, не мають статків, яких не можуть пояснити? В чому така велика загроза повернення «старої гвардії» в довгостроковій перспективі?

- Повернуться відверті бандити. Між Льовочкіним та Ложкіним є різниця, між Зубком і Вілкулом – теж. Сила й слабкість попередньої влади полягала в тому, що вони будували команду за філософією банди.

Команда Порошенка, як і він сам, у більшості – не бандити, а аферисти. Вони не «ламають через коліно», а пропонують продатися. Не ув'язнюють одразу, а плетуть інтриги. Не залякують, а брешуть чи кажуть напівправду. Обожнюють декорації, димові шашки, світлошумові гранати для відвернення громадської уваги. Громадськість наче шанують, але її висновки та вимоги здебільшого ігнорують. 

Так, люди Порошенка крадуть так само, як і люди Януковича. Вони це роблять разом - просто частки після Євромайдану помінялися.

Трагедія полягає в тому, що за останні 20 років в Україні сформувалося одне коло клептократів. Між собою вони домовилися, що одні дуритимуть тих, хто говорить російською, інші – тих, хто говорить українською; одні – лівобережних, інші – правобережних. Не було всі ці часи в Україні опозиції, це були різні бренди з різними цільовими аудиторіями. Зараз ми лише з’являємося.

- Чи можуть судді КС ухвалювати важливі рішення без підтримки чинної влади? Хто прикриває їх від покарання та дозволяє це робити?

- Вочевидь, що це не можна робити без згоди самого Порошенка, який звик приймати всі рішення сам, аж до місця розташування блокпосту. Думаю, що таку само велику роль грає Філатов, який став реінкарнацією Портнова, тільки «іменем Майдану».

До речі, цей самий Конституційний суд наразі розглядає ще один закон, який є важливим досягненням Майдану, крім закону про очищення влади. Ці самі судді за поданням тих-таки людей почали розгляд скасування закону про електронне декларування! Вся ця відкритість власності, обов’язок посадовців звітувати про майно, можливість його арештувати у разі нездатності пояснити походження доходів – можуть бути скасовані цією само зграєю за такою само технологією.

Я цим суддям нагадав, що вони вже взяли великий гріх на душу, коли повернули Януковичу абсолютну владу. Це фактично вони вбили Небесну сотню, оскільки накази Беркуту давав режим, засади якого заклали судді Конституційного суду на чолі з Бауліним. Так само як кров на Грушевського спровокували люди, які ухвалювали «закони 16 січня».


Попри радикальність у висловах, Соболєв впевнений, що можливість еволюційного розвитку країни ще залишається. Фото: Олександр Медведєв

Попри радикальність у висловах, Соболєв впевнений, що можливість еволюційного розвитку країни ще залишається. Фото: Олександр Медведєв


Читайте за темою: Скандал з чорною бухгалтерією регіоналів. Соболєв анонсував слухання антикорупційного комітету Ради

- Чи залишається можливість змінити ситуацію мирним чином?

- Залишається. Весь чинний склад КС треба просто арештувати за вчинення особливо важкого злочину, а саме – антиконституційного перевороту 2010 року. Ця справа з березня 2014 року розслідується, а точніше – не розслідується Генпрокуратурою. Одразу після Євромайдану судді вже дали покази, що ухвалили це рішення під примусом.

Варто привести їх в камеру, показати парашу, показати ґрати за вікном і запропонувати два варіанти: або ви сідаєте за ухвалення свідомо неправосудного рішення, або доповідаєте, хто й як вас примусив. Ще ж проста справа, не треба нічого розслідувати! Ось їхні рішення, ось підписи, ось адреса, за якою вони щодня ходять на роботу до суду. Це те, що ми багато разів просили зробити Ярему, Шокіна, Луценка. До речі, останній підтвердив нещодавно, що показання суддів КС у прокуратурі справді є.

- Який розвиток подій передбачаєте в разі скасування закону про очищення влади?

- Порошенко скаже: «Я проти, я ж майданівець, я дуже засмучений цим рішенням» – і доручить юристам «розібратися». Паралельно Стець та Ар’єв вмикають свої бот-ферми, які починають розганяти тезу про те, що «Самопоміч сама винна», оскільки відмовилася голосувати за зміни Конституції, тому довелося домовлятися з Опоблоком.

Друга теза полягатиме в тому, що Соболєв написав поганий закон і нічого не зробив, щоб його виправити. Хоча наш із Ємцем закон про вдосконалення правил люстрації понад рік маринується у правовому комітеті парламенту, який очолює соратник Порошенка Князевич [депутат БПП Руслан Князевич – голова Комітету ВР з питань правової політики та правосуддя].

Мені вся ця історія показала, що неможливо, ухваливши один закон, очистити владу. Поки в руках олігархів залишатимуться гроші, ЗМІ, виборчі комісії та виборче законодавство – вони це мирним шляхом не віддадуть. Варто нам написати гідний закон – ще до того, як погодитися голосувати за нього, вони домовляються, або як його зіпсувати, або як ігнорувати.

- Навіщо ж тоді було запускати НАБУ, НАЗК, відстоювати створення Антикорупційного суду, якщо все це не допоможе усунути нинішню клептократію від влади?

- Під час зборів євромайданівців з усієї України в Харкові взимку 2014 року Йосип Зісельс [правозахисник, голова Асоціації єврейських громад України] сказав дуже цікаву річ: «Майдан 2004-го був початковою школою нашого суспільства. Цей Майдан – середні класи, які ще треба закінчити. Вступ до університету та його завершення – ще попереду».

Як обраний народом депутат, я бачу своє завдання в тому, щоб не пропускати корупційні закони через комітет, який очолюю, та лобіювати закони, які ставлять владу під контроль. Наші середні класи – це встановлення контролю за владою, яке ми поступово запроваджуємо після Майдану 2014 року.

Університетом для нас стане час, коли кожен громадянин відчуватиме себе владою, а більшість рішень буде в його руках. Від того, як доглядати за своїм будинком, до можливості надавати державні послуги замість чиновників, до спроможності мати зброю та виступати захисником своєї території.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: