Принц проти принца: В Саудівській Аравії зріє палацовий переворот

4 коментувати
Боротьба за владу серед саудівських принців не переривалася навіть на час похорону попереднього короля Абдалли

Боротьба за владу серед саудівських принців не переривалася навіть на час похорону попереднього короля Абдалли

Наростаючий авторитаризм, некомпетентність влади і економічні провали викликали гучний гамір у сім'ї Ас-Сауд

«Ми не зможемо зупинити відплив капіталу, політичну нестабільність і військові загрози, якщо не змінимо методи прийняття рішень, навіть якщо для цього знадобиться змінити короля [Саудівської Аравії]». Це цитата не з виступу небезпечного терориста або статті іранського ненависника королівства, а з листа саудівського принца, одного з онуків покійного короля Абдулазіза – засновника королівства. Оскільки в самій Саудівській Аравії подібний опус опублікувати, зрозуміло, немає ніякої можливості, принц, ім'я якого зі зрозумілих причин не повідомляється, відправив застереження про майбутній колапс держави кільком британським виданням, включно з газетою The Guardian.

Оскільки це видання має бездоганну репутацію, у достовірності документа великих сумнівів немає, швидше за все, ситуація в правлячій родині Ас-Сауд дійсно напружена, а змова проти чинного короля Салмана і його наближених цілком реальна.

Коріння невдоволення численних принців лежить у недалекому минулому. В січні цього року біля смертного одра вмираючого короля Абдалли розгорнулася неабияка боротьба між двома кланами за порядок успадкування престолу. Переміг клан Салмана, якому в останній момент вдалося запобігти зміні заповіту вмираючого монарха і самому посісти його місце.

Для консолідації власної влади він порушив усталену систему успадкування, згідно з якою наступним королем стає не син, а брат попереднього. Кронпринцем Салман зробив не брата – Мукріна, а племінника і доброго друга, 56-річного Мухаммеда ібн Наїфа. А заступником кронпринца (другим у черзі на здобуття престолу) – свого сина Мухаммеда ібн Салмана, якому згідно з документами 35 років, але в реальності – чи 29, чи 30. Обом принцам король віддав гігантські навіть за місцевими мірками повноваження.


Несмотря на болезни и старость Салман победил в борьбе кланов и стал королем

Незважаючи на хвороби та старість, Салман переміг у боротьбі кланів і став королем


Таким чином в Ер-Ріяді склалася невелика, але дуже могутня владна піраміда: усіма внутрішніми справами займається племінник короля, зовнішньою і оборонною політикою керує його син, а на чолі піраміди стоїть сам монарх – старий, немічний та потерпаючий від деменції. Всі інші родичі, всупереч віковій традиції, виявилися відсторонені від управління країною. Ключові посади обіймають люди правлячої «трійки», силові та економічні міністерства знаходяться під їхнім повним контролем. Система "захлопнулась", орди принців з інших кланів виявилися не при справах. І ніякої радості від цього не відчувають.

Саудівська Аравія, як будь-яка нафтова автократія, дозволяє порівняно легко набивати кишені тільки тим, хто «сидить на потоках» і/або має «доступ до тіла». Вільний, конкурентний бізнес там ніяких гарантій швидкого збагачення не дає. А який сенс бути принцом, якщо конвертація титулу на посаду з подальшою її монетизацією відсутня?

Автор листа, звичайно, на подібні неприємності не скаржиться, але вказує на інші, не менш реальні проблеми в королівстві.

Економічна ситуація в країні швидко погіршується, цьому сприяє відразу кілька факторів. По-перше, вступ на посаду нового короля в січні було відзначено величезними витратами: гроші з держбюджету отримали держслужбовці, військові, чиновники, поліція, студенти і навіть працівники муніципальних служб. Це обійшлося казні в десятки мільярдів доларів.


Мухаммед ибн Салман - сын короля и министр обороны не очень любит бывать за границей. Одно из немногих исключений он сделал, поехав в Санкт-Петербург на встречу с Владимиром Путиным

Мухаммед ібн Салман - син короля і міністр оборони не дуже любить бувати за кордоном. Один з небагатьох винятків він зробив, поїхавши в Санкт-Петербург на зустріч з Володимиром Путіним


По-друге, саудівська армія понад півроку веде широкомасштабну війну в сусідньому Ємені, а також підтримує єгипетський режим фельдмаршала Ас-Сісі, допомагає сирійським повстанцям, лівійським ісламістам і постійно веде таємну війну проти Ірану. Все це вимагає істотних витрат.

По-третє, бюджет королівства на 2015 рік верстався, виходячи з ціни 90 доларів за барель нафти. Війни і роздача слонів на коронацію збільшили цей показник до 110 доларів. Проте в реальності ціна впала до 45-50. Через це Саудівськії Аравії доводиться ударними темпами проїдати власні валютні резерви. Вони поки великі (понад 500 мільярдів), але надовго їх не вистачить: за оцінками МВФ, дефіцит бюджету в 2015 році складе 107 мільярдів.

Ну і по-четверте, населення Саудівської Аравії стрімко зростає. Якщо в 2010 році воно становило приблизно 29 мільйонів осіб, то зараз – 37 мільйонів. Оскільки економічна модель країни залишається значною мірою патерналістською, більшість з них так чи інакше залежить від державних виплат. А грошей стає все менше.

Крім економіки, автор листа з закликами до бунту проти короля звертає увагу на те, що сама структура держави повністю прогнила і не відповідає сучасним вимогам. Як приклад він наводить масову загибель паломників під час останнього хаджу. Сотні людей розчавив кран, шо впав у Мецці. Ще майже тисяча загинули в долині Міна в результаті тисняви, спровокованої повним колапсом системи громадського транспорту.

Тут є один специфічний момент: король Саудівської Аравії не стільки монарх, скільки «Хранитель святинь Мекки і Медіни». Цей титул дає йому легітимність в очах власного населення, оскільки в Корані, який є конституцією країни, нічого не сказано ні про Саудівську Аравію, ні про монархію як таку (крім Халіфату, але це окрема тема). Загалом, якщо Хранитель не може виконувати свою першу і головну місію – зберігати святині, то його легітимність випаровується. Для іноземця це може звучати дивно, але в Саудівській Аравії це дуже серйозний фактор. Недавні трагедії в Мецці і Міні завдали серйозного удару по легітимності короля.


В Йемене Саудовская Аравия занята примерно тем же, чем Россия - в Сирии -

В Ємені Саудівська Аравія зайнята приблизно тим же, чим Росія - в Сирії - "підтримкою легітимної влади".


Є питання і до того, як будується зовнішня політика королівства за нинішніх керівників. Мухаммед - молодий син короля, за яким закріпилося прізвисько «Божевільний» (переклад не дослівний, але відображає суть) – поводить себе у повній відповідності з цим визначенням. Цей чоловік не жив за кордоном, не має військової освіти, але визначає зовнішню і оборонну політику. Зате він має славу затятого релігійного фанатика, чим частково можна пояснити його дії в Ємені. Він обклав цю країну блокадою і почав люто бомбити її з повітря, спричинивши загибель вже тисяч мирних жителів. Офіційна мета – покарати «бунтівників» і «єретиків» - хуситів, які взяли владу в Ємені ще в минулому році. Проблема лише в тому, що ясної мети у війни немає, як немає і стратегії виходу Саудівської Аравії з неї. Війна, що спочатку була дуже популярною в підданих Салмана, зараз викликає в них же все більше запитань.

Автор поширеного у Великобританії листа стверджує, що всі ці проблеми в комплексі викликають не просто стурбованість, а справжній гамір і серед принців, і серед племінних вождів, і навіть серед звичайних людей. При цьому ніяких методів впливу на нинішню владу немає – вона живе і діє у непроникному «коконі». Саме тому, пояснює таємний опозиціонер, він і зважився написати цей лист, який, за його словами, вже підтриманий багатьма іншими представниками правлячої сім'ї. Кілька (5-6) раніше впливових принців, повністю відсторонені від справ Салманом і його близькою ріднею, найближчим часом збираються провести консультації про методи вирішення проблеми, на яких буде обговорюватися і переворот.

В Ер-Ріяді цей скандал, зрозуміло не коментують. Швидше за все, зараз всі сили спецслужб кинуті на пошуки невдоволених всередині країни. Змовникам, якщо такі дійсно є, буде вкрай непросто здійснити задумане. Але з Саудівської Аравії в найближчій перспективі можна чекати новин про «придушений бунт», або про «вдалу революції» - в залежності від результатів спроби.

Втім, чим би не закінчилася ця історія, фундаментальних проблем королівства палацовий переворот не вирішить. Демократизація, лібералізація і відхід від суворих норм ісламу в суспільному, політичному та повсякденному житті там явно станеться ще нескоро. А тому перевороти і сімейні конфлікти там будуть продовжуватися і далі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: