Право сили чи помилка політиків. Українські дипломати прокоментували суперечливу заяву Олланда щодо Донбасу

Президент Франції Франсуа Олланд вважає, що проведення місцевих виборів в Донбасі є пріоритетнішим питанням, ніж повернення Києву контролю над українсько-російським кордоном

Президент Франції Франсуа Олланд вважає, що проведення місцевих виборів в Донбасі є пріоритетнішим питанням, ніж повернення Києву контролю над українсько-російським кордоном

Екс-міністр закордонних справ та екс-консул України прокоментували гучну заяву Франсуа Олланда про те, що Київ має спершу провести вибори в Донбасі, а тоді говорити про контроль над кордоном з Росією

Богдан Яременко, український дипломат, колишній генконсул України в Единбурзі та Стамбулі

Вибори на Донбасі передбачені політичною частиною Мінських домовленостей. Це частина Мінських домовленостей, це підписано Україною, Україна погодилася на це і в 2014 році, і в 2015-му це переходило з одного документу в інший, і це було в мирному плані президента Порошенко. А тому і вибори на Донбасі – це політичний план президента Порошенко. Україна не зможе, не пояснивши, без проблем відмовитися від цього. Це помилка української дипломатії.

Якщо не можеш від агресора добитися виконання умов, давай, будемо добиватися від жертви агресії

Ніякої гарантії, що ми повернемо ці території після виборів, нема. Але чомусь президент Порошенко був переконаний в тому, що тільки таким чином можна повернути цілісну Україну. Він продовжує називати цей план безальтернативним. Це ніщо інше, ніж просто повернення нам наших же обіцянок. Які, судячи з усього, є свідомим вибором української влади. Тому я не бачу, які можуть бути претензії в цьому сенсі до президента Олланда.

Не досягнувши жодного прогресу в інших аспектах Мінських домовленостей – зокрема, у дотриманні режиму тиші, Україна вирішила піти на обговорення політичних модальностей. Це – ще одна помилка української дипломатії.

Аби це виправити, для початку треба поміняти дипломатів, їхні підходи. Ця влада не збирається йти шляхом виправлення ситуації, вона шукає спосіб, яким чином задовольнити всіх – і Росію, і Західний світ, і українське суспільство. Такого способу я не бачу. Хтось все-таки буде незадоволений. З нинішньою владою ми втрачаємо територію. І вибори, і зміна влади у цьому випадку гірше не зроблять. Але ця влада не визнає помилок, не хоче їх виправляти. Вона йде шляхом повторення мантри про безальтернативність. Ми погодилися на малі кроки. Ми не відстояли позицію: спочатку припинення вогню, а далі – всі інші розмови. Ми кожним своїм кроком підказуємо, що з нами так можна поводитися. Якщо не можеш від агресора добитися виконання умов, давай, будемо добиватися від жертви агресії. От, що відбувається. Україна заохочує своєю дипломатичною поведінкою такий підхід.

Тепер наша дипломатія, як і держава – у глухому куті. Виконати ці умови – неможливо, вийти з них – небезпечно

Інше питання – чи потрібно вносити зміни у Мінські домовленості. Політично цього бояться, оскільки зміни ж може вносити не лише Україна – пропонувати їх може і Росія. І внесення змін може завести невідомо куди і як далеко. Вийти ж з Мінських домовленостей Україна боїться, тому що тоді вона постане перед достатньо жорсткою реакцією, чого і добивається Росія. Так можна створити ситуацію, при якій РФ могла би на Україну покласти вину за зрив відносин, і, таким чином, використати це для скасування санкцій проти себе. І це була ще одна помилка України – ми не довели, що санкції не пов'язані з Мінським процесом.

Тепер наша дипломатія, як і держава – у глухому куті. Виходить, що виконати ці умови – неможливо, вийти з них – небезпечно. Чим займається президент? Він просто реагує. Не намагається вести кудись, якось підштовхувати цей процес. Йому лишається просто реагувати. І, таким чином, йому здається, що ми виграємо час. Насправді, влада вже розуміє, що не виграє. Вони програють, заганяють країну у той момент, коли перед нею жорстко ставитимуть питання: або-або.

Володимир Огризко, дипломат, колишній міністр закордонних справ України

Київ має дуже чітко і ясно заявляти свою позицію. Тримати паузу і не робити різких рухів, але пояснювати західним партнерам, що врегулювання ціною розвалу української держави не буде. Це не мають бути демарші чи  скандали, а спокійна позиція наших керівників у дипломатичній манері.

Крім загальновизнаних норм міжнародного права є ще, на жаль, право сили

Чому Захід нас примушує до такого невигідного сценарію? Бо крім загальновизнаних норм міжнародного права є ще, на жаль, право сили. Поки ми слабкі, з нами боротимуться саме таким чином.

Я б такі вибори на Донбасі не проводив. Обрав би тактику максимально відвертої розмови, пояснення загроз, які виникатимуть для них у разі, якщо вони не стримуватимуть Путіна. Бо сьогодні насправді питання стоїть дуже просто: або всі разом, Захід і Україна, поставимо Путіна на місце, або він спочатку розвалить ЄС, а тоді НАТО.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: