Право на правду. В США почнеться повторне розслідування терактів 11 вересня

0 коментувати
Родичі жертв терактів вимагають права звернутися до суду

Родичі жертв терактів вимагають права звернутися до суду

Американський Конгрес вперше подолав вето президента Барака Обами

До завершення президентського терміну Барака Обами залишилося лише трохи більше чотирьох місяців. І саме зараз він отримав серйозний удар від конгресменів і сенаторів. Обидві палати Конгресу переважною більшістю голосів (97-1 ув Сенаті і 348-77 ув Палаті представників) вперше за два терміни Обами подолали його вето, накладене на закон. До цього випадку однопартійці президента – демократи не давали республіканцям зібрати дві третини голосів, щоб провести цю операцію – досить принизливу для глави держави.

Завдяки двопартійній підтримці обох палат все-таки став законом білль, що дозволяє родичам жертв терактів 11 вересня 2001 року судитися з Саудівською Аравією, вимагаючи від неї компенсації.

Президент заперечував, що такий закон не тільки серйозно погіршить відносини з королівством, але і дозволить іноземним громадянам звертатися до суду з позовами проти США. Враховуючи глибоку і не завжди мирну залученість країни в міжнародні справи, це може обернутися величезними витратами. Обамі, втім, нагадали, що вже ієь закони, що дозволяють американцям судитися з іншими країнами – спонсорами тероризму, наприклад, Іраном. Нічого жахливого не сталося.


Нью-Йорк вспоминает погибших

Нью-Йорк згадує загиблих


Проблема, тут, напевно, в іншому. Великий американський бізнес розглядає Саудівську Аравію як один з найважливіших для себе ринків. Насамперед, йдеться, звісно, про постачальників озброєнь і обладнання для видобутку та переробки нафти, а також нафтохімічних виробництв. Втрата цих ринків у разі істотного погіршення відносин з Ер-Ріядом стала б потужним ударом по цілих галузях американської промисловості.

Як зазначають родичі жертв терактів 11 вересня, сенатори і конгресмени, які проголосували проти подолання вето – всі до єдиного – так чи інакше пов'язані або з саудівським урядом безпосередньо, або з його найбільшими бізнес-партнерами в США. По суті справи, голосуючи проти, вони керувалися інтересами королівства і власних гаманців, які наповнюються лобістами, а зовсім не примарними ризиками судових позовів проти США з боку іноземців.

Сам закон дозволить відсуджувати у Саудівської Аравії її активи, розміщені за межами цієї країни, на користь жертв терактів і їхніх сімей, якщо причетність королівства до організації та вчинення терактів буде доведена судом.

Ось тут і починається все найцікавіше. Якщо Ер-Ріяд жодним чином не брав участі в підготовці терактів, то абсолютно незрозуміло, для чого його представники найняли десяток лобістських фірм, покликаних не допустити прийняття закону. Окрім того, до чого загрози вивести з американських цінних паперів сотні мільярдів доларів суверенних резервів своєї країни? Це звучало як шантаж. У разі реалізації цих загроз похитнеться стабільність фінансової системи США (та і всього світу теж).


Основной поставщик саудовских вооруженных сил - США

Основний постачальник саудівських збройних сил - США


Проблема, очевидно, в тому, що Саудівська Аравія в особі низки своїх представників була причетна до організації, фінансування та вчинення терактів 2001 року в Нью-Йорку і Вашингтоні. Для початку: 15 з 19 терористів були підданими саудівської монархії. Одне це наводить на певні думки. Але справа значно серйозніша. Про те, як саме співробітники саудівського посольства в США і спецслужб допомагали їм грошима, житлом та іншим, можна почитати ось тут. Американські журналісти з'ясували, що майбутні терористи навіть в країну в'їжджали з допомогою саудівських держслужбовців.

У цій історії є ще один вкрай тривожний момент. Розслідування саудівської участі в терактах 11 вересня на всіх своїх стадіях жорстко блокувалося адміністрацією президента Джорджа Буша-молодшого. На початку 2000-х він уже вів війну в Афганістані і збирався почати вторгнення в Ірак. На цьому тлі будь-які дані про участь Саудівської Аравії в організації терактів засекречувалися. Лінії слідства, що тягнулися в Ер-Ріяд, негайно відсівалися. Суспільство має бути впевненим, що теракти організував зі своєї афганської печери Усама бін Ладен (лютий ворог сім'ї Ас-Сауд), а допомагав йому Саддам Хусейн, ненависний сім'єю Бушів. Зайве додавати, що саудівська королівська сім'я і тодішня американська президентська сім'я давно і взаємовигідно дружать домівками.

Якісь зміни на краще почалися тільки після приходу в Білий дім Барака Обами, однак і надалі принципово нічого не змінювалося. Всі матеріали про саудівську участь були засекречені. Для їх оприлюднення знадобилися неймовірні зусилля низки конгресменів і сенаторів, які мали доступ до цих документів, а також 15 років лобістських зусиль родичів жертв терактів. Тільки завдяки їхній майже безнадійній боротьбі наприкінці другого президентського терміну Обами вдалося домогтися розсекречення частини даних. Правда, допит Бандара бін Султана – тодішнього королівського посла в США і досі залишається під замком, хоча саме його підлеглі, дружина (і, судячи з усього, він сам) з усієї сили допомагали терористам.


Принц Бандар (слева) обладает связями со всеми важными людьми в мире. На фото - с президентом РФ

Принц Бандар (ліворуч) володіє зв'язками з усіма важливими людьми в світі. На фото - з президентом РФ


Після прийняття закону, люди, які постраждали чи втратили родичів у терактах, готують юридичне обґрунтування для своїх позовів проти королівства. Але набагато цікавіше буде ось що: коли судові процеси будуть запущені, федеральні судді і судді штату Нью-Йорк, напевно, почнуть вимагати надання документів, а також проведення додаткового розслідування за численними фактами участі саудівських державних службовців у підготовці терактів. Мозаїка, якій зараз бракує 90 відсотків елементів, почне складатися.

Зараз питання стоїть навіть не в тому, чи брали участь королівські чиновники у терактах: відповідь «так». Головне – з'ясувати глибину і ступінь залученості керівної сім'ї в організації терактів. Якщо виявиться, що накази віддавалися з Ер-Ріяда (а поки що все виглядає саме так), то зміняться не тільки саудівсько-американські відносини, але і практично вся близькосхідна карта відносин. Враховуючи зближення, що почалося між США та Іраном, на карті регіону можуть скластися абсолютно нові альянси і розпастися старі.


Король Саудовской Аравии и его подруга Хиллари Клинтон

Король Саудівської Аравії і його подруга Гілларі Клінтон


Все це, правда, опиниться під великим питанням, якщо наступним президентом США стане Гілларі Клінтон. Її «благодійний» фонд брав десятки мільйонів доларів пожертвувань від саудівських донорів, а також від міньйонів Ер-Ріяда в Перській затоці – менших королівств. І її чоловік, і вона сама завжди підтримували найкращі стосунки з саудівськимси принцами, ні в чому їм не відмовляючи. Зокрема, Білл Клінтон кілька разів санкціонував удари з повітря по країнах, де переховувався Усама бін Ладен, а вона, коли була сенатором, сама повністю підтримала і війну в Афганістані, і війну в Іраку.

Ну й останнє: президентську кампанію Гілларі Клінтон очолює її близький друг, політтехнолог Джон Подеста. Його брат Тоні є зареєстрованим у Мін'юсті США «іноземним агентом» – він очолює найбільшу в Вашингтоні компанію, що займається лобіюванням інтересів Саудівської Аравії в США. Володіють компанією, яка живе на гроші Саудівської Аравії, вони обидва.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: