Правила американських топів. Особливості управління по-американськи в українських умовах

Правила американських топів. Особливості управління по-американськи в українських умовах
П'ять топ-менеджерів з США, які працюють в Україні, розповідають про особливості управління по-американськи в українських умовах

Який з точки зору іноземців має вигляд бізнес по-українськи і що йому варто було б запозичити у підприємців з США — це на власному досвіді вивчили п'ять американців, які живуть і працюють на топових позиціях в Україні. Ці менеджери не тільки знають відповідь, але й озвучили її для НВ.

 

фото1

Ми не будемо довго розмірковувати, перш ніж за щось взятися

Ендрю Бейн, президент комунікаційного холдингу Atlantic Group


Люди, які побудували Америку, приїхали з Європи понад 500 років тому. Mігранти знали, що буде важко. Їм доводилося багато працювати, щоб вижити. І вижили найрозумніші та найпрацьовитіші.

Ось це пояснення того, чому в основі американської системи управління лежить ефективність і націленість на досягнення мети.

Для американського менеджменту також характерні відкритість і прозорість. Ми намагаємося вибудовувати прозорі процеси, спілкуватися зі своїми підлеглими безпосередньо і цікавитися їхньою думкою з багатьох питань. Ще одна особливість національного характеру американців — рішучість у діях: ми не будемо довго розмірковувати, перш ніж за щось взятися. Не словом, а ділом — це про нас.

Для України поки що характерний радянський стиль управління, який спирається на примус. Це історія не про досягнення і кінцевий продуккт, а про систематичне виконання процесів. Але зараз країна все більше орієнтується на Захід, і це початок великої трансформації. Я бачу, як Україна поступово відходить від радянського минулого. Років через 10-20 менеджмент стане цілком американським.

Три роки тому українці вийшли на Майдан, щоб жити, як в європейських демократичних країнах. Але вершити революцію і будувати нову Україну — це різні речі. Зараз я бачу, що багато хто просто сидить і чекає, коли ж настане те, за що вони виходили на Майдан. Багато керівників компаній думають: ми будемо будувати прозорий бізнес, працювати за західними стандартами, коли зміниться країна. Але потрібно починати робити це вже зараз, адже тільки в такому разі настануть зміни.

 

фото2

В американських компаніях право прийняття рішень спускається якнайнижче

Джон Шморгун, президент холдингу Agro Generation


В американському бізнесі прийнята матрична система керівництва: компанія розділена на рівні, на кожному з яких приймаються відповідні рішення. Таким чином відповідальність за результат розподіляється між усіма співробітниками.

Право прийняття рішення спускається якнайнижче.

В Україні існує більш пірамідальна система, де всі рішення стікаються до керівника.

У Agro Generation ми впроваджуємо саме матричну систему. Однак в Україні є свої нюанси, тому необхідний додатковий контроль. В ментальності людей залишився спадок радянських часів. Адже багато років ті, хто працював у колгоспах і радгоспах, ставилися до майна цих держпідприємств як до свого власного. Але такого вже трохи залишилося. У нашому господарстві, наприклад, такого немає. І контроль зробив свою справу, і ментальність людей змінюється.

Контролю в Америці менше ще й тому, що масштаб господарств інший: немає таких великих агрохолдингів, як в Україні. Як правило, там керівники — фермери, господарі своєї землі. Вони об'єднуються в кооперативи. До того ж в українських господарствах на 1 тис. га припадає 8-15 працівників, в США - 2-3 людини, а у нас в Agro Generation — 9-10 співробітників.

У багатьох американських компаніях (щоправда, це стосується малого та середнього бізнесу) схвалюють підприємницький підхід до роботи. І я хочу стимулювати такий менталітет в Agro Generation.

Ми заохочуємо людей, які пропонують, як поліпшити роботу компанії. Вони розробляють проект, згодом впроваджуючи його. Наприклад, минулого року один з наших працівників запропонував ідею, як зменшити витрати на покупку шин для тракторів.

 

фото3

В Америці кожен сам дбає про свою кар'єру, а не вимагає, щоб хтось за них це робив

Петро Рондяк, голова правління компанії-автоімпортера Winner Group Ukraine

У минулому році в Winner ми проводили внутрішнє опитування, і хтось із співробітників сказав: компанія не піклується про мою кар'єру. Це мене здивувало, адже в Америці кожен сам має дбати про свою кар'єру. Люди там не вимагають, щоб хтось за них це робив.

У мене в пам'яті приклад мого дідуся. Він приїхав в США з України в 1930-40-х роках. У Львові, де він жив, дід був успішним юристом, до того ж співав в опері. На новому місці йому довелося почати з того, що він був прибиральником в офісному центрі. Згодом завдяки наполегливій праці став керівником відділу цієї клінінгової компанії. Дивлячись на нього, я завжди знав: якщо хочу зайняти хороше місце в житті, то повинен дуже багато працювати.

В американських компаніях про співробітників піклуються по-іншому. Ми в Winner інвестуємо в їхнє навчання, керівники дуже відкриті для їхніх пропозицій таі ідей. Я особисто зустрічаюся з кожним співробітником, який пропрацював в Winner рік, щоб почути безпосередньо від них про їхні враження і розчарування, що вони думають про умови роботи та наші цінності.

Мені важливо знати: чи кожен відчуває, що його внесок важливий для нашого бізнесу? Адже якщо люди відчувають, що їхня робота сприяє успіху компанії, то вони віддають компанії свою енергію. Вони намагаються зробити краще.

Така відкритість і відвертість прийнята в американських компаніях.

Я знаю, що деякі директори тут вважають свою посаду елементом статусу. Ми дуже з цим боремося і вимагаємо: залишайте своє его вдома.

В Америці заведено співробітників цінувати, мабуть, більше, ніж клієнтів. Адже як може співробітник надати хороший споживчий сервіс, якщо він сам не задоволений? Ми, американці, вважаємо: людський фактор безпосередньо трансформується в фінансовий результат. Задоволений співробітник — це задоволений клієнт.

Я бачу, що українські менеджери від подібного відмахуються. Мовляв, людський фактор — це турбота HR, а моя роль — Exсel-таблиця з цифрами фінансової звітності. Але це не так.

 

фото4

У США рідко проводять великі наради

Брайан Бест, керівний директор інвестиційної компанії Dragon Capital [її співвласник Томаш Фіала є видавцем журналу Новое Время]


В американських компаніях немає такої ієрархії, як в Україні. У США відповідальність розподілена між співробітниками, а тут навіть елементарні питання вирішує керівник.

Це означає, що люди на некерівних посадах втрачають впевненість у своєму професіоналізмі. Вони не відчувають, що їхня робота впливає на успіх компанії. І це дуже погано, тому що така впевненість розвиває кар'єру. Через це люди в Америці ростуть в організаціях швидше, ніж в Україні.

Уявляєте, наскільки неефективні організації, де кожне маленьке питання має вирішувати керівник? Американські менеджери більш орієнтовані на ефективність. Наприклад, в США рідко проводять великі наради для вирішення будь-яких питань. Тут же люди дуже часто організовують наради. Сидячи на них, я нерідко бачу: деякі з учасників не розуміють, навіщо вони тут.

В Україні зустрічі не обмежені за часом: якщо говорять "на годину", то це завжди триватиме півтори або дві години.

Ще одна особливість американського стилю керівництва — демократичність. США — країна, яка з'явилася на основі демократичних принципів. І це перейшло в наш стиль менеджменту. В Україні навпаки: країна більше схожа на монархію, що і впливає на відносини в бізнесі. Як це відбувається? Багато чиновників мають свої компанії. І як вони звикли керувати державою, так вони керують і бізнесом.

 

фото5

Американці поважають встановлені правила

Ярослава Джонсон, президент і головний виконавчий директор Western NIS Enterprise Fund, голова наглядової ради Української академії лідерства

Дуже важлива характеристика американського бізнесу — це те, що він дуже регульований. Він був хаотичним у кінці XIX століття, але держава зробила правильні кроки.

Що сталося? Тоді в США були свої олігархи, так звані барони-розбійники. Вони заснували монополії в США: залізницю, сталеливарну промисловість. Не маючи конкурентів, барони-розбійники вкладали і вкладали гроші в свій бізнес, що розроствся. Ринку як такого не було, і вони могли встановлювати які завгодно ціни. І люди почали обурюватися.

Тоді США прийняли антимонопольне законодавство. Згідно з ним, у правовому полі залишалися тільки природні монополії, а штучні — ні. За порушення ввели кримінальну відповідальність. Це була перша рамка для бізнесу.

Незабаром законодавство, що регулює бізнес, ще більше розширили. І ввели оподаткування. До цього в Сполучених Штатах його не було. За несплату податків теж передбачалася кримінальна відповідальність.

І ці рамки існують в США так давно, що ніхто вже навіть не замислюється: виконувати чи ні. Як і в кожному суспільстві, в США є люди, які думають, що вони можуть обійти закон. Але все ж американці поважають встановлені правила.

Американська система зараз здається вільною і простою, але вона не така. Вона регулюється традиціями, яким майже 100 років. І люди знають, що вони повинні робити.

В Україні все інакше. Країна стала незалежною в 1991 році, не маючи ніякої законодавчої бази, як вести бізнес. Компанії не знали, як працювати. Це були радянські державні підприємства, які трансформувалися у приватні. Законодавство змінювалося часто, і ніхто не знав, на що спиратися сьогодні і завтра. Всі працювали як вдавалося.

І тут є важливі зміни: менеджмент українських компаній зараз у процесі розвитку, вони вчаться. Ми в Western NIS самі це відчули, адже ми більше 20-ти років інвестували в українські компанії, і з самого початку нам доводилося також навчати менеджерів: як керувати бізнесом, як розвивати компанію.

Поки неможливо порівняти український і американський менеджмент. Там є довга традиція, а тут традиції немає, вона тільки формується. І нема чого відновити, тому що раніше нічого не було.

Тому, щоб американський менеджмент перенести в Україну, потрібно в якійсь мірі змінити законодавчу базу. І потрібна практика.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: