Повний Каракас. Як руйнується економіка Венесуели

Венесуельці простоюють години в черзі, щоб купити продукти харчування
DR

Венесуельці простоюють години в черзі, щоб купити продукти харчування

Падіння світових цін на нафту обвалило і без того слабку економіку Венесуели. В результаті інфляція в країні, де правлять ліворадикальні популісти, побила світовий рекорд, а ціни на товари першої необхідності ростуть щодня

Настільки потужної економічної кризи жителі Венесуели не пам'ятають. Інфляція та девальвація рухаються країною семимильними кроками. Тепер банкнота найбільшої вартості — 100 боліварів — на чорному ринку коштує лише 17 американських центів. За даними Світового банку, в цій країні найвищі темпи інфляції в світі — за минулий рік вона склала 62,2 %.

"У Венесуелі з кожним днем все гірше ", — говорить НВ про те, що відбувається на його батьківщині, венесуелець Крістіан Вілма, який останніми роками працює в США в IT-сфері. Він називає венесуельську інфляцію божевільною та стверджує, що в реальності вона набагато більше, ніж цифри, які можна знайти в офіційних публікаціях. Крім того, в країні гострий дефіцит багатьох товарів — крім ліків, яких і вдень зі свічкою не знайдеш, його родичі часто не можуть купити навіть молока та м'яса.

Про те що венесуельська інфляція істотно вища, ніж за даними Світового банку, який у своїх обчисленнях частково використовує офіційну статистику, говорять деякі фахівці. Згідно з розрахунками економіста Стіва Ханке з університету Джона Гопкінса в Балтіморі, Венесуела переживає гіперінфляцію, і за рік остання перевищила 500%. Ці разючі цифри зводять нанівець купівельну спроможність мешканців країни. За даними венесуельського Центру документації та аналізу для робітників (Cendas), тепер базовий кошик продуктів харчування на сім'ю коштує вісім мінімальних заробітних плат.

Аналітики пов'язують цю економічну катастрофу не тільки із внутрішніми проблемами нафтозалежної Венесуели, близько 96% експортних доходів якої припадає на нафту, але й із обвалом світових цін на чорне золото. У зв'язку з цим падіння венесуельського ВВП минулого року склало 4%, а 2015 року, за оцінками аналітиків, — складе 7%.

Також фахівці стверджують, що тільки за перші два квартали 2015 року через зниження вартості нафти Венесуела недоотримала від $13 млрд до $15 млрд. "Із кожним доларом, який втрачає світова нафта, країна недоотримує близько $640 млн на рік", — підраховує венесуельський економіст Луїс Оліверос.

На дні

"На моїй батьківщині діють одразу кілька обмінних курсів, і ніхто насправді не знає, скільки коштує американський долар", — описує ситуацію венесуелка Карла Веласкес. "До того ж у нас все імпортне, ми дуже залежні від імпорту", — підкреслює вона.

Крістіан Вілма також зазначає, що інфляція безупинна, й ціни на певні товари можуть підвищуватися вдвічі навіть протягом тижня — все через те, що люди нерідко змушені придбавати товари у перекупників — їх називають бачакверо. Вони купують недорого деякі продукти, ціни на які регулює уряд, а потім перепродують їх.

Також у країні процвітає неофіційний бартер між друзями, родичами або просто сусідами. "Наприклад, у мого друга може бути два літри молока, — розповідає Вілма, — але немає шампуню. А у мене є шампунь, але немає молока". Людям доводиться докладати зусиль, щоби здобути продукти першої необхідності, пояснює він реалії життя своїх родичів.


Погромы в супермаркетах стали частым явлением в Венесуэле

Погроми в супермаркетах стали частим явищем у Венесуелі


Через тотальний дефіцит ціни на деякі товари іноземного виробництва б'ють рекорди. Так, за даними агентства Bloomberg, пачка презервативів у Венесуелі коштує $750, і це є суттєвою проблемою, з огляду на те, що в країні вважається нагальним питання підліткової вагітності та постійно зростає кількість людей, хворих на СНІД.

Вілма покладає відповідальність за події на уряд, адже і до падіння цін на нафту економіка Венесуели переживала серйозні труднощі. Довгі роки правління ліворадикалів спричинили тотальну націоналізацію й експропріацію приватного бізнесу. Також згубними для економіки виявилися валютне та державне цінове регулювання: країна переживає гострий дефіцит базових товарів. Чимало іноземних компаній були змушені залишити Венесуелу ще за часів президента Уго Чавеса, який заарештовував їхнє майно в ім'я тотальної націоналізації.

Його наступник, лівий популіст Ніколас Мадуро, теж бореться з інфляцією своєрідним чином — шляхом конфіскації майна торговельних мереж та його подальшого розпродажу за 10% вартості. У результаті в країні виник надзвичайний дефіцит товарів, бо навіть внутрішнього виробника будь-якої миті могли оголосити спекулянтом.

Правління ліворадикалів призвело до сумних наслідків. За даними міжнародної організації Transparency International, Венесуела є найкорумпованішою країною в Латинській Америці та однією з найкорумпованіших у світі, перебуваючи на 161‑му місці у рейтингу країн за рівнем корупції.

Також, попри те що допомога бідним вже тривалий час є офіційною доктриною Венесуели, за даними Світового банку, правоорієнтовані уряди Колумбії та Перу долають бідність набагато краще, ніж послідовники боліваріанської революції. Наприклад, в середньому в Перу кількість бідних людей за останні роки скорочувалася на 5% на рік, тоді як у Венесуелі — приблизно на 1,3%.


Из-за разразившегося кризиса в стране основные продукты питания и товары первой необходимости стали роскошью

Через кризу, що вибухнула в країні, основні продукти харчування та товари першої необхідності стали розкішшю


Нині ВВП Венесуели на душу населення становить $17.900, а сусіди за регіоном, що не мають настільки разючих природних ресурсів, демонструють значно кращі економічні показники: ВВП Аргентини на душу населення — $22.100, Чилі — $23.200, Уругваю — $20.500.

Таким чином, круте піке, в яке увійшли світові ціни на нафту, просто добило економіку країни, яка і без того мала масу проблем.

Канадський банк RBC Capital Markets створив так звану шкалу болю для 12 держав Організації країн — експортерів нафти (ОПЕК), згідно з якою глибина економічної кризи вираховується в балах від 1 до 10. Причому чим гіршими є поточна ситуація й особливо прогнозовані наслідки, тим вищий бал. Отже, найбільша криза, за оцінками аналітиків, найближчим часом загрожує Лівії та Іраку: їм присвоєно максимальні оцінки в цьому антирейтингу — по 10 балів. Ситуацію обумовлено вибухонебезпечною ситуацією в регіоні. На третьому місці розташувалася Венесуела — їй дали 9 балів.

Таким чином, падіння вартості нафти більш ніж удвічі — до позначки нижче $50 за барель — укупі із закритим ліворадикальним режимом зіграло з країною злий жарт, перетворивши національну валюту болівар — його Чавес називав не інакше як "сильним боліваром" — на знецінений папір.

За словами Веласкес, товар, який сьогодні коштує 50 боліварів, завтра може коштувати вже 100 боліварів і 500 — за тиждень. "Ми гадали, що ціна на нафту буде вічною", — влучно характеризує Веласкес недалекоглядність венесуельців.

Ліки від інфляції

Для керованої чавістами Венесуели характерний пошук зовнішнього ворога — саме його влада звинувачує у своїх невдачах. Ще за часів Чавеса виникла напруженість у відносинах із сусідньою Колумбією, яку офіційний Каракас називав плацдармом США для дій, що шкодять боліваріанській революції у Венесуелі.

Також почастішали звинувачення іноземних журналістів і дипломатів у тому, що вони є небезпечними іноземними агентами, і після цього їх висилали з країни. Усе це сприяло дестабілізації, підкреслюють експерти. А нещодавно уряд Венесуели ініціював розслідування щодо американського телеканалу CNN, який, на думку венесуельських чиновників, нібито поширював неправдиву інформацію про випадки мародерства та насильства. У заяві телекомунікаційного управління Венесуели (CONATEL) повідомляється, що розслідування може спричинити санкції щодо телеканалу.

Нині ж вибухнув грандіозний дипломатичний скандал між Венесуелою та сусідньою Гайаною, до якої Венесуела давно має територіальні претензії.

Ця крихітна бідна держава із населенням лише 800 тис. чоловік особливо не турбувала Венесуелу, доки там не знайшли нафтогазових покладів, що, ймовірно, коштують $40 млрд. Особливо загострився конфлікт після того, як американська компанія Exxon Mobil почала розробляти родовища.

Мадуро прилетів до США, де заявив про провокації уряду Гайани та порушення ним Женевських угод, які визнавали наявність територіального конфлікту між країнами та до його розв'язання забороняли здійснювати будь‑яку господарську діяльність у спірному регіоні. Також, за словами Мадуро, він готує "велику перемогу" і відновлення історичної справедливості.

Світові ЗМІ називають брязкання зброєю Мадуро в бік Гайани нічим іншим як бажанням відволікти венесуельців від економічних проблем і втримати свій рейтинг за умов тотальної кризи. Однак у те, що офіційний Каракас зважиться на відкрите військове протистояння з Гайаною, аналітики не вірять. Вілма підкреслює, що його країна не знала воєн із моменту здобуття незалежності, й за поточних економічних умов воювати їй буде особливо складно.

Водночас ліворадикали, які мають абсолютний контроль над армією, національною гвардією і силовиками, міцно закріпилися у владі та навряд чи найближчим часом віддадуть кермо.

А Веласкес, обговорюючи з НВ економічну ситуацію в її країні, звинувачує в дестабілізації курсу спекулянтів із Колумбії. Однак і вона визнає, що Мадуро попри на кризу будує житло для малозабезпечених та не зупиняє інших соціальних програм. А ціна на бензин у Венесуелі все ще найнижча у світі та становить 9 сентимо, або $0,015, за літр. Веласкес також звинувачує якісь зовнішні сили, зацікавлені у дестабілізації ситуації на її батьківщині.

Періодично у Венесуелі натовпи людей атакують магазини і торгові центри, прагнучи захопити товари першої необхідності. Однак Мадуро щоразу поспішає звинуватити у масових заворушеннях агентів США та іноземних спекулянтів, які розв'язали проти його уряду економічну війну.

"Ці події були заплановані в сусідніх державах", — запевняє він співгромадян. Проте завдяки злагодженим діям силовиків і допомозі тисяч небайдужих патріотів плани Заходу втопити Венесуелу в насильстві зазнають краху, незмінно додає він.

І навіть у такій ситуації експерти не вірять у швидку зміну влади в Каракасі. Втім, Хуан Карлос Ідальго, експерт з Латинській Америки, який працює в Інституті Катона у Вашингтоні, відзначає: груднем цього року у Венесуелі мають відбутися парламентські вибори, й опозиція показує непогану активність і рішучість хоча б частково змінити ситуацію.

Водночас аналітик переконаний: режим лівих соціалістів робитиме все можливе, щоб залишитися біля керма. "У подальшому ми спостерігатимемо наростання протистояння між силами Мадуро та прихильниками опозиції", — прогнозує Ідальго.

Матеріал опублікований у НВ №30 від 21 серпня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: