Порошенко проти Порошенка. Чому проголосували проти відставки уряду депутати президентської фракції

Нардепи БПП під час засідання Ради 16 лютого: на фото в центрі - не підтримали відставку Кабміну Савченко (сидить, у футболці з назвою російської компанії Газгольдер), праворуч від нього - Мушак і Загорій
Фото: Наталія Кравчук

Нардепи БПП під час засідання Ради 16 лютого: на фото в центрі - не підтримали відставку Кабміну Савченко (сидить, у футболці з назвою російської компанії Газгольдер), праворуч від нього - Мушак і Загорій

Однією з головних сенсацій скандального вчорашнього дня в Раді стало голосування солідної частини президентської політсили проти відставки Кабміну, підтриманої публічно особисто президентом

39 нардепів, незважаючи на прийняте напередодні ввечері фракцією БПП рішення підтримати відставку уряду, утрималися, не голосували або ж були відсутні в залі в момент, коли потрібно було натиснути кнопку.

У підсумку ця група сприяла тому, що за відставку команди Яценюка проголосувало всього 194 депутати замість необхідних 226. Все це відбулося на тлі того, що того ж ранку в парламенті активно збиралися підписи під відставку Кабміну, в тому числі самою фракцією БПП. А за кілька хвилин до голосування 254 картками депутати визнали роботу уряду незадовільною. Нагадаємо ще раз: напередодні голосування президент Петро Порошенко офіційно і голосно заявив про необхідність повного перезавантаження уряду.

Чому ж, всупереч всьому, нардепи Порошенка проголосували проти рішення фракції і,по суті, не прислухалися до особистого заклику президента?

Випарувалися голоси БПП

За відставку команди Яценюка проголосувало 97 нардепів БПП, проти – 0, утрималися – 10, не голосували – 10, ще 19 – відсутні взагалі. При цьому кількома хвилинами раніше за те, щоб визнати незадовільною роботу Кабміну, проголосувало 120 депутатів президентського блоку. За 15 хвилин необхідні голоси раптово зникли.

«Через п'ятнадцять хвилин, у 20:05, на голосування ставиться набагато більш важливе питання – вотум недовіри уряду, - розповідає про події у своєму блозі на "Українській правді" нардеп БПП Сергій Лещенко. - Після чого настане цілком конкретний наслідок – зміна голови виконавчої влади. Це момент, коли голосується архіважливе для президента питання – відставка уряду, до чого він закликав кількома годинами раніше. І за це рішення фракція БПП дає... на 22 голоси менше. Не на два голоси, а на двадцять два! Які кудись зникли протягом 15 хвилин».

Лещенко,який також входить до фракції БПП, називає цей «демарш» внутрішньою змовою між депутатами: всі ті, чиїх голосів не вистачило, щоб усунути прем'єра, так чи інакше пов'язані з президентом, багато з них – бізнесмени, які бояться накликати гнів Порошенка. У числі таких Лещенко назвав вінницького депутата, бізнесмена Руслана Демчака, співвласника фармкомпанії Дарниця Гліба Загорія, екс-керівника Спеціалізованого морського торговельного порту Октябрськ Бориса Козиря, голову ФФУ Андрія Павелка, донецького нардепа Олега Недаву, колишнього члена команди Ющенка Олександра Третьякова. «Люди, які віддані особисто Порошенку», - так називає їх Лещенко.

Також не голосували Геннадій Ткачук і Григорій Шверк, яких називають людьми спікера Володимира Гройсмана та голови АП Бориса Ложкіна відповідно.

Крім них не голосували нардепи:

 • Наталія Агафонова, краща подруга нардепа Оппоблоку Юлії Льовочкіної, Віталій Чепинога, Марія Матіос – всіх трьох називають людьми Льовочкіна в БПП
 • колишній депутат Київради з команди Кличка Дмитро Андрієвський
 • новокаховський депутат-бізнесмен Іван Винник
 • виходець з Донецька Артур Герасимов, якого ЗМІ підозрювали у зв'язках з сепаратистами
 • представники Меджлісу Мустафа Джемілєв і Рефат Чубаров
 • одеський депутат Олександр Урбанський, син одеського бізнесмена Ігоря Урбанського, екс-депутата і екс-заступника міністра транспорту часів Миколи Рудьковського
 • заступник голови фракції БПП Анатолій Матвієнко
 • Михайло Довбенко, якого називають людиною Матвієнко
 • екс-мер Дніпропетровська Іван Куліченко
 • Максим Єфімов, донецький бізнесмен, структури якого ЗМІ звинувачували в роботі в окупованому Криму
 • Роберт Горват, депутат з Закарпаття, якого на виборах в Раду підтримували Балоги
 • Дмитро Голубов, одесит, лідер Інтернет партії України 
 • Ольга Бєлькова, яку на початку лютого БПП озвучила як кандидата на посаду віце-прем'єра з євроінтеграції
 • Роман Романюк, колишній депутат Київради в команді Кличка
 • Олексій Савченко, колишній банкір, мільйонер і екс-глава Укрспирту, близький до Ігоря Кононенка
 • Костянтин Усов (заявив, що система просто не врахувала його голос)
 • Юрій Соловей, нардеп з Прикарпаття (спочатку публічно виступав проти відставки уряду)
 • Анатолій Євлахов, власник шпалерної фабрики, БПП за квотою Удару
 • Костянтин Яринич, власник медичного бізнесу з Кіровограда

Юлія Тимошенко, фракція якої після вчорашнього голосування вийшла з коаліції, сьогодні вранці в ефірі одного з телеканалів стверджувала, що нардепам пропонували до $1 млн за те, щоб вони не голосували за відставку Кабміну. «Це реально страшно, тому що йшла масова скупка», - сказала лідер Батьківщини.

Про те, що купувалися голоси, каже нардеп БПП Сергій Каплін,який також залишив коаліцію сьогодні вранці разом з колегою по фракції Олександром Сугоняко. Також Каплін стверджує, що під час вчорашнього голосування мали місце домовленості з олігархами.

За інформацією НВ, використовувалися й інші інструменти переконання депутатів. Наприклад, співрозмовники НВ відзначають, що несподівано для багатьох не проголосував за відставку уряду нардеп БПП Олексій Мушак (входить в міжфракційне об'єднання Єврооптимісти, яке вважається "реформістським" крилом Ради). Вчора,в ході першого голосування, він проголосував за визнання незадовільною роботу уряду, в ході другого (безпосередньо за відставку) – утримався.

«Перед тим, як відправляти уряд у відставку потрібно відповісти на два ключових питання, - пояснив він свою позицію в коментарі НВ. – Перше – хто буде наступним прем'єром, хто буде замість Яценюка? Хто реально зможе зібрати голоси під себе, заручитися підтримкою як ззовні, так і всередині? Тепер такої консолідованої кандидатури немає. Друге – потрібно відповісти на питання, яку коаліцію ми будемо мати після?»

До питання відставки Яценюка Рада може повернутися восени, додає він.

У той же час співрозмовники НВ вказують на родинні зв'язки нардепа Мушака з бізнесменом Андрієм Веревським, власником одного з найбільших агрохолдингів країни Kernel.

«[Kernel] – це компанія, яка отримує від держави найбільше відшкодування ПДВ. Там зв'язок простежувався з самого початку і до кінця, і, за великим рахунком, це не приховувалося», - говорить НВ і нардеп Андрій Вадатурський, колега і однопартієць Мушака, а також син іншого великого гравця аграрного ринку (Олексій Вадатурський – засновник компанії Нібулон). Безпроблемне відшкодування ПДВ Кернелу могло бути предметом торгу в ході голосування, говорить Вадатурський-молодший, додаючи, що дії Мушака часом йдуть врозріз з його словами.

«У нас навіть з'явилося таке слово – «мушакізм»: людина спочатку розповідає одне, а потім приймає зовсім інші рішення, - каже він. - Коли вороги так чинять - це одне, а коли свої – інше».

Сам Мушак в коментарі НВ зв'язок між фактом свого голосування проти відставки Яценюка і питаннями відшкодування ПДВ заперечує, стверджуючи, що йому про подібні домовленості невідомо.

Хто кому коаліція

Вадатурський розповідає: на зборах фракції до депутатів було донесено, що з питання відставки уряду БПП потрібно дати 95-100 голосів. «Для чого – не пояснювали, - говорить він. - Ті, кому це було сказано, кожні півгодини уточнювали: "Ти змінив свою точку зору?". І ось результат від БПП – 97 голосів. <...> Пожертвувати партією заради чого, заради якихось потоків грошей? Про яку боротьбу з корупцією можна говорити? Зараз ми запустили таку бомбу, яку, не думаю, що хтось буде і зможе контролювати. Довіри немає»

Двоє нардепів БПП, Сергій Каплін та Олександр Сугоняко, після скандального голосування вийшли з коаліції. Вчорашні події у Раді в цілому завдали їй серйозний удар. Після того, як коаліцію покинула Юлія Тимошенко і двоє членів БПП, в ній залишається 239 осіб при необхідному мінімумі 226. Це 132 нардепи від Блоку Петра Порошенка, 81 від Народного Фронту і 26 нардепів від Самопомочі, яка також зараз вирішує питання про членство в коаліції.

Сьогодні Рада вже не працювала. З початку дня до парламенту прийшло близько 150 осіб. Фракція Самопоміч з ранку заявила, що сьогодні її люди не зайдуть в парламент.

«Сьогодні депутатів немає. Сидить 50 осіб у парламенті, рішення не приймаються. Одна з причин – це приниження, яке вони пережили. Це всі дорослі,самодостатні  люди, яким просто соромно тут сидіти", - говорить НВ Каплін.

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: