Порошенко має відповісти. Дмитро Гнап, співавтор скандальних розслідувань про панамські офшори, називає чотири порушення президента

8 коментувати
Порошенко має відповісти. Дмитро Гнап, співавтор скандальних розслідувань про панамські офшори, називає чотири порушення президента
Петро Порошенко порушив чотири закони, реєструючи офшорні компанії, і всі його найближчі друзі також мають офшори, стверджує журналіст. Коли чекати нові «панамські викриття», він розповів НВ

На початку квітня світ струснувся від так званого офшорного скандалу, який зачепив і Україну, зокрема безпосередньо голову держави. Журналісти Громадського телебачення опублікували резонансне розслідування Подвійне життя президента: Порошенко – офшори й траст, в якому із посиланням на документи юридичної компанії Mossack Fonseca доводили, що президент заснував кілька компаній в офшорних зонах у серпні 2014 року.

Коли чекати нову порцію резонансних офшорних розслідувань, скільки податків мав би сплатити президент при чесному продажу Рошену і чи можна взагалі вичистити країну від офшорів, в нтерв’ю НВ розказує Дмитро Гнап, керівник проекту Слідство.інфо, яке оприлюднило резонансні розслідування про «панамські офшори».

- Після публікації офшорного розслідування пройшов майже місяць. Як за цей час на нього відреагували правоохоронні органи? Було порушено хоч одну справу чи проведено перевірку?

- Правоохоронні органи синхронно відповіли, що президент їм не підслідний, зокрема, Генеральна прокуратура та НАБУ. Єдиною службою, яка хоч якось задекларувала намір дій, стала Державна фіскальна служба, яка пообіцяла перевірити документи панамського скандалу. Станом на сьогодні нам про їх дії чи результат в цьому напрямку нічого не відомо. 

- Журналістське середовище звинувачувало вас у пересмикуваннях в паралелях з війною, оточенням в Іловайську... Юристи пояснювали, що складу злочину в існуванні офшору в Порошенка нема. Отже, чи є в діях президента склад злочину чи це виключно питання моралі?

- В чому пересмикування в аналогії з війною? Чи Іловайськ був не з нами, а президент не створював ці офшорні компанії саме в цей час? Чи президент не є верховним головнокомандуючим, не відповідає за захист національних інтересів та оборону держави? Відповідає. То в чому пересмикування? Ми мали це замовчувати? New York Times и Guardian це не замовчували.

Західні журналісти подають новини та розслідування не відірвано, а в певному контексті, передісторії. І зараз, коли минув місяць, я ще більше переконався в тому, що ми справедливо і правильно згадали про контекст, в якому ці події відбувались.

Щодо складу злочину, то ми президента злочинцем і не називали. Ми говорили, що президент створив схему, яка призначена тільки для однієї мети – для мінімізації податків. Сама схема з трьох закордонних компаній, так звана матрьошка, коли голландська компанія запакована в кіпрську, а кіпрська – в віргінську, створена тільки для того, щоб не платити податків з продажу бізнесу.

Ми не казали, що президент не сплатив податків, але сама схема була сконструйована саме для цього. Коли ви бачите будильник і дріт – це ще ні про що не говорить. Але коли будильник, дріт і вибухівка лежать разом і з’єднані, очевидно, що це пристрій для підриву. Так саме і тут.

Голландська компанія, яку створив президент, начебто була потрібна аби структурувати закордонні активи. Кіпрська компанія, яка володіє голландською, начебто була необхідна, щоб передати активи в сліпий траст. Вимогою юристів з компанії Ротшильдів була реєстрація компанії в країні, де діє британське право. Чому компанію не зареєстрували в Англії чи США, де також діє це право, а саме на Кіпрі, представники Рошену нам не відповіли.

Але там є і третя компанія, на яку вся ця піраміда власності президента в кондитерській галузі спирається. Це віргінська компанія. Компанія з британських Віргінських Островів. І ми запитуємо: "А для чого ця компанія була створена?" І тут у них починають пітніти долоні.

Вони не можуть толком пояснити, навіщо ця компанія. Точніше можуть, бо знають відповідь, але ніколи цього не скажуть. Компанія на Віргінських Островах створюється з єдиною метою – це мінімізація податків. Єдине, що не було самого факту мінімізації, але намір був.

- Отже, ви знайшли не злочин, а ознаки наміру його зробити?

- Ми можемо підозрювати президента в тому, що він порушив закон за чотирма пунктами.

Перше – це приховування власності і активів, майна і доходів за кордоном через їх недекларування належним чином. Ця компанія не була задекларована, хоча була створена й коштувала одну тисячу доларів. В сертифікаті бенефіціара компанії чітко вказана ця сума.

Юристи президента сказали, що акції на тисячу доларів були випущені помилково і наступного дня вони начебто зробили перевипуск акцій. Тут ми підходимо до другого пункту, за яким можна підозрювати президента в порушенні закону, хоча й швидше за все, закордонного.

Друге – це підозра у підробленні документів юристами компанії Mossaсk Fonseca. В листуванні цієї компанії міститься інформація про те, що деякі офшорні компанії змінювали дані про власників заднім числом. І панамська прокуратура вже почала перевірку стосовно підробки документів для деяких «елітних» клієнтів. Чи є серед них президент Порошенко – ми ще не знаємо, саме тому виправдування юристів про перевипуск акцій наступного дня після реєстрації виглядають на цьому тлі підозріло.

Третє – це порушення валютного законодавства України. Президент не міг заплатити тисячу доларів у фонд організації без ліцензії НБУ на переказ цих грошей за кордон. Вчора НБУ відповів, що такої ліцензії компанії Порошенка не мали, але покарати його можна штрафом на суму порушення. Тобто, сплатити тисячу доларів.

Важливіше, що в офіційній декларації президента не задекларовано жодної копійки за кордоном, вже не кажучи про «внески в статутний капітал за кордоном», де мала міститься ця тисяча доларів. Гроші в статутний капітал його віргінськоъ компанії потрапили в серпні 2014 року. Спробуйте знайти їх в декларації на сайті.

Четверта підозра – це ведення підприємницької діяльності найвищою посадовою особою держави. Так, можна посперечатися, що можна вважати «підприємницькою діяльністю»: чи маєш ти отримувати якісь прибуток, чи зарплату, чи гонорар. Але Порошенко був засновником компанії під час обіймання посади президента України й має відповісти за це.

- Нещодавно міжнародний концерн журналістів, який робив розслідування про «панамські офшори», виклав у відкритий доступ дані ще по кількох сотнях офшорів. Хто з відомих українців опинився у цій другій «хвилі»?

- З'явилися документи про офшори брата Ріната Ахметова, про офшори Бориса Колєснікова. Колєсніков, до речі, вивів в офшори кондитерські активи – багато чого в Україні крутиться навколо цукерок і шоколаду з Віргінських островів.

З’ясувалися активи колишнього голови Нафтогазу та віце-прем'єра часів Кучми Олега Дубини, компанії Олексія Азарова та ще низки «колишніх», як ми кажемо, діячів.

- У кого серед діючих політиків знайшли офшорні активи? Вірніше, про кого з топ-політиків відомо, що у них є активи в офшорах?

- Навколо президента сформувалося так зване коло «нових любих друзів». Це його найближче оточення, де всі – давні друзі президента, його бізнес-партнери з минулого, які тепер, як ми бачимо, впливають і на владу.

Це Ігор Кононенко, пан Свинарчук, він же Гладковський, пан Зайцев та Борис Ложкин. Так от, президент Порошенко, Ігор Кононенко та Сергій Зайцев, який залишився в Рошені «на господарстві», пов’язані з офшором Intraco Management Ltd. Через нього оплачувалися перельоти президента, навчання та проживання за кордоном доньки Кононенка, а зареєстрована компанія була в будинку на Рибальському острові, який є «базою» корпорації Рошен.

У пана Гладковського, який наразі є першим заступником секретаря Ради Національної Безпеки та Оборони, є навіть два офшори, а його компанії зареєстровані все за тією ж адресою на Рибальському острові. Один з цих офшорів – Teckford Investments Financial Corporation – займалася «залученням інвестицій» в корпорацію Богдан. Ця корпорація – колись спільний бізнес Порошенка, Гладковського і Кононенка. Отже, зв’язок очевидний.

У Бориса Ложкіна, голови Адміністрації президента, є офшор, через який йому заплатив за Український медіа-холдинг поплічник Януковича Сергій Курченко.

- Якщо всі ці люди займалися бізнесом, мали статки й хотіли почуватися більш захищеними, що поганого у використанні офшорів?

- Якщо казати про минуле, в принципі можемо сказати: «Гаразд, хлопці, до Майдану ви всі могли сказати, що в Україні важко було вести бізнес, тому що донецькі бандити намагалися його віджати, тому користалися офшорами». І це буде правдою, якщо згадати бізнес-клімат часів епохи Януковича. З одного боку, використання офшорів пов’язано з мінімізацією або ухиленням від сплати податків. З іншого, це робилося для приховування власників.

Але якщо ми говоримо про президента, його друзів, про тих, хто зараз у владі, чому ж вони продовжують використовувати всі ці схеми?

Знайдіть на сайті Центрвиборчкому передвиборчу програму чинного президента, в одному з пунктів записано: «Кількість податків слід скоротити, ставки – зменшити, всі офшори – перекрити». Президент йде з такою програмою на вибори, перемагає, а через чотири місяці після того, як стає главою держави, відкриває офшор! Якщо це не кримінальна, то дуже серйозна політична відповідальність.

З одного боку це відверта брехня, коли ви заявляєте одне, а робите інше. По-друге, це виглядає, як мінімум, не патріотично по відношенню до України. Замість того, щоб покращувати бізнес-клімат, президент створює офшори.

Всі ці побрехеньки про неможливість продати компанію без виведення її в офшори можна залишити для фінансистів і юристів Порошенка. Коли Райффайзен купував банк Аваль – він створив компанію в Україні й через неї купив цей банк, не через офшори. Коли Лакшмі Міттал вирішив купити Криворіжсталь – він створив в Україні компанію-доньку Міттал Стіл Кривий Ріг. Тобто всі можливості для того, щоб продати бізнес в Україні за українськими законами – є.

Офшорні компанії президента були створені в серпні 2014 року. Тоді президент шукав покупця. Ці офшорні компанії були створені, коли про сліпий траст ніхто не заїкався взагалі!

Якби президент погодився на пропозицію Nestle, яка пропонувала йому навесні 2015 року мільярд, йому б довелося сплатити 170 мільйонів доларів податків! Мав би сплатити, але не сплатив би, бо зареєстрував до цього офшорний ланцюжок. 

- Про що свідчить ця «офшорна хвороба» сучасного політичного класу України?

- Правлячий клас, діючі українські політики, сприймають Україну як територію для набивання кишень, висмоктування ресурсів. Потім спрацьовує інстинкт переховування того, що тут «зароблено», тобто вкрадено. Або зароблено, як у президента Порошенко – він же свої заробив все ж таки.

Для них надійніше зберігати гроші за кордоном, бо там дешевше зберігати гроші, бо юридичний захист гарантовано, бо суди працюють. Вони не вірять в Україну, навіть президент Порошенко не вірить в Україну, очевидно, що й зараз. 

- Це виліковна хвороба?

- З цими людьми – не виліковна. Тобто люди з часом розумнішають чи дурнішають, але вони не міняються. І ці політики не зміняться, це 100%. Нам треба дочекатися, можливо вже за кілька років, повного чи значного оновлення української політики. Ці люди й при Януковичі непогано жили! Президент Порошенко був міністром економіки в уряді Азарова певний час. Ці люди вже точно не зміняться – ні він, ні Яценюк, ні Колєсніков...

- Чи варто очікувати продовження офшорних скандалів і коли?

- До журналістів потрапили документи лише однієї з чотирьох великих компаній, які займаються подібною реєстрацією. Це навіть менше 25%. Я знаю, що концерн журналістів, до складу якого входить і Громадське, продовжує розслідування по деяких документах, які вирішили поки не публікувати по… ну дуже відомих особах, скажімо так. Особисто ми плануємо опублікувати свою частину в другий половині червня.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: