Почути Донбас. За кого проголосують окупований Донецьк та Луганськ, якщо вибори відбудуться

Якщо зараз оголосити старт виборів і запустити на поле українські політсили, вони не склали б конкуренцію тим, хто вже серйозно готувався до виборів за своїми правилами — 18 жовтня в Донецьку, і 1 листопада — в Луганську

Якщо зараз оголосити старт виборів і запустити на поле українські політсили, вони не склали б конкуренцію тим, хто вже серйозно готувався до виборів за своїми правилами — 18 жовтня в Донецьку, і 1 листопада — в Луганську

Рішення перенести місцеві вибори "ДНР" та "ЛНР" на 2016 рік викликало ще більше запитань у виборців

Лідери самопроголошених республік «ДНР» та «ЛНР» погодилися на умови, висунуті лідерами нормандської четвірки на переговорах в Парижі 2 жовтня. Це означає, що місцеві вибори на окупованих територіях Донбасу, заплановані в «ДНР» на 18 жовтня, а в «ЛНР» - на 1 листопада, перенесуть на 2016 рік.

Виборчий процес повинен пройти згідно українського законодавства і під наглядом ОБСЄ. Передбачається, що балотуватися за мажоритарною системою зможуть представники різних сторін — всім забезпечать імунітет.

НВ розпитало жителів окупованих територій, за кого вони готові проголосувати на таких виборах.

Ігор Зоц, редактор газети Донеччина

- Як редактор та журналіст єдиної україномовної газети в Донбасі, я був змушений припинити випуск ще півтора роки тому. Виїхали, бо неможливо було там знаходитися, в цілях безпеки. Зараз ми відновили випуск газети на вільних територіях — раз в тиждень, але вже в Краматорську. Газета не потрапляє на окуповані території, але ми даємо інформацію про те, що відбувається там і на прифронтових зонах.

Ситуацію, яка склалася сьогодні, я б назвав, мовою шахів, відкладеною партією з дуже великими шансами на загальну перемогу тих політичних сил, які зараз знаходяться на окупованій території. Ми можемо говорити про те, хто їх реально підтримує. Але навіть без збройної підтримки вони пішли далеко. Якщо зараз оголосити старт виборів і запустити на поле українські політсили, вони не склали б конкуренцію тим, хто вже серйозно готувався до виборів за своїми правилами — 18 жовтня в Донецьку, і 1 листопада — в Луганську.

Якусь невелику конкуренцію партіям від "ДНР" та "ЛНР" складуть представники Опозиційного блоку — місцеві, ще кілька років тому всесильні, регіонали. Вони не афішують свою колишню партійну приналежність. Будуть тиснути на патріотизм та говорити: «Ми Донеччани, ми — Донбас»

Дуже сильно була запущена та розкручена машина цих виборів: всюди бігборди, суцільна пропаганда на ТБ, збирали всіх можливих бюджетників: лікарів, вчителів. Бюджетники завжди були опорою для будь-якого режиму.

Вони ["ДНР" та "ЛНР"] реально готувалися до цих виборів. І якщо ці вибори відстрочені і будуть прийняті українські правила, за українськими законами, в будь-якому випадку, перевага тих політсил просто незрівнянна. Навіть, може, не на слуху для українського читача ці назви проднровських політичних партій, які йдуть у місцеві ради. Якусь невелику конкуренцію їм складуть представники Опозиційного блоку — місцеві, ще кілька років тому всесильні, регіонали. Вони не афішують свою колишню партійну приналежність. Будуть тиснути на патріотизм та говорити: «Ми Донеччани, ми — Донбас».

Думаю, ніхто зараз не зможе прогнозувати і в самому Донецьку, і в Києві, і в Росії, коли ж все таки відбудуться реальні вибори.

Вибори для жителів Донецька зараз відійшли на третій, а може, десятий план, оскільки з'явилася надія на мир. У місті не стріляють, нарешті тиша. А донеччани — вони мають свою точку зору щодо того, хто стріляє, непохитну, до речі.

Більшість донеччан, все ж таки, вважає, що це Україна веде обстріл, це все за їх ініціативою, що атакує та погрожує Україна. Достовірної інформації у жителів Донецька — немає. Мало хто має [супутникові] тарілки. В основному, дивляться ТВ, де російська пропаганда і односторонні новини. Все списується на Україну, Україна там — ворог. Звідси і симпатії. Все, що не пов'язане з Україною, тут вітається.

Всі ці півтора року велася агітація проти України — в Донецьку, на окупованих територіях. Останнім часом вона ще більше накручувалася. Шанси на мир, про те, що в Донбас можуть зайти українські партії і вибори зможуть відбуватися за українськими законами — малі. Лідери цих українських партій неодноразово заявляють на телебаченні, що не уявляють, як під українськими прапорами підуть на вибори. Питань дуже багато.


На сепаратистских выборах в ноябре 2014 в так называемой

На сепаратистських виборах в листопаді 2014 в так званій "ДНР" переміг Олександр Захарченко, в "ЛНР" - Ігор Плотницький


Сергій Гармаш, редактор сайту Острів, Донецьк

- Все залежить від того, що буде записано в цьому українському законодавстві. Якщо воно буде прийматися під бойовиків і під тиском Кремля, як це відбувається зараз, я не бачу сенсу в таких виборах. Вони лише легалізують терористів, і переведуть конфлікт з міждержавного в розряд внутрішньоукраїнського цивільного.

Це потрібно Росії та Європі, яка хоче торгувати з Росією, але не Україні. Я б не брав участі у виборах, які пройдуть в Донбасі, якщо регіон буде мати особливий статус, або «Особливості місцевого самоврядування», які передбачають наявність у бойовиків своїх судів, міліції та прокуратури. Ці «Особливості» з самого початку ставлять в нерівні умови кандидатів від України та кандидатів від сепаратистів.

Навіть якщо переселенцям дадуть право голосувати за місцем їх фактичного місця проживання, то як будуть вести кампанію на окупованих територіях кандидати з числа переселенців? Чи ми зможемо голосувати, але не зможемо висуватися? А якщо зможемо, то чи будуть у нас рівні умови для ведення кампанії?

Я думаю, таке просто неможливо. До того ж, потрібно враховувати наслідки півторарічного промивання мізків людей, які знаходяться в окупованих регіонах.

Ці вибори можуть стати поштовхом до реального громадянського конфлікту, тому що зведуть на одному полі людей з різко протилежними політичними переконаннями, обтяжених ще й особистими образами та пролитою кров'ю.

Якщо півтора роки тому підґрунтя для громадянської війни не було, то зараз він є. І намагаючись схрестити «коня та тремтливу лань» на території, де державних інститутів немає, а є перенасиченість зброї, Меркель та Путін штовхають нас до реального громадянського конфлікту.

Спочатку повинна бути відновлена юрисдикція України, без усіляких особливих статусів. А потім, після подолання посттравматичного синдрому — це приблизно півтора року, там можна проводити вибори. Інакше це просто фарс, переклад конфлікту в ранг внутрішнього цивільного і його консервація.

Ці вибори можуть стати поштовхом до реального громадянського конфлікту, томущо зведуть на одному полі людей з різко протилежними політичними переконаннями

Олег Поліванов, тренер з навчання виборчих комісій, Маріуполь

- У Донецьку я б точно ні за кого не голосував. Як за тих можна голосувати? Вибори в Донецьку за українськими законами — це не вибори. Вибори ж  - не лише процес голосування й підрахунку. Я розумію, що іншого механізму управління, окрім виборів, не існує.

Як це буде виглядати? Український кандидат, який жив 30 років у Донецьку, приїде в свій зруйнований будинок, щоб висунутися в донецьку міськраду? Шлях виборів, як не крути, потрібний, але не швидко, а кампанія повинна бути не менше 6 місяців. А там навіть українських каналів немає.

Це я говорю не тільки як людина, яка 30 років там прожила, а і багато що створила: і підприємства, і медіа, і проекти для громадянського суспільства, а ще як людина, яка займається виборами 15 років.

Обидві сторони підміняють реальність пропагандою. У планах і у Порошенка, і у Путіна, разом з Європою, можливо, є бажання і тут підмінити реаліі — реалії цих виборів. Адже з перемир'ям у них вийшло, з пропускною системою і контрабандою теж.

Енріке Менендес, підприємець та волонтер, Донецьк

- Я б не став брати участь у цих виборах навіть гіпотетично. Взагалі не бачу на горизонті людей, які гідні отримати мій голос.

По-перше, я абсолютно не вірю в те, що вибори пройдуть повноцінно за українським законодавством, за участю українських партій. А, по-друге, наскільки мені відомо, на даний момент фінального рішення про перенесення ще немає. Не дивлячись на заяви Дениса Пушиліна та Владислава Дейнего офіційного оголошення зі сторони Захарченко ще не було. Наскільки я знаю, він зараз у Москві: отримує інструкції або консультується.

Я думаю, що вибори перенесуть. Але як вони будуть проходити, хто в них буде брати участь, якою буде політична конкуренція, на даний момент абсолютно не можна загадувати. Оскільки і Дейнега, і Пушилін, даючи коментарі, залишили для себе простір для маневру. Вони сказали те ж, що повторюють з травня. Що вибори можуть пройти за українським законодавством, тільки за умови решти пунктів Мінського повідомлення. Не спочатку вибори, а потім амністія, а навпаки — амністія, а потім вибори. Те ж саме стосується правок до Конституції України про статус невизнаних республік.

По-цьому, мені здається, що ми зараз перебуваємо на такому початку шляху. Найближчий місяць обіцяє бути для нас інтенсивним.

Тут питань більше, ніж відповідей. Регулювати цю ситуацію можна, тільки регулюючи її комплексно. Ми говоримо зараз про місцеві вибори. А що щодо парламентських — на територіях, які не мають своїх представників? Я думаю, на такі питання немає відповідей ні в кого.


Чтобы привлечь избирателей, на прошлогодних выборах продавали овощи по 1 грн за килограмм прямо перед избирательными участками

Щоб залучити виборців, на торішніх псевдовиборах продавали овочі по 1 грн за кілограм просто перед виборчими дільницями


Анонім, викладач, Донецьк

- Не бачу жодного гідного кандидата. Ні з якого боку. Якщо мені покажуть хоч одного патріота, який хоче боротися не за розкол країни, а за мир, тоді я, може, подумав би.

Зараз же я бачу осіб, які представляють олігархат, політико-економічні, або економіко-політичні угруповання. Бачу осіб, в якійсь мірі упоротих. Або в одну сторону - «Росія прийди!», або в іншу - «Москалів на ножі!». Осіб, які б робили реальні дії на відновлення миру, не спостерігаю.

Може бути, сходжу на вибори, поставлю галочку «Проти всіх», якщо дадуть таку можливість.

Скажіть мені, от хоча б одні українські вибори були легітимними і за законом? Точно так само і в РФ, так і в Донбасі. Там домовленості певних кланів, структур вищої ланки. Не місцевої псевдовлади і не української псевдовлади. Є люди, які виразно керують економікою країни певною мірою будуть перерозподіляти ресурси.

Мені вселяє надію один факт: так, як є, продовжуватися не може. Україні потрібне донбаське вугілля, сильні підприємства, які залишилися в Донбасі і покищо ще знаходяться в нормальному стані і можуть функціонувати, Донбасу потрібна, так чи інакше, українська продукція. Адже російська продукція у закупівлі коштує приблизно так само, як українська в реалізації. А це економічно невигідно, однозначно. І, природно, всім потрібна легальна територія, знаходження регіону на території, визнаної усіма.

Тільки це дає мені надію, що олігархам набридло те, що відбувається. Вони домовляться на якомусь верхньому рівні, дадуть команду "говорящим головам", а вони уже зроблять, як потрібно.

Якщо в процесі виборів, все буде не так, як треба, все сфальсифікують — так, як робили протягом майже 25 років існування незалежних держав, як України, так і Росії.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: