Піти не можна залишитися. Чи можна вважати, що коаліція розпалася, і коли чекати перевиборів

Піти не можна залишитися. Чи можна вважати, що коаліція розпалася, і коли чекати перевиборів
rada.gov.ua
Коаліція Єдина Україна не існує де-факто, але все ще існує де-юре. У депутатів є три варіанти: домогтися відставки прем'єра і відтворити коаліцію у попередньому вигляді, знайти нову, відсутню ланку або допустити повний розпад і перевибори

Вже три дні вся країна стежить за тим, як стрімко розвалюється коаліція Європейська Україна. Після невдалої відставки Кабінету міністрів і прем'єра Арсенія Яценюка у вівторок, 16 лютого, про вихід з коаліції заявили спочатку Батьківщина, потім – Самопоміч. Про це з трибуни ВР офіційно заявив спікер ВР Володимир Гройсман. Крім того, вийшли окремі нардепи – наприклад, Олександр Сугоняко та Сергій Каплін з БПП, позафракційні Дмитро Добродомов, Олег Мусій, Богдан Матковський, Богдан Щур, Андрій Антонищак.

Згідно з правилами, коаліція повинна становити не менше 226 голосів. Якщо число депутатів в Європейській Україні буде меншим, їм доведеться або терміново шукати нову фракцію-партнера, або система розвалиться остаточно і країну очікуватимуть перевибори.

Торги Олега Ляшка

Каменем спотикання, а заодно й інструментом для порятунку коаліції став Олег Ляшко і його Радикальна партія. РПЛ заявила про вихід з Європейської України ще у вересні минулого року. Однак, в дійсності процедура виходу була порушена. За регламентом, крім загальної заяви про вихід фракції, повинні існувати й індивідуальні заяви кожного депутата про те, що він бажає покинути коаліцію. Після чого спікер парламенту зобов'язаний офіційно повідомити про намір фракції з трибуни Ради. У випадку з Батьківщиною, у цілій фракції відсутня одна індивідуальна заява – від Надії Савченко. Але причини зрозумілі – добути цей папір в найкоротші строки не так легко.


Маневры Ляшка касательно выхода или невыхода из коалиции - попытка выторговать места в парламенте и министерствах. Фото: slovodilo.ua

Маневри Ляшка щодо виходу або невиходу з коаліції - спроба виторгувати місця в парламенті і міністерствах. Фото: slovodilo.ua


Випадок з Радикальною партією – не такий однозначний. Незважаючи на те, що сам Ляшко сьогодні з трибуни Верховної Ради демонстрував документи, що підтверджують вихід фракції з коаліції, юридично це все ще спірний момент. По-перше, індивідуальних заяв немає, по-друге, тоді, у вересні, рішення Радикальної партії не було озвучене з трибуни саме спікером ВР. Тобто, незважаючи на гучні заяви, де-юре Ляшко залишається в коаліції.

Цей простір для маневру може бути потрібний Ляшку в особистих цілях – про це днями писала Українська правда, посилаючись на власне джерело в Адміністрації президента. За інформацією видання, Ляшко таким чином хоче виторгувати собі крісло спікера в парламенті. Для своїх однопартійців він бореться за два міністерства, одне з яких – Мінекології.

"Гройсман [крісло] не віддасть, максимум, як варіант, вони можуть забрати [віце-спікера] Оксану Сироїд, замість неї призначити або Ляшка або тих, на кого він вкаже. Що стосується міністерств, я думаю, Міністерство екології віддадуть Ляшку, і більше нічого не віддадуть. Одне міністерство, знову ж таки, потрібно політичним спонсорам Ляшка. Але якщо Ляшко занадто завищить вимоги, то нічого не отримає", - коментує НВ політтехнолог Тарас Березовець.

Якщо зберігається тільки юридична оболонка, мова йде про те, щоб провести переговори в рамках коаліції трьох – БПП, Народний фронт і Радикальна партія, доукомплектувати уряд і відкласти парламентську кризу

Ситуація залишається підвішеною – не всі парламентарії визнають, що коаліція справді розпалася. Приміром, перший віце-спікер парламенту Андрій Парубій перед закриттям пленарного засідання сьогодні заявив, що в коаліції все ще залишається близько 235 осіб.

Підтверджує це і нардеп від Народного фронту, радник міністра МВС Антон Геращенко. На своїй сторінці у facebook він пояснює: вся справа в тому, що такі нардепи, як Ганна Гопко, Віктор Кривенко, Павло Кишкар, Вікторія Пташник і Остап Єднак уже не є членами фракції Самопоміч, а тому, повинні писати ті самі індивідуальні заяви про вихід з коаліції.

Якщо ж вважати, що Ляшко все-таки ще входить до складу коаліції, там – аж цілих 260 депутатів. У цій ситуації лідер Радикальної партії виступає як запасний гравець – той самий, який, у разі, якщо кількість депутатів у коаліції все-таки наблизиться до критичної цифри 226, зможе скористатися невизначеністю у вигідному для себе ракурсі. Гіпотетично це врятувало б коаліцію від розпаду, а заодно і парламент від перевиборів.

Переформатування vs перевибори

Зважаючи на те, що досі незрозуміло, чи розпалася коаліція насправді, видається не зовсім зрозумілим і подальше майбутнє парламенту.

Визнаючи, що коаліція Європейська Україна розпустилася, країна повинна запустити зворотний відлік. На формування нової коаліції дається 30 днів. Однак, який саме день вважати точкою 30-денного відліку, не зовсім зрозуміло. Якщо вірити заяві Гройсмана, офіційно коаліція розвалилася сьогодні. Тимошенко ж, наприклад, про необхідність піти за таким сценарієм заявляла ще 17 лютого.

"Якщо зберігається тільки юридична оболонка, мова йде про те, щоб провести переговори в рамках коаліції трьох – БПП, Народний фронт і Радикальна партія, доукомплектувати уряд і таким чином відкласти парламентську кризу, кризу коаліції", - коментує НВ політолог, директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.


Один из вариантов разрешения политического кризиса - заставить Яценюка написать заявление об уходе с поста премьера.

Один з варіантів розв'язання політичної кризи - змусити Яценюка написати заяву про відхід з поста прем'єра.


Березовець, навпаки, сумнівається в тому, що БПП захоче мати справу з Радикальною партією.

"Порошенку простіше взагалі не мати коаліції, ніж мати коаліцію разом з Радикальною партією. Президент на особистому рівні категорично не виносить Ляшка – його буквально трясе, коли доводиться говорити про Олега Валерійовича. Просто він його кілька разів публічно образив, і Порошенко, як людина жорстка, міг би вдарити, але змушений тримати себе в руках. Тому домовлятися з Ляшком – крайній варіант", - вважає Березовець.

Після провального голосування щодо Кабміну в політичних і навколополітичних колах почалися розмови про те, що Народний фронт і БПП грають у зв'язці з Опозиційним блоком. З подібною заявою в ефірі одного з ток-шоу виступила віце-спікер парламенту Оксана Сироїд. Ймовірність, що Опоблок може стати тою самою відсутньою ланкою в коаліції, мізерна, каже екс-нардеп Тарас Чорновіл.

"Такої коаліції ніхто створювати не буде – це смерть для всіх. У тому числі, для того самого Опоблоку. Навіщо йому це треба? Підіграти і створити якусь інтригу вони можуть, а вступати в подібні коаліції – це поховає їх перед їхніми виборцями. Я вже не кажу про БПП. Це може зробити хіба що Народний фронт, якому вже нічого втрачати", - коментує Чорновіл.

Порошенку простіше взагалі не мати коаліції, ніж мати коаліцію разом з Радикальною партією. Президент категорично на особистому рівні не виносить Ляшка – його буквально трясе, коли доводиться говорити про Олега Валерійовича

Є і ще один вихід для розв'язання кризи – змусити прем'єра скласти повноваження за власним бажанням. Через те, що офіційною причиною виходу з коаліції тієї ж Батьківщини стала саме неможливість відставки Яценюка і його Кабінету міністрів, то, у разі, якщо Яценюк все-таки піде з посади за власним бажанням, фракція Тимошенко може повернутися в коаліцію, вважає Чорновіл.

"Частина нардепів все ще вважає, що можна використовувати три наступних не пленарних тижні для того, щоб вести переговори і домовитися про добровільну відставку Арсенія Петровича. Тоді можна було б створити новий Кабмін і відновити єдність коаліції", - говорить Чорновіл.

Чи буде працювати склеєна наново коаліція – питання спірне. На думку Карасьова, зараз ми спостерігаємо не просто розвал Єдиної України, а розвал всередині умовної "партії Майдану" – в політсилах, колись народжених Революцією гідності та Майданом. І звести розсварені політичні сили разом навряд чи вийде.

"Навіть якщо зараз спішно склеїти з розбитої чашки попередньої коаліції якусь нову коаліцію, усічену і з вадами, з Батьківщини та Самопомочі, це буде дуже квола, слабка, нестійка коаліція. Вона буде існувати лише якоюсь мірою", - розповідає Карасьов.

Якщо за три тижні депутати не зможуть домовитися між собою про одне з двох – відставку Яценюка або переформатування коаліції, країну чекають перевибори. Наступного пленарного тижня – а це майже через місяць – може початися процес розпуску Верховної Ради.

"Процес розписаний в Конституції: президент повинен зустрітися з представниками всіх політичних фракцій, провести консультацію, дізнатися, чи немає у них готовності відновлювати коаліцію. Після цього він може оголосити про старт виборів", - пояснює Чорновіл.

Допустити перевибори для деяких партій — означає втратити місця в парламенті – той же Народний фронт у новий склад ВР може не пройти через маленький рейтинг. Після провалу голосування за відставку Кабміну похитнулася репутація і у БПП. Найбільш вигідне для них рішення – не допустити повного розвалу коаліції і розпуску парламенту. Залишається тільки вирішити, якою ціною – умовити Яценюка здати пост або знайти політсилу, здатну доповнити існуючу коаліцію.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: