Піднебесна приземляється. Чому завершилося велике китайське економічне диво

0 коментувати
Раніше економіку Китаю рухала урбанізація: люди переїжджали з сіл у міста, виробникам потрібно було закуповувати більше устаткування
Фото: Reuters

Раніше економіку Китаю рухала урбанізація: люди переїжджали з сіл у міста, виробникам потрібно було закуповувати більше устаткування

Країна, яка ще нещодавно бурхливо розвивалася, вичерпала потенціал швидкого зростання та потребує реформ і переорієнтації на внутрішній ринок
Прибуток до оподаткування одного з найбільших виробників одягу — німецької компанії Hugo Boss — у третьому кварталі цього року впав на 8 %. Інвестори відреагували швидко: акції Hugo Boss на біржі Франкфурта подешевшали на 9 %. Раніше про падіння прибутку повідомив культовий бренд Burberry, який називають британським конкурентом Hugo Boss, і французький виробник предметів розкоші LVMH.

На думку аналітиків компаній, у цьому винне зниження продажів в Китаї, який останніми роками перетворився на одного з найактивніших споживачів європейського одягу класу люкс.

Нестабільність на фондовому ринку, падіння імпорту й інфляція, а заразом зниження споживчого попиту всередині країни — протягом останніх місяців новини з Китаю не раз викликали занепокоєння на світових ринках і формували порядок денний аналітичних агентств. Те, що економіка, яка до недавнього часу бурхливо розвивалася, почала демонструвати ознаки збою, стало однією з головних сенсацій 2015 року.

Перший дзвінок продзвенів, коли влітку в Піднебесній стався найбільший за останні 20 років обвал фондових ринків. За місяць, починаючи з 12 червня, їхня вартість впала на третину, а загальна сума втрат досягла близько $3 трлн.

У серпні сталася наймасштабніша за два десятиліття девальвація юаня, яку провів Народний банк Китаю. Тоді аналітики заговорили про системні проблеми в економіці Піднебесної.

"Тепер Китай може втратити статус другої [після США] економіки світу, поступившись ним Японії, — вважає Гордон Чан, автор книги Прийдешній крах Китаю, який ще 2001 року називав економіку Піднебесної мильною бульбашкою. — Для цього Японії не треба рости. Все, що від неї вимагається, ― триматися на досягнутому рівні. А економіка Китаю знижуватиметься, я так вважаю".


ЯРКИЕ ЦИФРЫ: Китайские биржевые индексы в течение последнего полугода падали несколько раз. На фото — Шанхайская фондовая биржа в день падения — 8 июля / © Reuters

ЯСКРАВІ ЦИФРИ: Китайські біржові індекси за останні півроку падали кілька разів. На фото — Шанхайська фондова біржа в день падіння — 8 липня / © Reuters


Утім, Ден Стейнбок, експерт шанхайського Інституту міжнародних досліджень і американського Інституту Індії, Китаю та Америки, застерігає від крайнощів і перебільшень. “Раніше міжнародні оглядачі були надто оптимістичні щодо Китаю. Сьогодні ж вони занадто песимістичні",— зазначає він у коментарі НВ.

Країна, де протягом багатьох років був величезний економічний ріст, надто сильно залежала від інвестицій і недостатньо — від внутрішнього попиту, вважає американський економіст, старший науковий співробітник Атлантичної ради Андерс Аслунд. Тепер Китай перебудовується, а тому дає збої — йому важко переключатися на інший двигун економічного зростання. Тим не менш, багато фахівців стверджують, що успішність і стабільність китайської економіки в майбутньому в першу чергу залежать від зростання споживання на внутрішньому ринку.

А на питання, як довго економіка Китаю буде перебудовуватися, перш ніж знову почне демонструвати стабільність, Аслунд відповісти не може. "Адже ми не знаємо, наскільки Китай політично стабільний",— говорить він.

Натиснули на гальма

"Після охолодження ринку нерухомості банки посилили умови кредитування, і багато компаній закрилися",— так бачить те, що відбувається в Китаї, Ден Луо, експерт Інституту політики Китаю в Ноттінгемському університеті. Також аналітики говорять про те, що сьогодні китайці налякані своїм річним економічним похолоданням і бояться витрачати гроші.

За даними дослідницької компанії Gartner, цього року вперше за два десятиліття в КНР, де споживчий попит населення лише зростав, можуть впасти продажі автомобілів і вже впали продажі смартфонів у другому кварталі на 4 %.

Террі Ксу, 32‑річний менеджер західної компанії в Шеньчжені, відчув дух часу: він зізнається, що побоюється фінансової нестабільності та купує тільки насправді необхідні товари.

Раніше Ксу 10 % своїх заощаджень вкладав в акції, а після обвалу ринків продав увесь портфель акцій із втратами. Він не один: сума втрат приватних роздрібних інвесторів від річного обвалу фондового ринку становить майже $240 млрд.

Згідно з даними казначейства США, за вісім місяців 2015‑го китайська економіка втратила іноземних інвестицій в обсязі $500 млрд — тільки за серпень інвесторами вилучено $142 млрд, що є максимальним за всю історію спостереження відтоком капіталу за один місяць. Так завершився тридцятирічний екстенсивний розвиток Китаю, який часто називають економічним дивом, стверджують фахівці.

Легке похолодання

Відтоді як 1979 року влада КНР провела реформи та відчинила двері для іноземних інвестицій, ВВП країни почав рости в середньому на 10 % за рік. За оцінками Світового банку, з 1981-го до 2010-го понад 679 млн китайців подолали межу бідності. А 2014 року Міжнародний валютний фонд визнав економіку Китаю першою в світі за величиною, посунувши на друге місце багаторічного лідера — США.

Щоправда, підрахунки робилися не за валютним курсом, а за паритетом купівельної спроможності, і тоді голова Національного бюро статистики Китаю Ма Джіантанг публічно не погодився із висновками міжнародного інституту та повернув Америці статус лідера. Обсяг китайської економіки хоч і розширюється, але ВВП на душу населення залишається низьким: за межею бідності в Китаї живуть близько 200 млн осіб.

Тепер темпи розвитку економіки Китаю сповільнюються. У період з липня до вересня нинішнього року ВВП Китаю виріс лише на 6,9 %. Цей показник виявився найнижчим за останні сім років. За прогнозами МВФ, економічне зростання Піднебесної 2015 року становитиме 6,8 %, а 2016-го — 6,3 %.

“Раніше економіку рухала урбанізація, — вважає Аслунд. — Люди переїжджали з сіл до міст, виробникам потрібно було закуповувати більше устаткування. Було багато міграційних трудових ресурсів. Але урбанізація рано чи пізно перестає рухати економіку до розвитку".

Ще одним відчутним фактором став всюдисущий китайський імпорт, який наповнив світ. Якщо 2011 року загальна вартість надісланих за кордон товарів і послуг, за даними Світового банку, становила 25,5 % ВВП Китаю, то 2014 року його частка знизилася до 22,6 %.

Китай може втратити статус другої економіки світу
Гордон Чан, автор книги Прийдешній крах Китаю

Міжнародна спільнота не раз звинувачувала Піднебесну в заниженні валютного курсу. Такий прийом дозволив забезпечувати китайським товарам додаткові конкурентні переваги на міжнародному ринку. "У середині 2000‑х швидке зростання експорту Китаю призвело до того, що офіційні особи США пригрозили торговими репресіями, якщо влада країни не вживе заходів для обмеження експорту, не підвищить курс юаня і не перейде до економічного зростання за рахунок збільшення споживання", — зазначає професор економіки і нобелівський лауреат Джеффрі Сакс.

Нині динаміка макропоказників разом зі зниженням імпорту, нестабільністю фондового ринку та інфляцією викликають побоювання у світових аналітиків. Деякі з них пророкують глобальну рецесію у разі, якщо стійкий економічний спад у Китаї триватиме протягом найближчих років. Проте більшість погоджується, що найбільший ефект від уповільнення економіки КНР відчують на собі постачальники сировини: залізних руд, металу, міді та нафти.

"Сьогодні країна менше потребує сировинних продуктів, які завозить з Австралії та Південної Америки, а також скорочує імпорт обладнання, переважно з Німеччини і Японії", — зазначає Мартін Фельдштейн, професор економіки Гарвардського університету. А зниження попиту на нафту та курс Піднебесної на розвиток мало залежних від палива наукомістких галузей змушує дешевшати чорне золото.

Це невтішні новини для сировинних економік, до яких належить і українська. За даними посольства України в КНР, 2014 року понад 65 % загального українського експорту в Китай становили мінеральні продукти, зокрема залізні руди. За вісім місяців 2015 року цей показник досяг позначки 38 %. Проте набрала ваги інша експортна стаття — продукція рослинного походження. За даними міністра аграрної політики та продовольства України Олексія Павленка, за сім місяців цього року експорт сільгосппродукції в Китай виріс удвічі — до $1 млрд.

Утім, Україна не входить до списку головних "постачальників" Китаю. І найбільших утрат від уповільнення китайської економіки зазнають найбільші експортери: США, Японія, Німеччина. Експерти також очікують уповільнення зростання в регіоні Північної Азії, куди, крім Китаю та Японії, входять Південна Корея і Тайвань.

Погляд у майбутнє

Економісти пророкують економіці Китаю здорове зростання і в майбутньому, проте із застереженням, що у країні триватимуть реформи. Так, Вейн Моррісон, спеціаліст із азійської торгівлі та фінансів, зазначає, що неповний перехід до вільної ринкової економіки викликав у Піднебесній низку негативних наслідків. Серед них — надмірна залежність від інвестицій та експорту, забруднення екології, а також ріст нерівності доходів населення.

“Дедалі очевидніше, що китайські лідери зацікавлені в економічному зростанні, якому сприяє капіталізм, але при цьому сподіваються уникнути неприємних наслідків, — підкреслює Річард Хаас Моррісон, президент американської Ради з міжнародних відносин. — Вони хочуть інновацій, які продукує відкрите суспільство, але без притаманної такому суспільству інтелектуальної свободи, що неможливо".

Експерт упевнений, що для економічного процвітання влада КНР має досягти балансу між своїми інтересами та правами громадян, між економічним зростанням та захистом довкілля.

Тим часом уряд Китаю підтверджує націленість на реформи й обіцяє до 2020 року реалізувати програму приватизації, пропонуючи акції державних підприємств приватним інвесторам. За словами прем'єра держради Китаю Лі Кецяна, в країні також будуть вжиті заходи зі стимулювання внутрішнього попиту.

Сьогодні Китай залишається найбільшим у світі експортером, імпортером і власником валютних резервів. "Навіть за умов уповільнення зростання внесок Китаю до світової економіки сьогодні більший, ніж будь-коли раніше", — зазначає Анатоль Калетський, головний економіст і співголова пекінської консалтингової компанії Gavekal Dragonomics. Адже навіть 6‑відсоткове зростання сьогоднішнього ВВП Китаю розміром в $10,3 трлн дає цифри набагато більші, ніж 10‑відсоткове зростання в 2005 році, коли ВВП Китаю дорівнював $2,3 трлн.

Матеріал опублікований у НВ №41 від 6 листопада 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: