Партія зброї. Ставши потужним конкурентом на світових ринках, Україна нарощує експорт озброєння

3 коментувати
Цей експортний Т-72УА1, вироблений на Київському танковому заводі, буде служити в Ефіопії

Цей експортний Т-72УА1, вироблений на Київському танковому заводі, буде служити в Ефіопії

Поки на сході йде війна, держконцерн Укроборонпром увійшов у сотню найбільш успішних торговців зброєю в світі. Тепер Київ має намір ще й наростити експорт озброєння

Шум верстатів, крики робітників і рівні ряди новеньких танків і бронетранспортерів — на Київському бронетанковому заводі звичайний робочий ранок. З тих пір, як в країні йде війна, тут повним ходом готують техніку для потреб українських військових. І не тільки. Сяючим свіжопофарбованою бронею танкам Т-72УА1 — української модифікації старого радянського Т-72 — побачити Донбас не доведеться. Зовсім скоро вони відправляться в Ефіопію у відповідності з контрактом на $100 млн, укладеним ще в 2011 році.

Незважаючи на військові дії на сході країни, експорт озброєнь Україна скорочувати не стала. За підсумками минулого року країна, як і раніше, увійшла в десятку найбільших експортерів зброї за версією Стокгольмського міжнародного інституту досліджень проблем світу (SIPRI), зайнявши в рейтингу дев'яте місце. Окрім того, державний концерн Укроборонпром, в який входить більше ста підприємств, зовсім поліпшив свої показники: за підсумками 2014 року він вперше в історії увійшов у сотню найбільших оборонних компаній світу за версією американського видання Defense News. Його місце в цьому списку — 92.

Такий прорив концерну пов'язаний не тільки з небувалим внутрішнім оборонним замовленням, але і з безперервним експортом. У минулому році в порівнянні з довоєнним 2013-м роком продажі української зброї від Укроборонпрому незначно впали з $ 708 млн до $ 664 млн Але вже у 2015‑му кількість укладених контрактів зросла на третину від рівня 2012-2013 років. Один лише Укрспецекспорт — головна компанія концерну, відповідальна за продаж озброєнь,— у першому півріччі 2015‑го збільшила чистий прибуток на 98 % (до 713 млн грн) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Але у цього успіху, за словами експертів, є і зворотна сторона. Укроборонпром не просто продає зброю за кордон — він постачає іноземним замовникам кращі зразки вітчизняних озброєнь. При цьому якість техніки, яку відправляють українським військовим у зону АТО, часто залишає бажати кращого. І хоча влада неодноразово запевняла, що країна не експортує зброю, яка необхідна для її Збройних сил (ЗСУ), за один тільки 2014‑й офіційний Київ передав іноземним замовникам 23 танка, 28 БТР і десятки тисяч одиниць стрілецької зброї.

Ми нібито працюємо тільки для фронту, - Любомир Ференс, журналіст

У березні цього року Любомиру Ференсу, автору численних розслідувань про корупцію в Укроборонпромі, журналісту проекту Слідство. Інфо, вдалося зняти колону нових БТР-3Е1 і БТР-3РК, які призначалися для експорту в Таїланд, а зовсім не для потреб АТО.

“По телевізору ми нібито працюємо тільки для фронту, але зброя експортується,— зазначає Ференс.— І якщо Україна займає такі високі місця в міжнародних рейтингах експортерів зброї, значить, йде подвійна гра".

Все на продаж

Українські експерти до міжнародних рейтингів ставляться скептично. За їх даними, країна знаходиться скоріше в середині другої десятки експортерів зброї. Але і цей результат все одно досить істотний, враховуючи, що понад 20 років однією з найбільш значних статей торгівлі були так звані надлишки — законсервована техніка радянської армії.

Після початку військових дій на сході ситуація змінилася: продаж надлишків припинили і відмовилися від торгівлі з найбільшим партнером в цій області — Росією. Україні довелося переорієнтуватися на інші форми експорту та інші ринки.

За даними Укроборонпрому, замістити експорт в РФ поки вдалося лише наполовину. Але в концерні впевнені — найближчим часом про північного сусіда можна буде взагалі забути, розвинувши торгівлю з іншими клієнтами.

Україна вже скористалася міжнародними санкціями проти Росії, ставши потужним конкурентом на багатьох ринках, де північний сусід раніше відчував себе практично монополістом. Зокрема, на китайському та індійському. “Радянської техніки у світі дуже багато. Ті, хто раніше замовляв продукцію у Росії, намагаються зараз злізти з російської голки",— розповідає Денис Гурак, заступник гендиректора Укроборонпрому із зовнішньоекономічної діяльності. Мовляв, мало хто може відремонтувати, наприклад, радянський винищувач Міг-29 — це унікальний товар. Тому всі, у кого є подібні літаки,— а це десятки країн у світі — можуть прийти до українців, щоб їх ремонтувати.

В цілому постачання готової техніки — лише одна п'ята українського експорту, і то більшість озброєнь експортується за контрактами 2008-2009 років. Все інше — це як раз послуги з модернізації та ремонту, а також постачання запчастин і наукові розробки.

Найбільшою популярністю на зовнішніх ринках користується українська бронетехніка, ракетна техніка і військова авіація, зокрема військово-транспортна авіація державного підприємства "Антонов".

Українську зброю купують країни Азії, Ближнього Сходу, Африки та Латинської Америки. Але після того, як Україна перестала продавати зброю РФ, за даними SIPRI, найбільшим покупцем за останні чотири роки став Китай. Постачання туди склали 22 % від загального експорту вітчизняної зброї.

“В основному ми експортуємо в Китай наукові розробки в авіації та інших галузях, де ми сильні. Наприклад, вони просять продумати новий авіадвигун або складну електроніку",— пояснює Гурак.

Крім того, саме з Піднебесною у 2009 році Київ уклав один з найбільш масштабних контрактів в історії оборонно-промислового комплексу (ОПК): за $ 315 млн Україна має побудувати чотири малих десантних кораблів на повітряній подушці проекту 958 Бізон. Два — на місці, ще два — в Китаї. Перший корабель передали Пекіну в травні 2013 року, другий спішно відправили замовнику від кримських берегів у березні 2014‑го, напередодні анексії півострова.

Ще один великий клієнт України — Таїланд, який замовив у Києва велику партію танків Т-64 БМ Оплот. Крім цього, в 2006‑му і 2011‑му це держава уклала контракти на поставку 233 українських бронетранспортерів БТР-3Е1 на суму близько $ 270 млн.

Правда, 11 тайських БТР в минулому році урочисто передали Нацгвардії, але в цілому контракт продовжує виконуватися.

Експорт і війна

“Краще йде чужим, а найгірше — своїм. Чи не тому, що експортні контракти набагато вигідніші, адже там є можливість заробити більше на комісійних, та ще й в доларах",— нарікає журналіст Ференс.

Але експерти виступають проти перенаправлення експортної продукції на потреби ЗСУ. Мовляв, відмовитися від поставок за вже укладеними контрактами найчастіше неможливо без істотної шкоди для репутації. "Потрібно розуміти, що якщо ми зараз вилучаємо танки з експортного контракту, то тим самим підриваємо відносини з замовниками",— пояснює Сергій Згурець, директор інформаційно-консалтингової компанії Defence Express. А шукати нові ринки на тлі невиконання колишніх контрактів дуже складно.

Обмежують маніпуляції з експортною технікою і відносини з партнерами. Для комплектації українських БТР використовують двигуни з Німеччини, яка вимагає сертифікат кінцевого споживача. Напрямок ж таких БТР в АТО може поставити під загрозу подальшу співпрацю з німцями або взагалі обірвати його, впевнений Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння.

Крім того, зазначають військові експерти, деякі озброєння, які виробляються на експорт, занадто технологічні. Приміром, на відміну від танків Т-64БМ Булат, які активно використовують ЗСУ, їх модернізований аналог Т-64 БМ Оплот танкістам потрібно освоювати на полігонах близько півроку.

Скорочення експорту небажано ще і в стратегічних цілях. По-перше, продажі зброї забезпечують надходження валюти, яка необхідна для закупівлі імпортної продукції для тієї ж української армії. По-друге, експорт дає поштовх машинобудуванню і розвитку економіки в цілому. По-третє, він відкриває перед Україною інші можливості, наприклад спільне будівництво інфраструктурних об'єктів — портів та заводів.

Передбачуваність на міжнародному ринку озброєнь в перспективі дозволить Україні задовольнити свої потреби. Зараз країна активно імпортує високотехнологічні комплектуючі: оптичну техніку, в тому числі тепловізори, засоби зв'язку, електронної розвідки, а також контрбатарейні радари і снайперські гвинтівки з бронебійними патронами.

Щоб укомплектувати ВСУ тепловізорами, краще їх робити на місці, говорить Гурак. Для цього було б добре створити спільне оборонне підприємство з іноземцями, що мають необхідні технології. За його словами, Україна вже вийшла на фінальну стадію реалізації подібного проекту за участю турецьких партнерів.

Обстріляний товар

Зупинятися на досягнутому, а тим більше скорочувати експорт, влада не має наміру. У травні президент доручив Укроборонпрому зробити так, щоб країна увійшла в п'ятірку найбільших експортерів зброї у світі. У концерні визнають: на виконання цього завдання потрібні роки. Але вже наступного року тут обіцяють наростити експорт за рахунок нових контрактів.

Шансів досягти нових висот концерну додає той факт, що в цьому році до його складу включили держпідприємство Антонов — флагман українського літакобудування. Підприємство не тільки додасть українському ОПК виробничої потужності, але ще й збільшить надходження від експорту — навіть на тлі нинішньої кризи Антонов завершив перший квартал 2015‑го з чистим прибутком у 947 млн грн.


Денис Гурак, замглавы Укроборонпрома, надеется на прирост украинского экспорта вооружений в ближайшее время

Денис Гурак, заступника Укроборонпрому, сподівається на приріст українського експорту озброєнь найближчим часом


Вже зараз у літакобудівників є кілька підписаних контрактів з будівництва повітряних суден — а це продукція з високою доданою вартістю. "Відповідно, у загальній кошику це забезпечить нам істотний приріст експорту",— прогнозує Гурак.

Щоб досягти реальних успіхів, мало включати до складу концерну все нові і нові підприємства, кажуть експерти. Потрібно переключитися з продажу надлишків на виробництво готової, якісної, конкурентоздатної продукції, а головне — побороти корупцію.

За останній рік Укроборонпром десятки разів ставав фігурантом корупційних скандалів і об'єктом критики через неоднозначність кадрових призначень. Яскравим прикладом цього стало призначення Романа Романова, колишнього керівника херсонського автосалону і голови херсонського передвиборного штабу Петра Порошенка, гендиректором Укроборонпрому.

Перспективи України на світовому ринку озброєнь величезні, впевнені експерти. І, як не дивно, саме війна може допомогти країні досягти нового рівня у цій сфері. “Якщо вище керівництво буде послідовним, Україна стане країною, в якій буде озброєння, апробоване реальною війною,— впевнений Бадрак.— Отже, експортний рівень нашого зброї буде тільки зростати".

Матеріал опублікований в НВ №32 від 4 вересня 2015 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: