Остання осінь? З чим зібралися парламентські фракції у новий політичний сезон

0 коментувати
Останній робочий день минулої сесії Верховної ради
Фото: politeka.net

Останній робочий день минулої сесії Верховної ради

Реформи, суди, тарифи, популізм: з якими ініціативами збираються виходити нардепи у свою, за прогнозами експертів, останню політичну осінь

Чергову пленарну сесію Верховної Ради депутати зустрічають не в найкращому настрої: конфлікт між прокуратурою та НАБУ не вичерпаний, гривня знов здешевшала, коаліція й надалі перебуває у стані кота Шредінґера, а Батьківщина з РПЛ заявляють про продовження блокування трибуни, яким вони займалися майже весь липень.

Друга половина літа пройшла в тренді обговорення можливості позачергових парламентських виборів, їх вимагала Юлія Тимошенко, їй вторив Опозиційний блок. Попри запевняння президента Петра Порошенка щодо неможливості проведення виборів, навіть депутати його фракції у Раді кажуть про вірогідність такого сценарію навесні 2017 року. Саме тому ця осінь цілком ймовірно може стати останньою для Верховної ради 8-го скликання.

Символ останньої осені став частиною музичної культури через відому пісню рок-гурту ДДТ, слухаючи яку кожен читач може порефлексувати про майбутній політичний сезон.


НВ розпитало представників найбільших парламентських фракцій про те, що вони вважають пріоритетними задачами Верховної Ради на осінню пленарну сесію. Порядок інтерв’юерів визначений за кількістю депутатів у фракціях, згідно з актуальною інформацією на порталі Верховної Ради України.

 

Світлана Заліщук, БПП

1 – Антикорупційна тема. Відібрати монополію в однієї провладної сили й передати до незалежного органу. Надати право автономного прослуховування для НАБУ. Також важливий запуск Антикорупційного суду, як продовження ланки НАБУ-САП-Суд. Інакше всі антикорупційні розслідування розвалюватимуться в суді.

2 – Прийняття нового виборчого кодексу. Не відчувається на порядку денному, бо багато інших проблем. Але кожна фракція обіцяла це у своїй програмі, а за два роки навіть не почали це робити. Це, можливо, ключовий фактор зміни політичної системи. Виборчий кодекс вже зареєстрований, був підтриманий усіма експертами.

3 – Освітня реформа. Суть її полягає в тому, що школу переводять на інший принцип роботи, гроші підуть за дитиною. Зараз елітарні школи коштують мільйон гривень і туди неможливо потрапити. Новий закон створить конкуренцію в шкільній освіті, коли з’явиться ринок, так само як в медичній реформі. В центрі реформи буде не викладач, а дитина, замість набору знань – впроваджується набір компетенцій, не зрівнялівка, а набір знань, замість мільйону зайвих предметів – вузьке коло предметів, але більш глибоких. Класична європейська система, яка замінить радянську.

4 – Податкова реформа. Зрозуміло, що наразі складна економічна ситуація, аби запустити економіку – необхідно дати волю малому та середньому бізнесу, прибрати зарегульованість, водночас, покращити адміністрацію та прибрати корупційну складову.

5 – Медична реформа. Запровадити конкуренцію на ринку, медичне страхування та принцип «гроші йдуть за пацієнтом».

 Читайте також: Чому досі не відбулася реформа Верховної Ради


Леонід Ємець, Народний фронт

1 – Зняття недоторканості з судді Миколи Чауса.

2 – Антикорупційний суд. В законі про судоустрій це передбачено, тож потрібно приймати

3 – Закон про люстрацію. Запровадити зміни щодо суддів Конституційного суду, кандидатів у президенти та депутатів

4 – Сам Закон про Конституційний суд, який дозволить оновити його склад

5 – Виборча реформа. Робоча група на чолі з Андрієм Парубієм плідно працює останні півроку. Ми вже маємо висновки Венеційської комісії, є зареєстровані законопроекти, які маємо розглянути до кінця вересня.

Ігор Шурма, Опозиційний блок

1 – Створити коаліцію, якої на сьогодні немає. Вона лише задекларована. Хто прийматиме рішення та відповідатиме за результати?

2 – Прийняти закон про опозицію, де будуть чітко прописані права й обов’язки Ради. Опозиція разом з коаліцією мають спільно працювати на інтереси держави, а не звинувачувати опозицію в роботі на Росію.

3 – Реформа охорони здоров’я. Необхідна концепція її реалізації, бо за рік реформу не зробиш, а потім приймати необхідні закони.

4 – Своєчасне та адекватне прийняття бюджету на 2017 рік. Закласти підвалини для того, щоб Україна могла жити більш прогнозовано з фінансової точки зору.

5 – Ходити на роботу в п’ятницю та після обіду по вівторках-четвергах. Якщо цього не буде – потрібний саморозпуск. Працювати так, як ми працювали до цього – це не відповідність до оголошених принципів роботи та обіцянок виборцям.

 

Олена Сотник, Самопоміч

1 – Податкова реформа. Найважливіше – переглянути підходи та ставлення до бізнесменів. Потрібно надати можливість підприємцям сплачувати податок з дивідендів, а не з прибутку. Тоді бізнесмени зможуть збільшувати оборотний капітал, розвивати бізнес. Це треба робити під час бюджетного процесу, обговорення та визначення фінальної версії бюджету.

2 – Енергетичний блок. В парламенті лежить закон про внесення змін до закону про ринок газу. Його досі не існує, оскільки в ньому норми, які створення цього ринку фактично блокують. Питання полягає в тому, щоб надати можливість обирати постачальника газу через наявність конкуренції. У нас продажна ціна майже в три з половиною рази вище за вартість видобування. Це буде підставою для значного зменшення тарифів. Також потрібно прийняти закон про НКРЄКП, який регулює ціну на енергоносії. Єдиний спірний момент – хто призначатиме й звільнятиме членів цієї ради, парламент наполягає на тому, щоб це був уряд, президент хоче робити це сам. МВФ поставив прийняття цього закону умовою надання наступного траншу фінансової допомоги.

3 – Антикорупційний блок. Тут важливо прийняти закон про створення Антикорупційного суду, до якого ще немає навіть концепції. Визначили, що він має бути, але яким саме, якою буде його підслідність, як відбуватиметься конкурс на посади – всього цього ще немає. У нас досі жодна корупційна справа до покарання не дійшла. Також важливо призначати голову Агенції з управління арештованих та конфіскованих активів. Наразі головний кандидат – заступник міністра юстиції Антон Янчук, а конкуренція – майже відсутня. Конкурс оголосили в серпні, коли всі були у відпустках, прийшло всього лише 20 анкет. І останнє – призначення п’ятого члена НАЗК, без якого весь час виникатиме питання кворуму та максимальної незалежності цього органу.

4 – Виборча реформа. Це буде дуже важко, бо політичної волі в коаліції – великих фракціях – немає. Є робоча група, яка нібито працює над якимось консенсусом, але я сприймаю це як заговорювання проблеми. Але ця реформа є критичною для країни: мажоритарка – 100% зло й ми ніколи не позбудемося недобросовісною політичної реклами з боку заможних та провладних кандидатів. Рада Європи вже неодноразово надавала висновки недоліків виборчої системи України. 

5 – Питання безпеки і Донбас. Тут закон про статус окупованих територій і реформування ЗСУ. Не дивлячись на відсутність чіткого рішення щодо прийняття України в НАТО, мусимо готуватися до цього вже. Необхідно запроваджувати цивільний контроль за витрачанням коштів на армію.

Читайте за темою: Як змусити Верховну Раду працювати

Віктор Галасюк, Радикальна партія


1 – Відновити справжній парламентаризм в Україні, забезпечивши реальний контроль Верховної Ради за діями Уряду та вплив на формування базових засад його політики в інтересах українського суспільства.

Мова йде в тому числі про прийняття закону про тимчасові слідчі комісії ВРУ, який суттєво посилять контрольну функцію парламенту. Ініційований нами з Олегом Ляшком законопроект №3557 щодо забезпечення ефективного законодавчого процесу, передбачає «повноформатну» робочу парламентську п’ятницю, повноцінне щотижневе звітування уряду замість формальної «години запитань», а також підвищує вимоги до урядовців.

Є надважливі соціальні ініціативи, де потрібне втручання парламенту. Наприклад, сьогодні в Україні 478 тис. українців – інваліди та пенсіонери, які не мають достатнього страхового стажу або жінок, що вийшли на пенсію раніше. Так ось вони живуть на соціальну допомогу менше ніж в 1 000 грн на міс, які до того ж ще і не індексуються. Для виправлення ситуації має бути невідкладно прийнятий законопроект №4998.

2 – Забезпечити адекватну законодавчу реакцію на найгостріші виклики сьогодення: військова агресія, непрозорі завищені комунальні тарифи, безробіття та масова еміграція, занепад промисловості та підприємництва, подальше падіння гривні та наростання зовнішньої боргової залежності країни. Якщо уряд не тільки не вирішує ці проблеми, а й навіть не бачить більшість з них як виклики для себе – втрутитися зобов’язаний український парламент.

Тут і закони про перерахунку ціни на газ, і створення слідчої комісії Ради з перевірки обґрунтованості тарифів, спрощення надходження інвестицій на енергомодернізацію, валютна лібералізація, та ще кілька десятків законодавчих ініціатив, які вже внесені до парламенту.

3 – Реальна боротьба з корупцією, а не її імітація. Необхідно прийняти закон про встановлення персональної відповідальності чиновників та перевіряючих (законопроекти №1265 та №3869, ініційованого РПЛ) і запровадження інституту громадського обвинувачення в кримінальному провадженні.

4 – Зміна соціально-економічного курсу країни. Досить ігнорувати промисловість, «затягувати паски» населенню і набирати закордонні кредити для «розігріву» економіки. Давайте приймемо законопроекти про індустріальні парки, про створення експортно-кредитного агентства для просування продукції українського виробництва на закордонні ринки, про державне страхування експортних контрактів.

5 – Стати гарантом реального діалогу суспільства та підприємницького середовища з законодавчою та виконавчою владою, а не його імітації. Істеблішмент має і чути і дослухатися до виборця, інакше критична соціально-політична дестабілізація неминуча.

Читайте також: Коли Верховна Рада зміниться


Олексій Рябчин, Батьківщина

1 - Прийняття бюджету на 2017 рік. Бюджет - це квінтесенція держполітики та стратегії розвитку. Я особисто, як і фракція Батьківщина, будемо контролювати і домагатися того, щоб не погіршилася соціальна підтримка населення і були забезпечені можливості для обороноздатності. Стипендії, допомогу для інвалідів та інше не можна різати так, як зараз. Давайте затягнемо паски корупціонерам, а не народу.

Ми дали завдання регіональним відділенням партії передати свої пропозиції по формуванню бюджету, на підставі яких будемо формувати спільну карту наших вимог.

2 - Лібералізація податкового законодавства. Нас цікавить підтримка малого та середнього бізнесу, фермерських господарств, а не тільки великих агрохолдингів. Економіка повинна бути ринковою, але не забувати про людей.

3 - Врегулювати ситуацію з тарифами. Держпідприємства не повинні платити таку велику ренту за видобуток газу. Чому приватні підприємства платять від 19% до 25% ренти залежно від глибини свердловин, а державні - 50%? Якщо ми знизимо ренту на газ - це знизить вартість газу для споживачів.

Також потрібно захистити українців від монополістів, що не було зроблено. Необхідно ввести посаду енергетичного омбудсмена або омбудсмена по тарифам, щоб було зрозуміліше. Він може бути як радником при Кабміні, так і чиновником з більш широкими повноваженнями втручання в тарифоутворення. Споживачі ж пишуть по 300-400 скарг в день в різні організації: у кого-то лічильник не так працює, комусь нарахували 10 кіловат використаної електроенергії, а він використовував 5, комусь не перерахували якісь пільги.

У нас же є бізнес-омбудсмен, Хатія Деканоїдзе створила поліцейського обмудсмена, за цією аналогією повинен бути і енергетичний омбудсмен.

Нам потрібно стимулювати внутрішнє споживання і піднімати рівень життя людей. А тарифи забирають у людей цю різницю на розвиток, поліпшення життя. Хтось називає це популізмом, але пожвавлення внутрішнього ринку це та економічна модель, якої ми дотримуємося.

4 - Розвиток енергоефетивності. Я особисто займаюся цією темою і вважаю це одним з питань виживання країни. Необхідна імплементація 27-ї директиви з енергоефективності, створити профільний Фонд, прийняти закон про енергоефективність будівель, запустити енергомодернізацію бюджетних та комунальних об'ектів за стандартами ESCO та забезпечити енергоефективність держзакупівель. У нас держава підняла всім тарифи, а самі закуповують старі неефективні лампочки і енерговитратне обладнання.

5 - Підтримка переселених з Донбасу вишів, це мій особистий пріоритет. У минулому році був прийнятий закон за мого співавторства, який дозволив людям з окупованих територій вступати до ВНЗ без ЗНО. Це дозволило переїхати до Україну близько тисячі дітей. Боротися потрібно не за територію, а за людей.

Зараз постало питання про ліцензування та сертифікацію переселених ВНЗ, у них не вистачає наукового і кадрового потенціалу, десь гуртожитків і кабінетів - потрібно спростити їм життя. Це патріотично налаштовані люди, без яких ми Донбас реінтегрувати не зможемо.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: