Онуки Че Гевари. Острів свободи перетворюється в острів свободи підприємництва

НАЗУСТРІЧ МАЙБУТНЬОМУ: Соціалістична екзотика Куби приваблює туристів, причому їх кількість постійно зростає

НАЗУСТРІЧ МАЙБУТНЬОМУ: Соціалістична екзотика Куби приваблює туристів, причому їх кількість постійно зростає

Кінець ізоляції Куби обіцяє їй розмах підприємництва: зростання числа туристів, які прагнуть на Острів свободи, дає поштовх бізнесу. Як наслідок у приватному секторі вже трудяться 40% працюючих громадян

Один з лютневих вікендів Річард і Пейтон, молоде подружжя з Ванкувера на заході США, вирішили провести в кубинській Гавані. Вони не бронювали номер в готелі, а скористалися американським інтернет-сервісом Airbnb, щоб орендувати житло у місцевих жителів. Результат їх не розчарував.

"Господарі будинку жили в кімнаті по сусідству і, хоча не говорили по‑англійськи, були дуже гостинними",— описують свої враження мандрівники.

Серед переваг такого житла вони називають близькість до готелю Habana Libre з точкою доступу в інтернет і лоток з прохолодними напоями прямо перед будинком — ще один бізнес підприємливих господарів.

Будинок, де оселилися Річард і Пейтон,— одне з 4 тис. жител, які кубинці пропонують орендувати мандрівникам на сайті Airbnb. За допомогою такої комерції жителі країни, де середньомісячний дохід становить $20-25, поліпшують своє матеріальне становище.

Розвитку туристичної індустрії на острові сприяє відлига у відносинах з могутнім сусідом — Сполученими Штатами. У 2015 році після більш ніж півстолітньої перерви ці країни відновили дипломатичні відносини. А в березні 2016 року на Кубу вперше за 88 років приїхав американський президент.

Щоб купити кілограм кави, мені іноді доводиться об'їхати два, три, шість магазинів 
Ренан Цезар Альварез, 
власник бару-ресторану

"Зараз, коли Обама, по суті, зняв заборону на відвідування Куби для американців, ми очікуємо понад мільйон туристів щороку",— коментує Хуан Карлос Ідальго, експерт з Латинської Америки з Інституту Катона у Вашингтоні. Витрачені туристами долари будуть сприяти зростанню приватного сектора на острові, упевнений експерт.

Острів свободи вже відчув приплив гостей. За даними Всесвітньої ради з туризму і подорожам, з 2009 по 2014 рік кількість візитів іноземних туристів на Кубу збільшилася на 20%. За прогнозами організації, до 2025 року цей показник зросте ще в півтора рази — до 4,8 млн відвідувань на рік.

І хоча Куба залишається вірна курсу на соціалізм, в останні роки керівництво країни потроху лібералізує правила ведення приватного бізнесу. Крім здавання в оренду житла і організації ресторанного бізнесу, кубинські підприємці віднедавна можуть практикувати близько 200 видів бізнесу. Як наслідок з 2009 по 2013 рік кількість приватних підприємців на Кубі потроїлася, зазначає у своєму дослідженні Річард Файнберг, професор Каліфорнійського університету в Сан-Дієго.

У 2015 році співробітниками приватних компаній, за офіційними даними, значилися 500 тис. осіб. Однак підрахунки самого Файнберга, в яких дослідник врахував нелегальних підприємців і таких, хто поєднує бізнес з основною роботою, показують більш значну цифру.

"Два мільйони кубинців — 40% активної робочої сили — вже як мінімум однією ногою в приватному секторі",— стверджує експерт.

 


БАЗАРНЫЙ ДЕНЬ: Фермеры Кубы первыми получили право заниматься коммерцией, выращивая урожай на продажу
БАЗАРНИЙ ДЕНЬ: Фермери Куби першими отримали право займатися комерцією, вирощуючи врожай на продаж


  

Пішли на справу

У вересні 1993 року комуністична влада Куби вперше дозволила своїм громадянам створювати власну справу в окремих галузях. Таким був один із заходів у боротьбі з економічною кризою, яка вибухнула на острові з розпадом Радянського Союзу, коли радянська імперія, що припинила своє існування, перестала фінансово допомагати "соратникам". За рахунок самозайнятості кубинські лідери розраховували працевлаштувати тисячі людей, які втратили роботу на підприємствах. Останні або не могли працювати без радянського фінансування, або втратили конкурентоспроможність на ринках Східної Європи, що стали вільними.

При цьому влада соціалістичної країни подбала про те, щоб зберегти щільний контроль над приватним сектором. Для підприємців було встановлено безліч обмежень. Так, випускникам вузів, вчителям та іншим спеціалістам заборонили засновувати бізнес у сфері своєї спеціалізації. Державні підприємства могли купувати товари і послуги приватних підприємців тільки за спеціальним дозволом.

Також власників бізнесу обклали високими податками, вони не мали права виступати посередниками між виробниками і споживачами товарів, наймати співробітників. Такими заходами влада акцентувала: підприємництво залишається для Куби ідеологічно чужим.

Однак, незважаючи на всі обмеження, охочих спробувати себе у бізнесі виявилося чимало. Ліцензії на підприємницьку діяльність отримали понад 200 тис. кубинців. А коли починаючи з 2011 року влада пішла на низку послаблень, кількість підприємців стала зростати. Тоді жителям острова дозволили продавати автомобілі та нерухомість, власникам кафе — приймати до 50 відвідувачів, а фермерам — продавати свою продукцію безпосередньо готелям.

Сьогодні приватні підприємці працюють переважно у сфері послуг. Кубинські бізнесмени відкривають кафе та міні-готелі, займаються фермерством, перевезеннями на таксі, надають перукарські послуги та ремонтні послуги, а після легалізації продажу нерухомості працюють також ріелторами.

 


ЛЮБОЙ КАПРИЗ: С ростом турпотока в Гаване открывается все больше частных ресторанов, которые работают в основном для туристов

БУДЬ-ЯКА ЗАБАГАНКА: Зі зростанням турпотоку в Гавані відкривається все більше приватних ресторанів, які працюють переважно для туристів


 

Робота на себе дозволяє жителям Острова свободи забезпечувати більш або менш гідний заробіток. Так, середньомісячна виручка господарів пропонованого через сервіс Airbnb житла коливається в межах $150-250. А туристичні гіди зізнаються, що за місяць можуть заробити на чайових до $1 тис. В той час як, приміром, кубинському медику, який працює в державній клініці, за одну годину в інтернет-кафе доводиться викладати свій денний заробіток — $2.

Щоб роздобути стартовий капітал і почати власний бізнес, кубинці часто звертаються за допомогою до родичів, які живуть за кордоном. Це простіше, ніж взяти кредит в місцевому банку. Також економічним контактам кубинців, які переселилися в США, з сім'ями, сприяє політика Білого дому.

Так, в 2009 році збільшення лімітів грошових переказів дозволило мігрантам перераховувати на Кубу чималі гроші. За словами американського дослідника Ідальго, значна їх частина пішла на розвиток приватного сектора. "А зниження обмежень для поїздок дозволило кубинським американцям привозити на острів товари, які пізніше стали базою для запуску бізнесу",— говорить експерт.

З ним згоден запрошений доцент Центру латиноамериканських досліджень Американського університету у Вашингтоні Фултон Армстронг. "Кубинські підприємці щасливі, що партнери зі Сполучених Штатів — здебільшого родичі — можуть відкрито підтримувати їхній бізнес",— каже Армстронг.

  

Біг з перешкодами

Приватний сектор на Кубі організований таким чином, щоб влада могла контролювати дрібний бізнес і не давати йому інтенсивно зростати. Не дивно, що в рейтингу економічної свободи, який щорічно складається американським діловим виданням The Wall Street Journal і дослідницьким центром Heritage Foundation, Куба посідає передостанню сходинку серед 178 країн, поступаючись за рівнем урядового втручання в бізнес тільки Північній Кореї.

Серйозною перешкодою для кубинських бізнесменів є обмеження на роботу з державними організаціями, які контролюють всі виробничі потужності, склади, великі сільськогосподарські та енергетичні проекти.

Неможливість легально придбати сировину у держкомпаній приводить підприємців на чорний ринок і змушує довго шукати необхідні товари. "Щоб купити кілограм кави, мені іноді доводиться об'їхати два, три, шість магазинів по всій Кубі",— скаржиться Ренан Цезар Альварез, власник одного з гаванських барів-ресторанів. Та ж ситуація, за словами підприємця, практично з усіма продуктами.

Його колега Рафаель Розалес, власник бару Café Madrigal в Гавані, зізнається, що нещодавно провів цілий день у пошуках коктейльних келихів, але так і не знайшов їх. "Головна перешкода для підприємців — це знайти постачальників для підтримки сервісу на необхідному рівні",— зазначає у розмові з НВ Алехандро Леон, 27‑річний веб-дизайнер з міста Сьєнфуегос на узбережжі Карибського моря. Тут же він згадує свого друга, який здає житло туристам і не може роздобути на острові не тільки якісні простирадла і подушки, але часто навіть туалетний папір.

 


СЕГОДНЯ НА ЭКРАНАХ: Клиенты частной точки, торгующей видео- и аудио-дисками в Гаване, выбирают товар

СЬОГОДНІ НА ЕКРАНАХ: Клієнти приватної точки, яка торгує відео- та аудіо-дисками в Гавані, вибирають товар


 

Крім проблем із забезпеченням, на шляху кубинських підприємців стоять обмеження на володіння нерухомістю, часті інспекції з боку декількох перевіряючих органів, високі штрафи, бюрократія, а також контроль держави над судами і медіа.

Чиновники не поспішають усувати ці перешкоди. "Режим Кастро обтяжується зайвим повноправ'ям [підприємців], що ми бачимо протягом останніх років, коли влада закриває приватний бізнес просто тому, що він дуже успішний",— говорить Ідальго.

 

Рука Вашингтона

Надію на позитивні зміни в бізнес-середовищі вселяє старт діалогу кубинської влади з США. "Безумовно, потепління у відносинах з Вашингтоном допомогло невеликому приватному сектору Куби",— говорить Ідальго.

Ефект вже відчули туристичні сервіси. У той час як місцеве населення має обмежену купівельну спроможність, гості Острова свободи приносять підприємцям добрий дохід. "З кожним днем різниця між туристичними і нетуристическими містами зростає, дедалі помітніші відмінності між різними соціальними класами",— описує те, що відбувається, кубинець Леон.

Американські туристи віддіють перевагу орендованому житлу, а не готельним номерам і люблять відвідувати колоритні місцеві ресторанчики, що тільки на руку підприємцям. Вже сьогодні, щоб потрапити в багато закладів туристичної Гавани, потрібно заздалегідь бронювати столик — півроку тому такої необхідності не було, діляться жителі кубинської столиці.

Ми не повинні обманювати себе думкою, що Куба раптово перетвориться в новий Гонконг 
Хуан Карлос Ідальго, 
експерт з Латинської Америки 
Інституту Катона у Вашингтоні

Великий американський бізнес також сприяє розвитку підприємництва. Після відновлення дипломатичних відносин між країнами в 2015 році на ринок Куби вийшли фінансові гіганти MasterСard і Western Union. Потім для кубинців та їхніх клієнтів запрацював інтернет-сервіс оренди житла Airbnb. А під час візиту Барака Обами в Гавану в березні 2016 року стало відомо про наміри Google розширити доступ до інтернету і встановити тут додаткові точки Wi-Fi. Одночасно американські авіакомпанії чекають дозволу здійснювати 110 щоденних рейсів на Кубу.

"Як тільки американські круїзні кораблі почнуть прибувати на Кубу і відновиться регулярне повітряне сполучення, ми побачимо великий приплив американських туристів, які дадуть суттєвий імпульс кубинській економіці",— стверджує Рональд Олейник, партнер американської юридичної компанії Holland & Knight, який спеціалізується на американських економічних санкціях стосовно Куби.

Проте, експерти одностайно визнають: говорити про капіталістичну революцію на Кубі сьогодні рано. “Ми не повинні обманювати себе думкою, що Куба раптово перетвориться в новий Гонконг,— визнає Ідальго.— На острові, як і раніше, панує марксистська диктатура і режим вкрай неохоче йде на здійснення подальших реформ, оскільки побоюється (і виправдано), що процвітаючий приватний сектор стане першим кроком на шляху до політичної лібералізації".

 

 

Матеріал опублікований в НВ №14 від 15 квітня 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: