Гол у свої ворота: Путін погодився на реструктуризацію українського державного боргу

21 коментувати
Гол у свої ворота: Путін погодився на реструктуризацію українського державного боргу
Росія звернеться до України з пропозицією розпочати переговори щодо реструктуризації $3 млрд українського боргу

В Анталії (Туреччина) 15-16 листопада 2015 року відбувся саміт G20. У ході саміту голова МВФ Крістін Лагард мала зустріч із президентом Росії Володимиром Путіним. На зустрічі планувалося обговорити питання боргу України перед РФ у розмірі $3 млрд. Також у Путіна відбулася незапланована 20-хвилинна зустріч із президента США Бараком Обамою. Ми переговорили з цього питання з пані Лагард сьогодні, "на ногах", але все ж таки переговорили і з президентом і міністром фінансів США”, - повідомив Путін мас-медіа.

Результатом переговорів стала згода Росії піти на реструктуризацію боргу. “Ми не просто погодилися з реструктуризацією українського боргу, ми запропонували кращі умови цієї реструктуризації, ніж від нас просив МВФ. Нас просили перенести цей платіж на наступний рік. Я сказав, що ми готові піти на глибшу реструктуризацію: готові піти на те, щоб цього року взагалі не отримувати ніяких грошей, а в наступному році отримати мільярд, в 17-му – ще мільярд і в 18-му – ще мільярд”, - сказав Путін журналістам в Анталії.

При цьому, російський президент звернувся до США, ЄС та МВФ з проханням надати гарантії щодо виплати Україною боргу. “Ми попросили такі гарантії або від уряду США, або від Євросоюзу, або від одного з солідних міжнародних фінансових інститутів. Причому ми сподіваємося, що це питання буде вирішено до початку грудня поточного року. [Цей строк визначений] з урахуванням певного графіка роботи Міжнародного валютного фонду. “Ця пропозиція була сприйнята з цікавістю. Ми домовилися з партнерами, що в самий найближчий час предметно обговоримо деталі наших пропозицій”, - запевнив Путін.

У Міністерстві фінансів України НВ повідомили, що поки жодної пропозиції щодо реструктуризації боргу від Росії українська сторона не отримувала, хоча, за словами Путіна, вони вже направили таку пропозицію.

На думку радника президента України, директора Центру економічного розвитку Олександра Пасхавера, заяви Путіна про начебто їхню добровільну ініціативу щодо перегляду умов виплати держборгу – це політична гра із Заходом, у якій він їм поступається у певних моментах. “Путіна не влаштовує та ситуація, в яку він потрапив з Україною, з Європою, з Сирією. Значить, він шукає різні способи зміни цієї ситуації. Це один із способів”, - каже експерт.

Очевидно, як каже спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса, що Росія до останнього думала переграти в цій грі і Україну і міжнародну спільноту, проте переграла лише самих себе – у них не залишалося іншого виходу після того, як МВФ заявила про підтримку України. За його словами, росіяни до останнього думали, що МВФ не обійде свої власні правила, і не піде на кредитування країни, у якої є заборгованість перед офіційними кредиторами. “А МВФ, зрештою, сказав, що вони серйозно змінять свою політику, і не дадуть Росії зірвати програму фінансової допомоги. Спеціально для цього МВФ змінює правила програми на такі, за яких продовжуватимуть надавати допомогу. І як тільки йому це пояснили, коли він з Лагард зустрічався, він зрозумів, що нічого не вийде, - розмірковує Фурса. – Відповідно, у нього було два варіанти – йти до суду, або реструктуруватися. До суду йти вони не хочуть, бо до суду треба йти персонально Путіну, бо він же про цю операцію домовлявся. Це недопустимо”.

В цілому експерти позитивно оцінюють готовність Росії нарешті піти на поступки, хоча й зауважують, що на запропоновані Путіним умови, Україна погодитися не може. "Ті умови, які було озвучено, тобто виплата однієї третини суми щороку, вони є кращими за ті, які виставляють для решти кредиторів. Ми не виплачуємо основну суму боргу впродовж наступних 4 років, а лише з 2019 року починаємо виплати. Відповідно, якщо Україна погоджується на ці умови, то решта кредиторів можуть податися до суду, вимагаючи аналогічних умов собі”, - каже старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

А це вже справді може бути небезпечним фактором для нас. Враховуючи, що якраз згідно з програмою МВФ і було прописано, що найближчі роки ми не сплачуємо основну суму по зовнішньому боргу. “Відповідно, перший крок – це позитивно, але вважати, що це будуть саме ті умови, на які Україна піде – не думаю. Найкраще для України було б, аби Росія погодилась на ті самі умови, які були і для решти кредиторів. На цьому Україна і буде наполягати”, - вважає Жолудь.

У іншому випадку, Україна може просто відмовитися сплачувати кредит Росії. У справі дежрзаборгованості завжди у виграші та країна, яка позичила кошти в борг.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: