Обдурити поліграф. Як я проходила перевірку на детекторі брехні

Обдурити поліграф. Як я проходила перевірку на детекторі брехні
Наталія Кравчук
Чи можна обдурити поліграф і хто, крім копів і невірного подружжя, проходить тест на правду, перевіряло на власній шкурі і з'ясовувало НВ

Щоб на власній шкурі перевірити, як поліграф визначає, бреше людина чи ні, ми вирушили в Українське бюро психофізіологічних досліджень. Воно працює приблизно 10 років. Тут же знаходиться Колегія поліграфологів України.


Наш співрозмовник Віталій Шаповалов – психолог-поліграфолог і психодіагност – заводить нас у свій кабінет. Тут стіл, книжкова шафа і чорний шкіряний стілець. Стілець – непростий: його "видає" чорна подушечка з дротами на сидінні.

На стінах кабінету – грамоти та дипломи. На столі – закритий ноутбук, прилад для вимірювання тиску і різні дроти, все це частини поліграфа.

Тестування на поліграфі проводиться тільки за згодою людини. Все відбувається за певною схемою. Спочатку – бесіда з поліграфологом. Йому потрібно дізнатися мету тесту, розпитати про стан здоров'я, мотиви і плани людини. Потім – короткий інструктаж про те, як працює прилад і як проходить перевірка.

Далі пробний тест, під час якого перевіряються реакції досліджуваного на брехню і правду. Це може бути тест на ім'я, прізвище і тому подібні елементарні речі. Право припинити тест залишається в людини як після пробного етапу, так і під час основного тесту.

Процедура тестування хвилююча для кожного. Крім страху викриття може існувати і страх неправдивих звинувачень

Поліграф не можна проходити людям, які страждають психічними розладами і тим, у кого є інші проблеми зі здоров'ям. Серцево-судинні захворювання, наприклад, можуть призвести до того, що людина під час перевірки втратить свідомість від хвилювання. Не тестують тих, хто перебуває у глибокій депресії, є обмеження і для людей з травмами і гострими станами. Наприклад, при гострій формі ГРЗ досліджуваному буде хотітися чхати або кашляти, що унеможливить нерухомий стан. Заважають сидіти рівно і проблеми зі спиною.

"У мене була історія, коли хлопець влаштовувався на роботу, і для нього було важливе це місце. Проте, в момент запису тесту він робив рухи. Я у нього раз перепитав, він – ні, все нормально, другий раз перепитав. Потім вже він мені зізнався, що отримав травму і не може довго сидіти на одному місці. Мені довелося завершити це тестування, бо ці обставини заважали", - наводить приклад Шаповалов.

"Клієнти" поліграфа: дружини, співробітники і злочинці

До послуг поліграфологів вдаються в різних випадках. Найбільш поширене тестування – кадрове, наприклад, при прийомі на роботу. В Україні ця практика тільки набуває популярності, в той час як у Європі та США таке більш поширене.

"Зазвичай, досліджуються так звані соціальні ризики. Роботодавець хоче знати, чи не є кандидат на посаду системним наркоманом, чи були у нього проблеми з алкоголем, чи може людина приходити на роботу напідпитку, чи здійснював крадіжки на колишньому місці роботи, чи був помічений у фінансових махінаціях", - пояснює поліграфолог.

Іноді перевіряють, чи не є співробітник чиїмось агентом. До такого вдаються в сфері IT, коли підозрюють, що в компанію приходить людина з метою шпигунства. Він позиціонує себе, як старанний працівник, а насправді зливає інформацію тому, хто його направив на таке "завдання".

Буває, що роботодавець вирішує провести загальну перевірку після того, як з компанії одночасно йде кілька співробітників: перестраховується від саботажу і боїться розколу всередині фірми.

Вартість кадрового дослідження варіюється в межах 1,8-2 тис. грн за одну перевірку. Для компаній – "постійних клієнтів" знижки, оскільки для них не потрібно кожен раз продумувати питання для тесту.


Для работы полиграфолог использует тепловизор, манжет для измерения давления и несколько разных датчиков. Фото: Наталья Кравчук

Для роботи поліграфолог використовує тепловізор, манжет для вимірювання тиску і кілька різних датчиків. Фото: Наталія Кравчук


Перевіряють компанії співробітників і в разі крадіжок – від товарів на складі до важливих фінансових документів або просто грошей. Буває, що саме тестування нерентабельне. Але роботодавець принципово йде на такий крок.

"Наприклад, на будмайданчику зник якийсь дорогий інструмент. Заплатити за тестування всіх співробітників буде дорожче, ніж купити такий самий, але новий. Але проводять, щоб просто знайти негідника", - розповідає Шаповалов.

Перед таким тестом поліграфологу важливо розставити деякі акценти. Якщо мова йде, наприклад, про фінансові махінації, він уточнює, що досліджуваний має на увазі під цим словосполученням: "Якщо вам виділялися гроші на відрядження, а ви на чомусь заощадили і залишили собі – це фінансова махінація чи ні? Якщо у звіті написали, що їли в ресторані, а насправді, купили пиріжки? При закупівлі канцелярії отримав відкат? Подякували, дали 50 грн? Ми обговорюємо такі моменти", - каже експерт.

Окремий вид роботи поліграфологів – приватні або сімейні випадки: квартирні крадіжки і подружні зради. Звертаються за такими послугами і чоловіки, і жінки, і зовсім молоді, і ті, хто прожили разом 20 років. Цей вид тестування досить складний, тому що доводиться обговорювати пікантні подробиці чужого особистого життя, плюс тут присутній елемент психотерапії. Ціна варіюється залежно від складності справи і витрат часу на її вивчення.

"Як правило, коли до нас приходять люди з такими проханнями, ми спочатку їх відмовляємо. Як психолог, я питаю замовників, як їхні відносини зміняться після того, коли розкриється правда. Що буде, якщо ви отримаєте обвинувальний результат? А якщо виправдальний?", - пояснює Шаповалов.

Можливості поліграфа поширюються тільки на минуле людини. Чи добре вона ставиться до свого начальства зараз або чи любить Україну – занадто абстрактні питання, відповіді на які не можна буде оцінити як надійні та вірні. А в "сімейних" справах можна дізнатися, чи був чоловік в інтимній близькості з кимось конкретним, але з'ясувати, чи любить чоловіка дружина або чи уявляла вона коли-небудь поруч з собою іншого чоловіка, неможливо.

Проводять у бюро і психологічні експертизи клієнтів карного розшуку: підозрюваних у вбивствах, зґвалтуваннях, крадіжках, шахрайстві. В таких справах дуже важливо, щоб тест проводився по можливості відразу після інциденту. Шаповалов наводить приклад. Припустімо, вбили жінку в квартирі, є труп у залі, її забили трубою до смерті. Ці дані передають поліграфологу. Приводять підозрюваного – сусіда, який пив внизу на лавочці біля під'їзду пиво. Поліграфолог ставить йому питання: чи відомо йому, що сталося, кого вбили, де і чим?

"Той, хто бив трубою, пам'ятає, що він бив. У його пам'яті відображено цілий комплекс емоційних переживань, пов'язаних з цим, з самим вбивством, з завданням травми. Коли він буде перебувати під контролем поліграфа і почує слово "труба" – я вас запевняю, обдурити таку реакцію дуже важко", - пояснює поліграфолог.

Трапляються й інші випадки. Наприклад, людину затримали за злочин, вона зізналася у скоєному, дала свідчення. А згодом заявляє, що нічого не робила і свідчення давала під тиском. У таких випадках теж можуть призначити перевірку на поліграфі, щоб встановити істину. Такі ситуації складніші. Обвинувачений вже знає всі подробиці справи, бачив докази – навіть якщо не скоював злочин, то в курсі всіх деталей. Описаний спосіб вже не підходить, застосовуються більш складні підходи.

Брехуни серед слуг народу

Останні два роки в Україні стало популярно демонстративно перевірятися на поліграфі. До цього вдаються народні депутати та кандидати на керівні посади в різних держструктурах. У червні перевіркою похвалився нардеп Борислав Береза, у вересні – заступник голови Державної фіскальної служби Костянтин Лікарчук, а зовсім недавно такі тести проводили і в Міноборони. Там перевірку пройшла лише третина кандидатів на керівні посади.

Чоловік попросив вийти покурити і пішов - просто втік. Але поліграф вже й не був потрібен. Цієї інформації достатньо, щоб замовник зробив висновки

У Шаповалова теж були такі клієнти: він тестував членів об'єднання Самопоміч, коли та лише нещодавно зайшла в Київраду, і у неї ще не було великої політичної історії.

"Перед тестуванням з депутатами погодили питання. Вони готувалися на основі Закону Про корупцію. Ми дослідили тільки період часу їхнього депутатства, там були позитивні результати, і вони це розуміли. Зрозуміло, що ніхто не прийде на поліграф і не стане самогубцем, якщо розуміє, що у нього достатньо гріхів", - згадує Шаповалов.

У те, що добровільно погодилися б пройти детектор брехні ті  люди, які давно обертаються в політиці, він не вірить. І розповідає, що йому неодноразово пропонували "домовитися" і підготувати "правильні" запитання. Подібні пропозиції надходили і від політиків, і від журналістів, і від чоловіка або дружини, які намагаються приховати зраду.

"Якщо підеш на таке один раз, згодом можна ставити хрест на професії та заробітку. Репутацію потрібно заробляти роками, а знищити можна за раз", - каже Шаповалов.

На власній шкурі

Щоб зрозуміти, як все працює, я проходжу поліграф сама. Як пробне питання мені проводять тест на ім'я. Шаповалов ставить кілька попередніх питань: чи подобається мені моє ім'я, чи ношу я його від народження, як саме мене називають близькі. На ліву руку поліграфолог одягає манжет для вимірювання тиску. На пальці правої – датчики ШГР (шкірно-гальванічна реакція), які фіксують потовиділення. Два датчики встановлюють на животі та на грудях поверх одягу – вони стежать за диханням. На стільці піді мною – подушка, де теж заховані датчики для визначення руху. За необхідності до такого базового комплекту можуть додаватися й інші датчики. Наприклад, для відстеження реакції зіниць.

Моє завдання – сидіти рівно і не рухатися весь період тестування. Прилади фіксують мікрорухи, ритм серця, дихання. На столі – тепловізор, який реєструє рухи на рівні голова-плечі.

Шаповалов сідає за ноутбук, реєструє тиск і вмикає всі прилади. Починається тест. Він буде називати різні імена, зокрема і моє. Я повинна відповідати "ні" на всі варіанти, з моїм власним іменем включно. Проходимо цю перевірку двічі.

Між питаннями є проміжки часу для запису реакції. Після того, як всі питання тесту зачитано, поліграфолог повідомляє, що тест закінчився, і можна вийти з нерухомого положення.

Потім Шаповалов показує на моніторі графіки і пояснює результати. Коли організму доводиться брехати, це "помічають" датчики і виводять шкалу. Таким чином, помітний момент, коли я збрехала, почувши своє ім'я. Поліграфолог каже, що помітно і загальне хвилювання. Але це все тому, що тест повинен проводитися в тиші і спокої. Присутність третьої особи (у нашому випадку – фотографа) теж може відволікати.


Обычно на полную проверку требуется 2-3 часа. Фото: Наталья Кравчук

Зазвичай на повну перевірку потрібно 2-3 години. Фото: Наталія Кравчук


"Основний принцип роботи: коли людина говорить неправду, її організм відчуває стрес. Стрес цей виникає через страх бути викритим, якщо це винна, причетна до чогось людина. Саме через страх відбуваються фізіологічні зміни в організмі, які реєструються датчиками приладу", - пояснює експерт.

Він пояснює: всі нервують, тому що процедура тестування хвилююча для кожного. Крім страху викриття може існувати і страх помилкових звинувачень. Але це теж – страх. Завдання досвідченого фахівця – розпізнати, де що. Враховуються тільки реакції на конкретні запитання: "Якщо руки стали вологими, це не означає, що людина говорить неправду в даний момент. Вони можуть стати вологими від хвилювання", - говорить він.

Чи можна обдурити детектор брехні?

Найпоширеніше питання, яке ставлять поліграфологу – чи можна обдурити поліграф. Шаповалов каже: методів, які б давали 100% результат, немає.

"Обдурюють не поліграф, а поліграфологів. Буває, що поліграфолог неправильно підготував питання, що недопрацював. Це як помилка оператора, буває", - визнає Шаповалов.

В інтернеті можна знайти безліч порад, як обдурити детектор брехні. Це і прийом седативних препаратів, заспокійлива дію яких має, мовляв, пом'якшити реакції людини, і механічні способи, наприклад, умисне вчинення будь-яких дій при проходженні тесту. Професіонал подібні маніпуляції відразу побачить. Вживання фармакологічних засобів сприяє зниженню психофізіологічних показників. На пробному тестуванні це вже видно. Якщо поліграфолог зауважує подібне, він пропонує перенести тест на інший день. Якщо ситуація повторюється, у висновку можуть написати, що виявлені ознаки протидії тестуванню на поліграфі.


Перед тем, как приступить к проверке, полиграфолог общается с тестируемым, обсуждаются детали и вопросы

Перед тим, як приступити до перевірки, поліграфолог спілкується з тестованим, обговорюються деталі і питання. Фото: Наталія Кравчук


Деякі користуються своїм правом не продовжувати тест, коли відчувають, що їх можуть викрити.

"У нас був такий випадок – мова йшла про присвоєння службових грошей. Керівники приводять чоловіка, який був відповідальний за гроші, на поліграф. Відразу було видно, що він дуже обережний. Я кажу: "Ми поговоримо з вами, я вам все розповім. Ви мені можете поставити питання щодо поліграфа, я постараюся на них відповісти". Ми поспілкувалися, я провів пробний тест, показав поліграму, що чоловік у нормальному стані і можна працювати", - розповідає Шаповалов.

Чоловік запитав, які питання йому будуть ставити. Виявилося, вони трохи інші, ніж він собі уявляв. Він відпросився вийти покурити перед основною частиною тесту.

"Пішов курити і втік. Просто втік. Але поліграф вже й не був потрібен. Цієї інформації достатньо, щоб замовник зробив висновки", - говорить поліграфолог.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: