Новий глава Укренерго: у вузол сплелися інтереси міністра, олігарха та друга президента

0 коментувати
У конкурсі на посаду гендиректора Укренерго переміг Сергій Зуєв, але це не влаштувало його конкурентів у боротьбі за посаду. Фото: Depositphotos

У конкурсі на посаду гендиректора Укренерго переміг Сергій Зуєв, але це не влаштувало його конкурентів у боротьбі за посаду. Фото: Depositphotos

Суд блокує конкурсне призначення глави держкомпанії-оператора електромереж. На ринку вважають, що це викликано небажанням олігархів і людей, близьких до президента, втрачати доступ до грошових потоків

Рідко який конкурс на призначення генерального директора державної компанії минає в Україні без ексцесів. Небажання впускати в систему «зовнішніх» змушує поточних керівників, які не можуть перемогти в конкурсі, блокувати процес в суді, знаходячи для цього формальні приводи.

Повторився сценарій і у випадку з держкомпанією "Укренерго", яка управляє магістральними електромережами, що передають струм від електростанцій до обленерго, і регулює завантаження енергогенеруючих потужностей. На мові технарів із галузі це називається «диспетчеризація».

У лютому 2016-го Міністерство економіки оголосило конкурс на посаду керівника Укренерго. Свою кандидатуру подав виконуючго обов'язки гендиректора Всеволод Ковальчук, який прийшов у компанію замість Юрія Касіча, який став відомим завдяки спробі купити трансформатори у Запоріжтрансформатора Костянтина Григоришина вдвічі дорожче їх ринкової вартості.

Подав документи також Віктор Носулько, екс-директор Запоріжжяобленерго, де міноритарні частки належать братам Суркісам та Григоришину, а борги компанії скуповує компанія Енергомережа, яку, за словами глави регулятора ринку енергетики Дмитра Вовка, лобіює нардеп Ігор Кононенко.

Але перемога дісталася іншому кандидату – Сергію Зуєву, 42-річному випускникові Івано-Франківського інституту нафти і газу, який встиг попрацювати в Крафт Фудз Україна та американській енергетичній компанії AES. Вона володіла Київобленерго, куди Зуєва і відправили фінансовим директором. Але коли в 2013-му американці продали Київобленерго російській VS Energy Олександра Бабакова, Зуєва перевели в Казахстан, де він спочатку працював фінансовим директором, а потім очолив бізнес AES в цій країні. У Укренерго він погодився на зарплату в $15 тис. на місяць, хоча попередній роботодавець платив йому більше.

Перемогти у конкурсі – ще не отримати посаду

Перемозі Зуєва не зрадів Ковальчук, поточний керівник Укренерго, повноваження якого формально вже минули, але посада залишилася. Коли він вийшов у фінал, то спробував знайти компромат на Зуєва, якому влаштували півтора місяця спецперевірки, розповідає Лев Підлісецький, народний депутат і член парламентського комітету з енергетики. Коли спецперевірка закінчилася нічим, інший кандидат – Носулько – подав у суд, і призначення Зуєва заблокували.

Кононенко і міністр енергетики Ігор Насалик допускають зміну менеджменту, але дуже не хотіли, щоб новим гендиректором став Зуєв, говорить високопоставлене джерело в Укренерго. «Блокування конкурсу було єдиним варіантом не допустити його в це крісло», - додає він.

«Мене пов'язують з Бабаковим [російським акціонером VS Energy], але я жодного дня на нього не працював, - підкреслює Зуєв. – Насалик відверто починає брехати, говорячи, що я працював в VS Energy. Можна проти нього позов подавати».


lb.ua.

42-річний Сергій Зуєв працював в українському і казахстанському підрозділах американської AES, але захотів повернутися в Україну. Спроба працевлаштування в держкомпанії Укренерго виявилася проблемною. Фото: lb.ua


Аргументація Носулько в суді зводилася до того, що одним зі членів конкурсної комісії був співвласник хедхантингової компанії Хадсон, яка і запропонувала Зуєва на посаду голови Укренерго. Крім того, Носулько не сподобалося, що Зуєв проходив співбесіду не особисто, а по Skype. Як претензію, позивач вказав також, що документи переможця конкурсу прийшли з поштової скриньки Хадсон, що нібито свідчить про непрозорість. Київський окружний адміністративний суд 4 серпня заборонив призначати Зуєва до з'ясування всіх обставин справи і призначив наступне засідання аж на 26 жовтня.

Рішення приймав суддя Володимир Келеберда. Він же раніше своїм рішенням врятував від люстрації Людмилу Демченко, голову Фіскальної служби в Києві, до якої були великі питання у голови антикорупційного комітету парламенту Єгора Соболєва. Той же Келеберда відмовив у травні 2015-го в люстрації першого заступника начальника Національної поліції Василя Паскала, якого Цивільний люстраційний комітет називав відповідальним за переслідування учасників Революції гідності. А в грудні 2015-го цей суддя скасував люстрацію екс-голови Нацбанку Бориса Приходько, від якого у НБУ хочуть позбутися.

Паралельно прокуратура Криму, чия юрисдикція у справі викликає питання, почала кримінальне провадження проти хедхантерів з Хадсон, які знайшли Зуєва і вмовили його податися на конкурс голови Укренерго. Останнім часом відразу кілька справ, в яких мають інтереси ті чи інші українські політики, опиняються у веденні кримської прокуратури. Одним з її керівників працює Петро Коваленко, чиє коло зв'язків простежується до депутата Олександра Грановського, близького до Кононенко.

Зуєв, який встиг перевезти з Казахстану в Київ свою сім'ю, спробував зустрітися з міністром економіки Степаном Кубівим, щоб той втрутився у ситуацію. Кубів зустріч пообіцяв, але в результаті часу на неї не знайшов. «Кубів займає досить дивну позицію», - коментує Підлісецький з комітету з енергетики. За його словами, міністр явно хотів бачити на посаді голови Укренерго Ковальчука.

Павутина тендерів і фінансових махінацій

Про корупційні схеми на Укренерго заговорили у весь голос, коли Григоришин спробував продати їй трансформаторів на 2,1 млрд грн, які після гучних публікацій в пресі таки були продані, але за 928 млн грн. Григоришинський Запоріжтрансформатор планує і в майбутньому продавати Укренерго свою продукцію, заявив Ковальчук. «У мене таке відчуття, що Укренерго закуповує трансформатори на десять років вперед, - коментує Зуєв. – Такі обсяги фізично неможливо освоїти».

На Укренерго продовжують працювати люди Григоришина, розповідає Андрій Герус, екс-член комісії-регулятора ринку енергетики. Він додає, що впливати на компанію хоче і Кононенко, про спроби якого контролювати ринок енергетики і, конкретно, держкомпанію Центренерго – НВ вже писало. Це підтверджує і нардеп Підлісецький. Саме Укренерго визначає обсяги вироблення електроенергії на конкретних електростанціях, від чого і залежить їхній дохід.

Джерело, добре знайоме з роботою компанії, розповіло НВ про те, як тендери Укренерго на будівельні роботи виграють хорватські та індійські компанії, які, у свою чергу, віддають їх українським субпідрядникам, засновниками яких є родичі Ковальчука. А самі тендери часом оголошуються на роботи, виконані роки тому.


kmu.gov.ua

Міністр енергетики Ігор Насалик в якості члена конкурсної комісії голосував проти призначення Сергія Зуєва головою Укренерго. Фото: kmu.gov.ua


Якщо подивитися на фінансову звітність Укренерго, то можна побачити цілком позитивні цифри – понад 1 млрд грн прибутку в першому півріччі 2016-го і 820 млн грн за попередній, 2015 рік. Однак експерти кажуть не сприймати ці цифри як успіх нинішнього менеджменту. «Цей прибуток ні про що не говорить, - стверджує Герус. – Це заслуга комісії-регулятора, яка підняла їм тариф. Успіху компанії у цьому прибутку нуль».

З ним згоден Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. За визначенням, Укренерго не повинна мати прибутку, а працювати в нуль, пояснює він. «Всі гроші цієї компанії сформовані тарифом, і якщо вони заробили 1 млрд грн прибутку, то значить, що не виконали плани щодо інвестицій, затверджені регулятором», - підкреслює Харченко. Тільки на цей рік тариф для Укренерго передбачає 4 млрд грн для капітальних інвестицій.

Грошей у компанії більше, ніж прибуток за останні півтора року. Згідно з фінансовим звітом за шість місяців 2016-го, в банках у неї лежать 3,2 млрд грн. При цьому якщо простежити динаміку зростання грошей на цих рахунках, то виходить, що прибутковість вкладів – всього 12,4% річних, при тому що депозитні ставки в державному Ощадбанку, де вони далеко не найвищі на ринку, досягають 17%. «Думаю, вони граються з процентними ставками», - коментує Герус.

Додатковий ризик полягає в тому, що Укренерго є одержувачем 1,5 млрд євро кредитних коштів від Європейського банку реконструкції та розвитку, Світового банку та німецького банку розвитку KfW, розповідає високопоставлене джерело в компанії. Гроші даються на модернізацію, під дуже низький відсоток – 2%, тому їх можна надіслати на депозит в українському банку під вищу ставку, нічого не робити і отримувати прибуток. «Координація між підрозділами щодо цих проектів жахлива, - говорить джерело. – Хтось не добіг, не доніс папірець – і все».

Дивно виглядають не тільки умови зберігання грошей держкомпанії в банках, але і той факт, що вона взагалі їх туди кладе, а не інвестує в модернізацію. За даними аналітичного центру Case, 17% виробленої електроенергії втрачається у мережах, які явно застаріли і потребують грошових вкладень.

Київ декілька разів вже був на межі блекаут, коли у компанії згоріло кілька десятків трансформаторів, розповідає Харченко з Центру досліджень енергетики. «Укренерго не виконує свою роботу так, як треба», - підсумовує він. Збереження нинішнього менеджменту Укренерго загрожує всій країні колапсом енергосистеми, додає експерт.

Справа не стільки в тому, що на посаду потрібно призначити Зуєва – на ринку можна знайти фахівців і краще – скільки в тому, що кожного разу, коли проходить конкурс на посаду гендиректора держкомпанії, призначення кандидата, що переміг, блокує суд. Від того, що ситуація в енергетиці буде консервуватися, виграють тільки бенефіціари корупційних схем.

У підготовці статті брав участь Сергій Лещенко

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: