Новий генпрокурор залишиться тираном - віце-спікер про призначення Луценка

0 коментувати
Новий генпрокурор залишиться тираном - віце-спікер про призначення Луценка
«Закон Луценка» залишить в Україну прокуратуру радянського тоталітарного зразку, а Юрій Луценко не переслідуватиме за корупцію колишніх «регіоналів», вважає Оксана Сироїд

В інтерв'ю НВ вона розповіла, чому опинилася сьогодні єдиною в президії парламенту, яка проголосувала проти змін до закону про прокуратуру.

- Чому ви голосували проти закону, який дозволяє призначити Юрія Луценка генеральним прокурором?

- Я голосувала не лише проти цього законопроекту, який несе в собі філософію, яка протирічить тому, заради чого ми всі йшли в Раду. Я голосувала проти зради ідей, заради яких помирали люди на Майдані, заради яких сьогодні воюють хлопці. Головна небезпека закону полягає в тому, що він несе в собі філософію повернення до прокуратури жорсткого радянського зразку, свавільної тоталітарної прокуратури.

- Але ж якраз за радянські часи юридична освіта була обов'язковою умовою для прийняття на роботу в прокуратуру?

- Підтасування законів під одну особу – це окрема історія. Я маю на увазі, що в радянські часи незалежно від освіти, прокурор був людиною тоталітарної системи. Така сама система будується зараз і в Україні.

Прокуратура має мати дві головні функції – підтримання державного обвинувачення в суді та процесуальний нагляд за слідством. Це покладає на прокуратуру обов'язок збирати докази, тобто тяжко працювати. А майбутній генпрокурор бачить, і я знаю це з його власних слів, філософію цього органу не в тяжкій роботі зі збору доказів, а в пошуку винних. Це зовсім інша філософія.

- Колишній заступник генпрокурора Віталій Касько нещодавно дав інтерв’ю, в якому стверджує, що новий генпрокурор буде не зовсім генеральним, і не зовсім прокурором. Функцію загального нагляду скасували, слідство передадуть в Державне бюро розслідувань, а призначати та звільняти прокурорів генпрокурор також не зможе через реформу, яку затвердили майже рік тому…

- Брехня. Прийнятим сьогодні законом новому генпрокурору до 15 квітня 2017 року дозволили одноосібно вирішувати питання призначення/звільнення робітників відомства. (Показує проект закону) Подивиться на пункти 2,8 та 11 частини 1 статті 39. Повноваження всіх призначати та всіх звільняти вернули. 

Слідство також фактично залишається, поки немає ДБР, тобто, це ще роки зо 2. 

- Так обіцяли ж до кінця року?

- Не буде ДБР сформовано до кінця року. Думаю, що всі процедури заберуть не менше двох років.

А допоки в прокуратурі залишається слідство, а у генпрокурора повноваження на призначення прокурорів, він фактично буде тираном.

Так, функції загального нагляду немає. Тобто, втручатися в діяльність суб'єктів господарювання прокурори вже не можуть. Але нагляд генпрокурора за всією прокуратурою залишається, хоча кожен прокурор так само, як й адвокат, має буди процесуально незалежною особою. Якщо прокурор веде свою справу, ніхто не має права йому вказувати, як цю справу вести й як збирати докази. А сьогодні начальником всіх кримінальних справ в Україні є один генеральний прокурор, тому що діє вертикаль.

Прокуратура не може бути вертикальною системою, такого нема ніде в світі. Я розумію, що нинішнім прокурорам не можна давати цю горизонталь, бо це призведе до унезалежнення корупції. Але підпорядковувати все одній людині, наявність абсолютних повноважень – це загроза абсолютного свавілля. Людина зможе на власний розсуд творити.. що? Добро чи зло?

- Ті люди, які голосували за цей закон, кажуть, що Луценко - людина Майдану, і, принаймні, завершення слідства щодо розстрілів на Майдані, а також корупційні справи Бойка та Льовочкіна можуть бути доведені до суду.

- Подивіться на голоси, чиїми голосами він сьогодні прийшов на посаду. Голосами тих людей, кого він би мав переслідувати.

Я не маю найменшої віри у те, що він тепер проти них вестиме справи. Якщо ти маєш певні цінності, зокрема, цінності, які були задекларовані після Майдану, то вони мають бути у всьому. Не можна казати:"Я трошки побуду добрим тираном, а потім, колись, можливо, буде справедливість".

- Виходить, що аргумент «Луценко - людина з Майдану» - нічого не значить в існуючий системі координат?

- В парламентському залі – 56 % людей, які прийшли на хвилі Майдану. Але сьогодні цей зал дав 250 голосів за знищення реформи прокуратури.

Те, що певна кількість депутатів так гостро відреагувала на цей закон – це також розвиток держави. Ми мусимо продовжити про це говорити, мусимо боротися за прозорий конкурс для призначення генпрокурора. Але треба розуміти, що цей парламент не має достатньої кількості людей, які є незалежними у своїх рішеннях.

- Якщо інструменти для справжніх змін в парламентський залі вичерпані, що тоді? Перевибори?

- Колись вони повинні настати, але не зараз і точно не за чинним виборчим законодавством. Якщо ми хочемо отримати іншу якість парламенту, створити його незалежним від олігархів та політичної корупції – ми повинні гарантувати абсолютно інший виборчий закон, який дозволить прийти новим людям, новим політичним партіям на основі відкритих списків. Тільки в такий спосіб ми можемо очікувати якісного оновлення парламенту. Позачергові вибори за нинішнім законом сформують набагато гірший склад парламенту, ніж сьогодні.

Наступна битва у залі буде за судову реформу. Президент України обіцяв народу справжнє очищення судів. Його законопроект, напевно, голосуватимуть найближчим часом. Тоді буде ще один шанс згадати про необхідність професійної, незалежної та некорумпованої прокуратури. Потім буде ще можливість по іншому приводу. Можливість завжди з'являються, так формується історія.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: