Новое Время називає найбагатших людей країни: мастодонтів у ньому потіснили нувориші

27 жовтня 2016, 12:52
4462
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ахметов, Пінчук і Коломойський очолюють рейтинг найбагатших людей України, який щорічно складає журнал Новое Время та інвестиційна компанія Dragon Capital. Четвертий у Золотій Сотні – президент

Вже 10 років поспіль аналітики інвестиційної компанії Dragon Capital щорічно підраховують вартість активів найбагатших українців. Здобуті дані в попередні роки публікував журнал Кореспондент. Після того як редакція вийшла з проекту і заснувала Новое Время, рейтинг Золота Сотня переїхав за новою адресою.

До Dragon Capital ніхто не проводив таких досліджень в Україні, й мало хто спроможний вести їх на високому рівні сьогодні. Виною цьому не рівень національних аналітиків, а геній українських мільйонерів. Мало хто в світі здатний так надійно ховати кінці у воду, тобто активи на островах, як український капіталізм. «У нас дуже багато компаній виведено у всілякі офшори,— каже Андрій Беспятов, голова аналітичного департаменту Dragon Capital.— Щоб порахувати [вартість активів Петра] Порошенка, наша аналітик намагалася знайти 10-15 його компаній».

Крім того, щороку хтось із Золотої Сотні обов'язково просить, а часом і вимагає від редакції не включати його ім'я до цього списку. Єдиний свіжий виняток з цього правила, який згадує Беспятов, це Леонід Черновецький (№43). «Рік тому він навіть збирався судитися з НВ,— згадує експерт, — бо вважав, що у нього є $500-600 млн. Ми його тоді оцінили близько $100 млн».

Український капіталізм боязкий, несміливий, непередбачуваний. Для того є безліч причин. Ось три з них: 1. він побудований на політичній лояльності до можновладців — отже, потрібно бути обережним і не випинатися; 2. він низькомаржинальний і неконкурентний. У його основі — сировинні ринки. Приємним винятком є хіба що аграрії. Але і їхній успіх у світовій табелі про ранги вельми скромний; 3. через внутрішній ринок, що швидко колапсував, бізнес став іще залежнішим від зовнішніх ринків. А на них зараз не дуже сприятлива фінансова погода.

Останніми роками багато мільйонерів «здулися» і вилетіли зі звичного для них списку, так як постійно плутали свою кишеню з державною

Отже, по черзі. Останніми роками багато мільйонерів "здулися" і вилетіли зі звичного для них списку, бо постійно плутали свою кишеню з державною. Є, щоправда, приклади, коли саме з цієї ж причини мільйонери потрапляли до Золотої Сотні. Троє з них нині втекли — колишній міністр екології та природних ресурсів Микола Злочевський (№15), народний депутат VII скликання від Партії регіонів Юрій Іванющенко (№23), екс-міністр екології та природних ресурсів Едуард Ставицький (№86).

Кожного з них генпрокуратура розшукує ще з 2015‑го.

Однак у НВ є вже і нові герої. Несподівано високо за останній рік злетів народний депутат Віталій Хомутиннік, який посідав у 2015-му 70-е місце, а тепер опинився на 14-му. Раніше голова парламентської групи Відродження намагався не афішувати свій бізнес, а цьогоріч раптом купив 7% акцій Кернела, одного з найбільших агрохолдингів країни , яким багато років володіють брати Андрій і Руслан Веревські (№12). Dragon Capital оцінив цей актив Хомутинніка в $80 млн.

Потім, вже під час журналістського розслідування НВ, Хомутиннік зізнався, що разом зі ще одним гросмейстером капіталізму Ігорем Коломойським (№3) володіє 50% акцій у компанії Укрнафтобуріння. За оцінками Dragon Capital, це ще $100 млн.

Так, з миру по нитці молодому мультимільйонерові зібрали на цілком пристойну "сорочку": лише за рік його статки зросли в 4,5 раза, до $269 млн. І це найнеймовірніший зліт останніх років. Серед новачків українського бізнесу варто відзначити не новачка Костянтина Григоришина. Навесні 2016‑го бізнесмен змінив російське громадянство на українське, що дало йому можливість швидко посісти місце в першій десятці. У російській версії топ-100 він не дотягував навіть до першої сотні.

Найближчими роками, на думку Беспятова, на Україну чекають нові відкриття. Експерт каже, що, як електронне декларування запрацює, ми побачимо підйом тих, хто зараз все ще в низу рейтингу. А також з'явиться багато нових імен, частина з яких — добре забуті старі.

"Більш важливо і цілком реально [що до наступного рейтингу] потрапить чимало осіб із народних депутатів і чиновників топового рівня".

Докладніше про те, хто увійшов (а хто й увірвався) в новий рейтинг найбагатших українців, читайте в новому номері журналу Новое Время — №40 від 28 жовтня 2016 року.


Цікаво