Нові ідоли. Напередодні можливих перевиборів у Раду в країні з'явилися нові лідери - проект Саакашвілі та Самопоміч

УЛЮБЛЕНЦІ ПУБЛІКИ: Андрій Садовий і Міхеїл Саакашвілі (в центрі) — потенційні переможці позачергових виборів Ради, якщо вони відбудуться найближчим часом

УЛЮБЛЕНЦІ ПУБЛІКИ: Андрій Садовий і Міхеїл Саакашвілі (в центрі) — потенційні переможці позачергових виборів Ради, якщо вони відбудуться найближчим часом

Політичні проекти Міхеїла Саакашвілі та мера Львова Андрія Садового спираються на активну частину населення і опонують як владі, так і старим партіям

У перший день весни у залі вінницького Будинку офіцерів — аншлаг: подивитися на короткий виступ Міхеїла Саакашвілі зібралися сотні людей. Всі уважно дивляться на сцену, де лідер Руху за очищення, він же губернатор Одеської області, який роз'їжджає по країні в рамках всеукраїнського туру, говорить про боротьбу з корупцією у владі. Саакашвілі вже відвідав кілька міст, і скрізь зал ломився від слухачів.

Георгій Вашадзе, депутат парламенту Грузії і один із близьких соратників Саакашвілі, зізнається: основна мета туру — створити в країні новий політичний та креативний клас.

Але численні експерти впевнені — мова йде про створення партії. І завдяки орієнтації на громадських активістів і не пов'язані з нинішніми парламентськими силами структури підтримка виборців їй забезпечена. Про це говорять не тільки аншлаги на зустрічах з Саакашвілі, але і останні дані соціологів з Інституту Горшеніна: ще не створений політпроект одеського губернатора готові підтримати більше 12% виборців.

“Партія Саакашвілі може не тільки поліпшити свої сьогоднішні показники, але і зайняти перше місце на виборах. Це перекроїть всю політику в країні",— прогнозує політтехнолог Тарас Березовець.

Проте, соціологи виявили, що випадок з Саакашвілі — частина більш глобального тренду: висунення на перший план проектів, що тримаються осторонь від нинішніх і колишніх владних еліт і орієнтуються на активний середній клас. Саме на цій хвилі піднялася Самопоміч львівського мера Андрія Садового — єдина сила, яка випередила "проект" одеського губернатора за рейтингами.

Два роки тому, на позачергових виборах у Раду, ця партія стала третьою, отримавши майже 11% підтримки. Тепер Самопоміч — №1, і за неї готові віддати голоси 13,4%.

Експерти впевнені: підтримка нових політрухів говорить про кризу колишніх структур, що загрожує зміною існуючого політичного поля.

Це стає актуальнішим у світлі дедалі частіших розмов про те, що дні нинішнього скликання Верховної ради добігають кінця — рано чи пізно в країні пройдуть дострокові вибори. І на них рейтинги соціологів перетворяться на мандати.

Поряд з Самопоміч і умовним проектом Саакашвілі шанси на проходження 5‑відсоткового бар'єру зараз є у "Батьківщини", Опоблоку, Радикальної партії, пропрезидентського Блоку Петра Порошенка (БПП), а також ВО Свобода, УКРОПу і Громадянської позиції Анатолія Гриценка. Партія влади в цьому списку — слабка ланка: її рейтинги падають. А Народний фронт прем'єра Арсенія Яценюка вже опинився за бортом.

Світлана Заліщук, народний депутат від БПП, учасниця антикорупційного руху одеського губернатора, називає головною причиною електоральної підтримки проектів на кшталт партії Саакашвілі те, що енергія змін поки так і не перетекла в створення нових політичних сил. "В суспільстві є запит саме на партію Майдану",— вважає вона.

 

День виборів

Олексій Рябчин, народний депутат від Батьківщини, стверджує, що ще місяць тому словосполучення дострокові вибори викликало жах в очах західних дипломатів. "Однак потихеньку і вони починають готуватися до плану Б, розуміючи, що перевибори можуть стати єдиним виходом з політичної кризи, в якій зараз знаходиться Україна",— говорить він.

Дійсно, після лютневого голосування за недовіру уряду і подальшого виходу з коаліції Самопоміч і Батьківщини влада опинилась в підвішеному стані.

За даними Рябчина, вибори можуть призначити на осінь цього року, або вже на наступну весну. Якщо, звичайно, найближчим часом Банкова не знайде в собі сил кардинально змінити склад Кабміну і власну політику реформ. "Штаби вже розгорнуті, політики на низькому старті",— описує депутат нинішні настрої у провідних партіях.

Перевибори для Банкової можуть стати фатальними. Недарма вже і Юрій Луценко, голова фракції БПП, озвучив необхідність терміново зібрати новий, технократичний уряд. Інакше владі доведеться туго.

За даними Інституту Горшеніна, якби вибори відбулись завтра, у парламент пройшли б 9 партій — на 3 більше, ніж у нинішньому скликанні. Переможцем стала б Самопоміч. Цей успіх, за словами політолога Євгена Магди, наслідок внутрішньої опозиційності партії по відношенню до БПП і Народного фронту. А також підтримка міського населення, середнього класу.

Приблизно ті ж фактори дають високий рейтинг і поки ще не створеній партії Саакашвілі. Політолог Володимир Фесенко впевнений, що губернатор піде на штурм під зверненим до виборців гаслом "свій прем'єр". Це, мовляв, дасть проекту гарантію потрапляння в Раду.

Трохи менше підтримка у "Батьківщини", яка вдало протиставила себе владі за допомогою тарифної теми.

На хвилі "ми за реформи і проти млявого уряду" вдало піднімають власні рейтинги і ВО Свобода разом з УКРОПом, заповнюють нішу агресивної опозиції. І, само собою, Оппоблок, який по‑справжньому владі не опонує, але при цьому поступово підбирає втрачені Банковою і Грушевського бали: два роки тому їх підтримували 9% виборців, зараз — трохи більше 11%.

Керівній партії залишається незавидна роль — згідно з опитуваннями, вона займає лише четверте місце з 8,5%. Тому в разі перевиборів Банкова буде, за давньою українською владною традицією, ставити на мажоритарників. “У них досить сильний пул в мажоритарці. І БПП значно покращить свій результат [на виборах], хоча не стане, звісно, першою, як зараз",— говорить Фесенко.

 

Новий старий парламент

Якщо вибори все ж таки відбудуться, а нинішні дані соціологів перетворяться на реальний результат голосування, Україна отримає нестабільну Верховну раду. Головну роль, яка сьогодні є у БПП, в ній не зможе зайняти жодна з політичних сил.

Коаліцію, ймовірно, складатимуть БПП, партія Саакашвілі, Самопоміч, "Батьківщина" і Радикальна партія. І в такій конфігурації прем'єром, на думку Фесенка, стане або екс-президент Грузії, або Юлія Тимошенко.

А опозиційні карти дістануться все тому ж Опоблоку, а також Свободі і УКРОПу.

У пропрезидентській більшості БПП доведеться враховувати голоси людей, з якими команді Порошенко не дуже хотілося б рахуватися.

Наприклад, з тим же одеським губернатором.

Хоча з боку Порошенка підтримка Саакашвілі стала б логічним кроком, вважає Березовець. Адже голова Одеської ОДА поки остерігається виступати безпосередньо проти Порошенка, атакуючи лише його оточення.

Але, за даними політтехнолога, на Банковій до проекту Саакашвілі ставляться з підозрою. Мовляв, якщо раніше той висловлював повну лояльність президенту, то тепер готує свою гру. “В майбутньому зіткнення їх інтересів неминуче — контролювати Саакашвілі неможливо. Думаю, Порошенко це вже починає розуміти",— вважає Березовець.

І якщо БПП і партія Саакашвілі не знайдуть спільну мову, настане час для союзу мера Львова та одеського губернатора. У високій ймовірності появи такого об'єднання експерти не сумніваються.

Садовому вигідний Саакашвілі як соратник, оскільки Самопоміч позиціонує себе як партія середнього класу. "Садовий прагне максимально привертати до себе увагу, заручитися підтримкою майбутнього партнера у форматі: Садовий — президент, Саакашвілі — прем'єр",— вважає Магда.

НВ поцікавилося у львівського мера, чи готовий він буде створити коаліцію з Саакашвілі? Садовий ухилився від прямої відповіді, заявивши: "Готовий співпрацювати з усіма прогресивними демократичними силами".

Але навіть якщо він стане співпрацювати виключно з проектом одеського губернатора, все одно вийде співпраця з багатьма — експерти і політики впевнені, що під крилом колишнього президента Грузії збереться різномаста команда. "Це буде збірна солянка, в якій буде багато центрів впливу",— впевнений Рябчин.

Вже зараз Саакашвілі звинувачують в тому, що він не завжди уважний в кадрових питаннях. Березовець наводить приклад Антикорупційного форуму в Івано-Франківську, який разом з командою одеського губернатора організовувала партія УКРОП. "Коли вони прийняли постанову про імпічмент президенту, Саакашвілі тільки сидів і кліпав очима",— каже політтехнолог.

 

Потрібні інші правила

Однак навіть перевибори, якщо правила української політики не зміняться, приведуть лише до деяких потрясінь, а не до глобальних змін у роботі влади.

Щоб нове скликання Верховної ради кардинально змінило історію вітчизняного парламентаризму, як вважає Магда, потрібні відкриті партійні списки. Щоб виборець чітко знав, за кого він віддає свій голос. Зараз же люди голосують за перших осіб партій, не маючи можливості вплинути на те, кого ці особи вирішать включити до парламентського списку.

Політолога підтримує і депутат Заліщук. Вона називає ще одну умову для принципових змін у політикумі: необхідна чиста і зрозуміла схема фінансування будь-якого політичного проекту. "Сувора фінансова підзвітність — можна буде простежити гроші від того моменту, хто і коли пожертвував, до того, на що витратили",— пояснює вона. Нічого подібного зараз немає.

"Вибори принесуть багато несподіванок і нових розкладів, але все це потьмяніє на тлі старих правил в політиці, які чинні депутати поки не хочуть міняти",— резюмує Фесенко.

  

Матеріал опубліковано в НВ №9 від 11 березня 2016 року


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: