Нездатність зупинити кризу змусила президента Венесуели розкрити обійми давньому ворогу

2 коментувати
Нездатність зупинити кризу змусила президента Венесуели розкрити обійми давньому ворогу
Голодні бунти співгромадян, жахлива інфляція і нездатність виправити ситуацію змусили президента Венесуели Ніколаса Мадуро звернутися до Сполучених Штатів

Придбати товари першої необхідності я можу тільки в середу та суботу, бо мій ідентифікаційний номер закінчується на цифру 4",— розповідає про своє життя Естела Гомес, 25‑річна мешканка міста Сан-Крістобаль на заході Венесуели. Для всіх громадян цієї 30‑мільйонної південноамериканської країни віднедавна встановлений графік купівлі продуктів за номерами особистих документів.

"Якщо твій номер закінчується на 2, ти маєш прийти в понеділок до 5-ї ранку і встати в чергу, не знаючи заздалегідь, чи будуть продукти, і ризикуючи життям, бо о 5-й ранку на вулиці з тобою може трапитися що завгодно",— продовжує розповідь своєї землячки 39‑річний Гонсало Ельурі, який зараз працює гідом у Каракасі.

Ельурі, як і багато венесуельців, працює на двох роботах — тільки так можна вижити в країні з надшвидкою інфляцією і середньою зарплатою близько $27. У 2015 році інфляція у Венесуелі досягла 275%, а за підсумками 2016‑го, згідно з прогнозами Міжнародного валютного фонду, зросте до 720%.

"Якщо раніше на 1 тис. боліварів [трохи більше $1 на чорному ринку] ми могли заповнити візок супермаркету, то тепер вартість лише одного продукту перевищує цю цифру",— говорить про те, як подорожчали продукти харчування, Гомес.

До гострої економічної кризи і продовольчого дефіциту країну привели грубі помилки влади в галузі економічної політики, а також падіння цін на нафту, що завдало болючого удару багатій вуглеводнями Венесуелі. В результаті ВВП країни за 2015 рік скоротився на 10%. У Міжнародному валютному фонді прогнозують, що падіння економіки триватиме і поточного року досягне 8%.

Плачевний фінансовий стан та брак товарів першої необхідності змушують венесуельців виходити на вулиці: в усій країні раз у раз спалахують голодні бунти. А опозиція, яка отримала на виборах в грудні 2015‑го більшість місць у парламенті, закликає до проведення референдуму про вотум недовіри президенту.

На тлі гострої кризи та внутрішньополітичної нестабільності президент Ніколас Мадуро 14 червня голосно заявив про готовність зробити крок назустріч своєму головному зовнішньому антагоністу в особі американського уряду. "Я готовий відновити відносини з США на рівні послів",— заявив він після того, як в рамках саміту Генасамблеї Організації американських держав (ОАД) у Домініканській Республіці зустрілися міністр закордонних справ Венесуели Дельсі Родрігез і держсекретар США Джон Керрі.

Зустріч мала широкий резонанс в обох таборах переговірників. Проте як венесуельська опозиція, так і політичні експерти скептично оцінюють її значення і перспективи. "Опозиційні активісти у Венесуелі дуже цинічні щодо доброї волі режиму вступити в змістовний діалог; вони знають, що головна мета уряду — відстрочити референдум, якого ті вимагають",— ділиться своєю думкою з НВ Хуан Карлос Ідальго, експерт з Латинської Америки з Інституту Катона у Вашингтоні.

  

Уроки виживання

Економічна криза, що охопила Венесуелу, сьогодні досягла критичної позначки. Цього року, щоб уникнути боргової кризи та зберегти іноземну валюту в країні, уряд урізав імпорт, у результаті чого в залежній на 70% від імпортних продуктів країні розвинувся глибокий продовольчий дефіцит. Хмизу у багаття додав урядовий контроль за цінами.

"Усі базові товари, до яких доклав руку уряд, зрештою зникають: їх або притримують, щоб потім продати дорожче, або перестають випускати через збитки, до яких призводить низька ціна",— описує те, що відбувається, Гомес.


САМОЕ НЕОБХОДИМОЕ: Жительница венесуэльской столицы демонстрирует все, что ей удалось купить в супермаркете после пяти часов, проведенных в очереди

НАЙНЕОБХІДНІШЕ: Мешканка венесуельської столиці демонструє все, що їй вдалося купити в супермаркеті після п'яти годин, проведених у черзі


За її словами, першим провісником майбутнього дефіциту два роки тому стали зниклі з супермаркетів сухе молоко і туалетний папір. Потім, підстьобувані держконтролем цін, чимало виробників закрили свої підприємства. З часом венесуельцям стало непросто придбати борошно, олію, макарони, рис, м'ясо, зубну пасту, мило та інші товари першої необхідності. Сьогодні за ними шикуються черги, в яких жителі країни проводять до десяти годин на день.

За словами Луїса Альмагро, генерального секретаря ОАД, рівень бідності у Венесуелі досяг катастрофічних 76%. Сьогодні за мінімальну зарплату в 15 тис. боліварів [близько $16 на чорному ринку], яку отримують працівники бюджетної сфери, можна придбати лише чотири банки тунця або ж 3 кг м'яса, розповідає Ельурі. Для купівлі блендера потрібні три таких зарплати, а пари кросівок — 15.

Щоб хоч якось жити, болівійці влаштовуються на кілька робіт, а багато хто шукає можливості заробітку на чорному ринку. Їжу, ліки, запчастини для автомобілів тут перепродують так звані бачакверо — перекупники. Саме у них Гомес купує продукти. "У мене немає часу вистояти кілька годин у черзі, щоб придбати одну пачку рису",— пояснює вона.

Крім проблем із продовольчим забезпеченням, Венесуела переживає енергетичну кризу. Через небувалу посуху критично знизився рівень води у водосховищах і скоротилися обсяги вироблення електроенергії. У квітні для її економії уряд скоротив робочий тиждень до двох днів для 2 млн працівників бюджетної сфери.

Водночас через проблеми з конвертованістю місцевої валюти в долари з ринку Венесуели йдуть іноземні компанії. За останні місяці свої рейси в цю країну вже скасували кілька найбільших міжнародних авіакомпаній, серед яких Lufthansa, American Airlines, Air Canada і найбільший в Латинській Америці авіаперевізник Latam.

"Країна стає ізольованою для подорожей",— шокований 33‑річний перекладач з Каракаса Родольфо.

Місцеві жителі відзначають зростання вуличної злочинності. А тим часом поліція розганяє голодні бунти сльозогінним газом і готова йти на надзвичайні заходи. "Цього тижня армія і поліція вбили близько семи осіб в різних селищах під час протестів, пов'язаних з нестачею їжі",— розповідає Ельурі.

 

Влада будь-якою ціною

У ситуації наростання кризи народне невдоволення владою росте. Ще в грудні 2015 року парламентські вибори у Венесуелі продемонстрували посилення популярності опозиційного блоку. Тоді його представники отримали 99 зі 167 депутатських місць у однопалатній Національній асамблеї. Чим позбавили її більшості, що складається протягом останніх 17 років із соціалістів.

І якщо раніше президенту Чавесу вдавалося міцно утримувати владу завдяки фінансованим нафтодоларами соціальним програмам, регіональним альянсам і власній харизмі, його наступник Мадуро не зміг зайняти сильну лідерську позицію і утримати на плаву економіку.

"Мадуро тривалий час не міг перейти від політичної боротьби до керування — помилка, яка грає на користь опонентам",— стверджує Фултон Армстронг, запрошений доцент Центру латиноамериканських досліджень Американського університету у Вашингтоні. За словами експерта, венесуельський президент не спромігся очолити боротьбу з національною кризою.


СЕГОДНЯ В АССОРТИМЕНТЕ: Из супермаркетов Венесуэлы исчезли мясо, молоко, макароны и другие базовые продукты

СЬОГОДНІ В АСОРТИМЕНТІ: Із супермаркетів Венесуели зникли м'ясо, молоко, макарони та інші базові продукти


Тепер, щоб утримати в руках владу, уряд встановив контроль над Верховним судом і використовує його як альтернативу законодавчого органу, ігноруючи опозиційну більшість у парламенті. Крім того, від січня 2016 року у Венесуелі діє надзвичайний стан, що розширив повноваження президента, уряду й армії.

А опозиція заходилася готувати референдум щодо відставки президента і вже зібрала понад мільйон підписів на його підтримку. Влада ж ініціювала масштабну перевірку підписів, що разом із заявою Мадуро про налагодження відносин з Білим домом аналітики пояснюють лише прагненням виграти час до кінця року.

Якщо владі вдасться відстрочити референдум до наступного року і президент змушений буде піти у відставку, то до кінця його терміну у січні 2019 року крісло глави держави зможе зайняти віце-президент. Це дозволить Мадуро фактично зберегти владу.

Сьогодні він робить все можливе, щоб забути про ворожнечу до США, яка розпочалася ще за часів Уго Чавеса. Колишній президент раз у раз звинувачував американську владу у спробах дестабілізувати ситуацію і ліквідувати главу держави.

"Така природа венесуельського режиму — бути ворожим до Сполучених Штатів",— констатує Ідальго.

Самі венесуельці не дуже вірять у можливе примирення із США та називають заяву Мадуро черговим ситуативним ходом. "Цей уряд з самого початку бреше людям, його цікавить не наш добробут, а лише способи утримати владу, бо вони [політики] корумповані та чинили злочини проти людяності",— стверджує Ельурі, називаючи плани примирення з США "сьогочасною брехнею".

Однак Білий дім займає обачну позицію. Серед його пріоритетів — розв'язання венесуельської кризи з внутрішнім діалогом і найкращою економічною політикою, а не якийсь конкретний результат міжусобиць всередині Боліваріанської Республіки, впевнений Армстронг.

"Якщо б Мадуро став архітектором такого процесу, не бачу причин, щоб США і сусіди Венесуели його не підтримали",— говорить він.

Утім, навіть якщо офіційний Каракас сяде за стіл переговорів із Вашингтоном, такий діалог не принесе швидкого розв'язання кризи, що охопила Венесуелу. “Успіх дипломатичних зусиль не змінить катастрофічної соціально-економічної ситуації, у якої глибоке внутрішнє коріння,— вважає Армстронг.— Зате, принаймні, це призведе до послаблення політичної напруженості та пригальмує скочування країни в хаос".

 

Слово президента

Топ-5 висловлювань президента Венесуели Ніколаса Мадуро на адресу США

 

"Вони заразили командора Чавеса цією хворобою, щоб прибрати його з дороги і створити руйнівну ситуацію для Венесуели та її незалежної революції"

(після смерті президента Уго Чавеса в березні 2013 року Мадуро звинуватив Вашингтон у зараженні його попередника раком)

 

"Обама вирішив особисто здійснити повалення мого уряду і вдертися до Венесуели"

(Мадуро заявив у березні 2015 року у відповідь на санкції, які ввели проти Венесуели США за порушення прав людини)

 

"Вони не можуть в'їжджати до Венесуели, бо вони терористи"

(у березні 2015 року Мадуро супроводив заяву про заборону на в'їзд до Венесуели низці американських політиків звинуваченнями, пов'язаними з діями США в Іраку, Сирії та В'єтнамі)

 

"Американська імперія протягом тривалого часу... мала намір саботувати нафтову промисловість і завдати поразки [венесуельському] уряду, щоб вкрасти нафту"

(у листопаді 2015 року Мадуро наказав здійснити розслідування у зв'язку із заявами про американське шпигунство за працівниками державної нафтової компанії протягом попередніх десяти років)

 

"Вашингтон активізує заходи у відповідь на прохання фашистських правих з Венесуели, яких підбадьорив переворот у Бразилії"

(у травні Мадуро заявив про продовження надзвичайного стану, що діє в країні з січня 2016 року, ще на 60 днів, обґрунтувавши його необхідність змовою внутрішньої опозиції та США проти його лівого уряду)

 

Дані Reuters, CNN

 

 

Матеріал опублікований в НВ №23 від 24 червня 2016 року


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: