Непрозоро і неелектронно: виникли нові приводи загальмувати електронні декларації і ProZorro

Непрозоро і неелектронно: виникли нові приводи загальмувати електронні декларації і ProZorro
Два важливих запобіжники корупції – система е-декларування та система закупівель ProZorro – знову виявилися «не такими». Чи справедливі претензії до обох?

Дотепники жартують, що через брак грошей у держави і корупція зміліла. Попри те, електронне декларування, якого так побоюються держчиновники, залишається однією з найбільш обговорюваних тем у парламенті.

Здебільшого народні депутати чесно зізнаються, що не поспішатимуть з оприлюдненням е-декларацій. Чи жартома, чи все ж серйозно відзначають, що вигідно задекларувати цього року більше, бо наступного статки порівнюватимуть і­ стане важче пояснити доходи.

Та ці хвилювання може взагалі  завчасні. До скандальної системи електронного декларування знов виникли питання. Тепер – у Мінюсту, зокрема до форми е-декларації. Так, сьогодні, 5 жовтня, під час засідання Кабінету міністрів України міністр юстиції Павло Петренко заявив, що форма електронної декларації Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) не відповідає чинному профільному закону. На це прем’єр-міністр Володимир Гройсман запропонував на наступному засіданні уряду заслухати представників НАЗК, підкресливши, що система має функціонувати бездоганно, тому сказане міністром має бути враховане.

Виникає запитання: невже зміни у закон вносити доведеться? У парламенті вважають, що ствердно відповідати як мінімум рано. Для початку треба перевірити сказане Петренком.

Це етап корупційної контрреволюції. Вона включає у себе знищення НАБУ, блокування електронного декларування та ProZorro - Сергій Лещенко

«Міністр має якось відповідати за свої слова. Треба перевірити, порівняти форму декларації з вимогами закону. Ми це зробимо. І робитимемо висновки», – сказав НВ голова Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, народний депутат Батьківщини, юрист Сергій Власенко. Він особисто ще не заповнював е-декларацію: «Ми трохи передчасно це обговорюємо. Ви ж не святкуєте День народження заздалегідь? Є законом встановлений час. Закон є. І виконувати його треба».

Член Комітету з питань запобігання і протидії корупції, народний депутат Сергій Лещенко (фракція БПП) переконаний, що законодавчих змін для е-декларації не потрібно.

«Достатньо тієї форми, яка вже існує. Не потрібно прописувати це законом. У нас ніколи не визначалися законом подібні речі. Але якщо є мета зірвати електронне декларування, будуть шукати будь-які причини: то не той сертифікат, то не та форма, - каже нардеп. - Далі може бути, ще й «не тим шрифтом набраний текст», «пробіли не в тих місцях поставлені». І скажуть, що через це незаконна вся система електронного декларування». Лещенко зізнається НВ, що сам ще також не починав заповнювати е-декларацію.

Та не тільки у е-декларування нині виникли проблеми. Функціонування системи публічних електронних закупівель ProZorro намагаються оскаржити в суді. Наразі подано два клопотання щодо припинення діяльності е-закупівель. Про це НВ Бізнес повідомив заступник міністра економічного розвитку та торгівлі (МЕРТ) Максим Нефьодов.

За його словами, позивачами виступають дві невідомі громадські організації (ГО). Реальні особи, які стоять за даними ГО, поки не встановлені. Противники ProZorro, за інформацією представника Кабміну, апелюють до порушення своїх конституційних прав. Перше судове слухання, за даними Нефьодова, по цих справах призначене на кінець жовтня. Представник МЕРТ не побоюється, що такі позови несуть загрозу існуванню системи публічних закупівель. «В цілому, з юридичної точки зору, справа дуже погано виписана, аргументи їхні теж надумані», – каже Нефьодов.

Нардеп Власенко не береться прогнозувати перспективи позовів проти електронної системи, яку вважають однією з найуспішніших реформ, без того, щоб спершу розібратися, чи є взагалі підстави звертатися до суду і які саме претензії є до ProZorro. «У нас часто замість професійної дискусіє є ситуація, коли одні кричать, що їм усі заважають, а інші звинувачують усіх у неробстві. Я би не робив з ProZorro ідол і фетиш, який розв’яже проблему корупції. Сам Нефьодов говорив, що система не може відрізнити корупціонера від некорупціонера, і ProZorro не є 100% запобіжником від корупції. Тому до ProZorro треба ставитися не як до фетиша, а як до нормального, спокійного, ефективного інструменту», – сказав він НВ.

У свою чергу Лещенко відзначає, що не здивований появою таких судових позовів. «Це черговий етап корупційної контрреволюції. Вона включає у себе знищення НАБУ як незалежного органу, блокування електронного декларування та ProZorro. Це пов’язані процеси. Це контрреволюція корупціонерів», – наполягає він.

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: