Небажання європейців чи саботаж українських політиків – що тепер заважає скасуванню віз для українців?

Небажання європейців чи саботаж українських політиків – що тепер заважає скасуванню віз для українців?
Безвіз для українців знову опинився під питанням. Чи скасує Євросоюз візи для українців до кінця року, з’ясовувало НВ

Не так давно міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Україна отримає безвізовий режим з Євросоюзом вже цієї осені – в жовтні або листопаді. Він також повідомив, що скасування віз для України сьогодні підтримують всі країни ЄС. Місяць тому, у вересні, з подібною заявою виступав і президент Петро Порошенко – сказав, що сподівається на безвіз вже в жовтні цьогоріч. Його слова підтвердив і єврокомісар Йоганес Ган.

24 листопада в Брюсселі відбудеться саміт Україна-ЄС – саме безвіз має бути однією з ключових тем в обговоренні українського питання. Саміту ж передує засідання Європарламенту, яке відбудеться вже цього місяця, 24-27 жовтня. Втім з’ясувалося, що на порядку денному Європарламенту теми безвізового режиму для України, як і для Грузії – немає. Чи ставить це крапку на сподіваннях українців отримати безвізовий режим ще до кінця року і хто насправді винний у затягуванні цього питання, розбиралося НВ.

Передчасно панікувати не варто, вважає дипломат і колишній консул України в Стамбулі та Единбурзі Богдан Яременко – розгляд питання щодо безвізу триває, хоча і повільно. Він стверджує: аби більше зосередитися виключно на українському питанні, у ЄС розмежували Україну та Грузію, хоча ситуації в обох країнах – схожі.

«Грузію через те розглядали  окремо, вже прийняли рішення. Українське питання, в тому числі, через наші постійні відкати в парламенті від якихось зобов'язань або законів відбувається повільніше. Але відбувається позитивно –  ніяких претензій до України немає», - зазначив Яременко у коментарі НВ.

Нагадаємо, за надання безвізового режиму для Грузії Європарламент проголосував ще 5 вересня. Коли те саме відбудеться щодо України – питання часу, вважає Яременко і називає його скоріше технічним.

Ми не можемо називати конкретні дати, бо ці процеси – законодавчі, або ж, інші – ще тривають

Розповсюджені очікування, що безвіз розглянуть саме на найближчій сесії Європарламенту, не підкріплене нічим, окрім заяв та обіцянок українських політиків і чиновників, стверджують експерти. Насправді ж, доля України не в їхніх руках, а в руках європейців – саме ті зараз мають говорити про конкретні строки або дати.

«Те, що обговорюють в Україні, можна  просто відкинути і взагалі не брати до уваги, тому що Україна – не учасник цього процесу. Це не більше, ніж демагогія. Особливо з боку представників української влади – розказувати, коли воно буде вирішуватися. Це не питання української влади.  Це питання ЄС», - пояснює Яременко.

Представники ж ЄС кажуть: жодних конкретних дат не називали і не називатимуть. Можна говорити про очікування, але аж ніяк – про чітко визначені строки. Втім, за словами прес-аташе представництва Євросоюзу в Україні Давіда Стуліка, скасування віз для України дійсно може статися до кінця року.

«Є певні процеси, на які ми, і також Україна, не маємо впливу. Тому ми не можемо називати конкретні дати, бо ці процеси – законодавчі, або ж, інші – ще тривають», - сказав Стулік у коментарі НВ.

Зокрема у ЄС було прийнято рішення, що безвізовий режим буде надаватися третім країнам після того, як ЄС ухвалить процедуру зворотного процесу – призупинення дії безвізового режиму. Цей механізм зараз узгоджують Європарламент і Рада Міністрів ЄС. До цього моменту ЄС не може назвати дати, бо це частина законотворчого процесу. Процес цей ще триває і не має конкретних дедлайнів і дат. «Ми маємо надію, що він завершиться в найкоротший термін. Проте цей процес неможливо спрогнозувати», - зазначив Стулік.

Проблеми, які виникають, є лише технічними

Експерти вважають: у Євросоюзу немає причин відтягувати впровадження безвізового режиму для України, адже всі умови, необхідні для цього, вона вже виконала. Це підтверджує і Стулік. Суттєві зміни у процес впровадження безвізу вноситися вже не будуть. Не має стати на заваді й те, що деякі умови, висунуті ЄС як обов’язкові, працюють не на повну. Зокрема, електронні декларації, які, хоч і впроваджені формально, проте технічно у системі весь час трапляються збої.

«Процес запущено, а його вдосконалення – лише питання часу. Проблеми, які виникають, є лише технічними. Але, по суті, ця важлива вимога, яка висувалася до України, виконана», - коментує екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко. З ним погоджується і Яременко. Головне, каже він, це факт запуску е-декларування. А всі тонкощі, які виникають в процесі, так чи інакше будуть виправлені у найближчій перспективі. Серйозних же питань – структурних, політичних або ж інших – у Євросоюзі до Києва виникати не повинно.

Затягування голосування можуть бути навмисними з боку ЄС, вважає експерт-міжнародник і колишній спікер МЗС Олег Волошин. Всі необхідні процедури на внутрішніх сесіях Європарламенту вже розглянуті. Лишається тільки одне – поставити питання на голосування.

«Що заважає Європарламенту поставити це на голосування та проголосувати? Це займає 10 хвилин. Тим паче, що профільний комітет уже все затвердив. Ми можемо шукати багато відмовок, але виглядає це не дуже добре», - каже Волошин.

Він нагадує: план дій по безвізу для України був затверджений ще у квітні цього року. Тоді ж у ЄС пообіцяли, що спробують впоратися з цим питанням найближчим часом – максимум, до кінця осені. Проте, каже Волошин, вже пройшло кілька сесій Європарламенту та половина осені, а віз і нині там.

В ЄС зі свого боку нагадують: Україна – лише одне з питань, якими має займатися Європарламент. А їх у євродепутатів – тисячі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: