Не можна сьогодні бути Бетменом, а завтра взяти вихідний - творець жорсткого антикорупційного коміксу

7 листопада 2016, 13:34
Михайло Піменов, автор коміксу про "банду антикорупціонерів", яка жорстоко розправляється з нечистоплотними чиновниками, розповів, як зробити українців нетерпимими до корупції за допомогою коміксів

Ніч. Втомлене місто збиває подушки і готується до сну. Але не супергеройська вісімка з міста Аптаун, яка вирішила боротися з корупцією по-своєму. На даху радянської дев'ятиповерхівки вони «ввічливо» розмовляють з якимось чиновником.

Відео дня

- Вам потрібно лише стрибнути, і на сьогодні будемо квити, - показує пальцем на край даху ватажок банди борців з корупцією Незламний, колишній міліціонер.

- Якого...? – зі страхом збирає бюрократ букви в слова.

- За секунду. Або я допоможу, - каже інший член команди, Лінчман.

- Я не можу... - його мова обривається на півслові, а потім в повітрі лунає пронизливий крик, що підноситься знизу: Ми ще зустрінемось, чорт забирай, це я вам обіцяю.

Внизу, біля підніжжя висотки, корупціонеру приготували велику подушку для м'якої посадки, але він приземлився повз.

Все це – сцена з серії антикорупційних коміксів Uptown Chronicles – Хроніки Аптауна – авторства Михайла Піменова.

У Піменова акуратна, майже "хіпстерська" борідка, він одягнений в елегантний сірий піджак і картату сорочку, комірець якої визирає з-під бордового пуловера. Він – власник студії рекламного продакшену, а віднедавна вирішив створювати комікси.

Ідея народилася спонтанно, розповідає він. Базікали в колі друзів про політику і про звичайних людей, які в один прекрасний день не витримають перманентної «зради» в країні і рознесуть все вщент. Так народилася ідея Аптаун-сіті і його героїв – команди з восьми жителів з абсолютно різними історіями, яких об'єднує одне: всі вони постраждали від корупції, і вичерпавши свій запас терпимості, вирішили боротися.

Піменов любить проводити паралелі з Готемом, вигаданим містом, який загруз у криміналі і за очищення якого бореться Бетмен. Не можна сказати, що герої Хронік завжди борються чесними і благородними методами.

- У нас дуже високий рівень толерантності до корупції в суспільстві. В цьому і проблема, - каже Піменов. На його столі лежить парочка американських коміксів і кілька випусків українських. Спільне у них – гіперболізований зміст, властивий цьому жанру. Піменов вважає, що його жорсткі гіперболи, що зображують покарання чиновників, допоможуть звичайним громадянам зрозуміти: без дій самих громадян нічого не зміниться, і корупція і далі руйнуватиме країну. При цьому він підкреслює: комікси, в яких герої обходяться з порушниками закону досить жорстко, не можна сприймати як «керівництво до дії». Ідея Піменова в іншому: підштовхувати людей до усвідомленого і відповідального ставлення до всього, що відбувається навколо, і спонукати їх не проходити повз несправедливості.

- В Україні не існує whistleblowers, - робить паузу Піменов, насилу підшукуючи український еквівалент. - Інституту інформаторів, ось, згадав. Коли в західних країнах хтось, образно кажучи, ображає цуценя, то у громадянина, який це помітив, немає сумнівів, чи варто повідомити про це у відповідні служби.

- А в Україні? – запитую я.

- А у нас: ну, ти ж мужик! Повинен на місці розібратися і все вирішити. Тому що, якщо десь підеш за кут і набереш поліцію – це не круто. А насправді круто, коли будь-які твої дії в міру твоїх можливостей приносять результат.


Михаил Пименов
Михаил Пименов Фото:

Над Хроніками працює міжнародна команда: письменник коміксів з Шотландії Річард Муні, ілюстратор Джордж Константопулос і художник під ніком Rithinor – обидва з Греції. Іноді адекватність своїх ідей Піменов перевіряє, спілкуючись зі знайомими, які працюють в Національному антикорупційному бюро та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі – вони пояснюють йому, як працюють корупційні схеми.

- Візьмемо газову справу або інфраструктуру. Я не намагаюся описати Онищенка або ще когось, мені цікава сама суть. Я хочу триповерхові формули корупції переказати простою мовою коміксу. Тому що далекий від цього громадянин розуміє, що його обдурили, але не знає, де, - говорить він.

Піменов раптом замовкає і, ніби згадавши щось, клацає по клавіатурі свого макбука. Бурчить принтер.

- Ось наша наступна історія про Лінчмана, - простягає він мені роздруковану чорно-білу версію коміксу про одного з героїв «банди антикорупціонерів».

- «Тиша і лють», - читаю. - Він тихий і лютий?

- У нього характерна і сумна українська історія, в яку залучені не останні політики. Нова історія розповідає про те, що сталося в житті Лінчмана, що він вийшов на стежку війни з корупціонерами. Вона історія – зовсім не поодинокий випадок у світі, в якому чиновники чи політики ганяють по місту на автомобілях під градусом, скоюють злочини, але не несуть покарання.

- Невже, щоб почати протидіяти корупції, потрібно пережити трагедію? - цікавлюся я.

- Хроніки Аптауна - це спроба змусити людину проявити повагу до самої себе. Корупція ж – це в першу чергу компроміс з самим собою. Інша сторона завжди готова прийняти хабар, але дати – це справа твоя. У нас є свобода вибору, ким бути в цьому житті, хоч Бетменом, - посміхається Піменов.

Він визнає: людина, як правило, до останнього буде діяти в рамках закону, навіть якщо через різні прояви корупції втратить рідних. Образ Лінчмана – виняток, рідкісний випадок, запевняє автор, але такі люди є.

Главные герои комикса, Линчмэн и Незламний (слева)

Главные герои комикса, Линчмэн и Незламний (слева) Фото:

- Як тоді стати Бетменом в Україні? - іронізую я.

- Ми забуваємо, що Бетмен – це Брюс Уейн, мільярдер, який сховався за маскою Бетмена і присягнувся боротися за справедливість. Тому треба спочатку бути ним, а потім намагатися надіти цю гіперболу незвичайного героя. На це у кожного є право, і ніхто не здатний це заборонити. Тому, якщо хочеш бути Брюсом Уейном – будь ним. Він для себе вирішив, і нікому нічого не доводить. Маючи вибір, дати хабар або не дати, ми боремося з собою. Рано чи пізно це повернеться до тебе, і тоді все завалиться в нуль.

На робочому столі Піменова білий А4. Це – детальний аналіз особистості Брюса Уейна: високий IQ, на піку фізичних і розумових здібностей, майстер в різних єдиноборствах, використовує високотехнологічні розробки в своїх цілях і має необмежений фінансовий ресурс, рівний свободі дій.

- Український президент міг би бути Бетменом? – жартома запитую я, на що Піменов посміхається, а потім важко видихає – підшукує слова.

- Все залежить від людини та її цілей. Життя надає всім можливість увійти в історію і стати героями, просто потрібно хотіти зробити правильний вибір. Багатьом легше виходити з чогось більш відчутного, наприклад, грошей.

- Зараз такий час, що можна одночасно бути і героєм, і негідником. Чи можна одночасно бути Бетменом і Джокером?

- Ні. Неможливо бути одночасно принциповим і безпринципним. Людям властиво помилятися, ними іноді керує страх, лінощі, байдужість. Їм складно жертвувати, складно не погоджуватися і діяти справедливо, складно не йти на компроміс, – розмірковує він, погладжуючи бороду.

Трохи помовчавши, Піменов продовжує:

- Якщо ти один раз не дав хабар, а в іншій ситуації тобі щось гіпертерміново потрібно, і ти думаєш: так вже і бути, це точно востаннє, – тоді результатів не буде. Ти не можеш сьогодні бути Бетменом, завтра взяти вихідний, а потім знову геройствувати. Так це не працює. Брюс Уейн ніколи не йшов на компроміс із собою.

Ночь. Уставший город взбивает подушки и готовится ко сну. Но не супергеройская восьмерка из города Аптаун, решившая бороться с коррупцией по-своему. На крыше советской девятиэтажки они «вежливо» разговаривают с неким чиновником

- Вам потрібно лише стрибнути, і на сьогодні будемо квити, - показывает пальцем на край крыши главарь банды борцов с коррупцией Незламный, бывший милиционер.

- Якого…? – со страхом собирает бюрократ буквы в слова.

- За секунду. Або я допоможу, - говорит другой член команды, Линчман.

- Я не можу… - его речь обрывается на полуслове, а потом в воздухе раздается пронзительный уносящийся внизу крик: Ми ще зустрінемось, чорт забирай, це я вам обіцяю.

Внизу, у подножия высотки, коррупционеру приготовили большую подушку для мягкой посадки, но он – приземлился мимо.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X