Не будуть люди кидати більше грошей в «чорну діру». Про безвізовий режим та фіндопомогу Україні розповів екс-президент Європарламенту

1 коментувати
Не будуть люди кидати більше грошей в «чорну діру». Про безвізовий режим та фіндопомогу Україні розповів екс-президент Європарламенту
Коли очікувати голосування про безвізовий режим з Європою та чому європейці не готові збільшувати допомогу Україні, НВ розповів Пет Кокс

Член Європейського парламенту з 1989-го по 2004-ий рік та його очільник у 2002-2004 роках, ірландський політик Пет Кокс наразі консультує Верховну раду України щодо реформи її роботи. Він уникає оцінок щодо політичної ситуації в Європі й ледь не кожну відповідь починає зі слів «Я вже не депутат, тому висловлюю свою особисту думку».

В кулуарах форуму з обговорення результатів роботи Верховної ради за 1,5 роки, пан Кокс погодився на експрес-інтерв'ю НВ.

- Останнім часом в Україні часто лунає думка, що ми виконали свою частину Угоди про Асоціацію, аби отримати безвізовий режим, але тепер це блокують європейські країни, зокрема Франція та Німеччина. Коли ж можна очікувати скасування віз?

- Візовий процес завершиться на користь України, й у цьому у мене немає сумнівів. Але безсумнівність самого процесу не визначає відсутність дискусій. Саме обговорення не означає, що візовий процес буде заблоковано. Це питання, коли реформи, що проводяться наразі в Україні, дозволять технічно та юридично скасувати для вас візи. Сподіваюся, що ваша готовність не залишиться без відповіді з боку Євросоюзу.

Голосувати за рішення про скасування віз має Європарламент, коли він буде для цього готовий – мені невідомо, оскільки я не беру участь в процесі. Вам треба розуміти, що в цьому парламенті багато депутатів, які представляють абсолютно різні країни, які також мають бути готові голосувати за це.

- Що ви думаєте про рішення французького сенату щодо пом’якшення санкцій проти Росії? В Україні це сприйняли як сигнал до того, що подібні рішення незабаром можуть прийняти Нідерланди, Австрія, Великобританія. До того ж, вони мають голосувати й за надання нам безвізового режиму.

- Я очікую, що рішення про продовження санкцій буде прийнято цього літа. Моє сподівання, що вони залишаться в силі. Я уважно прочитав дебати, які відбувалися в французькому сенаті. Я пропоную повернутися до цього питання можливо пізніше цього року або наступного. Питання надто суперечливе, до того ж, Мінський процес залишається незавершеним. Вимоги іншої сторони [мінського процесу] шокують, ми спостерігаємо нову ескалацію, зростання кількості загиблих. Неприйнятно обговорювати зміну санкційної політики в такий час.

Ви не можете припинити дебати в демократії щодо будь-чого. Кожна країна обговорює наслідки цих санкцій, має аргументи, пропозиції, [парламенти] до чогось закликають вищу владу, яка приймає такі рішення. Сподіваюся, що все залишиться як є [запровадження санкцій], оскільки мінський процес має пройти ще деякий шлях до реалізації.

Читайте також: На засіданні Ради ЄС знову не домовилися про безвізовий режим для чотирьох країн

- Це рішення кожної країни чи радше вплив Росії на певні політичні групи в Європі?

- Якщо ви натякаєте на голосування французького сенату – вам радше звернутися до того, хто був у залі під час голосування. Я там не був, я не представляю наразі виборців і наразі я лише асистент Верховної ради України, аби допомагати їй в реформуванні поза політикою. Так, я був головою Європарламенту, й вам треба знати, що там є багато груп впливу. Думаю, позиція французького Сенату відкрита для обговорень в Європарламенті й варто очікувати, що дебати продовжаться. Можу повторити, що зараз – неправильний час для подібних рішень.

- Чи варто очікувати якогось прориву в стосунках України з Європою цьогоріч? Чи це партнерство поступово зменшуватиметься?

- Радикальних змін очікувати не варто. Сформовано широкий порядок денний для співпраці, вона досить глибока. Я бачу два напрямки для роботи: перше – це продовження санкцій всім Євросоюзом, друге – це надання найвищої пріоритетності питанню про скасування віз в Європарламенті. Це голосування не може бути провалено через питання на кшталт «Що далі?». Давайте лібералізуємо візовий режим і покажемо наші досягнення.

Читайте за темою: Європарламент прискорить розгляд питання про безвізовий режим для українців - Шульц у розмові з Порошенком

- Колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс у вересні минулого року заявив у Києві, що допомога Україні має складати не $3-4 млрд, а не менше $50 млрд на рік. Чи є таке розуміння серед європейських політичних еліт? Що забезпечити зростання України буде дешевше, ніж захищатися від Росії, якщо ми не зможемо протистояти ним?

- Підтримка України дуже важлива тема серед європейських політиків. Можу сказати, чому вам не дають більше. Через відсутність судової та прокурорської реформи. Не будуть люди кидати більше грошей в «чорну діру». Ці системи досі відкриті для маніпуляцій та корупції, це ключова особливість України щодо успішного кейсу змін.

По суті, це експеримент підтримки, коли ти хочеш бути впевненим, що ваші гроші пішли на те, для чого ви їх надали, а не опинилися там, де не мали бути взагалі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: