Наполовину порожній чи повний? Здобутки та провали Порошенка за 2 роки називають історик, економіст, соціолог і політолог

5 коментувати
Наполовину порожній чи повний? Здобутки та провали Порошенка за 2 роки називають історик, економіст, соціолог і політолог
Фото: прес-служба президента
«Свої кадри» на ключових посадах та формування владної вертикалі експерти вважають головною загрозою для президента. Проте є й позитивні зрушення. Які шанси має Порошенко стати президентом вдруге та який слід залишить в історії?

Половинчаста боротьба з корупцією, провали в кадровій політиці, формування міжнародної коаліції на підтримку України, зупинка гарячої війни на Сході та шанси на переобрання в 2019-му році. П’ять лідерів думок розповіли НВ про підсумки двох років Петра Порошенка на посаді президента.

Два роки тому майже 10 мільйонів українців вперше в історії віддали понад 50% голосів у кожному регіоні України одному кандидату в президенти – Петру Порошенку. Схід та Захід об’єдналися на тлі окупації Криму, різкої економічної кризи та початку бойових дій на Донбасі.

Як експерти оцінюють діяльність президента Порошенка в другу річницю інаугурації, що вважають головними здобутками й провалами та які шанси він має на переобрання на другий термін? Про це НВ розповіли політолог, соціолог, економіст, історик та професійний борець із корупцією.

Тарас Березовець, політолог

За ці два роки Україна прожила років 10 за насиченістю подій. Втрата Криму, війна на Донбасі, економічна криза – були не просто психологічними втратами, а й втратою територій та промисловості. Свої конституційні обов’язки – безпека країни та зовнішня політика – Порошенко виконав. Україна виконала всі умови для отримання безвізового режиму, а в світі постала нова коаліція проти російської агресії.

Економічні реформи та боротьба з корупцією залишаються найбільш проблемними. Це спільна відповідальність Порошенка з Верховною радою.

Наразі президенту потрібно вийти за рамки нинішньої логіки – почати експериментувати з кадровою політикою. Як консервативна людина він покладається виключно на старі, перевірені кадри.

Станом на сьогодні Петро Порошенко сприймається як найбільша величина української політики разом із Кравчуком. Чи буду я голосувати за нього – залежатиме від тих змін, про які я згадав.

Віталій Шабунін, голова Центру з протидії корупції

Порошенко не зробив і частини того, що мав зробити в тому історичному шансі, який був. З іншого боку, громадянське суспільство та журналісти стали такими, що він не зміг нічого не зробити, хоча хотів. Його особливих досягнень я не бачу. Все, що було зроблено, було зроблено під тиском громадянського суспільства та міжнародних партнерів. Більшість здобутків у боротьбі з корупцією були зроблені всупереч його волі. Всі антикорупційні закони були прийняті виключно як частина плану з візової лібералізації та за вимогами програми МВФ.

Я бачу його досягнення лише в протистоянні зовнішній агресії та в міжнародних відносинах.

Головний провал – Порошенко не змінив наявну систему. Він зробив цю систему меншою, десь посилив контроль, але він мав шанс запустити політичний процес за новими правилами. Замість цього він грав за старими правилами, зберігаючи норми пристойності.

Якщо б він навів лад хоча б у прокуратурі, у нього був би шанс бути обраним. Але відсутність покарання представникам старої влади й повний провал боротьби з корупцією його погубить. Голосувати за нього не буду ні в якому разі, хіба якщо доведеться обирати між ним і Бойком [лідер Опозиційного блоку].


Емоційне фото після призначення нового прем'єр-міністра та спікера парламенту. Фото: прес-служба президента

Емоційне фото після призначення нового прем'єр-міністра і спікера парламенту. Фото: прес-служба президента


Читайте також: Два роки з президентом Порошенком: виконані й забуті обіцянки українського лідера - тест НВ

Ірина Бекешкіна, соціолог

За десятибальною шкалою я б оцінила результати роботи Порошенка на п’ятірку.

Усі плюси Порошенка стосуються зовнішнього вектора. Хай там що – агресора вдалося зупинити, перш за все, дипломатичними зусиллями. Росія в західному демократичному світі сприймається як агресор і порушник світового порядку. Вдалося відбудувати армію, зрозуміло, що не лише зусиллями Порошенка, але він за це відповідає й зробив це. Україна підписала Угоду про асоціацію, та ймовірно, цього року ми отримаємо такі безвізовий режим.

А ось усі мінуси президента стосуються внутрішньої політики. Не вдалося змінити суспільство так, як це вважалося та мріялося. Як і раніше, у нас олігархічна економіка, різкий спад виробництва. Так, це не зовсім в компетенції Порошенка, але він відповідає за боротьбу з корупцією, за прокуратуру та суди. Тут скрізь корупція розквітла пишним цвітом за ці два роки.

Кадрові призначення – найслабше місце президента. Він призначає лише тих, кого особисто знає, на кого він може розраховувати. Вочевидь, лава запасних мала, та й ці кадри не завжди кращі.

Зрозуміло, що рейтинг Порошенка відчутно впав, як і в усіх наших президентів, крім Кучми, який зміг в другому турі перемогти Симоненка. Крім Кучми, жоден український президент у другому турі не перемагав. З іншого боку, ми не бачимо сильного суперника, кілька додаткових відсотків Тимошенко та Ляшка – не підстава говорити, що вони будуть альтернативою Петру Олексійовичу. Якщо за три роки, які залишилися Порошенкові, він запустить реформу прокуратури та судів, це буде підставою говорити про його непогані шанси на другий термін. Але що станеться за ці роки – поки говорити зарано.

Олександр Жолудь, економіст

Для економіки країни ці два роки були дуже важкими, позначилися й війна з окупацією, і проблеми, які накопичилися раніше. За конституцією президент за економіку не відповідає, але побудова системи верховенства права – його прямий обов’язок. Це прямо впливає на економіку в довгостроковій перспективі.

Захист прав власності – це питання роботи правоохоронних органів, судів та прокуратури, за які відповідає вже президент. На жаль, із цим були доволі значні проблеми. Я не можу знати про підводні камені в процесі призначення прокурорів та суддів, але за два роки обидві системи не реформувалися.

Президент може бути локомотивом, двигуном просування реформ, необхідних для забезпечення верховенства права. Із цим ситуація досить неоднозначна. Але й з п’ятірки лідерів президентських виборів Порошенко, вочевидь, був найкращим варіантом.

Читайте за темою: Порошенко провів прес-конференцію: ключові заяви


Порошенко регулярно буває в зоні АТО та любить тестувати військову техніку на камери. Фото: прес-служба президента

Порошенко регулярно буває в зоні АТО і любить тестувати військову техніку на камери. Фото: прес-служба президента


Олександр Зінченко, історик

Виклики, які стояли перед Порошенком на початку каденції, були досить серйозними. Очікувати якогось прориву в тій ситуації було складно. Якщо подивитися на історію – українці надають кредит довіри президентові максимум на кілька місяців, а не на 4-5 років.

Деякі передвиборчі зобов’язання неможливо реалізувати за 2-3 роки, а виконання деяких потребує двох каденцій із подальшою мозольною працею в 10-15 років. Українці стільки чекати не можуть, і розмови про «зраду» починаються вже за 3-4 місяці після виборів. У нас держава 350 років була ворогом, а не інструментом для забезпечення розвитку країни.

Найбільша проблема Порошенка полягає в тому, що він не зміг змінити комунікаційні світоглядні підходи. Кожен український президент повторює ту саму проблему – він розставляє людей, яких особисто знає. І це проблема не особисто Петра Олексійовича, а нашого суспільства взагалі. Ми не віримо в інституції, а віримо в особисті стосунки. Не наважується президент провести відкритий конкурс на посаду голови ЦВК, але з Укрзалізницею вийшло непогано. Ці відкриті конкурси мають бути скрізь, і суспільство має повірити в них.

Неможливо спрогнозувати, що станеться за три роки й чи є у Порошенка шанс на другий термін. Якщо ще до приходу до влади Януковича я говорив про завершення історичного циклу в 10-12 років і неминучий Майдан, з Порошенком ми входимо в новий цикл. Є шанс на сталий розвиток. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: