Москва зосереджуватиме поставки палива в руках своїх українських агентів впливу – експерт про заборону російських нафтопродуктів

0 коментувати
Москва зосереджуватиме поставки палива в руках своїх українських агентів впливу – експерт про заборону російських нафтопродуктів
Фото: EPA
Росія заборонила поставки палива Києву через його використання українською армією. Стрімким зростанням цін на бензин це не загрожує, але Кремль створюватиме нові важелі тиску

1 вересня Міністерство оборони України уклало угоду про поставку російського дизельного палива на 399,83 млн грн для потреб армії. За тиждень Росія вдруге за рік заборонила поставку палива до України взагалі.

Аналогічна ситуація мала місце рік тому. Тоді російські контролюючи органи почали розривати контракти на постачання палива з українськими компаніями, що співпрацювали з Міноборони. «Росія позбавляє Україну палива для танків» - подібними заголовками третій день майорить російський сегмент інтернету.

Директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн вважає, що Москва прагне не просто зупинити постачання російського палива українській армії, а хоче чітко контролювати його реалізацію всередині України через своїх агентів.

– Наскільки суттєво росіяни впливають на постачання нафтопродуктів в Україну?

 В серпні-липні цього року частка російського пального складала понад 30%, близько 180 тис. т на місяць. Це досить суттєві поставки.

Заборони на поставки вчергове підтверджують реноме Росії як ненадійного постачальника. Ми сьогодні переживаємо таку само ситуацію, яка була, коли вони заборонили постачання нафтопродуктів в жовтні 2015 року, а відновили його аж в березні цього року, тобто на півроку.

Україні потрібно зробити висновки. По-перше, запровадити систему формування стратегічних запасів палива, як це зроблено наразі з газом. В будь-якій країні Європи є директиви, які зобов’язують постачальників мати недоторканих запасів на 2-3 місяці. Зазвичай це 10-15% від загального обсягу постачання.

Перевага росіян – це ціна, яка в порівнянні з іншими постачальниками дуже цікава для ринку. Але ще прем’єр Яценюк неодноразово анонсував заборону імпорту нафтопродуктів з Росії. В принципі Україна прожила без їх поставок минулу зиму, причому так, що споживач цього майже не помітив. Ми вийшли з ситуації за рахунок Литви, Польщі та морських поставок. Умовно кажучи, закрилося постачання зі Сходу та Півдня – з’явилося із Заходу та Півночі.

 Скільки часу відчуватиметься ефект від припинення поставок палива з Росії? Чи вплине це на роздрібні ціни на паливо?

 Два-три тижні триватиме турбулентність на ринку. Це мінімум часу, який необхідний для того, щоб домовитися з литовцями та поляками, забронювати танкери. Проблема в тому, що там не сидять і не чекають, коли ж українці прийдуть і викуплять у них пальне, воно майже все вже розподілене. Там є діючи контракти, і для того, щоб вклинитися, потрібен час.

Минулого року, коли Росія закривала постачання палива, ціна на колонках майже не змінилася. Але вона виросла у гурті.

Наразі накладається фактор падіння курсу гривні, адже ми купуємо пальне за кордоном саме за валюту. Умови для подорожчання складаються і без російських обмежень на постачання нафтопродуктів. Ймовірність того, що ціна може піти в гору, є, але це ще не факт.

Можливо, росіяни за тиждень чи кілька днів поновлять постачання. Минулого року вони зробили повне перезавантаження структури експорту: запровадили нові нормативи, якісь формули, переглядали логістику поставок. Зараз вони просто намагаються змінити гравців, тобто якась кон’юнктурна річ, яка може зникнути так само швидко, як з’явилася, і ми нічого не побачимо взагалі.


Фото: 112.ua

Фото: 112.ua


Читайте також: Наближення нафти до психологічної позначки і зростання цін на паливо в Україні – огляд і прогноз ринку нафти та пального 

- Ви вважаєте, що це політичні ігри росіян? Чого вони хочуть?

- В тому і річ, що коли маєш справу з росіянами, ні в чому не можеш бути впевнений: там є і політика, і боротьба кланів всередині самої Росії, і бажання контролювати поставки. Росія намагається не просто продати пальне і забути, куди воно іде у нас, вона намагається контролювати його використання в Україні. Згадайте як минулого року вони чітко наголошували: російське пальне не може використовуватися на потреби армії. Була посилена роль Федеральної служби технічного та експортного контролю, яка почала вимагати назви компаній, які купуватимуть їх пальне, і позбавляла контрактів тих, хто постачав його далі для ЗСУ.

Вважаю, що наразі вони зосереджуватимуть поставки палива в руках своїх агентів впливу. Росіяни відбудовують структуру постачання, яка дозволить чітко контролювати використання цього палива. У всьому, що пов’язано з постачанням енергоресурсів, росіяни дотримуються формули: бізнес плюс політика. Вони хочуть, щоб на цьому заробляли ті, хто їм потрібен.

 Хто це може бути в Україні? Хто отримував маржу з продажу російського пального останні два роки? Раніше ці процеси контролювали Курченко та Фірташ. Хто зараз контролює ці поставки?

 Поки що невідомо, бо пройшло замало часу. На відміну від того, що було до 2014 року, російське пальне купували десятки компаній, тому відслідкувати, хто за ними стоїть – дуже складно. Будемо слідкувати, це не залишиться непомітним.

Загравання з росіянами завжди закінчується погано. То ми мали якісь контракти з електроенергією, які весь час були в центрі скандалів: чи то купуємо, чи ні, чи то постачаємо, чи ні, чи то росіяни контролюють все, чи ми самі впливаємо на процес. Потім ми бачили історію з вугіллям: чи то в ДНР купуємо, чи то в Росії, чи то в ПАР. Зараз підійшли до перерозподілу ринку палива, і знов починається гра.

Не можна вибудовувати довгострокові стосунки з росіянами. Нам треба шукати і робити ставку на інших постачальників.

В будь-якому випадку, за цим перерозподілом ринку стоять дуже впливові українські виключно політичні сили. Ну хто у нас в країні може підписати, скажімо, контракт на постачання електроенергії з Росії? Це виключно політичне питання. Як казав Віктор Федорович, «решту додумайте самі».


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: